امروزه در مورد اهمیت تمرین ذهن آگاهی بسیار می‌شنویم و متخصصان روز به روز سخن‌رانی‌های زیادی در مورد آن ارائه می‌دهند و روش‌های جدیدی برای تمرین ذهن آگاهی کشف می‌کنند. اما آیا تمرین‌ها واقعا تاثیری روی موفقیت ما در زندگی دارند؟

در زندگی روزمره عاداتی وجود دارند که اهمیت فوق‌العاده‌ای بر زندگی شخصی و حرفه‌ای ما به‌ جا می‌گذارند. مثلا افرادی که عادت دارند روزانه مسافتی را بدوند، نقش مفیدی در جهت سلامت جسم و روح خود ایفا می‌کنند. این افراد در طول روز انرژی بیشتری دارند و کمتر با مشکلات اضافه وزن مواجه می‌شوند. شاید عادت دویدن روزانه را کمتر کسی در برنامه خود قرار دهد؛ اما با کمی تلاش در این زمینه، دیر یا زود نتایج مثبت آن را خواهید دید.

اهمیت تمرین ذهن آگاهی و تاثیر عمیق آن بر زندگی روزمره ما، بر کسی پوشیده نیست و با توجه به این که انجام آن بسیار ساده‌تر از کارهایی مثل دویدن است؛ هر کس به راحتی می‌تواند آن را در برنامه روزانه خود بگنجاند.

ما در این مقاله از استارتاپت در مورد اهمیت تمرین ذهن آگاهی در زندگی روزانه و تاثیر آن بر زندگی شخصی و حرفه‌ای صحبت خواهیم کرد.

تمرین ذهن آگاهی

چگونگی اهمیت تمرین ذهن آگاهی

لازم نیست برای انجام تمرین ذهن آگاهی انرژی و زمان زیادی صرف کنید. خبر خوب این است که حتی تنبل‌ترین و پرمشغله‌ترین افراد هم از پس انجام تمرین های ساده ذهن آگاهی برمی‌آیند.

معمولا هنگام تمرین ذهن آگاهی فرد در جایی خلوت بدون حرکت می‌نشیند و روی تنفس خود تمرکز می‌کند. اگرچه تنفس یکی از ساده‌ترین تمرین های ذهن آگاهی به شمار می‌رود؛ اما قرار گرفتن در این حالت از آگاهی ذهنی، تاثیر عمیقی بر فرد خواهد داشت.

قرار داشتن در حالت آگاهی ذهنی به این معنا است که نسبت به افکار خود هوشیار باشیم و بدون قضاوت، احساسات درونی خود را درک کنیم. در نتیجه با موشکافی بیشتر نسبت به احساسات خود، در مورد اتفاقات محیط آگاهانه‌تر رفتار می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم.

این تمرین ذهن آگاهی را می‌توان به‌ صورت دائم انجام داد. در حقیقت می‌توانیم سطح آگاهی ذهنی را در همه حال حفظ کنیم و بیشتر افراد این حالت آگاهی ذهنی را برای چند دقیقه در روز تجربه می‌کنند. اما زمانی می‌توانیم از این تمرین نتیجه‌ بگیریم که به‌ صورت یک عادت همیشه آن را تکرار کنیم. همانطور که ۳ دقیقه دویدن در روز تاثیری بر سلامت ما ندارد و برای این‌ که اثر این ورزش را بر بدنمان ببینیم، باید حداقل روزی ۳۰ دقیقه بدویم؛ انجام تمرین ذهن آگاهی هم به مدت زمان مناسب نیاز دارد تا تاثیر مثبت خود را به جا گذارد. پس با توجه به اهمیت تمرین ذهن آگاهی باید تلاش کنیم تا قرار گرفتن در حالت آگاهی ذهنی را بیاموزیم و آن را به عادت روزانه تبدیل کنیم.

تاثیر تمرین ذهن آگاهی

اگر ذهن آگاهی به عادت روزانه تبدیل شوند تاثیر زیادی بر زندگی ما خواهد گذاشت. در ادامه، به ۳ نمونه از مواردی که اهمیت تمرین ذهن آگاهی و اثرات مثبت آن را نشان می‌دهد، اشاره می‌کنیم.

  • افزایش مقاومت هنگام مواجهه با استرس
  • قدرت تصمیم‌گیری بهتر
  • هوش هیجانی بالاتر
تاثیر اهمیت تمرین ذهن آگاهی بر ذهن

ممکن است برایتان عجیب باشد که این تمرین ساده‌ می‌تواند چنین اثر مثبتی در ما داشته باشد. دلیل این امر تاثیر مستقیمی است که تمرین ذهن آگاهی بر بهبود عملکرد ذهن می‌گذارد. هر عملی که انجام می‌دهیم و هر تصمیمی که می‌گیریم نتیجه عملکرد مغز ماست. به همین جهت است که محققان همواره به دنبال راه‌هایی برای بهبود فعالیت مغز هستند.

در زندگی خود با افراد باهوش زیادی برخودر می‌کنیم که به موفقیت دست نیافته‌اند و دلیلش آن است که ذهن این افراد، فعالیت بهینه ندارد. ممکن است این فرد تصمیم‌های درستی نگیرد، نظم شخصی پایینی داشته باشد یا نتواند ارتباط مناسبی با دیگران برقرار کند؛ حتی ممکن است دلیل موفق نشدنش، مجموعه‌ای از این ۳ مورد باشد.

اما در مقابل دستیابی به موفقیت برای افرادی با هوش و استعداد پایین‌تر، حاصل شده است؛ این افراد در حقیقت توانسته‌اند با بهبود فعالیت ذهنشان قدرت تصمیم‌گیری، نظم شخصی و روابط خود را ارتقا دهند.

گامی به سوی موفقیت

اهمیت تمرین ذهن آگاهی در موفقیت فرد

با قرار گرفتن در حالت آگاهی ذهنی می‌توانیم یکی از بزرگترین موانع را برای داشتن ذهنی باز، از سر راه برداریم. با تمرین ذهن آگاهی به این دانش می‌رسیم که ما می‌توانیم با ذهن خود زندگی کنیم؛ بنابراین ممکن است قربانی ذهن و افکار تاریک خود شویم. اما اگر ذهن خود را سالم و مثبت نگه‌داریم، زندگی هم به خوبی پیش خواهد رفت و می‌توانیم پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری بپیماییم. در مقابل اگر ذهن منفی بافی داشته باشیم، اجازه می‌دهیم که تاریکی‌ها وارد زندگی ما شوند و با کنار گذاشتن منفی گرایی با موفقیت‌های یشتری رو به رو خواهیم شد.

با رسیدن به چنین باوری خواهیم دانست که راه رسیدن به یک زندگی خوب، کنترل ذهن است و بهترینروش برای کنترل ذهن، تمرین ذهن آگاهی هستند. زمانی که در حالت آگاهی ذهنی هستیم احساسات و افکار خود را به درستی درک می‌کنیم و بی‌طرف آن‌ها را می‌سنجیم، در نتیجه افکار منفی نمی‌توانند بر ما تاثیری بگذارند؛ زیرا ما این قدرت را داریم که ذهن خود را کنترل کرده و بر افکارمان حاکم باشیم.

البته باید در نظر داشته باشید که علاوه بر اهمیت تمرین ذهن آگاهی وجود نظم در کارها هم تاثیر فوق‌العاده‌ای بر موفقیت حرفه‌ای ما دارد. بنابراین با چنین تغییرات ساده‌ای در عادات روزانه، می‌توانیم موفقیت خود را تضمین کنیم. پس اگر شما هم به دنبال داشتن زندگی بهتر هستید وقت را تلف نکنید و با توجه به اهمیت تمرین ذهن آگاهی هرچه زودتر آن را وارد برنامه روزانه خود کنید.