سلامت روح و جسم یکی از فاکتورهای تعیین کننده در موفقیت فرد در زمینه شغل و زندگی شخصی است. عواملی که به ما در حفظ سلامت روح و جسم کمک می‌کنند، باعث افزایش بازدهی کارمان می‌شوند. بنابراین برای مدیریت زمان و افزایش بازدهی باید نکاتی را رعایت کنیم.

در قسمت‌های قبلی این مطلب به معرفی شماری از روش‌های مهم در یادگیری مدیریت زمان برای افزایش بازدهی پرداختیم. در این قسمت بیشتر به مواردی می‌پردازیم که با نگهداری از روح و جسم روی افزایش بازدهی تاثیر مستقیم دارند.

استفاده از روش جذب امواج

استفاده از امواج صوتی برای بهبود کارایی مغز امر تازه‌ای نیست. بیشتر از صد سال است که از این روش استفاده می‌شود و می‌توان گفت که این تکنیک امتحان خود را پس داده است. در این روش با پخش امواج صوتی که روی الگوهای کار مغز تاثیر می‌گذراند، می‌توان در بهبود فعالیت مغز تاثیر گذاشت.

مدیریت رمز

امروزه هر فرد در صفحات مختلف آنلاین عضو بوده و در نتیجه رمزهای بی‌شماری دارد. به خاطر داشتن این تعداد رمز برای مغز دشوار است. از برنامه‌های مدیریت رمز استفاده کنید تا دیگر نگران از یاد بردن رمزهای خود نباشید.

نگهداری از چشم‌ها

طول موج نورهای آبی ساطع شده از لامپ‌های فلورسنس و دستگاه‌های الکترونیکی تاثیر بدی روی قدرت بینایی ما می‌گذارند. باید سعی کنید از چشم‌های خود مراقبت کنید زیرا تاثیری مستقیم روی بازدهی مغزتان دارند. برای مثال پیش از خواب، کمتر چشمتان را در معرض این طول موج‌ها قرار دهید. از دیگر راه‌کارهای مراقبت از چشم این است که سعی کنید بیشتر پلک بزنید تا چشم‌هایتان خسته نشوند یا از لنزهای محافظ چشم استفاده کنید.

با دقت گوش دادن

زمانی که در جلسه‌های کاری یا سخنرانی‌ها شرکت می‌کنید سعی کنید روی صحبت‌های افراد تمرکز کنید. با این تمرین می‌توانید آگاهی و تمرکز خود را بالا برده و به مرور کارایی ذهنی خود را افزایش دهید. با داشتن ذهنی آزاد و آگاه، مدیریت زمان حرفه‌ای کاری ساده‌تر خواهد بود.

اتمام کار در ساعت مقرر

روش افزایش بازدهی

زمانی را برای تمام کردن کار خود و خروج از دفتر کار برای خود مشخص کنید. تلاش کنید تا تمام وظایف خود را پیش از آن به انجام رسانده و محل کار را ترک کنید. با داشتن زمانی برای پایان کار مجبور می‌شوید با سرعت وظابف خود را انجام دهید و بر طبق برنامه پیش بروید.

ورزش کردن

ورزش کردن علاوه بر تاثیر مستقیمی که روی سلامت جسمتان دارد، کارایی مغز را بهبود می‌بخشد. برای مدیریت زمان حرفه‌ای باید ورزش را به طور منظم در فهرست کارهای روزانه خود قرار دهید. حتی اگر لازم باشد صبح زودتر از خواب برخاسته و به پارک نزدیک خانه خود بروید و پیاده روی کنید.

خوراک خوب

داشتن عادت‌های غذایی خوب رابطه مستقیمی با سطح انرژی بدن دارد. سعی کنید غذاهای سالم بخورید و وعده‌های غذایی خود را بر اساس برنامه‌ای مشخص و در ساعت مقرر میل کنید. برقراری چنین برنامه‌ای در سلامتی و مدیریت زمان حرفه‌ای به شما کمک خواهد کرد.

آبرسانی و و مصرف به موقع کافئین

کافئین را به موقع و طبق برنامه‌ای درست مصرف کنید. در نظر داشته باشید که بیست دقیقه زمان می‌برد تا کافئین موجود در هر فنجان قهوه اثر کند.

نکته دیگری که در افزایش بازدهی بدن به شما کمک می‌کند، آبرسانی به بدن است. سعی کنید روزی حداقل هشت لیوان آب بنوشید.

خواب کامل

به طور کلی سلامت بدن و سطح انرژی آن تاثیر مستقیمی روی بازدهی کارتان خواهند داشت. داشتن خواب کامل یکی از مهمترین عوامل در حفظ سلامت جسم و روح است. بنابراین باید تلاش کنید تا در شبانه روز ۸ تا ۹ ساعت بخوابید.

خوردن و نوشیدن پیش از خواب

برای داشتن خواب راحت نباید پیش از خواب غذای سنگینی بخورید یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار بخورید.

بو کردن لیمو

اصول افزایش بازدهی

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه اوهایو انجام شده، بو کردن لیمو باعث افزایش بازدهی فرد می‌شود. با بو کردن لیمو هورمون نورپینپرین در مغز ترشح شده که تاثیری مستقیم روی افزایش انگیزه و قدرت تصمیم گیری دارد.

مراقبه کردن

مراقبه کردن در حقیقت تمرینی است برای خالی کردن ذهن از افکار گوناگون و تمرکز آن روی نکته‌ای مانند تنفس. مراقبه به ما کمک می‌کند تا سطح آگاهی خود را افزایش داده و در نتیجه باعث افزایش بازدهی کارمان می‌شود.

افزایش قدرت ذهن

با انجام تمرینات افزایش قدرت ذهن توانایی‌های ما ارتقا یافته و انگیزه بیشتری برای رسیدن به اهدافمان پیدا می‌کنیم. برای انجام این تمرین کافی است چند دقیقه در یک مکان آرام نشسته و دائم با خود تکرار کنیم که «انرژی بدنمان در سطح بالایی است و انسان قدرتمندی هستیم.» این تمرین باعث افزایش ترشح هورمون تستسترون شده که حس قدرت را در فرد القا می‌کند. این تمرین به ما کمک می‌کند تا اعتماد بنفس بالاتری داشته باشیم، و در نتیجه باعث افزایش بازدهی کارمان می‌شود.

چرت زدن

زمانی که احساس خستگی می‌کنید و سطح انرژی بدنتان کاهش یافته ایرادی ندارد که بعدازظهر چرتی کوتاه بزنید. این چرت‌های کوتاه نه تنها انرژی بدنتان را افزایش می‌دهند بلکه به کارکرد بهتر حافظه و خلاقیت شما کمک می‌کنند.

تنظیم دما

هرگاه در محیطی کار کنید که خیلی سرد یا خیلی گرم باشد بازدهی کمی در انجام کارهایتان خواهید داشت. زیرا حواستان دائم متوجه لرزیدن یا عرق کردن است و نمی‌توانید به مقدار کافی روی فعالیت خود تمرکز کنید. برای رفع این مشکل دمای اتاقی که در آن کار می‌کنید را با استفاده از وسایل گرمایشی یا خنک کننده روی ۲۱ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

نور طبیعی باعث افزایش سطح انرژی بدن شده و همچنین در بهبود تمرکز، تنظیم ریتم خواب و کاهش اضطراب به ما کمک می‌کند. بنابراین قرار گرفتن در معرض نور خورشید با افزایش بازدهی کارمان ارتباطی مستقیم دارد.

لبخند زدن

تحقیقات نشان داده‌اند که لبخند زدن به بهبود سیستم ایمنی بدن، افزایش حس خوشبختی، کاهش اضطراب و به دست آوردن بینشی عمیق به ما کمک می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت لبخند زدن موجب سلامت روح و جسم ما شده و در نتیجه به افزایش بازدهی کارمان کمک می‌کند.

در این قسمت از مقاله نکاتی برای حفظ سلامتی روح و جسم بیان کردیم که روی افزایش بازدهی ما تاثیر می‌گذارند. ادامه این مطلب را می‌توانید در قسمت‌ بعدی دنبال کنید.