شاید شما هم چیزهایی درباره‌ی هوش هیجانی یا EQ شنیده باشید. تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که هوش هیجانی (EQ) بر عملکرد کاری افراد هوشمند بسیار تاثیرگذار است. موسسه‌ی «تلنت اسمارت» (TalentSmart) آزمایش هوش هیجانی را روی بیش از ۱ میلیون نفر انجام داد و به این نتیجه رسید که ۵۸ درصد از موفقیت‌های شغلی در همه‌ی زمینه‌ها به خاطر وجود هوش هیجانی در افراد است.

موسسه‌ی «تلنت اسمارت» (TalentSmart) آزمایش هوش هیجانی را روی بیش از ۱ میلیون نفر انجام داد و به این نتیجه رسید که ۵۸ درصد از موفقیت‌های شغلی در همه‌ی زمینه‌ها به خاطر وجود هوش هیجانی در افراد است.

افراد با هوش هیجانی بالاتر، درآمد بیشتری به دست می‌آورند. اگر هوش هیجانی شما به مقدار کمی بالاتر برود، درآمدتان به مقدار قابل توجهی بیشتر می‌شود. بنابراین بدیهی است که هوش هیجانی یک روش قدرتمند برای تمرکز انرژی شما در جهتی است که نتایج فوق‌العاده‌ای را به همراه دارد.

اما نکته‌ای وجود دارد و آن این است که اگر شما فردی «هوشمند» نباشید، هوش هیجانی برای شما کاری نمی‌کند! پس لازم است با عادات رفتاری افراد هوشمند آشنا شوید و آن‌ها را در خود پرورش دهید. در این مقاله از استارتاپت، ۱۲ مورد از متداول‌ترین عادت‌های این افراد را برای شما بیان می‌کنیم تا با ایجاد این عادات، به فردی موفق تبدیل شوید و زندگی بهتری را تجربه کنید.

۱. افراد هوشمند تلاش نمی‌کنند تا کاری کنند که مردم دوستشان داشته باشند

افراد هوشمند خودشان هستند. آن‌ها می‌دانند که بعضی مردم دوستشان دارند، بعضی‌ها هم از آن‌ها خوششان نمی‌آید و مشکلی با این قضیه ندارند. این بدین معنی نیست که برای آن‌ها مهم نیست که دیگران ازشان خوششان بیاید یا نه، بلکه آن‌ها نمی‌گذارند این مسئله تاثیری بر روند کاری آن‌ها بگذارد یا مانع از انجام کار درست شود. اگر تصمیمات آن‌ها از نظر خودشان درست باشد ولی دیگران نظر منفی در این‌باره داشته باشند، ترجیح می‌دهند که تصمیمات خودشان را بگیرند و کار خودشان را انجام دهند.

از آن‌جا که افراد هوشمند نیازی به توجه و تایید دیگران ندارند، سعی نمی‌کنند که خودنمایی کنند. آن‌ها می‌دانند که وقتی با دیگران دوستانه و با اعتماد به نفس صحبت کنند، مردم بیشتر به آن‌ها توجه می‌کنند. مردم دوست دارند بدانند افراد با اعتماد به نفس چه حرفی می‌زنند، تا اینکه به ظاهر سعی کنند نشان دهند که فردی مهم هستند. مردم بیشتر جذب نگرش و دیدگاه شما می‌شوند و یک دیدگاه و نگرش درست برایشان مهم تر از تعداد آدم‌هایی که شما می‌شناسید هست.

۲. افراد هوشمند قضاوت نمی‌کنند

هوشمندها ذهن بازی دارند و همین ویژگی، آن‌ها را برای دیگران دوست‌داشتنی می‌کند. هیچ‌کس دوست ندارد با کسی گفت و گو کند که فقط درباره‌ی چیزهای مختلف نظر می‌دهد و به نظرات و حرف‌های دیگران توجهی نمی‌کند.

داشتن یک ذهن باز در محل کار یک امر ضروری است، چرا که باعث می‌شود ایده‌های جدیدی داشته باشید و به دیگران کمک کنید. برای از بین بردن پیش‌داوری‌ها و قضاوت‌های نادرست، باید سعی کنید جهان را از چشم دیگران ببینید. این بدین معنی نیست که لزوما به باورهای دیگران اعتقاد پیدا کنید یا از رفتا‌های نادرست آن‌ها چشم‌پوشی کنید،‌ بلکه به این معنی است که به اندازه‌ای قضاوت را کنار بگذارید که بتوانید درک کنید چه چیزی باعث چنین عملی از این فرد شده است. در این صورت است که می‌توانید بگذارید آن‌ها خودشان باشند.

۳. آن‌ها راه خودشان را می‌سازند

افراد هوشمند، حس لذت و رضایت درونی خود را از طریق نظرات دیگران به دست نمی‌آورند. این کار به آن‌ها آزادی لازم را می‌دهد که از قطب‌نمای درونی خودشان پیروی کنند. آن‌ها می‌دانند که چه کسی هستند و وانمود نمی‌کنند که شخص دیگری غیر از خودشان هستند. راه و مسیر آن‌ها از درون خودشان و از اصول و ارزش‌های خودشان ساخته می‌شود. آن‌ها کاری که باور دارند درست است را انجام می‌دهند و با این واقعیت که شاید کسی از این کار خوشش نیاید راه خود را تغییر نمی‌دهند.

۴. افراد هوشمند سخاوتمند هستند

همه‌ی ما با افرادی کار کرده‌ایم که چیزی را، از جمله دانش یا منابع مورد نیاز را، به قدر کافی در اختیارمان نمی‌گذاشتند. حقیقتی که آن‌ها را می‌ترساند این بود که اگر شما همه‌ی اطلاعات لازم برای انجام کار خود را داشته باشید، ممکن است از آن‌ها پیشی بگیرید. افراد هوشمند نسبت به افرادی که می‌شناسند، اطلاعاتی که دارند و منابعی که در اختیار دارند، بی‌اندازه سخاوتمند هستند. آن‌ها بیش از هر چیزی می‌خواهند که شما خوب عمل کنید، چرا که می‌دانند همه در یک تیم هستید و آنقدر به خودشان اطمینان دارند که نگران این نباشند که موفقیت شما به آن‌ها لطمه‌ای وارد کند، در واقع آن‌ها موفقیت شما را موفقیت خودشان می‌دانند.

۵. آن‌ها با «همه» با احترام رفتار می‌کنند

افراد هوشمند چه در حال گفت و گو با بزرگترین مشتری خود باشند و چه در برخورد با خدمتکاری که سفارش نوشیدنی آن‌ها را آورده است، برایشان تفاوتی ندارد و بسیار مودبانه و با احترام برخورد می‌کنند. آن‌ها دریافته‌اند که مهم نیست افرادی که در اطراف آن‌ها هستند چقدر افراد خوبی اند، در هر صورت درست نیست که این افراد شاهد بدرفتاری آن‌ها با دیگران باشند. موفق‌ها با همه با احترام رفتار می‌کنند چون باور دارند که از دیگران بهتر و بالاتر نیستند.

ویژگی شخصیتی افراد هوشمند

۶. آن‌ها از اشیا و وسایل انگیزه نمی‌گیرند

افراد هوشمند برای اینکه حس خوبی داشته باشند نیاز به لوازم فانتزی و پر زرق و برق ندارند. این بدین معنی نیست که فکر می‌کنند رفتن به مغازه و خریدن جدیدترین و بهترین کالاها کار اشتباهی است، بلکه آن‌ها فقط برای شاد بودن نیازی به این وسایل ندارند. شادی و خوشحالی آن‌ها از درون خودشان و از رضایتمندی‌های ساده‌تری مثل داشتن خانواده، دوستان خوب و هدفمندی نشات می‌گیرد . از نظر آن‌ها چنین چیزهایی هستند که زندگی را غنی و با ارزش می‌کنند.

۷. آن‌ها قابل اعتماد هستند

مردم جذب افراد هوشمند می‌شوند چون می‌دانند که می‌توانند به آن‌ها اعتماد کنند. دوست داشتن کسی که نمی‌دانید واقعا چه کسی هست و چگونه فکر می‌کند، کار سختی است. افراد هوشمند به حرف‌های خود پایبند هستند و اگر قولی یا تعهدی بدهند، پای آن می‌مانند. شما هرگز نمی‌بینید که یک فرد اصیل بگوید: «من آن حرف را به این خاطر زدم که زودتر این جلسه به پایان برسد!» شما می‌دانید که اگر آن‌ها حرفی بزنند، به این خاطر است که باور دارند حرف درستی زده‌اند.

۸. اصیل‌ها انتقادپذیرند

افراد هوشمند شخصیتی فوق‌العاده قوی دارند. اگر کسی از ایده‌های آن‌ها انتقاد کرد، این را یک تعرض شخصی که با قصد و غرض انجام گرفته قلمداد نمی‌کنند. هیچ نیازی به این ندارند که سریعا عکس‌العمل نشان دهند، احساس کنند که به آن‌ها توهین شده و نقشه‌ی انتقام بکشند. آن‌ها بی‌طرفانه بازخوردهای مثبت و منفی را بررسی می‌کنند، می‌پذیرند که چه چیزی واقعا جواب می‌دهد، آن را در عمل اجرا می‌کنند و به ادامه‌ی کارشان می پردازند، بدون اینکه حس بدی داشته باشند.

۹. آن‌ها تلفن همراه خود را کنار می‌گذارند

هیچ چیز به اندازه‌ی پیام فرستادن با گوشی یا حتی نگاه اجمالی به تلفن همراه توسط مخاطبتان در وسط یک مکالمه به شما حس بدی نمی‌دهد. وقتی افراد هوشمند وارد یک مکالمه می‌شوند، همه‌ی انرژی خود را روی آن می‌گذارند. شما حس خواهید کرد که این مکالمه برایتان لذت‌بخش‌تر و مفیدتر است. وقتی مثل یک ربات به دیگران نزدیک می‌شوید و مکالمه‌ی کوتاهی را شروع می‌کنید در حالی که کاملا حواستان به تلفن همراهتان است، آن‌ها هیچ‌گونه احساس نزدیکی با شما نخواهند کرد. افراد هوشمند در مکالمات خود ارتباط واقعی و عمیقی ایجاد می‌کنند حتی اگر یک مکالمه‌ی کوتاه روزمره باشد. علاقه‌ی واقعی آن‌ها به ارتباط برقرار کردن با دیگران باعث می‌شود که به راحتی سوالات خود را از طرف مقابلشان بپرسند و از گفته‌های آنان به دیگر جنبه‌های مهم زندگی او پی ببرند.

۱۰. آن‌ها توسط نفس خود کنترل نمی‌شوند

افراد هوشمند بر اساس هوی و هوس یا جوگیر شدن تصمیم‌گیری نمی‌کنند زیرا آن‌ها برای اینکه حس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند به تحسین دیگران نیازی ندارند. همچنین آن‌ها سعی نمی‌کنند جلب توجه کنند یا عمدا خودشان را در معرض توجه دیگران قرار دهند. آن‌ها هرکاری که لازم باشد انجام بگیرد را به سادگی انجام می‌دهند بدون اینکه بگویند: «هی! به من نگاه کن!»

۱۱. آن‌ها دورو نیستند

هوشمندها هرکاری که به دیگران توصیه می‌کنند را خودشان هم انجام می‌دهند. آن‌ها به شما نمی‌گویند کاری را انجام بده و بعد خودشان برعکس عمل کنند. این ویژگی در آن‌ها عمدتا به خاطر خودآگاهی است. بسیاری از افراد دورو حتی اشتباهات خود را تشخیص نمی‌دهند. آن‌ها ضعف‌های خود را نمی‌بینند. به عبارت دیگر، افراد هوشمند ابتدا ضعف‌های خودشان را برطرف می‌کنند و بعد در این باره دیگران را نصیحت می‌کنند.

۱۲. آن‌ها اهل خودستایی نیستند

همه‌ی ما با افرادی کار کرده‌ایم که مدام درباره‌ی خودشان و دستاوردهایشان حرف می‌زدند. آیا تا به حال به دلیل آن فکر کرده‌اید؟ آن‌ها مدام خودستایی می‌کنند و از خودشان تعریف می‌کنند چون نگرانند که اگر درباره‌ی دستاوردهایشان حرفی نزنند، دیگران متوجه آن نخواهند شد. افراد هوشمند نیازی به خودستایی ندارند. آن‌ها به دستاوردهای خود اطمینان دارند. اما همچنین متوجه این هستند زمانی که شما کار مهمی را انجام می‌دهید، به خاطر شایستگی‌های خودتان است و مهم نیست چند نفر متوجه کار شما شوند یا قدردانی کنند.

هوشمندها می‌دانند که واقعا چه کسی هستند. آن‌ها به قدری اعتماد به نفس دارند که می‌توانند به راحتی خودشان باشند. آن‌ها درتمام لحظات حضور واقعی دارند و از تمام دقایق عمر خود بهره می‌برند، چون سعی نمی‌کنند درباره‌ی دیگران حرف بزنند و نگرانی در مورد خودشان ندارند.