افراد فوق موفق ویژگی‌های خاصی دارند. اگر می‌خواهید این را در عمل ببینید، در گوگل عبارت «ویژگی افراد موفق» را جستجو کنید. بعضی از نتایج به مطالعات معروفی در دانشگاه استنفورد اشاره می‌کند که نشان می‌دهد توانایی به تاخیر انداختن لذت‌ها یکی از عناصر کلیدی موفقیت است.

به گفته‌ی کارول دوک (Carol Dweck)، روانشناسی در استنفورد، همه چیز به نوع ذهنیت افراد بستگی دارد. او آزمایشاتی انجام داد که نشان می‌دهد افراد متوسط توانایی‌های خود را به عنوان دارایی‌های ثابتی می‌بینند، در حالی که افراد موفق با ذهنیت رشد و پیشرفت روی آن‌ها حساب می‌کنند. به عبارت دیگر، یک ویژگی افراد موفق این است که به جای اینکه به اشتباهات خود به چشم عیب‌های غیر قابل رفع نگاه کنند، روی رشد شخصی و غلبه بر چالش‌ها تمرکز می‌کنند.

تحقیقات دیگری که با موضوع مهارت‌های اجتماعی روی ۷۰۰ کودک و نوجوان انجام شد و ۲۰ سال پس از آن نیز پیگیری شد، نشان داده است که در کودکانی که در خردسالی مهارت‌های اجتماعی بالاتری داشته‌اند، احتمال بیشتری وجود دارد که مدرک دانشگاهی و شغل تمام وقت داشته باشند. در حالی که کودکانی که در آن سنین در مقابل مهارت‌های اجتماعی مقاومت می‌کردند، احتمال بیشتری وجود دارد که آدم‌هایی عصبی و خشمگین و بیکاری به بار بیایند.

خب، چه اتفاقی افتاده است؟ چرا تئوری‌های زیادی درباره‌ی ویژگی‌هایی که افراد را به سمت موفقیت سوق می‌دهد وجود دارد؟ شاید به این خاطر است که بیشتر افراد موفق، پیچیده هستند. آن‌قدر پیچیده که بسیاری از ویژگی‌هایی که برای آن‌ها تعریف شده است، متناقض به نظر می‌رسند. در این مقاله از استارتاپت به چندین ویژگی و عادت این‌گونه افراد اشاره خواهیم کرد تا شما نیز راه موفقیت آن‌ها را بدانید و به سمت آن سوق داده شوید.

۱. آن‌ها مودب هستند، با این حال نمی‌ترسند از اینکه وضع موجود را به هم بزنند

افراد موفق کسانی هستند که من دوست دارم آن را «دردسرسازهای مهربان» بنامم. آن‌ها هیچوقت از وضع موجود راضی نیستند. آن‌ها مدام می‌پرسند «اگر اینطوری بشود چه؟» و «چرا این نه؟». آن‌ها از این‌که عقل و دانش خود را به چالش بکشند ترسی ندارند. البته کاری که انجام می‌دهند باعث خرابکاری و بی‌نظمی نمی‌شود، بلکه این کارها را می‌کنند تا وضعیت را بهبود ببخشند. با این حال آن‌ها مودب و باملاحظه هستند و دیگران را به خاطر اشتباهاتشان تحقیر نمی‌کنند. این بدان معنی نیست که آن‌ها عقب می‌نشینند و می‌گذارند مردم به سمت مسیر اشتباه منحرف شوند. وقتی که زمان تغییر جهت برسد آن‌ها برای اعلام کردن آن درنگ نمی‌کنند.

۲. آن‌ها در کار خود بسیار پر شور و شوق و در عین حال جدی و منطقی هستند

افراد موفق بسیار نسبت به کاری که انجام می‌دهند مشتاق هستند اما نمی‌گذارند این اشتیاق باعث انحراف طرز تفکرشان شود. آن‌ها قادر هستند که عقب بنشینند و با چشم انتقادی به کار خود نگاه کنند و اشتباهات خود را بپذیرند. اگر کارشان خیلی بد باشد هم آن را می‌پذیرند. چون ترجیح می‌دهند کار متفاوتی ارائه دهند تا این‌که یک کار بی‌کیفیت به نام آن‌‌ها زده شود. این ویژگی باعث می‌شود که نقدهای دیگران را هم بدون این‌که فکر کنند دیگران قصد و غرضی دارند، بپذیرند.

ویژگی های افراد موفق

۳. آن‌ها متفکران واگرا و همگرا هستند

تفکر همگرا چیزی است که توسط آزمون‌های IQ ارزیابی می شود: نوعی از تفکر منطقی و عقلانی که معمولا به یک پاسخ درست ختم می‌شود. از طرفی، تفکر واگرا در این حد دقیق نیست و در مورد ایجاد ایده‌ها و سوالاتی است که پاسخ‌های دقیقا درست یا غلطی ندارند. هردوی این‌ها ضروری‌اند. مهم نیست IQ شما چقدر بالاست، اگر نتوانید خارج از چارچوب فکر کنید، موفق نخواهید شد. از طرف دیگر، شما برای اینکه بفهمید آیا ایده‌هایتان ارزش اجرایی شدن را دارند یا نه، به تفکر منطقی نیاز دارید. به همین خاطر است که این پارادوکس خاص بسیار مهم است.

۴. آن‌ها هم باانرژی و هم آرام هستند

به نظر می‌رسد افراد موفق برای کارهایی که به آن شور و شوق دارند، انرژی نامحدودی داشته باشند، اما از کوره در نمی‌روند. آن‌ها می‌توانند این مقدار انرژی زیاد را تحت کنترل خود درآورند. آن‌ها به سختی کار می‌کنند و روی کاری که در حال انجام آن هستند تمرکز می‌کنند، اما آنقدر منعطف هستند که می‌توانند طوری نشان دهند که کارشان آسان و جالب است. بعضی مردم آنقدر انرژی دارند که بیش از حد فعال هستند و نمی‌توانند تمرکز کنند و مدام از چیزی به چیز دیگر می‌پرند. افراد فوق موفق می دانند که انرژی خود را چطوز کنترل کنند که باعث پیشرفت آن‌ها شده و آن‌ها را از کارشان نیندازد.

۵. آن‌ها دوست دارند هم کار کنند و هم لذت ببرند

افراد موفق نمونه‌ی بارز این جمله‌ای که همیشه گفته می‌شود هستند: «کاری که دوست داری را انجام بده، در این صورت هیچ روزی در زندگی‌ات در واقع کار نمی‌کنی.» چون آن‌ها عاشق کاری که می‌کنند هستند. آن‌ها دریافته‌اند که طوفان مغزی، حل کردن مسائل و انجام پروژه‌های سخت و پرزحمت، برای آن‌ها کاری جذاب و رضایت بخش است. و در عین حال آن‌ها کارشان را بسیار جدی می‌گیرند. در واقع، رضاتمندی و خوشنودی که آن‌ها از کار خود دریافت می‌کنند، مرز بین کار و لذت را محو می‌کند.

۶. آن‌ها شخصیت متعادلی دارند

افراد موفق،‌ بسته به اینکه در چه شرایطی قرار دارند، می‌توانند به راحتی شخصیت درونی و بیرونی خود را بروز دهند. آن‌ها می‌توانند ته یک اتاق کنفرانس به آرامی بنشینند و به برنامه‌ای که درحال اجراست گوش دهند، و یا می‌توانند روی صحنه بروند، میکروفن را بردارند و جمعیت زیادی را به خود جذب کنند. و در هر دو حالت می‌توانند به راحتی این کار را انجام دهند.

۷. آن‌ها ساده و هوشمند هستند

در اینکه هوش و استعداد بخشی از موفقیت است شکی وجود ندارد،‌ ولی بسیار از افراد موفق فاقد محدودیت‌هایی که دیگران کورکورانه آن‌ها را پذیرفته‌اند هستند. آن‌‌ها خودشان را توسط آنچه دیگران به آن‌ها می‌گویند محدود نمی‌کنند. این یک ویژگی افراد موفق است.

۸. آن‌ها هم مغرور و هم فروتن هستند

داشتن تکبر در کارتان قطعا برای موفقیت ضروری است، ولی افراد موفق می‌دانند که اگر کسانی که در طول این مسیر با آن‌ها همراه بوده‌اند وجود نداشتند، آن‌ها به این جایگاه نمی‌رسیدند. آن‌ها می‌دانند که موفقیت خود را تنهایی به دست نیاورده‌اند و چون با این مسئله کنار آمده‌اند، مغرور نمی‌شوند. به همین خاطر است که وقتی با بسیاری از افراد فوق موفق برخورد کنید، می‌بینید که چقدر با فروتنی و تواضع رفتار می‌کنند.