اشتباه تبلیغاتی یک امر بسیار متداول در میان شرکت‌ها است، از یک کسب و کار کوچک گرفته تا حتی شرکت‌های بین‌المللی در هر صورت، با این که بعضی اشتباهات را می‌توان به بدشانسی و بدبیاری نسبت داد، اما بعضی از آن‌ها نتیجه‌ی عدم آمادگی لازم و تحقیقات نادرست است.

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک، شاید پول و منابعی به اندازه‌ی یک کمپانی بزرگ نداشته باشید، اما این مسئله به این معنی نیست که نمی‌توانید در کارتان موفق شوید. در این مقاله از استارتاپت به بررسی ۵ اشتباه تبلیغاتی که برای ساخت یک کمپین تبلیغاتی موفق باید از آن‌ها دوری کنید، می‌پردازیم. اگر در زمینه دیجیتال مارکتینگ نیاز به مشاوه داشتید می‌توانید روی تجربه تیم استارتاپت حساب کنید.

۱. هیچ طرح جامع بازاریابی وجود ندارد

این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که در همان ابتدا می‌توانید به دامش بیفتید. اگر شما درک کاملی از مدل کسب و کار خود و نحوه‌ی عرضه‌ی آن به بازار نداشته باشید، افراد چگونه به آن واکنش نشان دهند؟ بله، ممکن است یک سری حدسیات روی کاغذ نوشته باشید و در پس زمینه‌ی ذهنی‌تان تقریبا بدانید که قرار است به کجا برسید و چطور خودتان را به آن‌جا برسانید، اما این کافی نیست.

برای چند ساعت یا حتی چند روز جایی بنشینید و سعی کنید بفهمید ورودی‌ها و خروجی‌های کسب و کار شما چه چیزهایی هستند؟ موانعی که بر سر راهتان قرار دارند چه چیزهایی هستند؟ به چه سطحی می‌خواهید دست یابید و انتظار دارید که از چه زمان سود کنید؟ انجام این کار نه تنها در تنظیم طرح بازاریابی‌تان به شما کمک می‌کند، بلکه برای جذب فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری نیز مهم و حیاتی است. چند قسمت از سریال تنگ کوسه‌ها (Shark Tank) را تماشا کنید و ببینید چطور کارآفرینانی که طرح بازایابی ندارند، ناگهان همه چیز از کنترل‌شان خارج می‌شود.

۲. پیام شما همه‌اش درباره‌ی خودتان است

اشتباه تبلیغاتی را بشناسید

وجود این اشتباه تبلیغاتی دور از ذهن نیست. چرا که صاحبان کسب و کار کوچک، در مسیر راه‌اندازی استارتاپ خود بسیار تلاش کردند، عرق ریختند و اشک ریختند و به این مسئله افتخار می‌کنند. حالا می‌خواهند به تمام دنیا بگویند که محصول یا خدماتی که عرضه می‌کنند چقدر فوق‌العاده است. و این یک اشتباه تبلیغاتی بزرگ است!

رک و صریح بگویم، هیچ‌کس اهمیت نمی‌دهد به این‌که چقدر محصول شما عالی است. برای هیچ‌کس مهم نیست که شما خدمات فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهید. هیچ‌کس منتظر پیام‌های فروش ویژه‌ی شما نیست، مردم هیچ توجهی به این نمی‌کنند که شما ادعا کردید که متفاوت از دیگران هستید. تنها چیزی که آن‌ها می‌خواهند می‌دانید چیست؟ این‌که محصول یا خدمات شما چه نفعی برای آن‌ها دارد. چگونه در پول یا زمان آن‌ها صرفه‌جویی می‌کند؟ چطور زندگی آن‌ها را بهبود می‌بخشد؟ چگونه آن‌ها را قادر می‌سازد که پول کمی در ازای دریافت حجم زیادی از حس رضایتمندی پرداخت کنند؟ در متن تبلیغاتی خود پیامی بنویسید که درباره‌ی مردم باشد. ازعبارات «شما» و «برای شما» استفاده کنید. روی نیازهای آن‌ها تمرکز کنید. اگر آن‌ها را مخاطب قرار دهید، حتما از شما خرید می‌کنند.

۳. کسب و کارتان آمادگی لازم برای مواجهه با مشتریان را ندارد

این مشکل زمانی پیش می‌آید که شما محصول خوبی دارید و برای آن تبلیغات گسترده‌ای می‌کنید. و این تبلیغات آن‌قدر خوب عمل می‌کند که یک کسب و کار کوچک را غافلگیر می‌کند، سفارشات بیش از حد توان آن‌ها ثبت می‌شود و منجر به اولین و بدترین تجربه‌ی مشتریان از خرید از شما می‌شود. ناگهان می‌بینید که وبسایت محصول شما به دلیل ترافیک بالا دچار نقص شده، تکمیل و تحویل سفارشات، ماه‌ها طول می‌کشد، و سرویس ارتباط با مشتریان مدام مشغول است.

شما قرار نیست قربانی موفقیت‌های خود شوید. پس آرام و آهسته پیش روید، و مطمئن شوید که برای این حجم بالای کاری، کاملا آماده هستید. تست کنید، آزمایش کنید و باز هم تست کنید. سعی کنید ترافیک سایتتان را بالا ببرید (و امیدوارم یک سایت تجارت الکترونیک کاملا کارآمد داشته باشید) قبل از این‌که کار خود را گسترش دهید، اول خودتان را خوب محک بزنید. اگر این کار را نکنید، با صدها بازخورد منفی و مشتریانی که هرگز بازنخواهند گشت روبه‌رو خواهید شد و این یک اشتباه تبلیغاتی بزرگ است.

۴. هدف مخاطبان شناسایی نشده است

شاید نظر شما این باشد که همه می‌توانند از محصول یا خدمات شما استفاده کنند، اما تبلیغ برای همه یعنی تبلیغ برای هیچکس! ساخت یک کمپین تبلیغاتی با هدف گسترده، دقیقا یعنی اتلاف زمان و سرمایه. تصور کنید که خدمه‌ی ماهیگیر یک کشتی، تور بسیار بزرگی بسازند و آن را به صورت رندوم در قسمتی از اقیانوس بیندازند. آیا آن‌چه آن‌ها می‌خواهند را به دست می‌آورند؟ آیا اصلا چیزی گیر می‌آورند که بتوانند آن را بفروشند؟ احتمالا ماهی‌های زیادی گیرشان می‌افتد، اما از هر گونه‌ی ماهی فقط مقدار کمی خواهند داشت.

بازاریابی شما هم به همین شکل است. شما باید بدانید که چه کسانی را می‌خواهید هدف قرار دهید و این یعنی باید آمار را تجزیه و تحلیل کنید، گروه‌هایی را مسئول گرفتن بازخوردهای محصول یا خدماتی که می‌خواهید بفروشید کنید و نتایج آن را وارسی کنید. شما باید جنسیت، سن، شغل، سرگرمی و درآمد افرادی که به احتمال زیاد از شما خرید می‌کنند را بدانید. تمرکزتان را روی فروش به آن‌ها بگذارید و زمانی که توانستید به این دسته‌ی کوچک از مخاطبانتان چیزی بفروشید، تعریف محصول شما دهان به دهان می‌چرخد و آن وقت می‌توانید کار خود را گسترش دهید.

۵. مزیت رقابتی نادیده گرفته می‌شود

بسیار بعید است که کسب و کار شما منحصر به فرد باشد. شاید تفاوت‌های کوچکی داشته باشید یا از ترفندهای خلاقانه و بهتری نسبت به دیگران استفاده کرده باشید. اما اگر پاش بیفتد، شما هم مثل شرکت‌های دیگری که همان محصولات یا خدمات را ارائه می‌دهند خواهید شد و اگر زودتر به این قضیه پی نبرید، سرتان کلاه می‌رود.

۵ اشتباه تبلیغاتی

به تمام کارهایی که نزدیک‌ترین رقبایتان انجام می‌دهند دقت کنید. به کمپین‌های تبلیغاتی و اجتماعی که شرکت‌ها ایجاد می‌کنند نگاه کنید. آن‌ها به چه چیزی امید دارند؟ هدف آن‌ها چه کسانی است؟ آیا شکافی در بازار وجود دارد که شما بتوانید آن را پر کنید؟

«دلار شیو کلاب» (Dollar Shave Club) محصول جدید و متفاوتی نداشت. شرکتی که با حمایت برندهای بزرگ و کمپین‌های تبلیغاتی جذاب، تیغ ریش‌تراش در بازار عرضه می‌کرد اما این شرکت، تبلیغاتی ارائه کرد که بسیار جالب و صادقانه بود و مثل بمب صدا کرد و برای آن‌ها موفقیت یک شبه را به ارمغان آورد. اگر آن‌ها می‌خواستند مثل کمپانی‌های دیگری که محصول مشابه خودشان را می‌فروشند عمل کنند، در بین رقبایشان محو می‌شدند. اما در عوض با این کار به موفقیت دست یافتند.

زاویه دید درست را پیدا کنید. خودتان را متفاوت کنید. اگر این تفاوت، حس تبلیغاتی بودن به دیگران نمی‌دهد، تبریک می‌گویم. شما به اندازه‌ی کافی متفاوت هستید. بنابراین از این ۵ اشتباه تبلیغاتی درس بگیرید و یک کمپین تبلیغاتی راه بیاندازید که واقعا در کسب و کار شما تفاوت ایجاد کند.