در این مقاله از استارتاپت قصد داریم ۴ اشتباه استارتاپی که مانع رشد کسب و کار شما می‌شوند را بیان کنیم. اگر قصد راه اندازی استارتاپ را دارید این مقاله برای شما مفید خواهد بود. این مقاله از زبان تامارا لوئر (Tamara Loehr) کارآفرین جوان و خلاقی است که اکنون زمان خود را به تشویق زنان کارآفرین، برای ساخت دنیایی بهتر و تاثیرگذاری بیشتر صرف می‌کند.

با اینکه زنانی که کسب و کارهای کوچکی دارند در اقلیت قرار گرفته‌اند، اما امروزه این عدد رو به افزایش است و تعداد زنانی که کسب و کارهای خودشان را به راه می‌اندازند هر روز بیشتر می‌شود.

اما سوال اینجاست که چرا بسیاری از زنان در حال شروع کسب و کار خودشان هستند؟ برای بسیاری از ما دلیل این کار، ایجاد تعادل بین زندگی و کار است. ما بر این باوریم که رئیس خودمان بودن،‌ به ما آزادی و انعطاف بیشتری می‌دهد تا آن طور که می‌خواهیم زندگی کنیم.

واقعیت این است که شروع این کار در مراحل اولیه‌ی خود با سختی‌های زیادی روبه‌رو می‌شود و بیش از نیمی از شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک در سه سال اول خود با شکست مواجه می‌شوند. شاید فکر کنید که بهتر است استارتاپ خود را کوچک و قابل کنترل نگه دارید، اما کسب و کارهایی که درآمد سالانه‌ی آنها کمتر از ۵۰ هزار دلار است کمترین میزان موفقیت را دارند. این در حالی است که کسب و کارهایی با درآمد سالانه بیش از ۱۰ میلیون دلار، احتمال بیشتری برای موفقیت و پایداری دارند.

با اینکه رشد و پیشرفت می‌تواند حس ترس را به ما القا کند، ما می‌خواهیم زنان کارآفرین بیشتری را ببینیم که کار خود را شروع می‌کنند و از این که رئیس خودشان می‌شوند لذت می‌برند.

در این مقاله به ۴ اشتباه استارتاپی که شما را از جلو رفتن و پیشرفت کردن باز می‌دارد می‌پردازیم. به آن‌ها خوب توجه کنید و اجازه ندهید این افسانه‌ها مانع از شرکت کردن شما در یک بازی بزرگتر شود:

اشتباه استارتاپی اول: کوچک ماندن یعنی انعطاف‌پذیر بودن

بسیاری از زنان کارآفرین وقتی تصمیم می‌گیرند که رئیس خودشان باشند، از دیدن انعطاف‌پذیری در کار خود هیجان‌زده می‌شوند. سپس آن‌ها این واقعیت را کشف می‌کنند که شروع یک کسب و کار در هر اندازه‌ای که باشد، کار سختی است. در اوایل دوران کاری‌ام احساس می‌کردم که در کسب و کار خود گیر کرده‌ام، چون تمام مشتریان ما می‌خواستند شخصا با من ملاقات کنند. به همین علت اعتقاد داشتم که بزرگتر شدن این کسب و کار باعث می‌شود کار من سخت‌تر از این شود.

شاید برای شما غیرقابل باور باشد که بگویم اگر کار خود را گسترش دهید برایتان راحت‌تر است. وقتی کسب و کار شما شامل خودتان و فقط چندین کارمند می‌شود، مجبورید که خودتان همیشه در دسترس باشید و در تمام شبانه روز و کل هفته را گرفتار شغلتان باشید. ولی وقتی کارتان را گسترش می‌دهید و یک تیم قابل اعتماد برای انجام دادن آنچه شما به راه انداخته‌اید می‌سازید، آزادی بیشتری برای اینکه از محل کار خود دور شوید خواهید داشت.

من در چندین استارتاپ مختلف از این ایده استفاده کرده‌ام و منطقه‌ی راحتی و آزادی‌ام هربار بزرگتر از قبل می‌شود.

اشتباه استارتاپی دوم: اگر بخواهم کاری را به خوبی انجام بدهم باید خودم آن را به عهده بگیرم

در کار: اگر اصرار داشته باشید که فقط خودتان به عنوان صاحب کسب و کارتان دیده شوید، هرگز به آزادی دست نخواهید یافت و اگر این کار را کنید، مشتریان شما دیگر نمی‌خواهند با کسی به غیر از شما ملاقات کنند. شما مسئول این هستید که فرهنگی در تیم خود ایجاد کنید که کارمندانتان یاد بگیرند کسب و کارتان را همانند خودتان پیش ببرند.

همکاری با افراد همفکر با خودتان برای پیشرفت یک امر ضروری است،‌ اما پیدا کردن یک شریک کاری خوب، کار سختی است. بنابراین اصول پیدا کردن یک شریک کاری خوب را دنبال کنید و در این امر دقت زیادی به خرج دهید تا یک همکاری سالم و قدرتمند بر اساس ارزش‌های مشترک برقرار کنید.

در خانه: مطالعاتی در سال ۲۰۱۳ نشان داده است که زنانی که نسبت به همسر خود درآمد بیشتری کسب کرده‌اند، سهم بیشتری از کارهای خانه را به عهده‌ی افراد دیگری می‌گذاشتند. این که این وظایف را به عهده‌ی شریک زندگی‌تان، اعضای خانواده یا خدمتکار خود بگذارید نشانه‌ی ضعف شما نیست، بلکه به شما زمان بیشتری برای متمرکز کردن انرژی‌تان می‌دهد. روی زمینه‌هایی که برای شما ارزش‌های منحصر به فردی را به ارمغان می‌آورند تمرکز کنید و از دیگران برای انجام کارهای زندگی خود کمک بگیرید.

اشتباه استارتاپی سوم: من امکانات کافی برای ورود به بازارهای بین‌المللی را ندارم

عرضه‌ی محصول خود به بازارهای جهانی شاید برای شما درگیری‌های ذهنی بزرگی ایجاد کند. اما پیشرفت در بازار داخلی هم نیازمند تلاش و صرف وقت بسیاری است. شما در هر صورت باید انرژی خود را صرف یکی از این دو کنید. پس به این مسئله فکر کنید و موثرترین و بهترین راه برای سرمایه‌گذاری انرژی خود را انتخاب کنید.

شما می‌توانید شب‌ها در تخت خود بخوابید و روزها درب خانه‌های دیگران را بزنید تا محصول خود را عرضه کنید، یا می‌توانید تمام شب را در هواپیما بخوابید و همان مقدار انرژی را صرف جلسات کاری بزرگ در پکن یا نیویورک کنید.

اشتباه استارتاپی چهارم: بهتر است یک ماهی بزرگ در حوضی کوچک باشید

شما پیشرفت نخواهید کرد مگر اینکه آمادگی این را داشته باشید که ماهی کوچکی در یک حوض بزرگ باشید. وقتی من می‌خواهم فردی را انتخاب کنم که زمانم را با او بگذرانم، ترجیح می‌دهم کسی باشد که مرا به چالش بیندازد. دوست دارم با کسانی کار کنم که از من انتقاد می‌کنند و مرا کمی می‌ترسانند. این افراد هستند که می‌توانند چیزی به من یاد بدهند.

اینکه به دنبال افرادی باشید که از شما باهوش‌تر، ثروتمندتر، باتجربه‌تر و ریسک‌پذیرتر هستند چیز ترسناکی است، اما به نتیجه‌اش می‌ارزد. شما می‌توانید نوع ارتباطات و افرادی که با آنها ملاقات خواهید کرد را پیش‌بینی کنید.

وقتی همکارم جنین (Janine) به لس آنجلس نقل مکان می‌کرد، نمی‌دانست که چه چیزی آنجا در انتظارش هست. فقط می‌دانست که می‌خواهد با افراد باانگیزه‌تری آشنا شود و ببیند که آیا محصول ما در یک بازار بزرگتر دوام می‌آورد یا نه. او با اینکه فقط ۵ ماه است که به آنجا رفته، اخیرا عنوان «رهبر سلامتی» را در این شهر از آن خود کرده است. چیزی که اگر در دایره‌ی آرامش و راحتی خود باقی می‌ماند هرگز برایش اتفاق نمی افتاد.

خارج کردن کسب و کار خودتان از منطقه‌ی امن و راحتی‌اش، ریسک شخصی و مالی را به همراه دارد و می‌تواند بار احساسی عظیمی برای شما به وجود آورد. حمایت و پشتیبانی افراد دیگر از شما در اینجا بسیار اهمیت پیدا می‌کند، به خصوص برای خانم‌ها. همه‌ی ما نیاز به یک دفترچه تلفن کوچک از افرادی داریم که بتوانیم از مشاوره، امکانات و تخصص آنها برای کمک گرفتن و مدیریت چالش‌های زندگی‌مان استفاده کنیم.

البته بهترین راه برای گسترش شبکه ارتباطی شما و ملاقات با افراد فوق‌العاده این است که از دایره‌ی امن خود خارج شوید و وارد یک بازی بزرگتر شوید.