شاید برای بسیاری از شما سوال شده باشد که استارت آپ سبک زندگی چیست؟ استارت آپ سبک زندگی کسب و کارهایی هستند که توسط افراد معمولی با حداقل سرمایه راه‌اندازی می‌شوند و به سرعت رشد می‌یابند. قطعا می‌پرسید مراحل راه‌اندازی استارت آپ سبک زندگی چیست و چرا این کسب و کارها طرفداران زیادی دارد؟ برای یافتن پاسخ این دو سوال مهم،‌ در این مقاله با ما همراه باشید.

استارت آپ‌ سبک زندگی (Lifestyle Startup) استارت آپ‌هایی هستند که موسسان آن‌ها از سبک زندگی خود برای درآمدزایی استفاده می‌کنند. برای مثال غواصی که استخر کوچکی را در خانه خود دارد، از این فرصت برای آموزش غواصی به دیگران در استخر خود استفاده می‌کند و این موقعیت تفریحی را در اختیار مشتریان خود می‌گذارد.

در استارت آپ‌ سبک زندگی شرایط زمانی، مکانی و سطح درآمد کسب و کار، توسط موسس تعیین می‌شود و امور مربوط به آن تنها توسط یک یا چند کارمند انجام می‌شود. به همین دلیل این نوع استارت آپ، در میان عموم بسیار محبوب هستند. ریاست این نوع استارت آپ‌ها  همان موسسان آن‌ها هستند و در جهت توسعه یک سرگرمی یا تفریح شکل می‌گیرد. معمولا حوزه فعالیت این نوع استارت آپ‌ با دانش و تجربیات گذشته موسس مرتبط است. بسیاری از کارآفرینان خلاق،‌ برای تبلیغ و پیشبرد استارت آپ خود از اینترنت و فضای مجازی کمک می‌گیرند. این کسب و کار از جمله انواع استارتاپ است که به ندرت به شرکت‌هایی بزرگ با کارمندان زیاد تبدیل می‌شوند.

مراحل راه اندازی یک استارت آپ سبک زندگی

استارت آپ سبک زندگی همانند سایر استارت‌آپ‌ها به سرعت رشد می‌یابند و همواره با یادگیری همراه هستند. آن‌ها به سرمایه‌ چندانی نیاز ندارند و توسط موسس یا موسسین تامین مالی می‌شوند. برای راه‌اندازی یک استارت آپ سبک زندگی ۶ مرحله مهم و اصلی وجود دارد. این مراحل عبارتند از:

مرحله اول: تعیین اهداف خود

استارتاپ سبک زندگی چیست

اولین گام برای راه‌اندازی یک استارت آپ، تعیین خواسته و اهداف شخصی است. زمانی که از هدف و خواسته خود مطمئن شدید و باید حدود آزادی مالی، مکانی و فراغت زمانی از کار را برای خود مشخص نمایید. شما باید بدانید هدف‌تان، کسب چه میزان درآمد در ماه یا سال است و حاضرید برای رسیدن به هدف خود چقدر هزینه کنید. علاوه بر این باید تعیین کنید که چه ساعتی از روز میخواهید کار کنید و چه ساعت‌هایی را به زندگی خود بپرازید و اینکه در چه مکانی می‌خواهید کسب و کارتان را راه‌اندازی کنید.

مرحله دوم: تعیین علاقمندی‌های خود

شما باید فعالیتی را برای کسب و کار خود انتخاب کنید که به آن ‌علاقه دارید. این موضوع در موفقیت استارت‌آپ سبک زندگی بسیار مهم است؛ زیرا بسیاری از استارت‌آپ‌ها به دلیل نبودن انگیزه و علاقه شکست می‌خورند. پس سعی کنید کسب و کاری را انتخاب کنید که در ان تجربه و علاقه دارید تا از انجام آن لذت ببرید و به سرعت توسعه یابید.

مرحله سوم: شناسایی مشکل

بعد از تعیین حوزه علاقه‌مندی خود، نوبت به یافتن خلا یا مشکل در این حوزه می‌رسد. شما باید ببینید که مشتریانتان چه مشکلاتی دارند که برای یافتن راه‌حل آن‌ها حاضرند پول بپردازند. زمانی که شما نیاز واقعی مشتری را می‌یابید، می‌توانید با اطمینان خاطر کسب و کارتان را آغاز کنید. پیش از شروع یک استارت آپ سبک زندگی لازم است که نقاط ضعف و تهدیدهای پیش‌روی کسب و کار خود را نیز شناسایی کنید.

مرحله چهارم: تصمیم‌گیری در مورد راه اندازی کسب و کار خود

بعد از گذراندن سه مرحله قبل نوبت ارزیابی نهایی و تصمیم‌گیری می‌رسد. با از ارزیابی دو مرحله قبل، می‌توانید به طور واضح برای آغاز استارت آپ سبک زندگی تصمیم بگیرید. اگر تکنولوژی به ساده‌تر شدن کسب و کار شما کمک می‌کند، ازآن غافل نشوید. فن‌آوری می‌تواند رشد و توسعه استارت آپ سبک زندگی را آسان و سریع‌ نماید.

مرحله پنجم: راه ‌اندازی استارت آپ سبک زندگی

 ابزارها و پیش‌نیازهای شروع کسب و کار خود را آماده کنید. اگر به آموزش و یادگیری نیاز دارید سریع‌تر اقدام نمایید و همزمان با یادگیری کسب و کار خود را نیز پیش ببرید. از اینترنت و فضای مجازی برای ترویج و تبلیغ خود استفاده کنید. برای بازاریابی محصول یا خدمت خود از استراتژی‌های فروش بهره ببرید و مردم محلی را از کسب و کار خود مطلع کنید. اگر محصول شما یک کالا است می‌توانید محدوده فروش خود را بزرگ کنید و از طریق اینترنت مشتریان‌ّ مختلف را از سراسر کشور یا حتی جهان به خود جذب نمایید.

مرحله ششم: پشتکار و تلاش

حالا وقت آن رسیده که به طور جدی، محصولی یا خدمتی با کیفیت را به مشتریان‌تان ارائه کنید. اما فراموش نکنید که یادگیری یک فرآیند مداوم است و شما باید روز به روز در کار خود خبره‌تر شوید تا جایگاه خود را در میان رقبا حفظ کنید. بازخورگیری از مشتریان و نظرسنجی از آن‌ها راهی برای یافتن نقطه ضعف‌های استارت آپ سبک زندگی است. دائما خود را ارزیابی نمایید و مشکلات کسب و کار خود را شناسایی و رفع کنید.

چهار دلیل برای شروع استارت آپ سبک زندگی

اگر ایده جذابی دارید که با مهارت‌ها و سرمایه کوچک شما قابل راه اندازی است،‌ تعلل نکنید. کارآفرینی با یک درآمد متوسط و آزادی عمل برای انجام فعالیت‌های روزمره یک پیشنهاد عالی برای افرادی است که می‌خواهند تعادل زندگی خود را حفظ کنند. استارت آپ سبک زندگی به چهار دلیل زیر، این فرصت ناب را فراهم می‌آورند.

۱. شما می توانید به خواست خود، به سرعت یا به آرامی رشد کنید

دلایل شروع استارتاپ سبک زندگی

پاول گراهام (Paul Graham) دانشمند علوم رایانه و سرمایه گذار معروف استارت آپ که موسس اولین و موفق ترین شرکت شتاب‌دهنده جهان است، می‌گوید: «استارت آپ‌ها برای رشد و توسعه طراحی شده‌اند». یک استارت آپ سبک زندگی، همانند سایر استارت آپ‌ها قدرت رشد دارند. اما با توجه به مقدار سرمایه‌گذاری بنیان‌گذار خود، می‌توانند سرعت‌های رشد متفاوتی را تجربه کنند.

از آنجا که استارت آپ‌ سبک زندگی، توسط موسس و بنیان‌گذار خود تامین مالی می‌شود، دیگر برای رشد و توسعه تحت فشار و اجبار سرمایه‌گذران خارجی قرار ندارند، به همین دلیل به این استارت آپ‌ها، کسب و کارهای راحت و با آسایش گفته می‌شود.  

۲. شما می توانید زمان کار و زندگی خود را کنترل کنید

زمان، ‌مکان و حجم کار در استارت آپ سبک زندگی آزادانه توسط موسس تعیین می‌شود. به عبارت دیگر چون مردم استارت آپ‌های سبک زندگی را برای خدمت به زندگی خود راه اندازی می‌کنند، می‌توانند با در نظر گرفتن درآمد کمتر، کلیه امور روزمره خود از قبیل پخت وعده‌های غذایی،‌ رفتن به باشگاه ورزشی، مهمانی و خرید را برنامه‌ریزی کنند. از آنجا که درآمد‌ استارت آپ سبک زندگی متناسب با سرمایه است، پس با پرداختن به امور روزمره، درآمد شما چندان کاهش نمی‌یابد.
از مهمترین مزیت‌های این نوع استارت آپ در مقایسه با سایر استارت‌آپ‌ها این است که مدت استراحت، خواب و تفریح، ‌توسط خود شما تعیین می‌شود و کار همانند یک سرگرمی موقت، شیرین و جذاب است. استارت آپ سبک زندگی در مقایسه با سایر استارت آپ‌ها از هر گونه فشار، ریسک‌ و استرسی فارغ می‌باشد.

۳. شما بدون تکنولوژی نیز می توانید یک استارت آپ سبک زندگی را راه اندازی کنید

گرچه در سایر استارتاپ‌ها، بهره‌مندی از تکنولوژی امری ضروری است و موفقیت کسب و کارها بدون فن‌آوری ممکن نیست، در استارت آپ سبک زندگی بدون تکنولوژی نیز می‌توان موفق شد. افرادی که مهارت و تخصصی خارج از فن‌آوری دارند، می‌توانند یک استارت آپ سبک زندگی را با ابتکار عمل خود راه‌اندازی کنند و با روش‌های سنتی توسعه دهند.
استارت آپ‌های سبک زندگی،‌ مقیاس و چهارچوب مشخصی ندارند و مردم می‌توانند با هر تیپی از سبک زندگی وارد کسب و کار شوند.

۴. راه اندازی استارت آپ سبک زندگی فرصتی برای زنان است

استارت آپ‌های سبک زندگی با ایجاد یک کسب و کار منعطف برای زنان خانه‌دار و مادران پر مشغله فرصت مناسبی را برای آنان فراهم می‌آورند. زنان بدون آسیب رساندن به سلامت جسمی و روانی خود و غفلت از پرورش کودکان‌شان می‌توانند در این کسب و کار، درآمد بدست آورند.