چگونگی برخورد با افراد ارشد در محیط کار و برقرار کردن ارتباط مناسب با مدیر اهمیت فوق‌العاد‌ه‌ای روی کیفیت زندگی حرفه‌ای دارد. اگر بخواهیم راه ارتباط مناسب با مدیر مان را بیاموزیم باید ابتدا به دقت مواردی را که باعث تحریک مدیران می‌شود بشناسیم.

بسیاری اوقات بدون این‌که بدانیم کاری می‌کنیم که سبب خشمگین شدن رئیسمان می‌شود و شرایط را در محیط کار برایمان دشوار می‌کند. باید رفتار‌های نامناسب را در محیط کار با مدیر خود بشناسیم و از آن‌ها اجتناب کنیم. برای یافتن موارد این‌چنینی محققان اخیرا میان ۸۰۰ نفر از کارمندان و مدیران یک همه پرسی برگزار کرده‌اند. با بررسی نتایج این همه پرسی می‌توان نکاتی را که بیشتر منجر به عصبانی شدن مدیران می‌شود شناخت. با ‌آگاهی از این موارد و رعایت آن‌ها در ارتباط مناسب با مدیر خود می‌توانیم روابط سالم‌تری با ارشد خود ایجاد کرده و آرامش بیشتری در شغل خویش داشته باشیم. در این مقاله چند مورد از این نکات شرح داده شده‌اند.

ایمیل کاری بعد از ساعت اداری

از میان افرادی که در همه پرسی شرکت کردند تنها سه درصد اذعان داشتند که بعد از پایان ساعات اداری ایمیل مربوط به کار دریافت نمی‌کنند. بیشتر مدیران اظهار داشتند که در هفته حداقل یک ایمیل بعد از ساعت اداری دریافت می‌کنند. حتی نزدیک به ۱۲ درصد از مدیران گفتند که در هفته بیشتر از ۲۱ ایمیل به این شکل به آن‌ها زده می‌شود.

ایمیل ارتباط مناسب با مدیر

بسیاری از افراد معتقد بودند که بعد از دریافت ایمیل نسبت به پاسخ دادن سریع به آن احساس وظیفه می‌کردند. اما در حقیقت فرد بعد از مدتی حس می‌کند که خارج از ساعت اداری وقت خود را به صورت مجانی به کار اختصاص داده است. در نتیجه این موضوع باعث ایجاد حس وقف دادن خود به کار در فرد می‌شود و او را ناراحت یا عصبانی می‌کند. همچنین احساس وظیفه به پاسخ دادن به ایمیل‌ها در خارج از ساعت اداری باعث ایجاد استرس در فرد شده و نتیجه‌ای منفی بر او به جای می‌گذارد.

رفتارهای نامناسب کارمندان

تقریبا همه مدیران از رفتار نامناسب و غیر اخلاقی کارمندان خود خشمگین و عصبی می‌شوند. در محیط کار قوانین نانوشته‌ای وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها از طرف کارمندان روابط تیره و تار خواهند شد. برای مثال ۹۰ درصد از مدیران تاخیرات دائمی را قابل قبول نمی‌دانند. همچنین ۸۳ درصد از مدیران برقراری روابط نامتعارف را در محیط کاری نمی‌پسندند و ۸۰ درصد نیز اختصاص دادن زمان زیادی را به فضای مجازی رفتاری ناپسند می‌دانند. ۷۷ درصد مدیران معتقدند برقراری تماس‌های تلفنی شخصی در زمان کار بسیار آزار دهنده است. همچنین ۷۶ درصد بیان کردن جوک‌های نامتعارف را بسیار ناپسند می‌شمارند.

رفتارهای نامناسب مدیران

بررسی نتایج اظهارات کارمندان نیز نشان می‌دهد برخی رفتارهایی که مدیران نشان می‌دهند برای زیردستان حالت ناخوشایندی دارد. به طور کلی سو استفاده از مقام برای رسیدن به اهداف خود از بدترین رفتاری است که مدیران می‌توانند پیشه کنند.

۸۲ درصد از مردان و ۸۴ درصد از خانم‌ها پیشگیری رویکرد غلط در هنگام اخراج کردن زیر دست را امری آزار دهنده می‌دانند. همچنین ۸۱ درصد از آقایان و ۸۲ درصد از بانوان برقراری روابط رمانتیک مدیران با کارمندان را ناپسند می‌شمارند. علاوه بر این‌ها استفاده از امکانات شرکت برای دست‌یابی به اهداف شخصی توسط مدیران از نظر ۷۹ درصد از مردان و ۸۵ درصد از زنان عملکردی مردود شمارده می‌شود.

دیگر رفتارهای نامناسب در محیط کار

نتایج همه پرسی نشان داده‌اند که موارد کم‌اهمیت دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند باعث ناراحتی افراد در محیط کار شوند.

برای مثال قرار دادن تماس تلفنی روی حالت بلندگو در اتاقی که افراد دیگر هستند توسط ۶۵ درصد از مردان و ۷۵ درصد از زنان آزاردهنده شمارده می‌شود. همچنین غیبت کردن و پشت سر دیگران حرف زدن در محیط کاری از نظر ۶۶ درصد از مردان و ۷۰ درصد از بانوان کاری ناپسند شمارده می‌شود. نزدیک به ۵۲ درصد از آقایان و ۶۰ درصد از بانوان نیز قرار ندادن تلفن همراه در حالت بی‌صدا را در زمان کار نامناسب می‌دانند.

به طور کلی می‌توانیم نتیجه بگیریم که رفتارهای نامناسب از نظر کارمندان و مدیران متفاوت هستند. در حقیقت علت این امر آن است که هر کدام از زاویه دید خود به قضایا می‌نگرند. پس بهترین کار برای درک تاثیر رفتار خود بر دیگران آن است که خود را در موقعیت آن‌ها قرار داده و از دید آن‌ها به قضایا بنگریم. به این ترتیب خواهیم توانست رفتار مناسب با مدیر خود برقرار کرده و در زندگی حرفه‌ای خود روابط سالم‌تری را تجربه کنیم.