احساس تعهد کاری، یکی از مقوله‌های بسیار پر اهمیت در بحث منابع انسانی و استخدام نیروی جدید است. از طرفی ایجاد محیط کاری آرام و در عین حال پویا، در افزایش تعهدپذیری افراد و اشتیاق آن‌ها برای کار، بسیار موثر است. ما در این مقاله از استارتاپت، به بررسی زندگی شغلی ماریا، از مقامات ارشد یک موسسه غیرانتفاعی مشهور شهر بوستون، می‌پردازیم.

داشتن احساس تعهد در محل کار

احساس رضایت شغلی

ماریا به عنوان یک مقام ارشد، تصمیم گرفت از سمت رهبری کناره‌گیری کند تا ایده جدید خود برای کار با زنان آسیب‌پذیر جامعه بوستون، را عملی کند. او این دیدگاه را از بازخورد‌های تیم، همکاران، رئیس و رهبران اجتماعی به دست آورده بود. در واقع آن‌ها قوی‌ترین سازنده ویژگی‌های ارتباطی او بودند.

همکاران ماریا معتقد بودند که بهترین مهارت‌های او در زمینه‌های تجاری، مدیریت افراد و برنامه‌سازی، به زنان کمک خواهد کرد تا از حمایت‌های عمومی رها شوند و برای خود شغلی داشته باشند. اما ماریا، در مهارت‌های کلیدی اجرایی مثل برنامه‌ریزی استراتژیک و جمع‌آوری پول، ضعف داشت و این‌ مسئله جلوی پیشرفت او را می‌گرفت.

رئیس ماریا به او فرصت تازه‌ای برای پیشرفت و شکوفایی نمی‌داد و همان پروژه‌های قدیمی را به او محول می‌کرد. اینگونه بود که چالش شغلی ماریا از بین رفت، صبح‌ها با هیجان کمتری از خواب بیدار می‌شد و احساس خوبی نداشت. او می‌دانست تا زمانی که مدیرش در نقش رهبری سازمان قرار داشت، او هرگز نمی‌تواند رئیس آن موسسه غیرانتفاعی شود. زیرا رئیسش این موضوع را روشن کرده بود که آمده است تا بماند!

احساس تعهد به کار

در آن موقعیت، ماریا احساس می‌کرد که تنها ۲ انتخاب دارد: مهارت‌های جدیدی را در شغل فعلی‌اش فرا بگیرد یا به موسسه غیرانتفاعی دیگری برود. اما راه سومی هم وجود داشت. ماریا باید به ۳ سوال پاسخ می‌داد؛ ۳ سوالی که باعث افزایش احساس تعهد و درگیری بیشتر حین انجام کار می‌شود:

احساس تعهد و پیشرفت شغلی

۱. چگونه احساس راحتی بیشتری حین انجام کار داشته باشد تا علاقه‌ای که به انجام کارش داشت را دوباره به دست بیاورد؟

۲. چه خدمت باارزشی به سازمان ارائه کند تا سازمان هم به موفقیت‌های بیشتری در زمینه اهداف و چشم‌اندازهایش برسد؟

۳. چطور برای آینده آماده شود تا در جهت پیش‌بینی‌های خود، حرکت کند؟

با پاسخ به این سوالات، ماریا توانست نقشه برد-برد (Win-win Plan) را ابداع کند و رابطه‌ای صمیمی با رئیس خود داشته باشد. او می‌دانست که رئیسش باید مقداری از وقت خود را خالی کند تا به کارهای قانون‌گذاری که تاثیر مستقیمی روی موسسه داشت، رسیدگی کند. از این رو، به رئیس پیشنهاد داد تا تعدادی از کارهای مالی موسسه را که وقت و انرژی او را می‌گرفت، بر عهده ماریا قرار دهد؛ کارهایی مثل آماده‌سازی و ارسال ارائه‌های هیئت مدیره. ماریا همچنین درخواست کرد تا نقش فعال‌تری در قوی کردن ارتباطات بین اعضای هیئت مدیره داشته باشد. زیرا این کار، یکی از نقاط قوت او بود و همچنین باعث می‌شد تا حین انجام این کار، در بحث‌های مربوط به استراتژی، شرکت کند.

زمینه‌سازی برای پیشرفت شغلی

ماریا با هر قدم، به چشم‌اندازی که برای شغل خود تعیین کرده بود؛ نزدیک‌تر می‌شد. رئیسش، برنامه ۲ سر برد را دید و تصمیم گرفت که آن‌ را با ماریا اجرا کند. زمانی که فرصتی برای حضور در یک سازمان دیگر برای ماریا، ایجاد شد، او کاملا آماده بود. او امروز، مدیر یک موسسه غیرانتفاعی ملی است و احساس تعهد زیادی به کار خود دارد.

اگر می‌خواهید که در محل کار، احساس تعهد بیشتری داشته باشد، این موارد را امتحان کنید:

  • طی ۶ ماه تا یک سال، کارهایی که باعث ایجاد اشتیاق در شغل فعلی شما می‌شود را یادداشت کنید.
  • آینده خود یا فعالیت هیجان‌انگیزی که برای آینده در ذهن دارید، بین نظرات خود و همکارانتان پیدا کنید.
  • در مورد نیازهای سازمان، در ۶ ماه تا یک سال آینده فکر کنید. همچنین فکر کنید که شما چطور می‌توانید در انجام چشم‌اندازها و اهداف، نقش داشته باشید و احساس تعهد کنید.