برنامه‌های زیادی وجود دارد که به پیشرفت شخصی کمک می‌کند. برنامه‌های رژیمی ۲۱ روزه و برنامه‌های آموزش زبان خارجی ۶ هفته‌ای از جمله برنامه‌هایی هستند که به شخص کمک می‌کنند تا عملکرد خود را بهبود ببخشد. آموزش تولید محتوا از آن چیزهایی است که به پیشرفت شخصی ما در تجارت کمک می‌کند.

پس چرا برای ما که محتوای اینترنتی تولید می‌کنیم، هیچ برنامه‌ی منسجمی وجود ندارد؟ چرا مثلا یک برنامه‌ی آموزشی ۲۸ روزه‌ی نویسندگی برای کسب‌و کارها وجود ندارد؟

برقراری ارتباط با دیگران برای انسان‌ها مانند نفس کشیدن است و نویسندگی یکی از راه‌های سنتی برقراری ارتباط است که نیاز به آموزش دارد. آیا می‌دانستید ما حتی برای نفس کشیدن به آموزش نیاز داریم؟‌ بله. یوگا یکی از برنامه‌های آموزش نفس کشیدن است.

هنوز هم بسیاری از افراد بر این باور هستند که نوشتن مستحق توجه نیست. برای مثال، «بابی نایت» (Bobby Knight) مربی بسکتبال سابق دانشگاه ایندیانا باور دارد که «همه‌ی ما در سال دوم مدرسه نوشتن را یاد می‌گیریم و بعد از آن ادامه می‌دهیم و رشد می‌کنیم، پس نیازی به آموزش نیست.»

اما در عوض کسانی هستند که ارزش نوشتن و قوانین خوب نوشتن را می‌دانند. «تام استاپرد» (Tom Stoppard) نمایشنامه نویس معاصر می گوید: «به باور من نویسنده‌ها مقدس نیستند اما کلمه‌ها مقدس اند. کلمه‌ها مستحق احترام هستند. اگر کلمات درست را در جای درست قرار دهید، می‌توانید دنیا را کمی تکان دهید یا شعر‌هایی خلق کنید که کودکان بعد از مرگ شما آن‌ها را بخوانند.»

یک لحظه صبر کنید! کلمات را در جای درست قرار دهید؟ احساسات مردم را تکان دهید؟ به نظر شبیه نوشته‌های بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو نیست؟ از مردم دعوت کنید که از محصول یا خدمات شما استفاده کنند. آیا نویسنده‌ی «شکسپیر عاشق» (Shakespeare in Love) به همان چیزی رسید که ما قصد داریم با توییت‌ها و مقالات وبلاگ روزانه به آن برسیم؟

نوشتن (اگر شما در مورد موضوعات مرتبط با صنعت خود مطالعه دارید) سخت نیست. آموزش تولید محتوا می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

چه بدون فکر قبلی و چه با ذهنیت کامل در مورد مدل نوشتن خود، به این برنامه‌ی ۲۸ روزه‌ی پیشرفت در نویسندگی خوش‌آمدید. برای یادگیری راهکارهای اولیه تولید محتوا با این مقاله استارتاپت همراه باشید.

اهمیت آموزش تولید محتوا

هفته‌ی اول روز نخست

یک تمرین ساده، چشم‌های خود را ببندید. آن فردی که همیشه نوشته‌های شما را نقد می‌کند را تصور کنید. نام آن شخص را به همراه تمام جمله‌های انتقادی او روی یک کاغذ سفید بنویسید. حالا چندین کار می‌توانید با این کاغذ انجام بدهید، مچاله‌اش کنید، آن را بسوزانید، تکه تکه اش کنید و یا با آن یک موشک بسازید و موشک‌بازی کنید. هیچ وقت اجازه ندهید که این منتقد در مغز شما مستقر شود.

هفته‌ی دوم روز دو

روز اول هیچ‌چیز ننویسید. فقط اجازه دهید تا با گذشته‌ و انتقاد‌های آن زمان خداحافظی کنید. در روز دوم، ۲ دلیل الزام شما به نویسندگی را روی یک کاغذ بنویسید. این دلایل می‌تواند شامل اجبار (کار) یا علاقه باشد. بعد از این‌که آن ۳ دلیل را نوشتید، ۳ دلیل دیگر بنویسید که نشان می‌دهد، شما نوشتن را دوست دارید. این لیست با لیست قبلی فرق دارد و نوشتن آن ممکن است خیلی ساده یا خیلی سخت باشد.

هفته‌ اول روز سه تا پنج

در روز‌های سوم تا پنجم، از بین آن ۲ لیست، یکی از لیست‌ها را انتخاب کنید. هر روز، یک جمله با مدل دلخواه خود در مورد یکی از ۳ دلیل بنویسید.

هفته‌ی دوم

حالا که دقیقا دلایل نوشتن خود را می‌دانید، وقت آن رسیده که شروع کنید. اگر بخواهید در یک ماراتن شرکت کنید، به یک برنامه‌ی آموزشی نیاز دارید و این برنامه برای نوشتن هم مورد نیاز است. موفقیت در هر تلاش فیزیکی نیازمند برنامه‌ای منظم در اجرای تمرین‌ها است. همین موضوع برای نوشتن نیز صدق می‌کند. این هفته روی برنامه‌ریزی برای بهبود نوشتار خود تمرکز کنید.

هفته‌ی دوم روز اول

به مکانی بروید که در آن‌جا بتوانید بدون وقفه کار کنید. تایمر زمانی را روی ۳۰ دقیقه تنظیم کنید. هر مدلی که دوست دارید، در مورد هر موضوعی که دوست دارید، شروع به نوشتن کنید و تا جایی که می‌توانید پیش بروید. اگر نمی‌توانید ۳۰ دقیقه بنویسید، همین لحظه اطلاعات خیلی خوبی در مورد نوشتار خود بدست آورده ‌اید. برنامه‌ی آموزشی این هفته به شرح ذیل است:

هفته‌ی دوم روز دو

همان مراحل روز اول را تکرار کنید. نوشته‌ی روز گذشته را به هیچ وجه نخوانید. با ذهن باز شروع کنید و ببینید تا کجا می‌توانید پیش بروید.

هفته‌ی دوم روز سه

به یک محیط آرام بروید. اولین چیزی که به ذهنتان می‌آید را بنویسید. یک جمله کفایت می‌کند، اما اگر خواستید بیشتر بنویسید، در حد یک پاراگراف باشد. نوشته‌ی خود را کنار بگذارید.

هفته‌ دوم روز چهار

به یک مکان آرام بروید. نوشته‌ی روز قبل را بیرون بیاورید. تایمر را تنظیم کنید. در مورد آن موضوع ۳۰ دقیقه بنویسید. به هیچ وجه در مورد آن موضوع در اینترنت جستجو نکنید.

هفته‌ی دوم روز پنج

هر آن‌چه که در روزهای قبلی نوشته‌اید را مرور کنید. نوشته‌های خود را ارزیابی کنید. ببینید که حداکثر چند دقیقه یا ساعت را می‌توانید در یک مکان ثابت باشید. این اطلاعات مهم، باقی برنامه‌ی آموزشی شما را شکل می‌دهد.

آموزش تولید محتوا به روش ساده

هفته‌ی سوم

همه‌ی افراد این دنیا فکر می‌کنند. همه‌ی ما برای زندگی نیاز به ارتباط داریم. بنابراین، همه‌ی ما می‌توانیم بنویسیم. حالا وقت آن رسیده که گرایش شخصی خود را نسبت به نویسندگی  بسازید. بدون توجه به این‌که از کجا شروع کردید، اگر تمرین‌های ۲ هفته‌ی قبل را انجام داده باشید، موارد زیادی را در مورد نویسندگی خود متوجه می‌شوید.

با این تمرین‌ها متوجه می‌شوید که چه محتوای عالی در ذهن خود دارید و می‌توانید آن محتوا را به نوشتار تبدیل کنید. برنامه‌ی آموزشی این هفته به شرح ذیل است:

هفته‌ی سوم روز دو

۵ نکته در مورد کسب و کار یا سازمان یا احساسات خود که دوست دارید به بقیه در مورد آن بگویید را روی کاغذ بنویسید. (مثلا در مورد یک نکته که همیشه شما را عصبانی می‌کند یا موجب خنده‌ی شما می‌شود، یا در مورد آن لحظه ای که توانستید بقیه را سوپرایز کنید، بنویسید.)

هفته‌ی سوم روز دو تا پنج

لیست خود را بردارید و هر روز در مورد یکی از موضوع‌ها به مدت ۳۰ دقیقه یا هرچقدر که می‌توانید بنویسید.

هفته‌ی چهارم

یک نکته در تمام برنامه‌های آموزشی و رژیمی وجود دارد که همه‌ی ما به آن واقف هستیم، اکثر مردم قبل از این‌که به مزایای اصلی این برنامه‌ها پی ببرند، برنامه‌ها را رها می‌کنند. امیدوارم که شما یکی از این افراد نباشید. اگر الان در حال خواندن این جملات هستید، یا واقعا تا اینجا تمام مراحل را انجام داده اید، یا تا اینجای این مقاله را خوانده اید تا برنامه‌ی کلی را بدانید و یا یک سری از مراحل را سرسری رد کرده‌اید. امیدوارم که شما جز دسته‌ی اول باشید. نتیجه‌ خیلی نزدیک است.

برنامه‌ی آموزشی ما بیشتر در مورد شناخت خود و ایده‌های احتمالی است تا اینکه در مورد مکانیزم‌هایی از جمله گرامر باشد. کتاب‌های زیادی در مورد گرامر وجود دارد. به بیان دیگر، آن المان‌ها همان‌قدر برای نویسندگی اهمیت دارند که نفس کشیدن برای زنده بودن اهمیت دارد. شما بدون آن المان‌ها نمی‌توانید ارتباط موفق و موثر داشته باشید. اما اشتباهی که پیش می‌آید این است که ما برای نوشتن به جای زندگی کردن بر نفس کشیدن تمرکز می‌کنیم.

هدف برنامه‌ی ۲۸ روزه‌ی آموزش تولید محتوا این است که ریتم نویسندگی خود را بشناسید و با آن شروع کنید. اگر در کار خود به مرحله‌ای رسیدید که تصمیم به نوشتن در مورد کار خود دارید، مشخص است که به اندازه‌ی کافی مردم را متقاعد کرده اید که چیزی برای گفتن دارید و در حیطه‌ی کاری خود کارشناس هستید.

بازاریابی جاذبه‌ای و تولید محتوای آنلاین نیز در مورد به اشتراک گذاری محتوای خاص در مورد خود و کار خود است.

این برنامه‌ی آموزشی ۲۸ روزه‌ی آموزش تولید محتوا برای تمام عمر شما جواب می‌دهد. در عوض تسک‌های روزانه، لیستی از قوانین همیشگی درست کنید. به این صورت به نتیجه‌ی دلخواه خود می‌رسید.

قوانین همیشگی برنامه‌ی آموزشی ۲۸ روزه‌ نویسندگی

شما می‌توانید این برنامه‌ی ۲۸ روزه‌ی آموزش تولید محتوا را به صورت یک سری از قواعد تدوین کنید و همیشه از آن استفاده کنید. برای راحت‌تر شدن کار شما، ما خودمان یک سری قواعد و قانون را استخراج کرده ایم که شما می‌توانید آن را مطابق با میل خود کم و زیاد کنید.

  • در مورد هرچیزی که می‌دانید و هرچیزی که دوست دارید، بنویسید. افکار خود را به صورت لیستی روی کاغذ بیاورید. لیستی از موضوعات احتمالی تهیه کنید و آن‌هایی را انتخاب کنید که احتمال می دهید محتوای زیادی در مورد آن در ذهن دارید. باقی را برای روز‌های آتی نگه دارید.
  • زمانی که می‌توانید به صورت هفتگی برای نویسندگی در نظر بگیرید را خودتان با توجه به ذهن و بدن خود تنظیم کنید.
  • در نوشتن ثابت قدم باشید تا پیشرفت کنید.
  • یادتان باشد که نویسندگی به معنای پیشرفت شما و کار شما به عنوان یک رهبر است.
  • اجازه ندهید که منتقدین شما در ذهنتان مستقر شوند. آن‌ها ارزش وقت شما را ندارند و اگر اجازه‌ی ورود به آن‌ها بدهید، روی ذهنیت و نویسندگی شما تاثیر می‌گذارند و در نهایت موفقیت را از شما سلب می‌کنند.
  • خوانندگان نمی‌توانند متوجه شوند که دلیل نویسندگی شما علاقه یا اجبار بوده است، مگر این‌که تلاش شما برای نویسندگی کم باشد. مانند هر تمرین دیگری، تلاش کنید و ثابت قدم باشید تا به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید. آموزش تولید محتوا را جدی بگیرید.