در حوزه موفقیت و توسعه فردی، مفاهیم مختلفی وجود دارد که در بین آن‌ها مثبت اندیشی، برای رسیدن به موفقیت و یا تحقق رویاها، بسیار مهم است. رسیدن به اهداف و آرزوها به ما کمک می‌کند تا آسیب پذیری احساسی کمتری داشته باشیم. متأسفانه، اهمیت مثبت اندیشی باعث تشکیل گروهی مثبت اندیش شده که تحت هر شرایطی لبخند از لبشان جدا نمی‌شود. آن‌ها معتقدند که هر چیز می‌تواند عالی یا فوق‌العاده باشد، تنها اگر به آن باور داشته باشیم.

اما نداشتن احساس ترس و اضطراب هم کمی غیرعادی است. این‌ احساسات، بخش‌های مهمی از وجود ما هستند و اگر نشان داده نشوند؛ باید به سلامت عقل خود شک کنیم.

پیشرفت شخصیت ما زمانی خواهد بود که بتوانیم احساس خود را با کسانی که دوستشان داریم، در میان بگذاریم.
به اشتراک گذاشتن این افکار و احساسات، می‌تواند به عنوان آسیب پذیری احساسی شناخته شود. ما در این مقاله از استارتاپت، روش‌هایی را که آسیب پذیری احساسی به رشد توانایی‌ و عملکرد شما کمک می‌کند، بررسی می‌کنیم.

آسیب پذیری احساسی چیست

آسیب‌پذیری احساسی چیست؟

اگر در یک مهمانی درباره آسیب پذیری احساسی صحبت کنید؛ متوجه می‌شوید که افراد زیادی و به خصوص آقایان، اصلاً نمی‌دانند که آسیب‌ پذیری احساسی به چه معنی است. البته ممکن است این عبارت را شنیده باشند، اما معنای دقیقش را نمی‌دانند.

آسیب‌ پذیری احساسی بخش‌هایی از وجودتان را به اشتراک می‌گذارد که می‌تواند باعث از بین رفتن احساستان نسبت به خود، باشد. برای مثال، اگر شما از فکر این که نتوانید در طول روز با کسی صحبت کنید، ترس داشته باشید و از فکر کردن به آن بلرزید، حتی صحبت کردن در مورد موضوع تنهایی هم برای شما آزاردهنده خواهد بود.

فرض کنید که به خاطر غرور و شخصیت خود، تمایل دارید که از سوی دیگران به عنوان یکی از افراد با اعتماد به نفس و قوی شناخته شوید. اما انتقال خلاف این حس به دیگران، باعث می‌شود که احساس تخریب شخصیت و احساس خود را داشته باشید.

آسیب‌پذیر بودن از لحاظ احساسی به این معناست که بخشی از وجود شما که مستعد مورد هجوم قرار گرفتن است، آشکار شود.

خودتان را بشناسید

آسیب پذیری احساسی و خودشناسی

آسیب‌ پذیری احساسی به شما قدرت می‌دهد که بفهمید دقیقاً چه کسی هستید. اما اول باید نظریه خوب و بد را از ذهن خود پاک کنید. شما ویژگی‌های خوب یا بد ندارید، بلکه فقط تعدادی ویژگی دارید. همه چیز به این بستگی دارد که چطور آن را بیان کنید: مثلا لجبازی می‌تواند به پشتکار، بدگمانی به واقع‌بینی و خوش‌بینی به رویاپردازی تبدیل شود.

دقیقاً همان‌طور که نقاط قوت شما ممکن است به عنوان نقاط ضعف قلمداد شوند، نقاط ضعف شما هم می‌توانند به نقاط قوت تبدیل شوند. برای رفع آسیب‌ پذیری احساسی باید ویژگی‌های شخصیتی خود را بشناسید و ارتباط آن‌ها را با جهان بیرون درک کنید.

برگردیم به مثالی در مورد این که از حرف نزدن با کسی حتی برای یک روز، می‌ترسید. اگر بخواهید آن را به چشم نقطه ضعف ببینید، می‌توان آن را با عنوان‌هایی مانند نیازمندی یا عدم اعتماد به نفس بیان کرد. در مقابل، یک چرخش مثبت در این مورد می‌تواند با عباراتی مثل خوش‌برخورد و برون‌گرا، بیان شود.

ابتدا مسائلی را که از آن‌ها می‌ترسید و شما را عصبی می‌کنند یا باعث کم شدن اعتماد به نفستان می‌شوند را شناسایی کنید. سپس به آن‌ها از دیدگاه بی‌طرفانه نگاه کنید. قدرت درک این موضوع که ویژگی‌های مطرح شده، می‌توانند باعث آسیب و ضعف‌ شما شوند، یک خصلت مثبت تلقی می‌شود.

همچنین با شناخت خود، رسیدن به راه‌حل برای مشکلاتی که آن‌ها را حذف کرده بودیم؛ بسیار آسان‌تر می‌شود. به همین دلیل است که احساس می‌کنیم، می‌توانیم در مواقع حساس به دوستان خود مشاوره درستی بدهیم؛ زیرا بی‌طرفانه به وضعیت آن‌ها نگاه می‌کنیم. اگر یاد بگیریم که چطور به ترس‌ها و نگرانی‌ها نگاهی بی‌طرفانه داشته باشیم، متوجه می‌شویم چگونه با آن‌ها رفتار کنیم.

آسیب‌ پذیری احساسی چطور می‌تواند به شما کمک ‌کند؟

آسیب پذیری احساسی و کمک به تقویت شخصیت

زمانی که آسیب‌پذیری‌های خود را بشناسید و آن‌ها را با عزیزان خود در میان بگذارید؛ از اینکه دیگران آن‌ها را متوجه شوند، ترسی نخواهید داشت. یکی از چیزهایی که شما را عقب نگه می‌دارد، ترس از روزی است که همه بفهمند، دیگر آن نابغه با اعتماد به نفس نیستید و شما را بچه‌ای ترسو و بی‌عرضه خطاب کنند. این دلهره به این خاطر است که چیزهایی برای پنهان کردن دارید و دنیای درون و بیرونتان یکی نیست. شخصیت بیرونی شما (نابغه تجاری با اعتماد به نفس) با شخصیت درونی‌تان (ترسو و بی‌عرضه) مبارزه می‌کند و هرکدام سعی دارند به دیگری نزدیک شوند.

به محض اینکه در مورد ویژگیهای نگران‌کننده درونی‌تان با خانواده و دوستان صحبت کنید، می‌توانید خود بیرونی‌تان را با خود درونی‌تان هماهنگ کنید و صادقانه‌تر رفتار کنید. دیگر از این که مردم چطور شما را خواهند دید خجالت نمی‌کشید. متوجه می‌شوید که ترس‌ها و نگرانی‌ هم بخشی از شخصیت شما هستند و باید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید.

گام‌های اولیه برای جلوگیری از آسیب‌ پذیری احساسی

راه فرار از این قضیه، افشای تمام چیزهایی که از آن‌ها احساس بدی می‌کنید؛ نیست. راه فرار این است که آن بخش از وجودتان که شما را می‌ترساند، می‌تواند یک نیروی قدرتمند در زندگیتان باشد. اینکه نسبت به دیگران آسیب‌ پذیری احساسی داشته باشید، باعث می‌شود تصمیمات بهتری بگیرید و داشتن زندگی شاد را تجربه کنید.

این یک مسیر دشوار است، شناخت خودتان، می‌تواند ترسناک و نگران‌کننده باشد؛ اما اگر مقاومت کنید و خود را کامل بشناسید، از هر زمان دیگری قدرتمندتر خواهید شد.

اگر می‌خواهید همین امروز شروع کنید، ۲۰ دقیقه وقت بگذارید. یک خودکار و کاغذ بردارید و به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • ۱۰ موقعیتی که باعث ترس زیاد شما می‌شود را یادداشت کنید.
  • دقیقاً چه چیزی درباره این شرایط، شما را می‌ترساند؟
  • مثلاً آیا از این می‌ترسید که احترام دیگران را از دست بدهید؟ یا مردم از شما دوری کنند؟ یا مردم علاقه‌ای به گذراندن وقت با شما نداشته باشند؟
  • در چه محیط عاطفی احساس امنیت بیشتری خواهید داشت؟