ورود به دهه جدید میلادی، بهترین زمان برای خداحافظی با اشتباهات بد و رایج سئو است. برخی از تاکتیک‌ها و اشتباهات رایج سئو نه‌تنها مفید نیستند؛ بلکه باعث می‌شوند تا جایگاه پایین‌تری در موتورهای جستجو کسب کنید. در ادامه این مطلب از استارتاپت، با هم نگاهی به ۹ اشتباه رایج سئو می‌اندازیم که باید آن‌ها را در سال ۲۰۱۹ ترک کنیم و با روش جدیدی به سال ۲۰۲۰، قدم بگذارید.

۱. ایجاد صفحاتی با محتوای مشابه

خوشبختانه این عادت و اشتباه رایج سئو نسبت به‌ گذشته، رواج کمتری دارد؛ اما این خطا به‌شکل دوره‌ای حتی تا امروز هم در برخی از صفحات وب، تکرار می‌شود. صفحاتی با محتوای مشابه که فقط با هدف کلمات کلیدی، ایجاد می‌شوند و اصلا استراژی خوبی نیست.

مثلا اگر محتوای مربوط به یک شهر را که قبلا منتشر کرده‌اید، مجددا کپی کنید و فقط اسم شهر‌ را تغییر دهید، می‌تواند برای سایت شما در موتورهای جستجو، زیان‌آور باشد. این عمل، باعث می‌شود تا سایت‌تان را با صفحات بی‌کیفیتی که به‌راحتی می‌توانند دیگر بخش‌های سایت را پایین بکشند، پر کنید .

۲. لینک سازی با ایمیل‌های عمومی و قالب

ما دوست نداریم که اسپم دریافت کنیم، پس چرا باید خودمان، آن را ارسال کنیم؟

امروزه لینک‌سازی یا پیوندسازی (Link Building)، بیشتر از این‌که یک تکنیک سئو باشد؛ یک تکنیک بازاریابی است. به‌این معنی که ما باید قبل از ساخت و ارسال پیام تبلیغاتی خود، مخاطبان و بازار هدف‌مان را شناسایی و روی آن، تحقیق کنیم.

ارسال پیام‌ با قالب عادی برای اشخاصی که می‌خواهیم از آن‌ها یک پیوند، درخواست کنیم؛ نتیجه خوبی دربر نخواهد داشت. بهتر است ایمیل‌های کمتری ارسال کنید اما در عوض، زمان بگذارید و روی وب‌سایت مخاطبان خود، تحقیق کنید؛ دریابید که چه چیزی بیشتر از همه، باعث جلب توجه کاربران و مشتریان سایت آن‌ها خواهد شد.

هرگز از تعارف و اصطلاحات احوال‌پرسی‌ عمومی و رسمی، استفاده نکنید؛ مثلا در ایمیل‌تان نگویید «مدیر عزیز سایت» و خیلی ساده، اسم شخص را بنویسید.

۳. ارتقای رتبه گوگل با استفاده از لینک های بیشتر

با این‌که لینک‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ اما آن‌ها تنها، یکی از چند فاکتور مهم الگوریتم‌های رتبه‌بندی محسوب می‌شوند. لینک‌ها به نوعی، امضای عمومی هستند و بازتاب اطلاعات ارزشمند یک سایت، محسوب می‌شوند. اما هنگامی‌که مشکلی رخ می‌دهد و رتبه ما روزبه‌روز نزول پیدا می‌کند؛ دقیقا زمانی است که لینک‌ها به‌شکل نادرست و غیرطبیعی کنار هم، جمع می‌شوند. به‌این ترتیب، ما خود را داخل گودالی از لینک‌های پرتکرار، تبلیغاتی و نه‌چندان مطلوب می‌یابیم.

با شروع سال جدید، باید این لینک‌‌سازی‌های بی‌برنامه که نتیجه‌ای هم ندارند، به‌عنوان یک اشتباه رایج سئو از بین بروند و در عوض، روی استراتژی بهتری برای قراردادن لینک‌، تمرکز کنیم تا از نظر بازاریابی، مفید و در عین حال، کاربرپسند باشد.

اشتباه رایج سئو در بهبود آن

۴. ایجاد محتوای حاشیه‌ای برای اهداف سئو

قطعا نمی‌توان بدون محتوا، سئو ایجاد کرد و به جایگاه مناسبی در موتورهای جستجو رسید؛ پس سئو و محتوا، دو موضوع در هم تنیده هستند و برای این‌که سایت‌تان را در موتورهای جستجو بهینه کنید، نیاز به محتوا دارید. اگر محتوای خود را بهینه نکنید، موتورهای جستجو شما را پیدا نخواهند کرد و جای هیچ سوالی نیست که نیاز به محتوا دارید. اما همچنان یک مشکل وجود دارد؛ این‌که بسیاری از سایت‌های امروزی با ایجاد محتوای حاشیه‌ای در سایت‌شان، سعی دارند تا سئو خود را بهبود بدهند.

این‌که فقط داخل سایت‌تان محتوا داشته باشید، کافی نیست؛ از پر کردن سایت با حجم زیاد محتوا، فقط به‌دلیل افزایش تعداد صفحات وب‌سایت، اجتناب کنید. گوگل به عنوان بزرگ‌ترین موتور جستجوی دنیا، دائما به وب‌مسترها توصیه می‌کند تا محتوای باکیفیت داشته باشید و حتی اگر چنین توصیه‌ای نمی‌کرد، ما همچنان باید تمرکزمان را روی کاربران و رضایت آن‌ها می‌گذاشتیم نه پرکردن سایت. پس برای سایت‌تان، بالاترین کیفیت را در نظر بگیرید؛ مخصوصا اگر صحبت از مقایسه با رقبا، درمیان باشد.

۵. چشم پوشی از بهینه سازی المان‌های اساسی روی صفحه

در سال‌های گذشته، مباحث مختلفی درمورد همبستگی و ارتباط بین تگ‌ عنوان و رتبه سایت وجود داشت. یک عنوان خوب، می‌تواند چشم فردی را که در موتورهای جست‌وجو مشغول گردش است، به خود جلب کند تا از جستجوگر به بازدیدکننده سایت شما، تبدیل شود. حال اگر کیفیت خوبی در محتوای خود داشته باشید، او به یک مشتری و بازدیدکننده پروپاقرص، تبدیل خواهد شد.

زمان بگذارید و عناوین سایت‌تان را با کلمات کلیدی مناسب، بهینه کنید؛ اما در عین حال، مطمئن باشید که عناوین محتوای‌تان برای کاربر، متقاعدکننده و جذاب باشد.

همچنین هنگام انجام این کار، تگ‌های هدینگ سایت‌تان را هم، بهبود بخشید. زیرا افراد پس از این‌که از طریق موتورهای جستجو روی مطلب شما کلیک کنند؛ آن را یک‌بار بررسی می‌کنند و این هدینگ‌ها هستند که شانس جذب بازدید کننده را بالا می‌برند.

۶. عدم شناسایی مشکلات تکنیکی زیان آور

باور کنید یا نه، مشکلات فنی متعدد بسیاری از سایت‌ها، روی عملکرد جستجوی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. ایجاد محتوا و لینک‌های جذاب، عالی است؛ اما اگر وب‌سایت شما مشکلات فنی داشته باشد، ممکن است رتبه‌بندی‌تان به‌پایین سقوط کند. عمده‌ترین مشکلات تکنیکی سایت‌ها شامل این موارد هستند:

  • تغییر مسیرهای نادرست (Improper Redirects)
  • سرعت پایین بارگزاری صفحات
  • خطاهای نسخه موبایل
  • محتوای تکراری
  • مسدودشدن غیرعمدی صفحات

۷. فراموشی بهینه سازی تصاویر

نادیده‌گرفتن تصاویر داخل سایت و محتوا، یکی دیگر از اشتباهات رایج سئو محسوب می‌شود. به‌عنوان شخصی که سعی داریم در سئو، حرفه‌ای شویم؛ باید از هر موقعیتی برای بهبود سایت‌مان در موتورهای جستجو، بهره ببریم که این امر شامل بهینه‌سازی تصاویر برای جستجو هم می‌شود.

زمانی که تصویری را روی وب‌سایت‌تان اضافه می‌کنید، نام تصویر و متن جایگزین را هم فراموش نکنید. به‌جای این‌که برای انتخاب نام فایل عکس، دست‌تان را روی کیبورد بگذارید و آن را با نام asfdf.jpg ذخیره کنید؛ بهتر است در نام آن، از یک کلمه کلیدی مناسب استفاده کنید. مثلا اگر مطلبی در مورد قهوه دارید، تصویر خود را با نام دانه قهوه ارگانیک یا با عنوان انگلیسی Organic-coffee-beans.jpg، ذخیره کنید.

همچنین در مورد متن جایگزین، نیاز نیست که حتما کلمه کلیدی را در آن بگنجانید؛ اما این متن، باید توصیفی برای تصویر مورد نظر باشد. اگر تصویر شما، هم‌راستا با موضوع صفحه است، طبیعی است که یک کلمه کلیدی هم، در متن توصیفی آن وجود داشته باشد.

اشتباه رایج سئو در بهینه سازی عملکرد

۸. ایجاد گزارشات فرعی و نادرست

یکی از مشکلات شرکت‌ها در زمینه استخدام و همکاری با متخصصین سئو، گله‌مندی از نتیجه کار آن‌ها است. زیرا شرکت‌ها و مدیران، قادر نیستند نتیجه کارهایی که انجام شده را خیلی زود، ببینند یا متوجه شوند. چون وظایفی که یک متخصص سئو دارد، معمولا محسوس نیست؛ بنابراین بسیار حیاتی است که تا حد ممکن در کار خود، شفافیت ایجاد کنید.

به‌جای این‌که خود را یک متخصص و دگرگون‌کننده سئو برای جذب مشتری بیشتر، معرفی کنید؛ بهتر است ماهانه، یک طرح جامع و شفاف از عملکرد خود به مشتریان و شرکت‌ها نشان دهید تا از این طریق، پیشرفت کاری شما را متوجه شوند. بهتر است اطلاعاتی را بر اساس عملکرد خود و مقیاس‌هایی که با تلاش‌ در زمینه سئو، به‌دست آوردید؛ فراهم کنید. این روش، باعث می‌شود تا همیشه مشتری داشته باشید و در کارتان پیشرفت کنید.

۹. همسو‌نبودن با پیشرفت های سئو

سئو یک هدف در حال حرکت است. اگر شما مشغول مطالعه این مطلب هستید، پس جزو آن دسته از افرادی محسوب می‌شوید که همیشه اخبار سئو را دنبال می‌کنید تا با دنیای در حال پیشرفت آن، همسو شوید.

به‌روزنکردن عملکردها، تغییرات الگوریتم و دستور العمل‌های وب‌مستر، شما را از موفقیت بازمی‌دارد و یک اشتباه رایج سئو محسوب می‌شود. عادت خوبی که باید سعی کنید در سال ۲۰۲۰ به‌آن برسید، وقت‌گذاشتن به‌صورت روزانه و هفتگی، برای به‌روزشدن و هم‌گام‌شدن با آخرین تغییرات سئو است.