اگر در خانه تنها هستید، فیسبوک (Facebook) و سایر شبکه‌های اجتماعی به شما کمکی نخواهند کرد. فراموش نکنید که ارتباط با دیگران، به‌ همان اندازه ورزش و تغذیه مناسب، برای سلامت و جلوگیری از انزوای اجتماعی مهم است. اگر تنها زندگی می‌کنید یا به‌دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹ مجبور به دورکاری هستید؛ شما در خطر ابتلا به یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های جامعه قرار دارید: تنهایی و انزوای اجتماعی.

از نظر علمی ثابت شده که انزوای اجتماعی دقیقا مانند سیگار‌کشیدن، برای سلامتی شما مضر است؛ بنابراین اگر از خانه کار می‌کنید و تنها هستید، باید خودتان را از انزوا و گوشه‌گیری دور نگه دارید. این یکی از اصول اساسی خودمراقبتی است و به‌ اندازه تغذیه و بهداشت اهمیت دارد.

رهایی از تنهایی و انزوای اجتماعی

اگر تنها زندگی می‌کنید و مجبور به ادامه فعالیت شغلی خود از منزل هستید؛ ما در این مطلب از استارتاپت چند راهکار برای حفظ ارتباط شما با جامعه را بیان می‌کنیم.

رهایی از تنهایی و انزوای اجتماعی

۱. به تنهایی یا با یک دوست، به پیاده‌روی بروید

این روزها نمی‌توانید با یکی از دوستان خود برای قهوه‌خوردن بیرون بروید، چون رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها تعطیل هستند. اما یک راه بهتر و سالم‌تر برای با هم‌بودن وجود دارد: از دوست خود بخواهید تا با یکدیگر به پیاده‌روی بروید. حواس‌تان باشد با شخصی به پیاده‌روی بروید که در معرض ویروس کرونا نبوده باشد و البته فاصله ایمنی را رعایت کنید.

حتی اگر شخصی را برای این ‌کار نمی‌شناسید، بیرون‌رفتن و حتی حرکت‌کردن برای‌تان خوب است و به حفظ روحیه شما کمک می‌کند. با قرارگرفتن در معرض آفتاب، ویتامین D دریافت خواهید کرد و به‌علاوه، ورزش تقویت‌کننده روحیه است.

۲. با دوستان و خانواده خود تماس بگیرید

تماس با دوستان برای رهایی از تنهایی و انزوای اجتماعی

یک پدیده عجیب که پس از تنهاماندن‌های طولانی‌مدت، برای اکثر ما اتفاق می‌افتد؛ این است که احساس می‌کنیم دیگران به ‌ما اهمیت نمی‌دهند و نمی‌خواهند با ما صحبت کنند. این احساس اغلب صحیح نیست، اما می‌تواند بسیار واقعی باشد و شما را از ساده‌ترین و بهترین کارهایی محروم کند که می‌توانید برای مقابله با تنهایی و انزوای اجتماعی انجام دهید. بنابراین حتما گوشی تلفن را بردارید و با یک دوست یا عضو خانواده خود تماس بگیرید. همچنین می‌توانید به یکی از دوستان یا اعضای خانواده پیام بفرستید.

هرچه ارتباط بیشتری با افرادی داشته باشید که به شما اهمیت می‌دهند و شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید؛ خوشحال‌تر خواهید بود و از انزوای اجتماعی دور می‌شوید.

۳. شبکه‌های اجتماعی کمک زیادی نمی‌کنند

احتمالا از فیسبوک، اینستاگرام (Instagram) یا سایر پلتفرم‌های اجتماعی استفاده می‌کنید تا به زندگی با دوستان و خانواده خود ادامه دهید. بیشتر افراد این‌ کار را می‌کنند؛ هیچ مشکلی در این ‌کار وجود ندارد و من پیشنهاد نمی‌کنم که آن ‌را متوقف کنید. اما این ‌کار نمی‌تواند شما را از انزوای اجتماعی خارج ‌کند و جایگزین تعاملات اجتماعی نمی‌شود که قبلا در دفتر کار یا با دوستان خود داشتید. به هیچ عنوان حتی فکرش را هم نکنید.

شواهد فراوانی وجود دارند مبنی بر این‌که استفاده زیاد از فیسبوک با احساس نارضایتی و تنهایی ارتباط دارد. دلیل آن ۱۰۰ درصد مشخص نیست؛ اما این شواهد نشان می‌دهند که استفاده زیاد از فیسبوک، اینستاگرام، توییتر (Twitter) یا هر پلتفرم اجتماعی دیگر، به اندازه مکالمه با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده، از نظر عاطفی برای‌تان مفید نخواهد بود. اگر دوست دارید از فیسبوک استفاده کنید؛ مانعی ندارد، اما حتما برای مقابله با تنهایی و انزوای اجتماعی کار دیگری هم انجام دهید.

توجه داشته باشید که درمورد چت، تماس صوتی یا ویدیویی از طریق فیسبوک یا فیسبوک مسنجر صحبت نمی‌کنیم. این موارد مشابه سایر کانال‌های ارتباطی مانند تماس تلفنی یا پیام کوتاه هستند.

۴. تماس تصویری برقرار کنید

تماس تصویری برای رهایی از انزوای اجتماعی

من دیروز از واتساپ (Whatsapp) برای گفتگو با پسرعموهایم در فرانسه استفاده کردم که مانند اکثر کشورها، به‌جز برای خریدن مواد غذایی یا دارو، باید در خانه بمانند. صحبت با آن‌ها فوق‌العاده بود و در واقع دیدن آن‌ها باعث شد که کمتر احساس تنهایی کنم.

اگر احساس تنهایی می‌کنید، احتمالا دوستان و اعضای خانواده شما هم همین‌طور هستند. همکاران شما هم ممکن است به‌اندازه شما تنها باشند. بنابراین، یک‌سری قرارهای ملاقات از طریق تماس تصویری ترتیب دهید تا همه بتوانید در آن حاضر شوید؛ شاید هرکدام با یک فنجان قهوه! به‌احتمال زیاد، همه احساس بهتری خواهند داشت و از انزوای اجتماعی نجات می‌یابند.

بهتر است بدانید که الیویا جودسون (Olivia Judson)، نویسنده نیویورک تایمز، به یک گروه همکاری مجازی پیوسته است. در این گروه، افراد برای ۲ دوره کاری ۲ یا ۳ ساعته، دور هم جمع می‌شوند. یک مربی از آن‌ها سوال می‌کند که طی دوره قصد دارند چه‌ کاری انجام دهند و سپس همه آن‌ها، در رایانه خود مشغول کار می‌شوند. جودسون این ‌کار را آنقدر دوست دارد که راضی است هزینه آن ‌را بپردازد. به‌دلیل اختلاف زمانی مناطق جغرافیایی، دوره کاری به پایان روز کاری او می‌رسد.

در لحظه‌ای كه احتمالا از هر سو در محاصره ناامیدی قرار می‌گیرم، این ‌کار به من روحیه می‌دهد و برایم خیلی خوب است.

الیویا جودسون