چگونه یک فرم نظر سنجی در سایت طراحی کنیم که بیش از ۸۶ درصد کاربران به آن پاسخ دهند؟ نظرسنجی‌های دیجیتالی می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار ما قرار دهند؛ اطلاعاتی که شاید با روش‌های دیگر، قابل‌دستیابی نباشند. ما در این مطلب از استارتاپت، به بررسی چک لیست کاملی از مواردی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کنند تا نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین خود را بهبود دهید.

بهبود نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین

با ما همراه باشید تا ۱۴ روش کاربردی برای بالابردن نرخ پاسخ مخاطبان به نظرسنجی‌ دیجیتال را به شما معرفی کنیم:

۱. فرم نظرسنجی را یکپارچه‌سازی کنید

معمولا افراد دوست ندارند که وقت‌شان را صرف پر کردن فرم‌های مختلف بگذارند؛ مخصوصا اگر برای انجام چنین کاری به سایت شما مراجعه نکرده باشند. پس باید کاری کنید که فرم‌ نظرسنجی به گونه‌ای به‌نظر بیاید که انگار بخشی از چیزی است که کاربران به خاطرش وارد سایت شما شده‌اند.

نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین با یکپارچه سازی

اگر کاربر قبل از اینکه یک فرم نظرسنجی را ببیند، باید کاری را در یک صفحه انجام دهد؛ بهتر است که فرم نظرسنجی را هم به‌عنوان بخشی از همان صفحه درنظر بگیرید، نه اینکه آن را به‌شکل یک پاپ‌آپ نشان دهید. زیرا پاپ‌آپ‌ها معمولا حس خوبی ایجاد نمی‌کنند و به‌راحتی نادیده گرفته می‌شوند.

افزایش پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین

۲. شخصی‌سازی کنید

اگر اسم کاربران را می دانید، از آن استفاده کنید. این کار را در عنوان نظرسنجی‌ها یا مکان‌های مشخصی که به‌سادگی خوانده می‌شوند، انجام دهید؛ چون باعث جلب‌توجه کاربر خواهد شد. طبق مطالعات صورت‌گرفته، استفاده از نام کوچک اشخاص، به آن‌ها حس اعتماد می‌دهد؛ از کلمات دوستانه استفاده کنید تا حس بهتری به کاربران‌تان ببخشید.

۳. مستقیما به نظرسنجی اشاره نکنید

همانطور که قبلا هم اشاره شد، هیچ فردی دوست ندارد که به یک فرم نظرسنجی پاسخ دهد. اگر می‌توانید و البته اگر مشکل قانونی ندارد؛ بهتر است به این نکته که قصد انجام یک نظرسنجی را دارید، اشاره مستقیمی نداشته باشید. فقط به پیش بروید و اولین سوال را مطرح کنید.

۴. امکان خروج از فرم نظرسنجی به‌راحتی میسر نشود

با فرض اینکه مطابق توصیه‌های قبلی، نظرسنجی را در یک پنجره پاپ آپ قرار نداده‌اید؛ نیازی نیست که به کاربران دکمه خروج یا ردشدن از نظرسنجی را نشان دهید. کاربرانی که نمی‌خواهند به سؤالات شما پاسخ دهند، به بقیه بخش‌های صفحه مراجعه می‌کنند یا به صفحه‌ دیگری از سایت می‌روند. رعایت این نکته می‌تواند نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین را تا ۳۰ درصد بهبود دهد. البته اگر نظرسنجی را در یک پنجره پاپ‌آپ قرار داده‌اید، باید حتما از یک دکمه x یا «بستن» استفاده کنید تا کاربر توانایی بازگشت به صفحه اصلی را داشته باشد. گرچه بهتر است این دکمه را هم طوری جاسازی کنید که در نگاه اول، مشخص نباشد.

۵. کوتاه و مختصر عمل کنید

معمولا نظر سنجی‌هایی که شامل سه تا پنج سؤال هستند، بیشترین نرخ پاسخگویی را دارند. سعی کنید با کمترین سوالات، به اطلاعات مورد نیازتان برسید.

۶. سوالات اضافه نپرسید

برای اینکه تعداد سؤالات‌تان را به کمترین حد ممکن برسانید، از پرسیدن سؤالاتی که به پاسخ‌شان نیازی ندارید، پرهیز کنید؛ همچنین سؤالاتی نپرسید که پاسخ‌های منطقی ندارند. مثلا ممکن است پاسخ کاربر به این سوال که «چند فرزند دارید؟»، این باشد که هیچ فرزندی ندارد. پس در اینجا پرسیدن سوالی درباره سن کوچک‌ترین فرزند، بی معنی است! چنین سوالاتی حتی می‌تواند آزاردهنده هم باشد. کاربر نباید هنگام پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین احساس کند که درحال پاسخگویی به سوالات یک ماشین است.

۷. سوالاتی بپرسید که فقط یک جواب مشخص دارند

سعی کنید سؤال و جواب‌های خود را به‌شکلی کوتاه و مختصر بیان کنید و برای پاسخ به هر سوال، چند گزینه را در اختیار کاربر قرار دهید. طرح سؤال به‌شکلی که کاربر برای پاسخ به آن، تنها باید یک گزینه را از میان فهرست جواب‌های ممکن انتخاب کند، ساده‌ترین و سریع‌ترین روش است. هرچه پاسخگویی به نظرسنجی ساده‌تر و با چالش کمتری باشد، احتمال تکمیل آن توسط کاربر هم بیشتر می‌شود.

بهبود پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین

۸. همه سوالات را در یک فرم قرار دهید

اگر سؤالات و پاسخ‌ها را به‌گونه‌ای در فرم قرار داده‌اید که کاربر فقط باید پاسخ‌ها را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کند، پس تا اینجا کارتان را به‌خوبی انجام داده‌اید. برای چنین سؤالاتی نیاز به دکمه‌ «برو به سؤال بعدی» نیست و کاربر با پاسخگویی به هر سؤال، باید بلافاصله با سوال بعدی روبرو شود. البته گاهی لازم است که کاربران، امکان تغییر جواب‌های‌شان را داشته باشند؛ در این مواقع می‌توانید دکمه بازگشت به سؤال قبلی را در فرم نظرسنجی قرار دهید. به‌طور کلی، انجام این کاری توصیه نمی‌شود؛ مگر اینکه بازگشت کاربر به سؤال قبل و امکان تغییر جواب آن، اهمیت زیادی داشته باشد.

۹. از بیان سوالات با پایان باز اجتناب کنید

سؤالات با پایان باز که کاربر برای پاسخگویی به آن‌ها نیاز به تایپ دارد، به تعامل بسیار بالایی احتیاج دارند؛ زیرا چنین سؤالاتی نیازمند مکث و تفکر کاربر هستند. بهتر است از این سوالات در صورت لزوم، در انتهای صفحه نظرسنجی استفاده کنید.

روبه‌رو شدن با این سوالات، ممکن است کاربر را از پاسخ به سایر سوالات هم دلسرد کند. پس با قراردادن آن‌ها در انتهای فرم، خیال‌تان از بابت پاسخ به سوالات ساده‌تر، راحت می‌شود. توجه داشته باشید که تایپ آدرس یا ایمیل هم شبیه سوالات با پایان باز هستند؛ پس بهتر است تا حد امکان از آن‌ها اجتناب کنید.

۱۰. به نظم سوالات توجه کنید

در اینجا به سه عامل اصلی که هنگام تصمیم‌گیری درباره نظم سؤالات باید درنظر بگیرید، اشاره می‌کنیم:

 • چه اطلاعاتی برای‌تان از اهمیت بیشتری برخوردارند؟
 • کاربر برای پاسخگویی به هر سوال، چقدر فکر می‌کند؟
 • ترتیب منطقی سوالات

ابتدا سراغ سوالات مهم‌تر بروید و سوالاتی که پاسخ به آن‌ها دشوارتر است را در انتهای فرم نظرسنجی قرار دهید. بسیار پیش می‌آید که کاربران، وسط نظرسنجی دلسرد شده و آن را نیمه‌کاره رها می‌کنند. با قراردادن سوالات مهم در ابتدای فرم، خیال‌تان از بابت پاسخگویی به آن‌ها راحت خواهد شد؛ پس در رتبه‌بندی سوالات، هوشمندانه عمل کنید.

نظم سوالات برای نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین

۱۱. به دسترسی‌پذیری سوالات توجه کنید

کاربرانی که نمی‌توانند نظرسنجی را کامل کنند، کنار بگذارید؛ مگر اینکه به آن‌ها دسترسی داشته باشید. بسیاری از کاربران دوست دارند که از کیبورد برای حرکت بین فرم‌ها استفاده کنند؛ مخصوصا اگر فرم‌ها شامل بخش‌های ورودی، تایپ و … باشند. از قابلیت پیمایش آسان در فرم نظرسنجی خود، اطمینان حاصل کنید. بدین ترتیب، نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین هم بهبود پیدا می‌کند.

۱۲. به کاربران اطمینان دهید

به کاربران اطلاع دهید که کارشان را به‌خوبی انجام می‌دهند. اگر نظر سنجی شما کمتر از پنج سوال باشد، نیازی به نمایش نوار پیشرفت نیست؛ در غیر این صورت، به کاربر بگویید که چند مرحله (سوال) را تا اینجا پشت‌سر گذاشته است. این نکته، انگیزه کاربر برای تکمیل نظرسنجی را بیشتر می‌کند. گاهی نیاز است که طلاعات حساسی مثل شماره تلفن، شماره بیمه، آدرس فیزیکی، ایمیل را وارد کنید. مطمئن شوید که کاربر ضمن ارائه این طلاعات، احساس امنیت کند.

این خوب است و حتی توصیه شده که در فرم‌ها ذکر شود: «اطلاعات کاربران، محفوظ می‌ماند.»؛ حتی بهتر است مشخص کنید که دقیقا از چه سیستمی برای حفظ امنیت اطلاعات استفاده می‌کنید. همچنین دلیل گرفتن این اطلاعات و موارد استفاده از آن‌ها را هم بیان کنید.

امنیت هنگام نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین

۱۳. پاسخ‌ها را در پایگاه داده ذخیره کنید

شرکت در نظرسنجی‌های دیجیتالی کار خسته کننده‌ای برای کاربران است. ممکن است بسیاری از آن‌ها قبل از پاسخ به همه سؤالات، از نظرسنجی خارج شوند. پس مطمئن شوید که اطلاعات مربوط به پاسخ‌های هر کاربر را پس از جواب‌دادن به هر کدام از سؤالات، در پایگاه داده ذخیره می‌کنید. بدین ترتیب، حتی اگر کاربر، نظرسنجی را ترک کند ؛حداقل پاسخ چند مورد از سوالات را در اختیار دارید.

۱۴. به کاربران انگیزه دهید

به آن‌ها بگویید که چرا باید در این نظرسنجی شرکت کنند. در صورت امکان، مزیتی برای کاربران شرکت‌کننده در نظرسنجی، قائل شوید. مزایای حاصل از شرکت در نظرسنجی را به‌شکل کوتاه و واضح به کاربران بیان کنید.

خلاصه (بایدها و نبایدها)

در ادامه به‌صورت مختصر، بایدها و نبایدهایی را که باید در ایجاد یک فرم نظرسنجی و بهبود نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی آنلاین رعایت کنیم، مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بایدها

 • نظرسنجی را به‌عنوان بخشی از فعالیتی که کاربر برای انجام آن به سایت مراجعه کرده است، درنظر بگیرید.
 • از نام کاربر در فرم نظرسنجی استفاده کنید.
 • سؤالات کوتاه و مختصر، نرخ پاسخگویی بالاتری دارند.
 • از رابط کاربری ساده و بدون آشفتگی استفاده کنید. بدین شکل، تمرکز کاربران تنها روی سوالات خواهد بود.
 • سوالات را هوشمندانه منظم و مرتب کنید.
 • نحوه عملکرد دکمه‌های پیمایش صفحه کلید در فرم نظرسنجی را بررسی کنید.
 • به کاربران اطمینان دهید که اطلاعات شخصی‌شان، فاش نمی‌شود.
 • پاسخ‌ها را در اسرع وقت در پایگاه داده ذخیره کنید.
 • انگیزه روشنی برای شروع و تکمیل نظرسنجی دیجیتال فراهم کنید

نبایدها

 • به‌صورت واضح بگویید که این، یک نظرسنجی است.
 • به کاربران یک راه خروج ساده بدهید: نیازی به دکمه گذر از نظرسنجی نیست و کاربرانی که نمی‌خواهند به آن پاسخ دهند، می‌توانند به صفحه دیگری بروند.
 • پرسیدن سؤالات اضافی
 • سؤال و جواب‌های طولانی و مبهم
 • استفاده از دکمه‌های غیر ضروری