آیا تصمیم گرفتن برای شما دشوار است؟ آیا نگران هستید که انتخاب‌هایتان مناسب نبوده و بعداً از آن‌ها پشیمان ‌شوید؟ آیا برای قضاوت سریع یا به موقع با کمبود اعتماد به نفس رو به رو هستید؟ بسیاری از ما در مورد توانایی تصمیم‌ گرفتن خود نگران هستیم و اگر از شما در مورد عادت‌های تصمیم‌گیری پرسیده شود، احتمالاً می‌گویید که آن‌ را انجام نمی‌دهید.

اما شما اشتباه می‌کنید، چون این عمل را انجام می‌دهید. هر کس عاداتی برای بهترین تصمیم‌ گیری دارد. فقط ممکن است آن‌ها را تشخیص ندهید یا مسیری که این فرآیند را از طریق آن انجام می دهید، دوست نداشته باشید. تصمیم‌های هر شخص بر مبنایی صورت می‌گیرد و شما می‌توانید با کشف آن، عادات روزمره تصمیم‌گیری خود را در مسیر مطمئن‌‌تر و با پشیمانی کمتر، تنظیم کنید.

زیگ زیگلار (Zig Ziglar) نویسنده و سخنران انگیزشی، بیان می‌کند که با پیروی از برخی قوانین اساسی، می‌تواند به خوبی تصمیم گیری کند. ما در این مقاله از استارتاپت به بررسی ۵ روشی که او برای تصمیم گرفتن معرفی می‌کند، می‌پردازیم.

راه‌های مختلف تصمیم گرفتن

۱. در مرحله اول تصمیم گرفتن به خوبی استراحت می‌کند

اگر من واقعا خسته باشم تا نخوابم و استراحت نکنم؛ به جز موارد اظطراری، تصمیمات مهمی نمی‌گیرم. چون با خواب می‌توانم دیدگاه و چشم‌انداز تازه‌ای نسبت به مسائل پیدا کنم.

۲. برای تصمیم‌های حیاتی، زمان زیادی اختصاص می‌دهد

اگر کسی به من فشار آورد که همین الان در مورد چیزی تصمیم بگیرم، به‌ جز تصمیم‌های فوری که ضروری است، می گویم:

تصمیم گرفتن و صرف زمان زیاد

اگر باید الان انتخاب کنم، جواب خیر است. اما بعد از این که فرصتی بیابم تا نفسی تازه کرده و حقایق را بازبینی کنم، امکان دارد که جواب مثبت باشد.

سپس توپ را به زمین حریف انداخته و می‌پرسم:

آیا می‌خواهید الان تصمیم بگیرم، یا کمی صبر کنیم؟

۳. برای تصمیم گرفتن همه جوانب مثبت و منفی را در نظر می‌گیرد

من علاقه دارم بیشترین سود حاصل از یک تصمیم‌گیری را اندازه‌گیری و تعیین کنم. فرض کنید همه چیز مطابق میل من پیش می‌رود، سپس از خودم می‌پرسم:

فرض کن هیچ چیز مطابق میل تو نیست، در آن صورت چه می‌شود؟ فرض کن که این امر تحقق پیدا نمی‌کند و آن‌طور که انتظار داری پیش نمی‌رود، چه خواهد شد؟ بیشترین ریسک من چیست؟ چه چیزی را از دست خواهم داد؟

۴. او برای انتخاب‌های خود مشورت می‌گیرد

تصمیم گرفتن و مشورت کردن

من تصمیم‌های مرتبط با کسب‌ و کارهای مهم را به مشاورانم واگذار می‌کنم. از آن‌ جایی که این افراد در کسب‌ و کار و حرفه‌ خودشان، جزو افراد موفق هستند، دانش کافی و قدرت تصمیم‌گیری لازم را دارند. من در بیشتر موارد به توصیه‌های آن‌ها عمل کرده و نتایج خوبی به دست می‌آورم. اما اگر تصمیم جزئی باشد و نخواهم مشاورانم را وارد آن نکنم، نظر خانواده‌ام را در مورد جنبه‌های مثبت و منفی قضیه می‌پرسم تا بهترین مسیر را به من نشان دهند.

۵. در مرحله آخر تصمیم گرفتن به نتایج انتخاب‌های خود فکر می‌کند

من علاقه زیادی دارم که برای گرفتن بهترین تصمیم، دعا کنم. اگر یک تصمیم غیرمنطقی بگیرم، به‌ سادگی با آن کنار نمی‌آیم و در نتیجه آن احساس ناراحتی می‌کنم. از خودم می‌پرسم:

چطور این تصمیم روی تمام جنبه‌های شخصی، خانوادگی، شغلی، مالی، فیزیکی، ذهنی یا معنوی زندگی من اثر خواهد گذاشت؟ آیا آن‌چه را که به دست می‌آورم جبران کننده آن‌چه که از دست می‌دهم، خواهد بود یا خیر؟