تاثیر مطالعه در زندگی بسیار زیاد است. مطالعه علاوه بر افزایش آگاهی و اطلاعات عمومی،‌ ابزاری برای بهبود زندگی است. کتاب‌ها شما را به دنیای دیگری می‌برند و از دغدغه‌های روزمره دور می‌کنند. فواید کتاب‌خوانی بر کمتر کسی پوشیده است. اگر از کسانی هستید که مطالعه را به صورت جدی دنبال نمی‌کنید، استارتاپت پیشنهاد می‌کند این مقاله را یک بار بخوانید تا به اسرار کتابخوانی پی ببرید.

اکثر ما دوست داریم کتاب خواندن را با چند رمان جذاب شروع کنیم و مسیر مطالعه را با آغازی زیبا برای خود هموار سازیم. اگر شما هم از جمله کسانی هستید که همیشه خواهان معرفی کتاب هستید، من پیش از گفتگو درباره فواید مطالعه، چند کتاب جذاب را به شما معرفی کنم که خواندن آن‌ها شما را به دنیای جدیدی از قصه‌ها می‌برند:

 تاثیر مطالعه در زندگی انسان
  • ارتفاعات حیرت انگیز از امیلی برونته (Emily Bronte)
  • قهرمان عصر ما از ماریو وارگاس یوسا (Mario Vargas Llosa)
  • پدرو پارامو از خوان روولفو (Juan Rulfo)
  • لی لی از خولیو کورتاسار (Julio Cortázar)

هر چهار کتاب فوق‌العاده هستند و من به شدت توصیه می‌کنم آ‌ن‌ها را بخوانید. بدون شک، مطالعه زندگی شما را بهبود می‌بخشید.

مهم‌ترین تاثیر مطالعه در زندگی

۱. ایجاد حالت تچان یا غرقگی

آیا برای شما پیش آمده است که کاری را انجام دهید ولی در طول انجام آن نه خسته شوید، نه گرسنه و نه گذر زمان را متوجه شوید و بعد از پایان یافتن آن کار احساس رضایت و سرخوشی خاصی داشته باشید؟ به این حالت در روانشناسی مثبت، تچان یا غرقگی (Flow State) گفته می‌شود. این حالت به شما حس خوشبختی و سعادت همیشگی می‌بخشد. به این معنی که هر چه در این حالت بیشتر غرق ‌شوید، لذت بیشتری را نیز از زندگی خود می‌برید.

تاثیر مطالعه در زندگی این است که حالت تچان را ایجاد می کند. هنگامی که شما به طور کامل در خواندن یک کتاب غرق می‌شوید، تمام توجه شما به صفحات آن متمرکز می‌شود. این بدان معنا است که دیگر به صداهای اطراف و افکار درون خود هیچ توجهی نمی‌کنید و این موجب آرامش و رضایت شما می‌شود.

آخرین بار کی مطالعه خود را با شنیدن صدای بلند قطع کردید؟ یا با مطالعه کدام کتاب خود را به جای شخصیت اصلی داستان تصور کردید و به جای او روی یک تشک در یک چای خانه ژاپنی نشستید و چای بامبو نوشیدید یا به خانه جادوگران انگلیسی رفتید؛ اما ناگهان خود را در اتاق نشیمن خود یافتید؟ این موارد نشان دهنده تجربه حالت غرقگی است.

۲. کاهش استرس

تحقیقات نشان می‌دهد که ۶ دقیقه کتابخوانی می‌تواند تا ۶۸٪ استرس را کاهش دهد. در حقیقت، مطالعه با ایجاد آرامش موجب کاهش استرس می‌شود و بهتر از سایر روش‌های معمول مانند گوش دادن به موسیقی، پیاده‌روی یا خوردن چای بر تنش‌زدایی موثر است.

روانشناسان معتقدند که حواس پرتی ناشی از وارد شدن به دنیای یک کتاب بر رفع تنش‌های وارده بر عضلات و قلب موثر است. دکتر دیوید لوئیس (David Lewis)، روانپزشک شناختی، که در این باره تحقیق کرده است، می‌گوید: «گم کردن خود در کتاب، نهایت آرامش را به ذهن و روان شما می‌بخشد.»

۳. کسب دانش

هنگامی که کتاب می‌خوانید، سر خود را با انواع و اقسام دانش پر می‌کنید. کتابخوانی سریع‌ترین راه دستیابی به دانش است. داشتن اطلاعات و دانش وسیع در جلسات مهمانی،‌ مصاحبه‌های شغلی و جلسات کاری به کمک شما می‌آید.

با داشتن دانش فراوان، نه تنها به یک سخنران درخشان تبدیل می‌شوید؛ بلکه به تحقق چشم انداز شغلی خود کمک می‌کنید. مقدار و نوع دانش تا حد زیادی مسیر زندگی افراد را در جهان تعیین می‌کند. همانطور که دکتر سئوس (Seuss) در این باره می‌نویسد:

«هرچه بیشتر بخوانید، بیشتر می‌دانید. هرچه بیشتر یاد بگیرید، مکان‌های بیشتری را می‌بینید.»

۴. گسترش دایره واژگان

هیچ راهی برای گسترش دایره واژگان، کامل‌تر و غنی‌تر از کتابخوانی نیست. آیا می‌دانید معنی لغات bedraggle، omphalos و ineluctable چیست؟ نمی‌دانید؟ من هم نمی‌دانم اما اگر ما رمان «اولیس» نوشته جیمز جویس (James Joyce) را بخوانیم می‌توانیم به این سوال پاسخ دهیم.

۵. درک اصطلاحات مراجع ادبی

در بسیاری از داستان‌ها از واژه‌هایی استفاده می‌شود که درباره آن‌ها هیچ نمی‌دانیم؛ اما با خواندن چند اثر ادبی دیگر از معانی آن‌ها آگاه می‌شویم. برای مثال واژه «Ents» در (رمان ارباب حلقه‌ها) به یک نژادی از موجودات که شبیه به درختان هستند اشاره دارد که اگر کسی «مکبث» شکسپیر را خوانده باشد با این واژه آشنا است و داستان رمان ارباب حلقه‌ها را بهتر متوجه می شود.

خواندن یک مجموعه از کتاب‌های ادبی به درک بهتر واژگان آن‌ها کمک می‌کند. اما مطمئن شوید که این منابع بالاتر از سطح سنی و درکی شما نباشند تا از خواندن آن‌ها خسته و کلافه نشوید.

مهم‌ترین تاثیر مطالعه در زندگی

۶. افزایش مهارت‌ های نویسندگی

چه شما یک رمان نویس مشتاق باشید یا یک وبلاگ نویس یا اینکه مجبور باشید گزارش‌های کاری بنویسید، اگر می‌خواهید به یک نویسنده بهتر تبدیل شوید، بهترین راه، مطالعه است.

۷. خودشناسی

خواندن کتاب‌های مختلف ما را با جنبه‌هایی از خودمان آشنا می‌‌‌‌‌‌‌کند که قبلا آن‌ها را کشف نکرده بودیم. اگر می‌خواهید بیش از پیش خود را بشناسید، کتاب بخوانید.

ادموندسون (Edmundsun) به نقل از کتاب «در جستجوی زمان از دست رفته» نوشته مارسل پروست (Marcel Proust’s) اشاره می کند که کتاب‌های مارسل پروست،‌خوانندگانش را با جنبه هایی از خودشان روبه رو می‌کند که از قبل آن‌ها را نمی‌شناختند. در اینجا بخشی از صحبت‌های مارسل پروست در این باره آمده است:

«به نظر نمی‌رسید که آنها خوانندگان نوشته‌های من باشند، بلکه آن‌ها خوانندگان خودشان هستند. کتاب من فقط یک نوع ذره بین است که به وسیله خواندن آن‌ با آنچه در درون‌شان قرار دارد، مواجه می‌شوند. من از آن‌ها نمی‌خواهم مرا تحسین یا تشویق کنند، اما می‌خواهم به سادگی به من بگویند که آیا واقعا چنین است؟ آیا کلماتی که در درونشان خوانده می‌شود، همان‌هایی هستند که من نوشته‌ام؟»

۸. احساس درک شدن

جان گرین (John Green) در این باره می‌گوید: «کتاب‌های بزرگ به شما کمک می‌کنند تا درک کنید و از طرفی احساس کنید که درک شده‌اید.»

اساسا گفته می‌شود زمانی که یک نویسنده در مورد چگونگی احساس خود می‌نویسد و شما با خواندن نوشته‌های او گمان می‌کنید که دقیقا احساسات نویسنده همانند شما است و فکر می‌کنید که هیچ کس دیگری چنین احساس مشابهی ندارد، تصور می‌کنید که این کتاب خاص شما نوشته شده و نویسنده انگشت اشاره خود را از داخل کتاب به سمت شما گرفته است.

یکی از راه‌های درک شدن از طریق مطالعه خواندن خاطرات مشابه خود است. یک خاطره نوشته شده توسط کسی که به شما شبیه است یا کسی که در موقعیتی مشابه شما قرار دارد که در حال حاضر شما نیز با آن روبرو هستید، به شما کمک می‌کند تا با خود بگویید:

«خدا را شکر که من تنها در این شرایط نیستم.» یا «دیگران این فراز و نشیب‌ها را طی کرده‌اند، و حالا نوبت من است.»

و این درک شدن می‌تواند تاثیر عمیقی روی روان شما داشته باشد.

۹. آشنایی با فرهنگ های مختلف

کتاب «همه چیز فرو می‌پاشد» اثر چینو آچه (Chinua Achebe)، یکی از معروف‌ترین رمان‌های آفریقایی است که تا کنون نوشته شده است. خواندن این کتاب نه تنها شما را با فرهنگ مردم آفریقا آشنا می‌کند بلکه یک تصویر زنده از آفریقای قبل از استعمار در دهه ۱۸۹۰ و آنچه در زمان غلبه بر بریتانیا در جامعه ایگبو نیجریه رخ داده را نشان می‌دهد. علاوه بر این، از دیدگاه سیاه پوستان با قلم یک مرد سفید پوست آشنا می‌شوید.

۱۰. تحریک ذهنی

هنگامی که شما در حال خواندن یک کتاب هستید، باید با تمام شخصیت‌های مختلف، پیش‌زمینه‌های آن‌ها و جاه طلبی‌های‌شان در ارتباط باشید. علاوه بر این، شما باید به یاد داشته باشید که چه چیزی را چه کسی انجام داده، با بررسی سرنخ‌های ظریف داستان، نتایج را پیش بینی کنید. خواندن کتاب باعث می‌شود تا مغز شما به فعالیت و تکاپو تشویق شود.  این تاثیر مطالعه در زندگی سبب افزایش ذهن آگاهی و قدرت حافظه شما می‌شود.

برای مثال در کتاب زمان قهرمان (The Time of the Hero) چند راوی داستان را شرح می‌دهند و برخی از شخصیت‌ها تا پایان کتاب شناسایی نمی‌شوند. علاوه بر این، وارگاس لوسا از مونولوگ‌های داخلی به عنوان یک دستگاه ادبی استفاده می‌کند. این رمان یک کتاب درخشان است، اما از خواننده می‌خواهد تا کارهای زیادی انجام دهد تا متوجه شود که در داستان چه اتفاقی می‌افتد.

تاثیر مطالعه در زندگی فردی انسان

۱۱. افزایش تجربه‌ های زندگی

هارولد بلوم (Harold Bloom)، منتقد ادبی، معتقد است شما باید برای کسب تجارب بیشتر در زندگی خود، کتابخوانی بیشتری داشته باشید و او در این باره می‌گوید:

  • شما با مطالعه می‌توانید درباره افراد بیشتری بدانید.
  • شما می‌توانید درک قوی تری از عشق و سرنوشت پیدا کنید.
  • شما سعادت و غم را پیش از آنکه برای خودتان اتفاق بیوفتد تجربه می‌کنید.

به نقل از ویلیام استیرون (William Styron):

 «یک کتاب عالی باید شما را با بسیاری از تجربه های شاد و تلخ آشنا کند. خواندن آن شما را با چندین زندگی مختلف آشنا کند و در عین حال زندگی خودتان را داشته باشید.»

بهتر است بدانید که مغز نمی‌تواند تمایز واقعی بین خواندن یک تجربه را با با تجارب واقعی زندگی تشخیص دهد. از این رو با خواندن تجارب دیگران، همان مناطق عصبی تحریک می‌شود. اگر می‌خواهید تجربه زندگی در صد زمان مختلف را داشته باشید، صد کتاب مختلف بخوانید.

هرکسی که می‌گوید انسان تنها یک بار به طور واضح زندگی می‌کند، قطعا عاشق کتاب نیست.

۱۲. تمرکز بیشتر

یکی از مواردی که باعث کاهش تمرکز و حافظه ما می‌شود، جستجو و گشت و گذار بیش از حد در اینترنت است. این کار باعث می‌شود تا مغز با ثبات تفکرمواجه بوده و تمرکز ما دچار اختلال شود.

برعکس اینترنت،تاثیر مطالعه در زندگی بهبود تمرکز و توجه است و توجه و تمرکز برای غنای تفکر ضروری است.

کتاب کم عمق‌ها (اینترنت با مغز ما چه می‌کند) نوشته نیکلاس کار (Nicholas Carr) معتقد است که توجه به اینترنت می‌تواند قدرت تفکر را تضعیف کند. او می‌گوید:

«در طی چند سال گذشته، احساس ناراحتی می‌کردم و تصورم این بود که شخصی یا چیزی با مغز من درگیر شده است. اما از هنگامی که مانند یک غواص در دریای کلمات کتاب‌ شناور می‌شوم، در امتداد سطح خودم مانند یک مرد در جت اسکی تمرکز قرار می‌گیرم.»

اگر می‌خواهید از توانایی خود در تفکر عمیق مراقبت کنید، کتاب بخوانید.

۱۳.افزایش مهارت های اجتماعی

انتشار نتایج یک تحقیق فوق العاده در چند سال گذشته در  مجله ساینس (Science) نشان می‌دهد که خواندن آثار ادبی می‌تواند توانایی افراد را در درک شرایط ذهنی دیگران بهبود بخشد. توانایی تشخیص و درک احساسات دیگران، به نوبه خود مهارت مهمی در هدایت روابط اجتماعی پیچیده است که تاثیر مطالعه در زندگی ما خواهد بود.

می‌پرسید چطور خواندن یک داستان ادبی می‌تواند مهارت‌های اجتماعی ما را بهبود بخشد؟ محققان می‌گویند دلیل بهبود این مهارت این است که داستان‌های ادبی اغلب به تخیل منجر می‌شوند و خوانندگان را تشویق می‌کنند تا نگرانی‌های شخصیت‌های داستان را درک کنند و به احساسات و پیچیدگی‌های احساسی واکنش نشان دهند.

بنابراین، اگر می‌خواهید توانایی خود را برای درک احساسات دیگران افزایش دهید، یک نسخه از «آنا کارنینا» یا «انتظارات بزرگ» را مطالعه کنید.

نتیجه‌گیری

به عنوان یک بزرگسال یافتن زمانی برای مطالعه کتاب می‌تواند بسیار دشوار باشد. با این حال، امیدوارم که ۱۳ تاثیر مطالعه در زندگی که در بالا توضیح دادیم، شما را متقاعد کند که کتابخوانی را در لیست اولویت‌های خود قرار دهید. بهترین زندگی را با خواندن کتاب‌های بیشتر تجربه کنید.