از نظر مدیران موفق شرکت های بزرگی مثل تسلا و گوگل یادگیری مهارت مدیریت در زمینه های مختلف امری مهم و کارآمد است.

یکی از مدیران «شرکت ksm‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌» که در این مقاله استارتاپت مراحل پیشرفت کاری‌اش را بررسی می‌کنیم به مشاوره و تکنولوژی و بررسی داده‌ها و همچینین مدیریت شرکت تسلط کامل دارد.

این شرکت بیشتر از ۱۳۰ نفر نیروی کار دارد. وی پیش از این که به این مقام برسد در بخش مهندسی یکی از کمپانی های ماشین سازی مشغول به کار بر روی پروژه ای بود که شاید تا ۱۰ الی ۱۵ سال دیگر وارد بازار نمی‌شد و امکان پیشرفت او در آن شرکت بسیار کم بود.

او به یادگیری مهارت‌ها اهمیت زیادی می‌داد و همزمان که به عنوان مهندس مشغول به کار بود، در زمینه‌ی کامپیوتر مدرک خود را گرفت، برنامه نویسی آموخت و دوره‌هایی برای افزایش مهارت خود در زمینه‌ی مدیریت گذراند و بعد از آن مدرک کارشناسی ارشد خود را گرفت. او معتقد بود یاگیری مهارت‌ها و داشتن اطلاعات در زمینه‌های مختلف باعث بهبود روش‌های مدیریت می‌شود.

«یادگیری مهارت‌‌ها و در نتیجه افزایش آن‌ها باعث می‌شود، کارکنانتان به شما اعتماد بیشتری داشته باشند و خودتان هم در حل مشکلات توانایی بیشتری داشته باشد.»

مطمئن باشید تمام مهارت هایی که یاد می‌گیرید یک جا به دردتان خواهد خورد پس آنها را دست کم نگیرید و مهارت‌ها را یک «باید» در نظر بگیرید.

اهمیت یادگیری مهارت مدیریت

یادگیری مهارت های کاربردی

شما به عنوان یک مدیر گاهی باید برای همکاران و سرمایه گذاران شرکت صحبت کنید. صحبت در مقابل تعداد نفرات زیادی برخی مدیران را مضطرب می‌کند، مدیر شرکت ksm قبل از سخنرانی‌های خود ساعت‌های زیادی را صرف آماده سازی و تکرار مطلبی که قرار است ارائه دهد می‌کند.

او از دوران مدرسه از صحبت کردن جلوی افراد می‌ترسید. پس تصمیم گرفت سخنوری را به طور حرفه‌ای یاد بگیرد و می‌گوید :«امروزه از سخنرانی بیشتر از هرچیزی لذت می‌برم و فکر می‌کنم توانایی صحبت کردن برای دیگران و تاثیر گذاشتن روی آن‌ها شگفت‌انگیز است.» یادگیری مهارت مدیریت تنوع زیادی دارد و سخنوری یکی از این مهارت‌ها است.

تفکر سیستمی را بیاموزید

یادگیری مهارت‌ مدیریت تنها به کارهای فیزیکی محدود نمی‌شود و به حوزه ذهن هم راه پیدا می‌کند.

تفکر سیستمی به این معنا است که هنگام فکر کردن درباره‌ی یک شرکت کل مجموعه را در نظر بگیرید.

برای مثال یک اقتصاددان را در نظر بگیرید. او وقتی می‌خواهد عامل‌هایی که باعث از بین رفتن بنگاه شده را بررسی کند، فاکتورهای اصلی مثل سیاست، دولت، کارمندان و حتی علایق مردم را در نظر می‌گیرد.

یک پزشک را در نظر بگیرید، زمانی که بیماری به او مراجعه می‌کند  قبل از هرگونه تشخیصی فشار خون، ضربان قلب و… را چک می‌کند.

در کسب و کار تفکر سیستمی به معنای در نظر گرفتن چگونگی ارتباط بین تکنولوژی، نیروی کار و دیگر فرآیندها است.

برای مثال روش یک مدیر برای حل یک مشکل این است که بهترین مهندس را برای حل مشکل انتخاب کند.

تفکر سیستمی به شما کمک می‌کند تا بتوانید الگو و مسیر را تشخیص دهید و راه حل مناسب را پیدا کنید.

این تفکر باعث شناخت پیچیدگی‌های زندگی می‌شود. از این که پیچیدگی جزئی از زندگی است خوشحال باشید.

نیازی نیست پیچیدگی‌های کار خود را از بین ببرید. تنها کاری که به عنوان یک مدیر باید انجام دهید این است که راه‌های کنار آمدن با آنها را پیدا کنید.

یادگیری مهارت مدیریت در کسب و کار

شرکت خود را کامل بررسی کنید

موسس یک استارتاپ یا یک کسب و کار کوچک تا یک حدی می‌تواند روی کمپانی خود زمان و سرمایه بگذارد و یک جایی این پروسه متوقف می‌شود.

در نتیجه یک مدیر تا یک جایی می‌تواند به روند پیشرفت شرکت کمک کند. معمولا وقتی شرکت به این مرحله می‌رسد ۲۰ تا ۲۵ کارمند دارد. یادگیری مهارت مدیریت را به نیروی کار خود پیشنهاد دهید و حواستان باشد نیروی کاری را انتخاب کنید که به آن از لحاظ شخصیت و دانش اعتماد کامل دارید.

‌مدیران زیادی هستند که می‌گویند اگر فرصت دوباره پیدا کنند، قطعا انتخاب‌های دیگری می‌کنند.

زمانی که تعداد کارمندان به ۵۰ تا ۷۵ نفر می‌رسد مدیر شرکت سیاست کاری خود را تغییر می‌دهد. او که پیش از این کارها را به صورت روزانه برنامه ریزی می‌کرد حال باید برنامه ریزی‌های طولانی مدت بکند. نقش مدیران کمتر می‌شود و کارمندان بیشتر کار را به عهده می‌گیرند.

اینجا است که مورد اطمینان بودن آنها مهم می‌شود و متاسفانه بیشتر شرکت‌ها در همین مرحله شکست می‌خورند.

شما به عنوان مدیر چه تصمیمی می‌گیرید؟

یک مهندس برنامه نویس یا یک مهندس سخت افزار زمانی که با مسئله ای مواجه می‌شوند کارهای مختلفی انجام می‌دهند. آنها ممکن است برنامه بنویسند یا یک نرم افزار یا سخت افزار را تعویض کنند.

در چنین شرایطی که مشکلی بوجود آمده است یک مدیر می‌تواند تصمیمات مختلفی بگیرد.

یادگیری مهارت مدیریت در تصمیم گیری به او کمک خواهد کرد مثلا از یک ابزار کمک بگیرد یا زمان بیشتری را برای حل این مشکل اختصاص دهد.

مدیران کمی هستند که به مهم‌ترین بخش یک مشکل توجه کنند, افراد! این افراد هستند که مشکلات را می‌سازند پس بهتر است قبل از مواجه شدن با مشکلات شرکت به کارمندان طرز فکر کردن آن‌ها و تاثیر مسائل شخصیشان روی کار توجه کنید.