کودکان با طی کردن یک سری مراحل،‌ راه رفتن را می‌آموزند. آن‌ها ابتدا دستان خود را حرکت می‌دهند و سپس یاد می‌گیرند که اشاره کنند و بعد تلاش می‌کنند تا روی دستان خود بلند شوند. آن‌ها با کمی آزمون و خطا پس از مدتی متوجه می‌شوند که باید از زانوهای خود کمک بگیرند. در نهایت، کودک با چند بار شکست و زمین خوردن، فرآیند یادگیری مداوم خود را تکمیل می‌کند و بلاخره روی پاهای خود می‌ایستد و به مرور اعتماد به نفس بیشتری می‌یابد.

با تکرار، تمرین و تقویت عضلات پای کودک و تشویق والدین، به مرور، در راه رفتن تعادل می‌یابد. تا این که در نهایت بدون گرفتن دست والدین خود راه میافتد. انسان‌ها ذاتا به یادگیری مداوم مفاهیم جدید تمایل دارد اما با تشویق دیگران نیز برای یادگیری تحریک می‌شوند؛ زیرا می‌بینند کسانی که از این موضوع سودی نمی‌برند، از آموزش و یادگیری آن‌ها خوشحال شوند. در طول این مسیر،‌ انسان‌ها بیش از نیاز خود می‌آموزند.

شاید در طول دوران تحصیل، بارها استعداد یادگیری شما توسط دیگران زیر سوال رفته باشد. مثلا دوستان، والدین یا معلم شما معتقد بوده‌اند که استعداد یادگیری ریاضی در شما وجود ندارد. این قضاوت‌های سطحی موجب می‌شود تا شما شادی و لذت یادگیری مداوم را فراموش کنید و چالش‌هایی را ببینید که با مهارت‌های فعلی شما تطبیق ندارند. احساس ضعف ناشی از نداشتن مهارت‌های کافی موجب می‌شود تا شما به دنبال کسانی باشید که نقاط قوت شما را تحسین می‌کنند و نقاط ضعف‌تان را نادیده می‌گیرند. این ذهنیت نادرست به شما اجازه می‌دهد تا در اولین تنگناها،‌ مبارزه را رها کنید.

اما جالب است بدانید که بهترین رشد و یادگیری در زمان مبارزه اتفاق می‌افتد و این موضوع مبنایی برای داشتن گرایش به علم‌آموزی و رشد است. یک ذهن یادگیرنده، در زمان مواجه با چالش‌ها به جای گفتن «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم» می‌گوید «چگونه می‌توانم یاد بگیرم و این کار را انجام دهم».

یادگیری مداوم تا پایان عمر

یکی از محققان پیشگام در حوزه تاثیر ذهنیت ثابت بر رشد انسان، دکتر کارول دوک (Carol Dweck)، می‌گوید: « تشویق آشکار می‌تواند وجود ذهنیت ثابت را در کودکان تقویت کند. این موضوع در بزرگسالان نیز صدق می‌کند». لازمه شکل‌گیری این فرآیند این است که هنگام شکست، خود را تشویق کنید و راه رها کردن مسئله را انتخاب ننمایید. با تشویق در یادگیری، تکرار و تمرین آن و تجربه کردن چیزهای جدید می‌توان به رشد سلول‌های ذهن و پرورش آن کمک کرد.

امروزه تحقیقات نشان می‌دهند که با رشد مغز، سلول‌های عصبی با سرعت بیشتر و به شکل بهتری، اطلاعات و ارتباطات را منتقل می‌کنند. پرورش تفکر انسانی می‌تواند در هر زمان و دوره‌ای از زندگی اتفاق بیفتد. برای مثال معلمی تصور می‌کند که ذهن شاگردش کشش یادگیری برخی مسائل را ندارد؛ اما چند سال‌ بعد، او را در مراتب بالای علمی می‌بیند. این نشان می‌دهد که هیچ‌گاه برای یادگیری دیر نیست. یادگیری مداوم تا بازنشستگی و سنین کهنسالی نیز ادامه دارد و هیچگاه متوقف نمی‌شود. از این رو می‌توان گفت که با یادگیری مهارت‌های جدید و افزایش تسلط و تمرکز ذهنی با کمک بازی‌های فعال‌کننده فکر، می‌توان از زوال عقل و فراموشی آن و همچنین دیگر بیماری‌های عصبی جلوگیری کرد.

روش‌های یادگیری مداوم

برای یادگیری مداوم و جلوگیری از توقف آن، سه روش زیر توصیه می‌شود.

۱. کنجکاو باشید

هرگاه سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرد، سوال بپرسید و زمان خود را صرف یافتن پاسخ نمایید. هیچ‌گاه از یافتن جواب سوالات خود ناامید نشوید. فراموش نکنید که تحقیق کردن در مورد مسائل مختلف، انجام پژوهش و یادگیری مهارت‌های جدید باعث پرورش ذهن شما می‌شود. بدانید که یادگیری چه در راستای اهداف مادی باشد و چه در راستای اهداف غیر مادی، در همه حال سودمند است.

۲. نقاط ضعف خود را مورد هدف قرار دهید

نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و آن‌ها را تقویت نمایید. با خود عهد کنید که هر ماه یک مهارت جدید را بیاموزید.

۳. مطالعه کنید

یادگیری مداوم - مطالعه

اگر به خواندن کتاب علاقه ندارید، سعی کنید عادت کتاب خواندن و مطالعه کردن را در خود ایجاد کنید. طبق تحقیقات دانشگاه ایالتی بویز (Boise State University) در سال ۲۰۱۴، خواندن نه تنها به شناخت مفاهیم جدید کمک می‌کند؛ بلکه باعث افزایش هوش هیجانی و آگاهی اجتماعی نیز می‌شود. با اتصال و ارتباط یافتن زندگی ما با شخصیت‌های داخل کتاب‌ها، تجربه بیشتری می‌یابیم و بهتر می‌توانیم مسئولیت چالش‌های آینده را بپذیریم و سرنوشت بهتری را برای خود رقم بزنیم.

علاوه بر ۳ روش ذکر شده در بالا، ذهن و بدن شما برای دریافت بهتر اطلاعات و رشد وسیع‌تر به مواردی مانند تغذیه مناسب، رژیم غذایی متعادل، استراحت کافی برای تمرکز بهتر و ورزش‌هایی همچون یوگا که باعث آرامش ذهن می‌گردد، نیاز دارند. علاوه بر ورزش ذهنی، فعالیت‌های بدنی نیز برای تقویت ماهیچه‌ها و رشد سلول‌های مغزی لازم هستند و به افزایش کارایی وعملکرد بهتر مغز کمک می‌کنند.


نظرات کارآفرینان برتر درباره یادگیری

فراموش نکنید که یادگیری مداوم و رشد ذهن، مفهوم جدیدی نیست. اما برای داشتن توان مغزی بهتر و جلوگیری از فراموشی باید اصولی را رعایت کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که با رشد مغز واعصاب، سلول‌های عصبی با سرعت بیشتر و بهتری اطلاعات و ارتباطات را منتقل می‌کنند. پرورش و رشد ذهن می‌تواند در هر زمان و دوره‌ای از زندگی رخ دهد.

جاکوب گودمن

جاکوب گودمن (Jacob Goodman) موسس و مدیر عامل شرکت Fresh Prints در‌ کالیفرنیا بر این عقیده است که ترس، زمانی بر انسان غلبه می‌کند که او طرز استفاده یا به کارگیری وسیله‌ یا ابزاری را نداند. به همین دلیل برای رفع ترس خود،‌ تلاش می‌کند تا با شیوه استفاده از ابزار آشنا شود و پاسخ سولات ذهنی خود را بیابد. جوانان سوالات زیادی را در ذهن خود دارند و با کنجکاوی و کشف پاسخ سوالات، استعداد و توانایی خود را به دیگران نمایش می‌دهند. کنجکاوی از کودکی، در ذهن انسان جای می‌گیرد و با هدایت صحیح به شکوفایی توانایی های فرد کمک می‌کند. یکی از شعارهای شرکت گودمن این است که می‌گوید:

ما خود را جدی نمی‌گیریم، اما اگر جدی بگیریم، راه‌های یادگیری و رشد را هرگز کنار نمی‌گذاریم.

ویکی فیچ

ویکی فیچ (Vicki Fitch) سخنران و مشاور کسب و کار در لاس وگاس می‌گوید: «وقتی نوجوانی ۱۲ ساله بودم، می دانستم که خیلی از چیزها را نمی‌دانم، به همین دلیل زمان زیادی را صرف افرادی کردم که بیشتر از من می‌دانستند و از آن‌ها اطلاعات نابی را یاد گرفتم. در این راستا با شخصیت‌های مشهوری مانند جیم ران (Jim Rohn)، تام هاپکینز (Tom Hopkins) و بریان تریسی (Brian Tracy) گفتگو کردم و تا توانستم از اطلاعات و تجارب آنان آموختم».

او در ادامه بیان می‌کند که تجاربی که از نوجوانی به بعد آموخته است، زمینه‌ساز عادات صحیحی شده است که امروزه با آن‌ها زندگی می‌کند. او هر روز ساعت ۴:۴۵ صبح از خواب بر می‌خیزد و به پژوهش‌های خود می‌پردازد، روزانه ‌یک کتاب کسب و کار را مطالعه می‌کند و یک کتاب صوتی را همراه با پسرش گوش می‌دهد. او معتقد است که این عادات بر نظریات و محتوای کتاب‌هایش بسیار اثرگذار بوده است. از این رو از همه نوجوانان و جوانان می‌خواهد که در همین سنین کم برای الگو بخشی به سبک زندگی خود مطالعه کنند و برای یافتن پاسخ سوالات خود کنجکاو باشند .

النا لِدو

النا لودو (Elena Ledoux) موسس و معاون ارشد سایت MommyGo.com در نیویورک می‌گوید: «زمانی که تخصص وکالت خود را گرفتم، به این نتیجه رسیدم که یادگیری سطحی به تنهایی کافی نیست؛ بلکه داشتن اطلاعات و دانش بیشتر، باعث برتری و مزیت رقابتی من نسبت به دیگر رقبا می‌شود. به همین دلیل برای یادگیری روزانه، برنامه‌ریزی کردم. هنگام انجام کارهای خانه و رانندگی به فایل‌های صوتی مربوط به حرفه خود گوش دادم و برای بهبود عملکرد شرکت خود از دوره‌های کسب و کار آنلاین بهره بردم».

لودو‌ در این راستا برای سفرهای خانوادگی خود به کشورهای اروپایی می‌رفت و در ضمن تفریح و گردشگری، در مورد هنر و تاریخ این کشورها، اطلاعات زیادی را جمع‌آوری می‌کرد. او با چند مربی کسب و کار به طور منظم در ارتباط بود و در تمامی جلسات آنان حضور داشت. سبک مطالعه و یادگیری روزانه او باعث رشد ذهنی و فکری وی شد.

او می‌گوید ،دایره دوستانش از افرادی تشکیل می‌شود که همه به یادگیری، خلاقیت و ایده متعهد هستند. لودو یادگیری را ابزاری برای اجرای سازماندهی و نظم در زندگی می‌داند و آن را وسیله‌ای برای کاهش استرس و اضطراب می‌نامند. او دلیل علاقه خود به کارآفرینی را یادگیری مداوم آن اعلام می‌کند و از هر گونه شکست و چالش به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کند.