ابزار گوگل وبمستر (GWT) مکانیزم اصلی ارتباط گوگل با وبمسترها است. گوگل وبمستر تولز به شما کمک می‌کند تا مسائل مربوط به سایت خود را شناسایی کنید و حتی از این مسئله مطلع خواهید شد که آیا وبسایت شما توسط نرم افزارهای مخرب یا بدافزارها آلوده شده است یا خیر.
بهترین بخش گوگل وبمستر چیست؟ این نرم افزار کاملا رایگان است. اگر یک حساب کاربری GWT ندارید، باید همین حالا یکی ایجاد کنید.
این راهنمای گوگل وبمستر تولز، شما را با ویژگی‌های مختلف این ابزار آشنا می‌کند و شما متوجه می‌شوید، چه اطلاعات قابل اجرایی را می‌توان داخل این نرم افزار پیدا کرد.

تایید (Verification)

قبل از اینکه بتوانید به هر گونه اطلاعاتی در سایت خود دسترسی داشته باشید، باید ثابت کنید که نماینده مجاز سایت هستید.

گوگل وبمستر تولز تایید مشخصات

۵ روش برای تایید وجود دارد که عبارتند از:

  • آپلود فایل HTML. گوگل به شما یک فایل خام ارائه می‌دهد که باید آن را در دایرکتوری ریشه سایت خود قرار دهید. پس از انجام این کار، تنها باید روی دکمه تایید کلیک کنید و سپس به اطلاعات GWT خود برای این سایت دسترسی خواهید داشت.
  • تگ HTML. با کلیک روی این گزینه، یک متا تگ به شما ارائه می‌شود که می‌توانید آن را در بالای صفحه سایت خود قرار دهید. پس از انجام این کار، بر روی دکمه تایید کلیک کنید تا اطلاعات GWT خود را در اختیار داشته باشید. این نکته را به یاد داشته باشید که ممکن است این تگ در هنگام به‌روزرسانی صفحه اصلی به صورت تصادفی حذف شود. این امر منجر به لغو تایید خواهد شد، اما مجدد می‌توانید تگ را به بالای صفحه سایت خود اضافه کنید و دوباره تایید را بگیرید.
  • ارائه دهنده نام دامنه. ارائه دهنده نام دامنه خود را از لیست کشویی انتخاب کنید و گوگل یک راهنمای گام به گام برای تایید همراه با رمز یکتا امنیتی به شما ارائه می‌دهد.
  • گوگل آنالیتیکس. اگر حساب کاربری گوگل که برای GWT استفاده می‌کنید، همان حساب کاربری GA باشد فرض کنید از GA به عنوان راه حل تجزیه و تحلیل خود استفاده می‌کنید و شما از کد ردیابی غیر هم‌زمان استفاده کنید (با کد در سر صفحه اصلی شما قرار دارد)، بدین ترتیب می‌توانید تایید سایت را به این شیوه بگیرید.
  • مدیر تگ گوگل. این گزینه به شما اجازه می‌دهد تا از مدیر تگ گوگل برای تایید سایت خود استفاده کنید.
وبمستر تولز

داشبورد گوگل وبمستر (The Dashboard)

اکنون که تایید سایت خود را گرفتید، می‌توانید وارد سیستم شوید و اطلاعات مربوط به سایت خود را بررسی کنید. اولین صفحه‌ای که می‌بینید، داشبورد است. داشبورد برخی از اطلاعات مربوط به سایت را همراه با پیام‌های جدید گوگل به شما ارائه می‌دهد.

داشبورد گوگل وبمستر

پیام‌های سایت (Site Messages)

وقتی گوگل می‌خواهد با یک وبمستر ارتباط برقرار کند، از طریق این پیام‌های سایت، حرف خود را می‌زند. ممکن است پیام‌هایی حاوی اطلاعاتی در مورد آلوده شدن صفحات وب‌سایت خود توسط بد افزارها دریافت کنید که می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات دیگر باشد. حتی ممکن است پیامی برای شما ارسال شود که می‌گوید وردپرس شما برای رفع برخی مشکلات باید به‌روزرسانی شود.

همه پیام‌ها بد نیستند. همچنین ممکن است پیامی دریافت کنید که به شما برای افزایش ترافیک یکی از صفحات وب‌سایت‌تان تبریک می‌گوید.

 پیام های سایت در گوگل وبمستر

قسمت تنظیمات در گوگل وبمستر (Settings)

با کلیک بر روی آیکون چرخ دنده در سمت راست بالای صفحه به ابزارهایی دسترسی خواهید داشت که پیش از این در آیتم منوی پیکربندی قرار داده‌اید.

تنظیمات در گوگل وبمستر

ترجیحات ابزار گوگل وبمستر (Webmaster Tools Preferences)

در این قسمت گوگل وبمستر تولز می‌توانید دریافت هشدارهای روزانه پیام‌های‌تان را فعال یا غیرفعال کنید.

ترجیحات ابزار گوگل وبمستر (Webmaster Tools Preferences)

تنظیمات سایت (Site Settings)

در این قسمت می‌توانید برخی از موارد مربوط به سایت خود را به Google بگویید، البته اگر نمی‌توانید این موارد را به روش دیگری بیان کنید.

شما می‌توانید دامنه مورد نظر خود را تعیین کنید (آیا می‌خواهید سایت شما در نتایج جستجو با www یا بدون www نمایش داده شود؟) اکثر سایت‌ها حاوی تگ‌های کانونی هستند که به شما اجازه تعیین دامنه مورد نظرتان را نمی‌دهند و در صورتی که با این مشکل روبه‌رو شوید، می‌توانید آن را با گوگل در میان بگذارید.

گزینه نرخ خزیدن به شما اجازه می‌دهد سرعت خزیدن عنکبوت Google را کاهش دهید. شما تنها زمانی می‌توانید این کار را انجام دهید که به دلیل خزیدن گوگل با مشکلاتی در سرور روبه‌رو شوید. بدین ترتیب، شما به گوگل این امکان را می‌دهید که نرخ خزیدن درست برای سایت شما را بر اساس تعداد دفعات افزودن و به‌روزرسانی محتوای سایت، مشخص کند.

تنظیمات سایت

تغییر آدرس (Change of Address)

اگر شما تصمیم تغییر نام دامنه سایت خود را داشته باشید، که احتمال رخ دادن این امر خیلی کم است، باید آن را با گوگل در میان بگذارید.

هنگامی که سایت جدید خود را راه‌اندازی کنید، محتوای سایت قدیمی شما به طور دائمی با استفاده از تغییر مسیر ۳۰۱ بر روی سایت جدید شما قرار می‌گیرد. سایت جدید خود را در GWT اضافه و تاًیید کنید، سپس باید گوگل را از این تغییر آدرس مطلع سازید.

اگر خودتان به گوگل خبر تغییر آدرس سایت‌تان را بدهید، بسیار سریع‌تر از اینکه گوگل خودش این تغییر را شناسایی کند، پیش خواهد رفت.

تغییر آدرس در گوگل وبمستر

ویژگی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics Property)

اگر می‌خواهید اطلاعات GWT خود را در گوگل آنالیتیکس (GA) ببینید، می‌توانید از این ابزار برای مرتبط کردن یک سایت با حساب کاربری GA استفاده کنید. به سادگی می‌توانید هر حساب کاربری مربوط به GA را جهت مرتبط ساختن آن با این سایت انتخاب کنید. اگر شما حساب کاربری GA ندارید، می‌توانید به راحتی حساب اختصاصی خود را ایجاد کنید.

ویژگی گوگل آنالیتیکس در گوگل وبمستر

کاربران و صاحبان سایت (Users & Site Owners)

در این قسمت شما می‌توانید یک لیست از تمام کاربران مجاز در حساب کاربری را مشاهده کنید. در صورت نیاز می‌توانید یک کاربر جدید نیز به گوگل وبمستر تولز اضافه کنید.

صاحبان وب‌سایت‌ها مجوز دسترسی به هر گزینه ای را در سایت دارند.

کاربران با داشتن اجازه «کامل» می‌توانند هر کاری به جز افزودن کاربر جدید، ایجاد یک حساب کاربریGA و مطلع ساختن گوگل از تغییر آدرس انجام دهند.

کاربران با داشتن اجازه «محدود» دارای محدودیت‌های مشابه افرادی با مجوز «کامل» هستند. این محدودیت‌ها عبارتند از: آنها تنها می‌توانند اطلاعات پیکربندی را مشاهده کنند؛ این کاربران نمی‌توانند نقشه‌های سایت را ثبت کنند یا درخواست حذف URL را داشته باشند؛ آنها نمی‌توانند URLs را ثبت کنند؛ کاربران با اجازه محدود نمی‌توانند درخواست‌ بازبینی را ثبت کنند؛ و تنها می‌توانند خطاهای خزیدن و اعلان‌های مخرب را مشاهده کنند.

کاربران و صاحبان سایت در گوگل وبمستر

جزئیات تایید (Verification Details)

این قسمت به شما اجازه می‌دهد هر گونه مشکل / موفقیت در تایید سایت را مشاهده کنید.

جزئیات تایید

بخش همکاران در گوگل وبمستر (Associates)

بخش همکاران به شما این امکان را می‌دهد که حسا‌ب‌های مختلف گوگل را با حساب GWT خود مرتبط سازید. صاحبان این حساب‌ها نمی‌توانند اطلاعات گوگل وبمستر شما را مشاهده کنند، اما می‌توانند از طرف سایت شما، اقدامات محدودی انجام دهند.

برای اضافه کردن یک کاربر همکار باید مراحل زیر را طی کنید.

1- روی گزینه “افزودن یک کاربر جدید” کلیک کنید.

2- آدرس ایمیل مربوط به حساب کاربر را وارد کنید.

3- نوع همکاری که می‌خواهید را انتخاب کنید.

4- روی گزینه “افزودن” کلیک کنید.

برای مرتبط ساختن یک صفحه +Google، اگر حساب کاربری شما در GWT و Google+ مشابه باشد، کار شما انجام شده است. اگر از حساب‌های مختلف استفاده می‌کنید.

1- به صفحه +Google بروید.

2- روی گزینه پروفایل در سمت چپ کلیک کنید.

3- روی گزینه “درباره” در بخش لینک‌ها کلیک کنید.

4- یک لینک به سایت اضافه کنید.

بخش همکاران در گوگل وبمستر

ظاهر جستجو (Search Appearance)

با کلیک بر روی آیکون سمت راست این فهرست، می‌توانید مشاهده کنید که چه عناصر از یک سایت در نتایج جستجوی گوگل نشان داده می‌شوند.

 ظاهر جستجو

داده‌های ساختاریافته (Structured Data)

در این قسمت می‌توانید اطلاعاتی را در مورد تمام عناصر داده‌های ساختاریافته‌ای که گوگل در سایت شما قرار داده است، مشاهده کنید.

داده‌های ساختاریافته

نشانگر داده (Data Highlighter)

نشانگر داده به شما این امکان را می‌دهد تا با کمک گوگل برخی از انواع داده‌های ساختاریافته را در صفحات، بدون نیاز به کدنویسی شناسایی کنید.

نشانگر داده

بهبود HTML

در این قسمت GWT شما را از مسائل مربوط به عنوان و تگ‌های توصیف مطلع می‌کند. همانطور که عنوان‌ها و توصیف‌ها باید برای هر صفحه منحصر به فرد بوده و در محدوده‌های مشخصی قرار داشته باشند، این بخش به مواردی اشاره خواهد کرد که باید اصلاح شوند.

به عنوان مثال، اگر تمام صفحات تگ شما یک توضیح مشابه داشته باشند، در واقع اطلاعات زیادی در مورد محتوای داخل این صفحات به موتورهای جستجو نمی‌دهید.

با کلیک بر روی هر کدام از این خطاها، می‌توانید توصیف کلی‌تری از این خطاها و همچنین لیستی از صفحات دارای خطا را مشاهده کنید.

 بهبود HTML در گوگل وبمستر تولز

لینک‌های سایت (Sitelinks)

هر زمانی که گوگل تشخیص دهد سایت شما در حوزه یک کلمه کلیدی خاص تخصص دارد، مجموعه‌ای از لینک‌ها را زیر لینک اصلی نشان می‌دهد که به مهمترین لینک‌های صفحه شما لینک داده می‌شوند. اکثر اوقات لینک‌هایی که مد نظر شما نیستند نمایش داده می‌شوند، و دقیقاً در همین زمان است که شما می‌خواهید مشکل را برطرف کنید.

 لینک‌های سایت در گوگل وبمستر

در حالی که شما نمی‌توانید صفحات واقعی که می‌خواهید در لینک‌های سایت نمایش داده شوند را مشخص کنید، می‌توانید حذف صفحات مورد نظر خود را مشخص سازید. به راحتی URL صفحه را با لینک‌های سایت وارد کنید و سپس در URL لینک سایت بنویسید که می‌خواهید حذف شوید.

توجه داشته باشید که ممکن است URL نادرست در لینک‌های سایت برای یک دوره زمانی مشخص نمایش داده نشوند، اما این احتمال نیز وجود دارد که در آینده این لینک‌ها دوباره نشان داده شوند.

ترافیک جستجو (Search Traffic)

در این قسمت می‌توانید یک نمای کلی از کلمات کلیدی برتر دریافت کنید که یک صفحه از سایت شما را در نتایج جستجو به نمایش گذاشته‌اند.

کاری که این قسمت انجام می‌دهد، این است که کلمات کلیدی پربازدید برای سایت شما، تعداد نمایش‌ها، کلیک‌ها، میزان کلیک (CTR) و میانگین رتبه صفحه شما برای جستجوی یک کلمه کلیدی خاص را نشان می‌دهد.

شما همچنین می‌توانید داده‌های مشابه را براساس صفحه، به جای کلمه کلیدی، مشاهده کنید. این مهم نشان دهنده صفحات پربازدید در سایت شما است و شاید بتواند به شما کمک کند صفحاتی که نیاز به بهینه‌سازی دارند را شناسایی کنید.

ترافیک جستجو در گوگل وبمستر تولز

لینک به سایت شما (Links to Your Site)

 لینک به سایت شما در گوگل وبمستر

این بخش دامنه‌هایی که به سایت شما بیشترین لینک را می‌دهند به همراه بیشترین لینک‌ها به محتوا را مشخص می‌کند. در حالی که شما تمام لینک‌هایی که گوگل برای سایت شما پیدا کرده است را مشاهده نخواهید کرد، اگر به Google.com بروید و “link: yoursite.com” را جستجو کنید، لینک‌های بیشتری را خواهید دید.

لینک‌های داخلی (Internal Links)

در این قسمت می‌توانید 1000 صفحه برتر سایت خود را با تعداد لینک‌های داخلی آنها مشاهده کنید. اگر تعداد صفحات سایت شما کم باشد، می‌توانید نوع مرتب سازی را با کلیک کردن روی سربرگ لینک‌ها تغییر دهید.

هر صفحه‌ای که لینک‌های داخلی آن صفر باشد، نادیده گرفته شده و باید از برخی قسمت‌های سایت شما به آنها لینک داده شود.

 لینک‌های داخلی گوگل وبمستر

اقدامات دستی (Manual Actions)

در این قسمت، Google شما را از هرگونه مجازات که به یک قسمت یا صفحه سایت شما اعمال شده است، مطلع می‌کند.

اقدامات دستی در گوگل وبمستر تولز

فهرست گوگل (Google Index)

وضعیت فهرست در گوگل وبمستر (Index Status)

وضعیت فهرست به شما این امکان را می‌دهد تا موقعیت سایت خود را در فهرست گوگل ردیابی کنید. چند صفحه نشان داده شده اند؟ آیا روند نگران کننده‌ای وجود دارد؟ آیا شما به طور تصادفی بخش بزرگی از سایت خود را از Googlebot مسدود کرده‌اید؟ در این قسمت می‌توانید به راحتی پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

وضعیت فهرست در گوگل وبمستر

کلمات کلیدی محتوا (Content Keywords)

این بخش پربازدیدترین کلمات کلیدی که توسط خزنده گوگل پیدا شده‌اند را به شما نشان می‌دهد. باید توجه داشته باشید که اگر مشاهده کردید که کلمات کلیدی غیرمنتظره و غیرمستقیمی توسط خزنده گوگل نشان داده می‌شوند، معمولاً نشانه هک شدن سایت شما می‌باشد.

 کلمات کلیدی محتوا در گوگل وبمستر تولز

حذف URLs

 حذف URLs در گوگل وبمستر

اگر پیامی دریافت کردید که حاوی اعلام حذف یک صفحه از سایت توسط شما بود، اگر به طور تصادفی ممنوعیت خبری را شکستید یا آگهی درگذشت فردی را منتشر کنید در حالی که وی هنوز زنده است، باید خیلی سریع این صفحه را از گوگل حذف کنید.

اولین گام این است که یا صفحه را حذف نمایید یا آن را در قسمت دیگری ریدایرکت ۳۰۱ کنید. این کار مانع از دسترسی کاربران و خزنده‌ها به آن صفحه می‌شود، اما URL همچنان در فهرست باقی می‌ماند، و صفحه همچنان در کش دیده می‌شود. در این شرایط باید از حذف URLs استفاده کنید.

URL را که می‌خواهید حذف شود، وارد کنید، روی گزینه ادامه کلیک نمایید. سپس باید تعیین کنید که می‌خواهید این URL از نتایج جستجو و کش یا تنها از کش حذف شود. با کلیک بر روی درخواست ثبت، آن را به صف حذف اضافه کنید. به طور معمول این درخواست طی 2 تا 12 ساعت پردازش می‌شود.

خزنده (Crawl)

خطاهای سایت (Site Errors)

خطاهای سایت در گوگل وبمستر

در این قسمت می‌توانید اطلاعاتی در مورد خطاهای شناسایی‌شده توسط گوگل در هنگام خزیدن در طی 90 روز گذشته به دست آورید. این یک ابزار ارزشمند است، زیرا می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل مختلفی را در سایت خود، از خطاهای سرور گرفته تا صفحات گمشده و خطاهای بین آنها، شناسایی کنید.

GWT تعداد خطاها را نشان داده، صفحات را فهرست‌بندی می‌کند و یک نمودار از تعداد دفعات تکرار این خطاها در طی زمان را به شما نشان می دهد. بنابراین می‌توانید مشاهده کنید که آیا تغییر تدریجی بوده یا به صورت ناگهانی رخ داده است (شاید یک اشتباه در کدنویسی باعث خطاهای غیرمنتظره در یک بخش از سایت شود).

این بخش باید یک پورت تماس متداول باشد، زیرا شما باید به هر مسئله جدید تاًثیرگذار بر روی نرخ خزیدن سایت خود توجه داشته باشید.

آمار خزیدن (Crawl Stats)

بخش آمار خزیدن به شما نشان می‌دهد که خزنده‌ها با چه سرعتی می‌توانند صفحات سایت شما را بخوانند. اگر شاهد افت پایدار در نرخ خزیدن صفحات، یا افزایش مداوم زمان صرف‌شده برای بارگیری یک صفحه، یا در اندازه یک صفحه باشید، بدین معنی می باشد که شما باید بررسی کنید چه چیزی در سایت شما تغییر کرده است.

آمار خزیدن در گوگل وبمستر

به عنوان گوگل وارد شوید (Fetch as Google)

گوگل وبمستر

در این قسمت می‌توانید صفحات خود را درست همانند گوگل مشاهده کنید. آن‌ها پاسخ HTTP، تاریخ و زمان و کد HTML را از جمله اولین 100kb متن قابل مشاهده در صفحه را بازمی‌گردانند.

این یک روش عالی برای تایید این است که خزنده گوگل صفحه را طبق انتظار شما مشاهده می‌کند (به یاد داشته باشید که خزنده قرار است همان صفحه‌ای را ببیند که کاربر می‌بیند) و هیچ لینک‌ خارجی پنهانی درون آن صفحه وجود ندارد. اگر صفحه درست همانند انتظار شما باشد، می‌توانید آن را در فهرست ثبت کنید. شما اجازه 500 مرتبه ثبت / ورود در یک هفته، و ثبت 10 لینک صفحه در هفته را دارید (ثبت یک صفحه و تمام صفحات مرتبط با آن به طور هم‌زمان.)

گوگل وبمستر تولز

URLs مسدودشده

گوگل وبمستر

این قسمت برای تست کردن robots.txt فعلی شما در برابر هر صفحه‌ای در سایت شما است تا مطمئن شوید آیا خزیدن گوگل در این صفحات امکان‌پذیر می‌باشد یا خیر. شما همچنین می‌توانید تغییرات را در robots.txt خود تست کنید تا ببینید آیا این تغییرات طبق پیش‌بینی شما صورت گرفته‌اند یا خیر.

نقشه‌های سایت (Sitemaps)

 نقشه‌های سایت در گوگل وبمستر

در این قسمت می‌توانید به تمام اطلاعات مربوط به نقشه‌های سایت دسترسی داشته باشید. برای تست نقشه سایت، روی گزینه افزودن / تست نقشه سایت کلیک کنید، و اگر نقشه سایت معتبر باشد، GWTاطلاعات را در اختیار شما قرار خواهد داد. در صورت وجود، به راحتی نقشه سایت را با استفاده از همان روش اضافه کنید.

توجه داشته باشید که نمایش پیش فرض آن بر روی نشان دادن نقشه‌های سایت اضافه‌شده توسط شما قرار دارد. برای مشاهده نقشه‌هایی که توسط سایر کاربران مجاز اضافه شده‌اند، روی گزینه “همه” کلیک کنید.

صفحه نقشه‌هایی را به شما نشان می‌دهد که خود شما ثبت کرده باشید. شما همچنین می‌توانید مشکلات نقشه‌های سایت خود را مشاهده کنید. برای مشاهده این مشکلات، روی لینک هشدارها کلیک کنید.

پارامترهای URL

پارامترهای URL  در گوگل وبمستر

با معرفی و استفاده از تگ‌های کانونی، این ویژگی دیگر مثل قبل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. شما می‌توانید در این قسمت، پارامترهای رشته‌ای URL را مشخص کنید.این پارامترهای رشته‌ای نباید در هنگام بررسی URLs در سایت برای تعیین URLs منحصر به فرد مورد توجه قرار گیرند.

مسائل امنیتی (Security Issues)

مسائل امنیتی در گوگل وبمستر تولز

اگر گوگل هرگونه بدافزار یا مسائل امنیتی دیگری را در سایت شما شناسایی کند، در این قسمت می‌توانید فهرست آنها را مشاهده کنید (همچنین در بخش پیام‌ها نیز می‌توانید این فهرست را ببینید). اگدر صورت مشاهده یکی از صفحات سایت خود در این لیست، بی شک می‌خواهید مشکل آن را در اسرع وقت درست کنید. پس روی گزینه “درخواست بررسی” کلیک کنید که در این قسمت نمایش داده می‌شود.

سایر منابع

 سایر منابع در گوگل وبمستر

این بخش شامل لینک‌ به ابزارهایی می‌شود که خارج از GWT هستند، اما برای وبمسترها جالب می‌باشند، مانند ابزار تست داده ساختاریافته که به وبمسترها امکان آزمایش پیاده‌سازی طرح‌های خود را می‌دهد.

وضعیت نویسنده

وضعیت نویسنده

این ابزار به شما اجازه می‌دهد اطلاعات مربوط به صفحاتی که شما نویسنده آنها هستید را مشاهده کنید، بنابراین شما باید به حساب کاربری خود در GWT وارد شوید. البته شما باید در این حساب کاربری نویسنده باشید.

پیش‌نمایش‌های فوری

با استفاده از این ابزار می‌توانید ببینید که چگونه سایت شما از ویژگی پیش‌نمایش فوری گوگل استفاده می‌کند.

پیش‌نمایش های فوری در گوگل وبمستر

سخن پایانی

اکنون که در مورد گوگل وبمستر تولز اطلاعات کاملی دارید، می‌توانید به راحتی از این ابزار استفاده کنید و به بهینه‌سازی وب‌سایت خود و نیز رفع مشکلاتی که به سئو سایت شما صدمه می‌زنند، بپردازید. شما می‌توانید به راحتی از گوگل وبمستر تولز کمک بگیرید تا بتوانید مشکلات سایت خود را شناسایی و رفع کنید.