در بخش اول این مقاله از استارتاپت به توضیحاتی درباره دو دسته ابتدایی سرویس گوگل انالیتیکس یعنی اکتساب (Acquisition) و رفتار (Behavior) پرداختیم. در ادامه با توضیحاتی در مورد دسته‌های تبدیلات (Conversions)، مخاطب (Audience)، اطلاعات لحظه‌ای (Real-Time) و برخی از روش‌های حل مشکل در این سرویس همراه شما خواهیم بود.

تبدیلات

بخش تبدیلات (Conversions) در گوگل انالیتیکس به دانستنی‌های مربوط به چگونگی تبدیل افراد روی وب‌سایت شما می‌پردازد. این اطلاعات برای بهبود نرخ تبدیل در سایت شما ضروری هستند.

گزارش‌های تبدیلات به چهار بخش تقسیم می‌شوند: اهداف (Goals)، تجارت الکترونیک (eCommerce)، مسیرهای چند-کاناله (Multi-channel funnels) و تخصیص (Attribution). با هم نگاهی به هر یک از این موارد خواهیم داشت:

دانستنی‌های مربوط به بخش اهداف

بخش Goals درست مثل سایر بخش‌ها با یک تب Overview آغاز می‌شود. در این قسمت خلاصه‌ای از تعداد اهداف تحقق یافته (Goal Completions) روی وب‌سایت خود را می‌بینید که همان تعداد کل تبدیلات است.

تب Overview اهداف در قسمت Conversions گوگل انالیتیکس

به خاطر داشته باشید که برای موفق شدن باید اهداف خوبی را در نظر بگیرید. برای مثال، اگر شما در حال اداره یک کسب‌وکار تجارت الکترونیک هستید ترجیحتان این است که خریدها را پیگیری کنید نه کارت‌ها را درست است؟ این نما برای شما از در دست داشتن تعداد واقعی افراد تبدیل یافته بهتر است. اطمینان پیدا کنید که با در نظر گرفتن اهداف خاص (و صحیح) خودتان را در مسیر پیروزی قرار داده‎اید.

سپس گزینه Goal URL را می‌بینید. این قسمت URL جاهایی را نشان می‌دهد که در آن افراد واقعا تبدیل شده‌اند. دیدگاه اولیه در اینجا تنها صفحه‌ی نشان دهنده اهداف تحقق یافته واقعی است (برای مثال صفحه تشکر پس از ثبت نام). برای مشاهده صفحه‌ای که پیش از تحقق کامل هدف کاربر در آن بوده می‎توانید از گزینه Goal Previous Step 1 در مورد بعدی استفاده کنید.

گزارش بعدی Reverse Goal Path است که مشابه Goal URL می‌باشد اما سه مرحله قبل از تحقق هدف را به شما نشان می‌دهد. از این مورد برای مشاهده مسیرهایی استفاده کنید که کاربران برای تبدیل شدن طی کرده‌اند و ببینید چند مرحله طول می‌کشد تا یک فرد به مرحله تبدیل برسد.

صفحاتی که به ثبت نام انجامیدند

مورد بعدی Funnel Visualizations است. این مورد تنها در صورتی کار می‌کند که شما هدف مقصد (Destination Goal) را برای پیگیری مراحل چندگانه در فرایند تبدیل تنظیم کرده باشید. در این قسمت مسیر معمول تبدیلات را خواهید دید و متوجه می‌شوید کاربران در چه قسمتی از فرایند از ادامه راه منصرف می‌شوند. این امر به شما کمک می‌کند موانع تبدیل را شناسایی کنید – مثلا یک فرایند پیچیده تایید یا صفحه کارتی که کار نمی‌کند.

تب Funnel Visualization اهداف بخش Conversions گوگل انالیتیکس

از قسمت Goal Flow هم می‎توانید به همین روش استفاده کنید.

دانستنی‌های مربوط به بخش تجارت الکترونیک

پایین‎تر از بخش تبدیلات به بخش Ecommerce می‌رسیم که مخصوص سایت‌های فروش کالا و کسب‌وکاری است.

در گزارش Overview نرخ تبدیل تجارت الکترونیک (ecommerce conversion rate)، میانگین ارزش سفارش (average order value)، خریدهای یکتا (unique perchases) و حتی تعداد محصولات فروخته شده (quantity of products sold) را مشاهده خواهید کرد.

در این بخش هم چند گزارش وجود دارد. در گزارش Product Performance خواهید دید عملکرد محصولات منفرد شما به چه شکل است. از این گزارش برای می‌توان مشاهده محصولاتی استفاده کرد که نسبت به سایرین دارای برتری بوده و هم محصولاتی که این برتری را ندارند. به گرایش‌های فصلی و قیمت نیز توجه داشته باشید.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از گزارش Sales Performance درآمد کل به دست آمده را نیز مشاهده کنید. این مورد می‌تواند عملکرد فروش شما را به صورت روزانه نمایش دهد.

در ادامه با گزارش Transactions  مواجه می‌شویم. این مورد درآمد، مالیات، هزینه حمل و نقل و اندازه اقلام خریداری شده در هر تراکنش در مدت و چهارچوب معینی که در حال اندازه گیری آن هستید را نمایش می‌دهد.

در پایان گزارش Time to Purchase مقدار زمانی که طول کشیده تا یک بازدید کننده پس از رسیدن به وب‌سایت شما دست به خرید بزند را نمایش می‌دهد. از این داده‌ها برای یافتن این موضوع استفاده کنید که آیا مانعی در سر راه فرایند خرید وجود دارد یا خیر.

دانستنی‌های مربوط به بخش مسیرهای چند کاناله

از Multi-Channel Funnel برای دست یافتن به نمای کامل ماجراجویی یک مشتری بر روی سایت خود استفاده کنید. به جای تخصیص تبدیل به آخرین ارجاع (همانطور که گوگل این کار را انجام می‌‌دهد) این بخش به شما کمک می‌کند ببینید سایر اعمالی که به تبدیل کاربر کمک کرده چه مواردی بوده است – برای مثال یک پست وبلاگ، دانلود یک راهنما یا ثبت نام در خبرنامه.

گزارش Overview خلاصه‌ای از هر کانال بازاریابی که در تبدیلات سایت به شما کمک کرده را نشان می‌‌دهد. از این مورد برای شناسایی کانال‌هایی استفاده کنید که ترافیک تبدیلی بیشتری را روانه‌ی سایت شما کرده است. اگر مربوط به شبکه اجتماعی است، شاید بخواهید تمرکز بیشتری روی تلاش خود در آن داشته باشید.

Overview مربوط به تب Multi-Channel Funnels تجارت الکترونیک از بخش Conversions در گوگل انالیتیکس

گزارش بعدی Assisted Conversion است. این بخش تعداد تبدیلاتی را نشان می‌دهد که به طور غیرمستقیم از یک کانال تاثیر گرفته‌اند. برای مثال شاید وبلاگ شما ۵۰ مورد تبدیل با واسطه داشته باشد. و ممکن است ۵۰ بازدید از مجموع ۱۰۰ بازدیدی که فرد از وبلاگ شما داشته روی او این تاثیر را ایجاد کرده که در نهایت دست به خرید از شما زده است.

Assisted Conversions مربوط به تب Multi-Channel Funnels تجارت الکترونیک از بخش Conversions در گوگل انالیتیکس

اگر می‌خواهید مسیر تبدیلات را ببینید از گزارش Top Conversion Paths استفاده کنید. این مورد معمول‌ترین مسیرهایی که کاربران تبدیل شده طی کرده‌اند را به شما نشان می‌دهد. برای مثال شاید متوجه شوید اکثر کاربران شما را در جستجوی ارگانیک پیدا کرده‌‌اند و سپس مستقیما برای خرید یک محصول از شما به سایتتان بازگشته‌اند.

Top Conversions مربوط به تب Multi-Channel Funnels تجارت الکترونیک از بخش Conversions در گوگل انالیتیکس

اگر می‌خواهید ببینید چقدر زمان می‌برد تا یک فرد تبدیل شود باید گزارش Time Lag  را ببینید. این مورد به شما نشان خواهد داد که چند روز طول می‌کشد تا بازدید کننده‌های شما بعد از اولین بازدید خود از سایتتان، به خریدار تبدیل شوند. از این داده‌ها می‌توانید برای بهینه‌سازی فرایند تبدیل استفاده کنید.

Time Lag مربوط به تب Multi-Channel Funnels تجارت الکترونیک از بخش Conversions در گوگل انالیتیکس

گزارش Page Length هم مانند Time Lage نشان می‌دهد کاربران قبل از تبدیل به چه میزانی با سایت شما تعامل داشته‌اند.

دانستنی‌های بخش تخصیص

بخش تخصیص (Attribution) در ابزار گوگل انالیتیکس تنها یک گزارش دارد: Model Comparison Tool. شما با استفاده از آن می‌توانید تفاوت تبدیلات را در هنگام تغییر تخصیص بشناسید. برای مثال فکر می‎کنید یک تبلیغ که برای بار اول کاربر آن را دیده باید تبدیل به دست بیاورد. با تغییر تخصیص تبدیل به اولین تعامل خواهید دید که ارقام تبدیل آن چقدر تغییر می‌کند.

این به شما کمک می‌کند میزان تفاوت بازاریابی‌های مختلف مانند تبلیغات فروشی، ایمیل و بازاریابی محتوا و تاثیر آن روی تبدیلات کلی را مشاهده کنید.  

مخاطب

بخش مخاطب (Audience) از گوگل انالیتیکس به شما اجازه می‌دهد درباره چگونگی دریافت ترافیک وب‌سایت خود اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. این بخش روی ویژگی‌‌ها و مشخصه‎های جمعیت شناسی تمرکز دارد که با ترافیک وب‌سایت شما مرتبط است. اکثر گزارش‌های این بخش در خود، توضیحات مربوطه را دارند اما گزارش‌های Mobile و Geographic احتمالا مفیدترین موارد آنها محسوب می‌شوند.

تب Mobile از بخش Audience گوگل انالیتیکس
تب Geo از بخش Audience گوگل انالیتیکس

اطلاعات لحظه‌ای

گزارش Real-Time به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید چه شخصی روی سایت شما حضور داشته و در زمان واقعی در حال انجام چه کاری روی آن است. اگر شما می‎خواهید ببینید عملکرد سایت شما در زمان واقعی چگونه است می‌توانید به این مورد مراجعه کنید.

تب Real-Time در گوگل انالیتیکس

حل مشکل به کمک گوگل انالیتیکس

در پایان باید گفت گوگل انالیتیک واقعا یک ابزار مشکل‌گشا است. داده‌های بارگزاری شده در این سرویس کاملا واقعی هستند بنابراین فلج تجزیه و تحلیل مبتلا نشوید. در عوض از تکنیک‌های حل مسئله با کمک آن بهره ببرید.

اولین و مهمترین مورد این است که برای حل مشکل به سراغ گوگل انالیتیکس نیایید. شما باید در آن دنبال مشکل بگردید. آیا سرعت بارگزاری صفحه خیلی کند است؟ آیا مشتریان در یک نقطه خاص از سایت خارج می‌شوند؟ همه این موارد مسائلی هستند که با استفاده از گوگل انالیتیکس قابل شناسایی می‌باشند. تنها در صورت یافتن مشکل است است که می‌توانید در صدد ریشه‌یابی مشکل و برنامه ریختن برای رفع آن برآیید.

دوم اینکه، گوگل انالیتیکس ابزاری است که می‎تواند اشتباه کند. باید بدانید اسپم گوگل انالیتیکس از کجا نشات می‎گیرد و در مقابل آن چه کاری باید انجام دهید. شناخت روش‎های طبقه بندی اطلاعات بی‎اهمیت (یا غلط) هم می‎تواند این شانس را به شما بدهد که تنها درگیر اطلاعات مهم مربوط به سایت شوید.

مراحل بعدی:

حال که می‌دانید گوگل انالیتیکس چگونه کار می‌کند زمان آن رسیده تا بیشتر از آن بهره ببرید. از این مراحل برای شروع کار خود استفاده کنید:

  • مطمئن شوید که گوگل انالیتیکس به درستی پیاده شده است. می‎توانید برای اطمینان از صحت کارکرد آن از ابزار Google Tag Assistant استفاده کنید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، با یک پلاگین انالیتیکس از صحت اجرای آن اطمینان پیدا کنید.
  • وقتی سوال یا مشکلی درباره وب‌سایت خود دارید بعد و معیار مربوط به آن را پیدا کنید یعنی همان موردی که مشکل یا جواب سوالتان را به شما نشان می‌دهد. برای مثال اگر در این فکرید که آیا افراد یک صفحه خاص را در جستجوی ارگانیک پیدا می‌کنند یا خیر باید به بخش ترافیک ارگانیک مربوط به آن صفحه (و Channels و Pageviewی آن) مراجعه کنید.
  • وقتی سوال یا مشکلی دارید در تجزیه و تحلیل‌ خود دقت کنید تا ریشه آن را بیابید. اگر متوجه شدید کاربران صفحه شما را از طریق نتایج ارگانیک پیدا نمی‌کنند ببینید می‎توانید از داده‎ها برای پیدا کردن علت آن استفاده کنید یا خیر.