در بازاریابی، تبلیغات، طراحی محصول، صنعت فیلم‌سازی و بسیاری از مشاغل دیگر اغلب از گروه تمرکز استفاده می‌شود. از گروه تمرکز برای بررسی اثربخشی احتمالی یک محصول یا کمپین استفاده می‌شود. اگر دوست دارید با این مفهوم آشنا شوید این مقاله از استارتاپت را بخوانید.

گروه تمرکز چیست؟

اساساً، گروه تمرکز گروهی متشکل از افراد با پیش‌زمینه‌‌های متفاوت است. این افراد دور هم جمع شده‌اند تا درباره یک محصول، سرویس یا کمپین خاص بحث کنند. از گروه‌های تمرکز برای کسب اطلاعات قبل از آغاز کار یا برای قضاوت و راهنمایی کاری که در دست انجام است، استفاده می‌شود.

گروه‌های تمرکز معمولاً توسط مشتریان مورد ستایش قرار می‌گیرد. گروه تمرکز اغلب به عنوان راهی برای توجیه هزینه‌های کمپین تبلیغاتی تلقی می‌شود. این امر با دریافت بازخورد واقعی مصرف‌کنندگان قبل از راه‌‌اندازی کمپین صورت می‌گیرد.

انواع گروه تمرکز

امروزه انواع مختلفی از گروه‌‌های تمرکز وجود دارد. خصوصاً با پیشرفت فناوری و تله‌کنفرانس با دسترسی از راه دور گروه‌های تمرکز مختلفی به وجود آمده‌اند. با این حال، انواع اصلی گروه‌ تمرکز هنوز هم شباهت زیادی به گروه‌های مورد استفاده در دهه ۱۹۶۰ دارد.

گروه مدیریت‌شده: همانطور که از نام آن مشخص است، یک مدیر آموزش‌دیده گروه تمرکز را کنترل می‌کند. اکثر گروه‌های تمرکز به این طریق مدیریت می‌شوند.

گروه مدیریت‌نشده: مشتری یا سازمان در حقیقت یک محصول یا سرویس را در مقابل مصرف‌کنندگان بالقوه قرار می‌دهد. در این موارد، اغلب یک پاسخ‌دهنده پا پیش می‌گذارد و نقش مدیر را عهده‌دار می‌شود.

گروه مبتنی بر مشتری: مشتری در گروه تمرکز به صورت آشکارا یا پنهانی شرکت می‌کند. هدف او از انجام این کار دریافت بازخورد اولیه است.

مدیرهای مخالف: در این سناریو، دو مدیر آموزش‌دیده شرکت می‌کنند. هر یک از آن‌ها دیدگاه متفاوتی را در رابطه با محصول یا سرویس مورد بحث ارائه می‌کند.

گروه تمرکز آنلاین

تله‌کنفرانس: از یک شبکه صوتی یا تصویری برای ایجاد گروه تمرکز استفاده می‌شود. مشتریان، کارکنان سازمان و پاسخ‌دهندگان از سراسر کشور یا حتی دنیا با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

گروه تمرکز آنلاین: یکی از جدیدترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش‌ها ایجاد گروه تمرکز به صورت آنلاین است. با این روش یک گروه مجازی با استفاده از اینترنت ایجاد می‌شود. یک مدیر آنلاین تعاملات گروه را کنترل می‌کند.

مزایای گروه تمرکز

هنگام انجام تحقیقات اولیه درباره یک محصول یا سرویس، گروه‌های تمرکز می‌توانند ارزشمند باشند. اگرچه اطلاعات ذهنی است، اما می‌تواند به توسعه محصول و بهبود خدمات کمک کند. اطلاعات می‌تواند مسیرهای جدیدی را برای کاوش توسط آژانس‌های تبلیغاتی به وجود آورد. با یادگیری هرچه بیشتر درباره اینکه مصرف‌کنندگان به چه محصولات یا خدماتی فکر می‌کنند، اطلاعات ارزشمندی به دست می‌آورید. این اطلاعات می‌تواند به آژانس‌های تبلیغاتی کمک کند تا کمپین‌های قدرتمندی را توسعه دهند.

معایب گروه تمرکز

در رابطه با گروه‌های تمرکز هیچ دو گروهی یکسان نیستند. گروه‌های تمرکز از افراد با پیش‌زمینه‌‌ها و سنین مختلف تشکیل می‌شوند. اما حتی اگر گروه‌های تمرکز از افراد یکسان استفاده کنند، نگرش‌ها نسبت به محصولات و خدمات می‌تواند یک شبه عوض شود. احساسات افراد، اتفاقاتی که در زندگی آن‌ها رخ می‌دهد و بسیاری عوامل دیگر می‌توانند بر نتیجه اثرگذار باشند. بنابراین نتیجه هیچ گاه ثابت و یکسان نیست.

معایب گروه تمرکز

صداقت و راستگویی برای برخی از افراد دشوار است. آن‌ها اغلب جواب‌هایی را به مدیران گروه‌ها می‌دهند که فکر می‌کنند باید بدهند. پاسخ‌دهندگانی که نسبت به محصولات یا خدمات خاصی تعصب دارند، می‌توانند باعث تشدید این مسئله شوند.

البته، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات گروه‌های تمرکز تلاش برای جلب رضایت تمام افراد است. اگر در کمپین‌های تبلیغاتی به کسی جسارت نشود یا در نتیجه برپایی آن‌ها بحث و جدل به وجود نیاید، خوب تلقی می‌شوند. اما این بر خلاف آن چیزی است که تبلیغات باید انجام دهد. شما باید در رابطه با گروه‌های تمرکز با دقت بالا عمل کنید. در غیر این صورت، به نحوی ممکن است متحمل ضرر زیادی شوید.