داشتن سرگرمی فقط یک راه برای گذراندن زمان نیست، برخی از سرگرمی‎ها می‎توانند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشند.

سرگرمی کاری است که شما برای لذت بردن یا گذراندن زمانی خوش انجام می‌دهید. در اوقات فراغت به سراغش می‎روید و برای داشتنش نیازی هم به پول خرج کردن نیست. از آنجا که سرگرمی جزء فعالیت‌های اوقات فراغت محسوب می‌شود اکثر مردم آن را تفریحی «لاکچری» و نیازمند داشتن استطاعت مالی نمی‌دانند.

با این حال، مشخص شده که سرگرمی می‌تواند چیزی بیش از خوش گذراندن باشد. داشتن سرگرمی می‌تواند مزایای مختلفی داشته باشد برای مثال:

 • باعث می‌شود احساس کنید فرد تاثیرگذاری هستید
 • می‌تواند قدرت خلاقیت را در شما افزایش دهد
 • به شما انگیزه ادامه مسیر را می‌دهد
 • باعث ایجاد اشتیاق برای گذراندن اوقاتی خوش می‌شود

این ترکیب باعث موفقیت فرد می‌شود. در این مقاله از استارتاپت ۱۶ سرگرمی را به شما معرفی می‌کنیم که باعث بهبود کیفیت زندگی شما می‌شود:

۱. مدیتیشن

همه افراد باید مدیتیشن انجام دهند اما آیا مدیتیشن یک سرگرمی محسوب می‌شود؟ چرا که نه. استفاده از مدیتیشن باعث کاهش استرس، کاهش فشار خون، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و حتی باعث بهبود توانایی تمرکز در شما می‌شود.

آیا مدیتیشن یک تفریح لذت‌بخش به شمار می‎رود؟ می‎توانید روزی ۱۰ دقیقه مدیتیشن انجام دهید، یک آهنگ ملایم پخش کرده چند شمع روشن کنید و روی زیرانداز یوگای خود دراز بکشید. وقتی کاملا ریلکس شدید حس و حال خوبی به شما دست می‎دهد و در آن لحظه اقرار خواهید کرد که مدیتیشن قطعا لذت بخش است.

۲. پرورش گیاهان

پرورش گیاهان یا باغبانی، تفریحی به شدت مفید است. اینکه در این تفریح شما گل، سبزی و میوه خودتان را تامین می‌کنید فقط یک روی سکه است. پرورش گیاهان با فوایدی که در ادامه مطرح می‌کنیم می‌تواند باعث افزایش کیفیت زندگی شما شود:

 • با این کار سطح کورتیزول که هورمون استرس است در بدن کاهش پیدا می‌کند.
 • اینکه از پرورش یک دانه‌ی بذر بتوانید میوه به دست بیاورید این عقیده را در شما تقویت می‌کند که می‌توانید در دنیا تغییرات مثبتی ایجاد کنید.
 • یک ورزش محسوب می‌شود (هر فرد باید ۱۵۰ دقیقه در هفته را به ورزش بپردازد)
 • مطالعات نشان داده باغبانی باعث می‌شود خطر ابتلا به جنون در شما تا ۳۶ درصد کاهش پیدا کند.

مهم‌تر از همه اینکه باغبانی باعث حضور شما در طبیعت می‌شود.

۳. وقت گذراندن در آشپزخانه

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که دست‌پخت خانگی می‌خورند نسبت به افرادی که خارج از خانه غذا می‌خورند سالم‌تر هستند و عمر طولانی‌تری دارند. کیمبرلی اسنایدر متخصص تغذیه است، به گفته او غذای خانگی فرایند سالمی را از سر می‌گذراند و در مقایسه با غذای بیرون از شکر و چربی کمتری برخوردار است. بعلاوه غذای سالم‌تری هم هست و غذا پختن در خانه از نظر اقتصادی هم به صرفه‌تر است.

افزایش کیفیت زندگی

۴. کتاب خواندن

مطالعه چیزی بیشتر از یک سرگرمی لذت‌بخش است. این عمل درک شما را افزایش می‌دهد و باعث تمرکز ذهنی می‌شود، همچنین دایره واژگانتان را هم بهبود می‌بخشد. با مطالعه قدرت مغز شما تقویت می‌شود: همانطور که آهسته دویدن یک تمرین بدنی است، مطالعه هم ذهن را تمرین می‌دهد.

بعلاوه، تحقیقات نشان داده مطالعه تا ۶۹ درصد استرس را کاهش می‌دهد. از آنجا که به کمک آن خواب بهتری هم خواهید داشت بهترین زمان برای آن قبل از خواب است.

۵. نواختن یک ساز

نواختن یکی از آلات موسیقی مانند پیانو باعث افزایش قدرت شناختی می‌شود. بعلاوه هماهنگی دست و چشم و مهارت‌های حرکتی را هم تقویت می‌کند. توجه کنید: نواختن یک ساز نمره آی‌کیو را تا ۷ رقم هم در کودکان و هم در بزرگسالان افزایش می‌دهد. فکر می‌کنم انگیزه کافی برای روی آوردن به این سرگرمی را پیدا کردید درست است؟

۶. بازی شطرنج

احتمالا می‌دانید که شطرنج یک سرگرمی فوق‌العاده برای بهبود کارکرد شناختی مغز است. این بازی هر دو نیمکره مغز را تقویت می‌کند. ابتدا بازیکنان باید با کمک گرفتن از نیمکره چپ مغز تفاوت اجسام پیش رو را ثبت کنند. سپس، از نیمکره راست مغز که با تشخیص الگو مرتبط است استفاده می‌شود.

شطرنج به بهبود حافظه و توسعه تفکرات استراتژیک هم کمک می‌کند و یک سرگرمی عالی برای افزایش کیفیت زندگی محسوب می‌شود.

۷. رقصیدن

رقصیدن علاوه بر سرگرم کننده بودن مزایای زیادی هم دارد. البته وقتی می‌رقصید یک نوع ورزش فیزیکی هم محسوب می‌شود. این عمل استرس را کاهش داده و سطح سروتونین (یک انتقال دهنده عصبی که احساسات را به سلامت مرتبط می‌کند) را در بدن افزایش می‌دهد. مزیت دیگر رقصیدن افزایش قدرت حسی شناختی و به عبارت دیگر تیزهوشی است، این امر شما را باهوش‌تر می‌کند.

۸. پرورش ماهی

تحقیقات نشان داده داشتن حیوان خانگی باعث می‌شود بدن سالم‌تری داشته باشید. به همین دلیل هم بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و موسسات ذهنی بیشتری این روزها از روش کمکی حیوان درمانی استفاده می‌کنند. سگ و گربه جزء گونه‌های محبوبی است که در این روش از آن استفاده می‌شود و ماهی هم در این زمینه کاربرد دارد.

با اینکه نگهداری مداوم سگ و گربه زیاد کاربردی نیست، ماهی جزء مواردی است که همیشه در خانه برایش جا هست. بعلاوه، ماهی توجه و زمان کمتری نیاز دارد. در نهایت باید گفت هیچ کس نمی‌تواند مدعی شود تماشای حرکت ماهی در آب هیچ تاثیری در او ایجاد نمی‌کند.

۹. پیوستن به یک تیم ورزشی

نقش داشتن در یک تیم ورزشی روشی عالی برای آشنایی با افراد جدید و دوستیابی است. می‌توانید وارد تیمی مانند والیبال شوید. والیبال ورزشی سرگرم کننده برای گذراندن اوقات با دیگران است، وقت گذراندن با دیگران هم یکی از کلیدهای شادمانی و خوشبختی است. در حقیقت مطالعات نشان داده انزوای اجتماعی از افزایش وزن مرگ‌آورتر است.

پس دفعه بعدی که قرار است در خانه نشسته و به تنهایی تلویزیون تماشا کنید بهتر است برنامه‌تان را عوض کرده و با دیگران به بازی والیبال مشغول شوید.

۱۰. کاراته

مطالعه و یادگیری یک هنر رزمی مانند کاراته واقعا باارزش است. با یاد گرفتن هنرهای رزمی به مهارت‌های دفاع شخصی دست پیدا می‌کنید. بعلاوه انضباط و قدرت تمرکز بیشتری هم در شما به وجود می‌آید. تمرین هنرهای رزمی باعث تقویت تعادل، استقامت، هماهنگی و قدرت شده و ارتباط ذهن و بدن را هم بهبود می‌دهد.

۱۱. موج سواری

شاید درباره احساس شناور بودن چیزی شنیده باشید: غرق شدن در انجام یک کار، دور شدن از خود، توقف زمان و بودن در زمان حال. موج سواری یک تجربه عالی است که این احساس را به شما هدیه می‎دهد.

موج‌سواری به عنوان یکی از تفریحات عامل افزایش کیفیت زندگی دارای مزایای زیر است:

 • محیط چالش برانگیز: در هنگام موج‌سواری با غیرمنتظره‌ها سر و کار خواهید داشت بنابراین باید روی کاری که انجام می‌دهید کاملا تمرکز داشته باشید.
 • اهداف روشن: چه هدفی روشن‌تر از اینکه نباید از تخته موج خود جدا شده و بیفتید.
 • بازخورد سریع: فقط دو حالت دارد یا می‌توانید با موفقیت موج‌سواری کنید و یا نه.

۱۲. صنایع دستی

متخصصان می‌گویند ساختن چیزهای دست‌ساز برای افراد دارای مشکل اضطراب، افسردگی یا درد مزمن مفید است. در واقع صنایع دستی مزایایی مشابه با مدیتیشن دارد. برای مثال حرکات تکراری در هنگام بافتن باعث فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتی می‌گردد.

۱۳. نوشتن

داشتن دفترچه یادداشت کمک می‌کند به افکارتان نظم دهید، برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان برنامه بریزید، کمک می‌کند مشکلات را حل کنید و مکانیزم خوبی برای تسکین استرس است. بعلاوه، به گفته یکی از محققان دانشگاه تگزاس به نام جیمز پنبیکر نوشتن مرتب باعث استقامت سلول‌های ایمنی‌ای با نام لنفوسیت‌های تی می‌شود.

یادداشت برداری به شما کمک می‌کند خودتان را بهتر بشناسید. به کمک آن قادر خواهید بود به وضوح تشخیص دهید چه عواملی باعث خوشحالی یا پرانرژی شدنتان می‌شود. با داشتن این معلومات می‌توانید لذت بیشتری را برای خود به ارمغان بیاورید و بین خود و افرادی که مکدر اوقات شما هستند می‌توانید فاصله ایجاد کنید.

۱۴. شرکت در کلاس‌های آنلاین

دانش حاکم مطلقی است که در کیفیت زندگی شما نقش پررنگی دارد. با شرکت در کلاس‌های آنلاین و سرگرم ساختن خود با آن می‌توان به مزایای زیر دست یافت:

 • یادگیری مهارت‌های جدید احساس تاثیرگذار بودن را در شما افزایش می‌دهد این یعنی به خودتان ایمان خواهید داشت که توانایی رسیدن به نتیجه را دارید.
 • یادگیری مهارت‌های جدید ارزش شما را در حرفه‎تان افزایش می‌دهد و این می‌تواند به ارتقای کاری بینجامد.
 • یادگرفتن چیزهای جدید مغز را تحریک کرده و ذهنتان را تیز نگه می‌دارد.

۱۵. یادگیری یک زبان جدید

یادگیری یک زبان جدید مزیتی روشن برای افزایش کیفیت زندگی است که به شما اجازه می‌دهد با افرادی ارتباط برقرار کنید که زبان شما را نمی‌دانند. در ضمن درج توانایی دو یا سه زبانه بودن در رزومه شما هم خیلی خوب به چشم می‌آید.

مطالعات نشان داده که مغز افراد دو زبانه نسبت به افراد تک زبانه به شکلی متفاوت کار می‌کند. یاد گرفتن یک زبان جدید شما را باهوش‌تر و قدرتمندتر می‌کند. حتی در صحبت به زبان مادری هم بهبودهایی ایجاد می‌کند.

۱۶. حرکات نمایشی با توپ

انجام حرکات نمایشی با توپ (حرکتی که دلقک‌ها با چند توپ انجام می‌دهند و توپ‌ها را بین دست و هوا می‌چرخانند به طوری که هیچ توپی روی زمین نمی‌افتد) را امتحان کنید. این کار برای قدرت تمرکز و ایجاد هماهنگی بین چشم و دست مفید است. بعلاوه یک مدیتیشن فعال محسوب می‌شود. وقتی توجه شما کاملا روی توپ‌ها متمرکز است این همان مزیتی را به شما می‌رساند که در حالت نشسته ریلکس به ذهن منتقل می‌شود.

گزارشی سال ۲۰۰۴ از دانشگاه رجنسبرگ آلمان اعلام کرده یادگیری این حرکت نمایشی موجب رشد بخش‌های خاصی از مغز می‌شود.  متاسفانه اگر این حرکت را پس از مدتی ترک کنید مغز هم به اندازه قبلی خود بازمی‌گردد پس باید هر از چند گاه به انجام این کار ادامه داده و آن را ترک نکنید.

حرف آخر

کمی از وقت خود که صرف فیس‎بوک و تماشای تلویزیون می‌شود را به انجام یکی از این سرگرمی‌ها اختصاص دهید. البته سرگرمی‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از بین آنها دست به انتخاب بزنید. با داشتن سرگرمی‌های این چنینی به افزایش کیفیت زندگی خود کمک کنید.