وقوع مشکلات غیرمنتظره‌ای که منبع ایجاد انواع استرس‌ هستند، بخشی از زندگی هر فرد را تشکیل می‌دهند. شاید این قضیه در مورد کارآفرینان بیش از دیگران صدق کند. مدیریت و کنترل استرس کارآفرینان نقش مهمی در موفقیت‌های شغلی و افزایش بهره‌وری آن‌ها ایفا می‌کند. در این مطلب از استارتاپت، بهترین نکاتی که برای کنترل استرس کارآفرینان مفید است را معرفی می‌کنیم.

چگونگی کنترل استرس کارآفرینان

۱. اشتباهات خود را بپذیرید

بروز مشکلات، اجتناب‌ناپذیر است. بهتر است به جای تأکید بر چالش‌های استرس‌زا که تأثیر کم‌رنگی در مسائل بزرگ زندگی شما دارند، روی ابتکار و خلاقیت‌ خود تمرکز کنید تا در بلندمدت، شما را به سمت موفقیت سوق دهند. با قبول این مطلب که انسان کاملی نیستید، اشتباهات خود را بپذیرید و از آن‌ها نترسید.

۲. روی نکات مثبت تمرکز کنید

در انجام هر کاری، نقاط مثبت و منفی وجود دارد. اگر شما دائما روی مسائل منفی تمرکز کنید، چشم‌انداز بسیار بدی از کسب و کار خود خواهید داشت. این امر می‌‌تواند باعث ایجاد حساسیت بیش از حد شما روی مسائل کوچک و بی‌اهمیت شود. شاید شما فکر کنید که همه چیز باید تحت کنترلتان باشد، اما این اتفاق هیچ‌وقت در واقعیت رخ نخواهد داد. پس با فکر کردن به موضوعات منفی، خود را اذیت نکنید.

۳. در خلوت خود فریاد بزنید

مدیریت و کنترل استرس کارآفرینان

استرس می‌تواند شما را از پا در بیاورد. راه‌اندازی انواع کسب و کار، امری بسیار دشوار است و گاهی شما را در موقعیت‌های سخت قرار می‌دهد. در این میان، بدترین کاری که می توانید انجام دهید، پنهان کردن احساساتتان است. سعی کنید زمانی را برای مدیریت استرس، حتی ۱۰ دقیقه در روز، اختصاص دهید. یک مکان خلوت پیدا کنید و حتی فریاد بزنید تا تمام احساساتتان تخلیه شود. سپس نفس عمیقی بکشید و به این فکر کنید که برای بهتر کردن اوضاع، چگونه باید قدم بعدی را بردارید. این کار می‌تواند در کنترل استرس کارآفرینان بسیار مفید باشد.

۴. آنچه اتفاق افتاده را مرور کنید

موقعیت‌هایی که نکاتی را به شما آموخته‌اند، با خود مرور کنید تا وقتی مجددا در موقعیت‌های مشابهی قرار گرفتید، از تجربه‌های خود استفاده کنید. پس سعی کنید از هر اتفاقی چیزی یاد بگیرید و همواره رو به جلو حرکت کنید.

۵. خنده، قاتل استرس است

اگر با مشکلی روبه‌رو شدید حتما بخندید. برای حل مشکلات، حداکثر تلاش خود را به کار برید و نگذارید سختی‌ها شما را از پا در بیاورند. با نگاهی عمیق به موقعیت خود، در می‌یابید که این مشکلات، تلنگری در طول مسیر هدف شما به حساب می‌آیند.

۶. نگرانی‌هایتان را روی کاغذ بیاورید

افکار و نگرانی‌هایی که در سر داریم، باعث ایجاد استرس هستند. نوشتن می‌تواند برای بیرون کردن آن‌ها، کمک بزرگی باشد. پس دفترچه‌ای مخصوص تهیه کنید، دقایقی را به این امر اختصاص داده و نگرانی‌های خود را روی کاغذ بیاورید. سپس مجددا به ادامه کار خود بپردازید.

۷. به بدترین پیشامد ممکن، فکر کنید

کنترل استرس کارآفرینان و بدبینی

هنگام بروز مشکلات و وقتی برخی چیزها سر جای خود نیستند، به سادگی می‌توانید خود را در بدترین وضعیت ممکن تصور کنید. آسان‌ترین راه برای داشتن آرامش، این است که همیشه بدترین حالت ممکن را در نظر بگیریم. خب، بدترین چیزی که می‌تواند رخ دهد چیست؟ ممکن است مجبور شوید کارتان را رها کرده و دوباره از نو شروع کنید. اما با فکر کردن به این مسائل، در می‌یابید که چیزهای مهم‌تری مثل سلامتی و خانواده، در زندگی‌ شما وجود دارند .

۸. به استرس به عنوان یک فرصت بنگرید

جاستین فرمن (Justin Faerman) از نویسندگان مجلات سبک زندگی، در این باره می‌گوید:

هر بار که شکستی را تجربه کردم، در واقع آن را به چشم فرصتی در لباس مبدل دیدم. مطمئنا در طول مسیر، ناملایماتی وجود دارند. ولی من با تمرکز روی جلوگیری از تکرار این مسائل، آن‌ها را به فرصت‌هایی بزرگ برای بهتر کردن زندگی خود تبدیل کردم.

جاستین فرمن

۹. نمای کلی را ببینید

تنها روی مسائلی که تحت کنترل شما هستند، تمرکز کنید. چون تمرکز بر موضوعات غیر قابل کنترل، فقط وقت شما را تلف می‌کند. بررسی کنید که روی کدام جنبه‌ از مشکلاتتان، کنترل دارید و با توجه به توانایی‌های خود، برنامه مشخصی برای حل آن‌ها طراحی کنید. به این ترتیب با تمرکز روی مسائلی که قادر به تغییرشان هستید، احساس قدرت و افزایش اعتماد به نفس برای غلبه بر مشکلات را خواهید داشت.

۱۰. انتظارات را مدیریت کنید

کنترل استرس کارآفرینان با کم کردن انتظارات نا به جا

به این مورد برای کنترل استرس کارآفرینان بیشتر دقت کنید. استرس معمولا ناشی از توقعات بیجا است. ما عموما برای هر مسئله‌ای یک جواب مشخص در ذهن‌ خود داریم اما گاهی اوقات در واقعیت اتفاق دیگری می‌افتد. اگر ما این توقعات را در ذهن خود مدیریت کنیم و از گفتن جوابی که در ذهن داریم نترسیم، مسلما استرس کمتری تجربه خواهیم کرد. این امر زمانی که اوضاع تحت کنترل ما نیست، بسیار مفید خواهد بود.

۱۱. پاسخ گویی به جای واکنش منفی

در هر کسب و کاری با وجود موانع مختلف، مسئله مهم حفظ چشم‌انداز است. هنگام بروز مشکلات، به خود یادآور شوید که پاسخ‌گویی بهتر از نشان دادن واکنش منفی است. با این روش، کنترل کاملی بر رفتار خود خواهید داشت و با دید منطقی، راه مناسبی برای حرکت رو به جلو اتخاذ می‌کنید. اگر بعضی از راه‌ها جواب نداد، نا امید نشوید چون فقط به این معنا است که باید پاسخ دیگری برای حل مشکل خود بیابید.

۱۲. برای مدیریت استرس برنامه داشته باشید

برای داشتن کارایی موثر باید به استراحت کافی، تفریح، ورزش و رژیم غذایی متعادل توجه کرد. شما با مراقبت از خود می‌توانید تمرکز بیشتری بر مسائل قابل کنترل و حتی غیر قابل کنترل زندگی‌تان داشته باشید. غر زدن را کنار بگذارید، هر چند وقت یک بار با دوستان خود وقت بگذرانید و کارهایی را که دوست دارید انجام دهید. با این روش می‌توانید سطح استرس خود را کاهش دهید.

۱۳. ایمان داشته باشید

رابی اسکات (Robby Scott) از کارآفرینانی است که در مقطعی از زندگی خود، دارای اختلال ۲ قطبی بود. او در این باره می‌گوید:

همه مشکلات، زیر سر شکست‌ها و استرسی است که متحمل می‌شوم. در این حالت، استراتژی من بسیار ساده و شاید تا حدودی سخت است؛ اعتقاد به خدا. من به او اعتماد کامل دارم. ما برای مراقبت از جسم‌ به رعایت رژیم غذایی، خواب و ورزش توجه می‌کنیم. از طرفی دیگر باید از روح و روان خود هم به کمک ایمان، عبادت کردن و پیروی از خدا، مراقبت کنیم.

رابی اسکات

۱۴. ابتدا مراقبه و سپس حرکت

استنلی مارتین (Stanley Meytin) از تهیه‌کنندگان سینما می‌گوید:

مراقبه بخش روتینی از زندگی من شده است. زیرا به من کمک می‌کند با شناخت همه استرس‌هایی که به من وارد می‌شود، خود را سالم و سلامت نگه دارم. در طول روز، زمانی را به تنفس و یادداشت عوامل استرس‌زا می‌پردازم. این کار به من اجازه می‌دهد که با داشتن ذهنی آگاه و انگیزه کافی، برای انجام کارهایم حرکتی رو به جلو داشته باشم.

استنلی مارتین