همانطور که می‌دانید، تولید محتوا یکی از بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال است. اما تولید محتوا نیاز به هدف دارد و ما باید سایت و سئو صفحات خود را بر اساس این هدف تنظیم و بهینه کنیم. این هدف برای تولید محتوا، چیزی نیست جز کلمه کلیدی. تا زمانی که کلمه کلیدی مناسب برای سئو انتخاب نکنیم، تولید محتوای ما یک تلاش بی‌هدف است که موتورهای جستجو حتی به ما نگاه هم نخواهند کرد.

در این مقاله از استارتاپت، با مفهوم کلمه کلیدی آشنا می‌شویم، چگونگی انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو را توضیح می‌دهیم و از قرار گرفتن آن در سئو می‌گوییم.

تحقیق کلمه کلیدی چیست؟

اصطلاح تحقیق کلمه کلیدی، به پروسه‌ پیدا کردن و تحلیل کلمات و جملاتی است که مردم در موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ، آن‌ها را جستجو می‌کنند. یافتن کلمه کلیدی مناسب برای سئو کمک می‌کند تا به استراتژی محتوای خود هدف بدهیم و در نتیجه در بازاریابی موفق عمل کنیم.

اما یکی از نکاتی که در پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب برای سئو باید بدانید، این است که سئو دائما در حال پیشرفت است و قوانینی که شاید ۵ یا ۱۰ سال پیش کاربردی بودند، امروزه دیگر کهنه شده‌اند. درست است که گفتیم کلمات کلیدی در سئو بسیار مهم هستند، اما به نسبت گذشته، خود کلمات کلیدی از اهمیت کمتری به منظور رتبه‌بندی در موتورهای جستجو برخوردار شده‌اند.

پیدا کردن کلمه کلیدی که دقیقا شبیه به چیزی باشد که مردم آن را جستجو می‌کنند، در دنیای حرفه‌ای سئو و رتبه‌بندی، دیگر حائز اهمیت نیست. بلکه این هدف پشت کلمات کلیدی است که در سئو اهمیت پیدا کرده‌اند. کلمه کلیدی، تکه‌ای از پازل است که به استراتژی تولید محتوا هدف می‌دهد اما بزرگ‌ترین فاکتور رتبه‌بندی محسوب نمی‌شود.

بنابراین مهم است که همچنان، کلمه کلیدی مناسب برای سئو را پیدا کنیم تا بتوان هدف و مقصود پشت آن را به درستی طی کرد.

کلمه کلیدی مناسب برای سئو

انواع کلمه کلیدی

 • کلمه کلیدی Broad: واژه‌ای کوتاه و در اغلب اوقات یک کلمه‌ای است. این نوع کلمه کلیدی برای اکثر شرکت‌ها و صنایع خاص، قابل استفاده و کاربردی است.
 • کلمه کلیدی Fat Head: شبیه به کلمه‌های کلیدی گسترده هستند؛ اما معمولا از ۲ تا ۳ کلمه کلیدی گسترده ساخته شده‌اند.
 • کلمه کلیدی Chunky Middle: مجموعه کلمات کلیدی هستند که بیشترین رقابت را دارند. این نوع کلمه کلیدی، کلمات و جملات با پتانسیلی هستند که مشتریان هر روز آن‌ها را جستجو می‌کنند.
 • کلمه Long-Tail: جملات و سری کلماتی دقیق‌تر هستند که مشتریان چیزی که می‌خواهند را عینا جستجو می‌کنند.

با تحقیق روی کلمات کلیدی، حجم جستجو‌های انجام شده و شناسایی اهداف کلی جستجوگران، می‌توانید نیاز مردمی که در موتورهای جستجو به دنبال پاسخ هستند را شناسایی کرد.

دلایل اهمیت کلمه کلیدی

انتخاب کلمه کلیدی مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا راه اصلی برای رسیدن به سوالات، نکات گیج‌کننده یا موضوعات مورد علاقه‌ مشتریان احتمالی یا مخاطب مورد نظر شما است. افرادی که دنبال مطالب جدید هستند، موضوع مد نظر خود را در قالب کلمه کلیدی، در موتور‌های جستجو می‌یابند.

۱. بنیان و اساس محتوا است

هر صفحه محتوا یک موضوع اصلی دارد و این موضوع با یک کلمه کلیدی، مرتبط است. کلمه‌های کلیدی به شما کمک می‌کنند تا پایه و اساس محتوا را به وجود آورید و همچنین به مخاطب شما اجازه می‌دهد تا آن محتوا را درک کند.

۲. به هدف و درک مطلب، کمک می‌کنند

مخاطب می‌تواند دقیقا مطلبی را پیدا کند که با جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر خود در موتورهای جستجو، به دنبال آن بوده است و در نتیجه برای سایت ترافیک ایجاد می شود.

۳. به موتور‌های جستجو کمک می‌کنند

زمانی که خزنده‌های موتور‌های جستجو در سایت شما می‌چرخند، صفحه‌ها را بر مبنای کلمه‌های کلیدی یافت شده دسته‌بندی می‌کنند تا هدف آن محتوا را تعیین کنند.

اگر به‌دنبال کلمه کلیدی مناسب یا کلمات کلیدی جدید و پر‌بازدید هستید، ابزار‌هایی وجود دارند که در این راه به شما کمک می‌کنند.

چرا اهداف کلمه کلیدی بیشتر از خود آن اهمیت دارد؟

۵ روش پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب

همانطور که گفتیم، درست است که انتخاب کلمه کلیدی برای سئو بسیار مهم هستند، اما دلیل اصلی برای رتبه‌بندی محسوب نمی‌شوند، بلکه این اهداف پشت یک کلمه کلیدی است که اهمیت دارد. امروزه، بیشتر از این که محتوای شما پر باشد از کلمات کلیدی، موتورهای جستجو به این توجه می‌کنند که این محتوای تولید شده تا چه حد نیاز کاربری که آن کلمه کلیدی را جستجو کرده را برآورده می‌کند و البته به دیگر قواعد سئو احرام گذاشته است.

وقتی یک کاربر چیزی را جستجو می‌کند، به دنبال برآورده کردن نیاز خود یا پاسخ سوالش است، نه این که محتوایی را باز کند که فقط کلمات کلیدی در آن پر شده و هیچ سوالی را پاسخ نمی‌دهند. این مسئله زمانی پیچیده‌تر می‌شود که هر یک از کلمات کلیدی می‌توانند چندین اهداف را پشت خود داشته باشند.

برای مثال، شخصی جستجو می‌کند: «چطور یک بلاگ شروع کنیم». این کلمه بلاگ می‌تواند دو معنی داشته باشد: ۱. تولید محتوا برای بلاگ ۲. ایجاد یک وبسایت. بنابراین هدف پشت کلمه کلیدی است که به تولید محتوا جهت می‌دهد. بنابراین باید از خود بپرسید آیا فرد جستجوگر به دنبال یادگیری تولید محتوا برای بلاگ خود است؟ یا آن شخص می‌خواهد بداند چطور باید یک سایت را راه‌اندازی کند؟ اگر در استراتژی محتوای خود فقط پاسخ به یکی از این سوال‌ها را مورد هدف قرار داده‌اید، بنابراین باید محتوای شما به درستی پاسخ فرد جستجو کننده آن کلمه کلیدی را بدهد.

پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب برای سئو

برای پیدا کردن کلمه‌های کلیدی مورد استفاده مشتریان و مخاطبان، به تحقیق و بررسی‌های جدی نیاز است. در ادامه این مطلب ۶ مرحله برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو را با شما در میان می‌گذاریم.

مرحله اول: فهرستی از موضوعات مهم و مرتبط با زمینه کاری خود پیدا کنید

برای آغاز این پروسه، به موضوعاتی فکر کنید که می‌خواهید برای آن‌ها در موتورهای جستجو رتبه‌بندی شوید. ۵ تا ۱۰ موضوعی را پیدا کنید که فکر می‌کنید برای تجارت شما مهم هستند. سپس بر اساس این موضوعات، به دنبال کلمه کلیدی مشخص می‌گردیم.

برای این کار، خود را جای مشتریان بگذارید. مشتریان به دنبال چه موضوعاتی هستند تا محتوای خود را پیدا کنند؟ آن‌ها چه کلمات کلیدی را بر اساس این موضوعات جستجو می‌کنند؟ برای مثال اگر در زمینه بازاریابی دیجیتال و نرم‌افزاری فعالیتدارید کلمات کلیدی مهم می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • بازاریابی
 • تولید محتوا
 • بازاریابی ایمیلی
 • سئو
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • تحلیل بازار
 • و …

هنگامی که این کلمات کلیدی را پیدا می‌کنید، باید از ابزاری استفاده کنید که به شما میزان حجم جستجوی ماهانه را هم اعلام کنند. این اطلاعات اجازه می‌دهد تا میزان اهمین موضوعات مختلف نزد کاربران را بسنجید. همچنین به شما می‌گویند که چه زیر مجموعه‌هایی یا موضوعات فرعی برای موضوعات باید تولید کنید تا بتوانید در کلمات کلیدی موفق عمل کنید. اما موضوعات فرعی چیست؟ به مرحله دوم برویم تا به این سوال پاسخ دهیم.

کلمه کلیدی در سئو

مرحله دوم: موضوعات انتخابی خود را با کلمات کلیدی پر کنید

حالا که چندین موضوع مختلف دارید که می‌خواهید روی آن‌ها تمرکز کنید، حال زمان آن رسیده کلمات کلیدی را مشخص کنید که مرتبط با هر یک از این موضوعات هستند. این کلمات کلیدی، باید جملاتی باشند که فکر می‌کنید در رتبه‌بندی صفحات نتایج موتورهای جستجو مهم هستند. از این جهت به رتبه‌بندی باید توجه کنید چرا که این گونه جملات و کلمات، بیشترین جستجو را از سوی کاربران دارند.

برای مثال به موضوع بازاریابی توجه می‌کنیم. همانطور که می‌دانید و به آن اشاره داشتیم، کلمه کلیدی بازاریابی به تنهایی هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد. بلکه این هدف و موضوع پشت آن است که اهمیت دارد. بنابراین ما باید کلمات کلیدی خود را متناسب با اهداف پشت موضوع بازاریابی پیدا کنیم.

برای مثال کلمات کلیدی مناسب با موضوع بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مشابه نمونه‌های زیر باشند:

 • ابزار بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی
 • بهترین ابزار بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی چه هستند؟
 • بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی به چه معنی است؟
 • آیا کسب و کار من نیاز به بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی دارد؟
 • چطور در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موفق عمل کنیم؟
 • و …

هدف انجام این مرحله، پیدا کردن فهرست نهایی از کلمات کلیدی بلند نیست. بلکه با این کار اهداف پشت کلمات کلیدی را برای خود مشخص می‌کنیم که مشتریان و جستجوگران در موتورهای جستجو به دنبال محتوا در مورد آن‌ها هستند. سپس با ابزار مختلفی که وجود دارند، می‌توانید بهترین گزینه‌ها را از فهرست خود انتخاب کنید.

همچنین اگر برای این کلمات کلیدی قبلا مطلب نوشته‌اید و حال می‌خواهید با متودهای جدید سئو، آن‌ها را اصلاح کنید، می‌توان با ابزاری نظیر Google Analytics بهترین مطالب از نظر عملکرد سئو که توانسته‌اند کاربران زیادی را از طریق موتور جستجوی گوگل جذب کر‌ده‌اند شناسایی و آن‌ها را به مطلبی بسیار بهتر تبدیل کنید.

مرحله سوم: درمورد کلمات کلیدی مرتبط، تحقیق کنید

یکی از روش‌های خلاقانه‌ای که می‌توانید فهرست کلمات کلیدی خود را پر کنید، داشتن یک نیم‌نگاه به پایین‌ترین قسمت صفحه نتایج گوگل است. قطعا شده که وقتی کلمه یا جلمه‌ای را جستجو می‌کنید، در قسمت پایین صفحه نتایج، با بخشی به نام Searches Related رو‌به‌رو شده باشید.

اگر به دنبال این هستید که کلمات کلیدی بیشتری پیدا کنید که مردم ممکن است در مورد زمینه‌های مختلف آن‌ها را جستجو کرده باشند، این قسمت همان چیزی است که به دنبالش هستید. این کلمات کلیدی هر کدام می‌توانند ایده‌ای برای دیگر کلمات کلیدی باشند که قصد دارید برای آن‌ها استراتژی محتوا تعیین کنید.

یافتن کلمه کلیدی برای سئو

مرحله چهارم: کلمات کلیدی بلند را با کلمات کلیدی محبوب، ترکیب کنید

برای این که بتوانید به کلمات کلیدی خوبی برسید، بد نیست تا کلمات محبوب (Head Term Keywords) را با کلمات کلیدی بلند (Long-tail Keywords) ترکیب کنید. کلمات کلیدی محبوب یا Head Terms، عباراتی کوتاه‌تر و عمومی‌تر هستند و معمولا فقط با ۱ تا ۳ کلمه تشکیل شده‌اند. کلمات کلیدی بلند یا Long-tail Keywords، عبارات کلیدی بلند‌تر هستند که از بیش از ۳ کلمه تشکیل شده‌اند.

ترکیب این دو با یکدیگر، استراتژی مناسب و متوازنی بین اهداف کوتاه‌ مدت و اهداف بلند مدت می‌دهد. از طرفی، کلمات کلیدی محبوب به طور عمومی بیشتر جستجو می‌شوند و همین مسئله بعث شده تا رقابت در آن‌ها بسیار بیشتر و رتبه‌بندی در آن‌ها به نسبت کلمات کلیدی بلند بسیار سخت‌تر باشد. یک مثال ساده می‌زنم. رقابت و رتبه‌بندی در کدام یک از این دو کلمه کلیدی سخت‌تر است؟

 • چطور یک پست عالی برای وبلاگ بنویسیم؟
 • وبلاگ‌ نویسی

مشخص است که رتبه‌بندی در گزینه دوم بسیار سخت‌تر است. اما نباید ناامید شوید. در حالی که کلمات کلیدی محبوب مانند «بلاگ نویسی» حجم جستجوی بیشتری دارند، اما در حقیقت، کلمه کلیدی «چطور یک پست عالی برای بلاگ بنویسیم؟» معمولا نتیجه‌ای بسیار مطلوب‌تر دارد. چرا؟ زیرا وقتی کسی چنین کلمه کلیدی را به طور دقیق جستجو می‌کند، به این معنی است که هدف پشت جستجوی او مشخص است و وقتی که شما را پیدا کند، احتمال این که به خواننده یا مشتری دائمی شما تبدیل شود بسیار بیشتر است.

بنابراین بهتر است مطمئن شوید در کنار فهرست کلمات کلیدی مناسبی که پیدا کرده‌اید، یک سری کلمات کلیدی ترکیبی هم داشته باشید.

مرحله پنجم: رقبای کلمه کلیدی منتخب‌تان را تحت نظر بگیرید

این که رقبای شما کاری را انجام می‌دهند، به این معنی نیست که نیاز است شما هم انجام دهید. این مسئله در مورد کلمات کلیدی هم صدق می‌کند. اگه یک کلمه کلیدی برای رقیب مهم است، به این معنی نیست که این کلمه کلیدی برای شما هم مهم باشد. هرچند، دانستن این که رقبای شما روی چه کلمات کلیدی در تلاش برای رتبه‌بندی هستند، راهی عالی است تا فهرست کلمات کلیدی خود را باز هم ارزیابی کنید.

اگر رقیب در حال تلاش برای رتبه‌بندی روی یک کلمه کلیدی خاص است در فهرست شما هم وجود دارد، طبیعی است که بخواهید روی این کلمات کلیدی تلاش بیشتری به خرج دهید. اما در عین حال کلمات کلیدی که رقبا به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند را فراموش نکنید. این روشی عالی برای این است که شما در کلمات کلیدی خاصی پیشگام شوید.

اما چطور بفهمیم چه رقبا در چه کلمات کلیدی در حال پیشرفت در رتبه‌بندی هستند؟ به جز این که قادر هستید کلمات کلیدی خود را از طریق Incognito مرورگر خود ارزیابی کنید و جایگاه رقبا را ببینید، SEMrush ابزاری را در اختیار شما قرار می‌دهد تا این کار را به راحتی انجام دهید.

اهمیت کلمه کلیدی در سئو

مرحله ششم: برای فیلترکردن کلمات کلیدی از Google AdWords استفاده کنید

حالا که فهرست خوبی از کلمات کلیدی جمع کرده‌اید، حال زمان آن رسیده تا این فهرست را با اطلاعات مشخص‌تری، محدود کنید. برای انجام این کار، نیاز به ابزار مختلفی برای انتخاب کلمات یا کلمه کلیدی مناسب برای سئو دارید. اما برای بهترین نتیجه، می‌توان به سراغ ابزار خود گوگل رفت. با ترکیبی از دو ابزار Google AdWords Keyword Planner و Google Trends، نیاز شما برآورده خواهد شد.

در ابزار Keyword Planner، قادر هستید حجم جستجوها و ترافیک ایجاد شده برای کلمات کلیدی که انتخاب کرده‌اید را مشاهده کنید. همچنین با استفاده از Google Trends قادر خواهید بود عملکرد کلمات کلیدی را بسته به کشور، شهر، زمان و حتی نسخه‌های موبایل و وب مقایسه کنید. Google Trends به راحتی به شما می‌گوید که کدام یک از کلمات کلیدی که در فهرست دارید، ارزش تمرکز و وقت بیشتری دارد.

نتیجه

با دانش لازم در مورد کلمات کلیدی و مفهوم آن، و در ادامه با طی کردن ۶ مرحله معرفی شده، توانسته‌اید کلمه کلیدی مناسب کسب و کار خود را پیدا کنید. فراموش نکنید که کلمات کلیدی، تنها تکه‌ای از پازل سئو هستند و این هدف پشت کلمات کلیدی است که شما را به رتبه‌بندی می‌رساند.