حالا که  در مقاله‌های پیشین یاد گرفتید چگونه در نتایج جستجو، خودی نشان دهید، حال بیایید ببینیم کدام کلمات کلیدی استراتژیکی برای محتوای وبسایت شما مناسب هستند و چگونه محتویات را بر اساس این کلمات کلیدی جوری آماده کنیم که هم برای بازدید کنندگان و هم برای موتورهای جستجو راضی کننده باشد.

تحقیق روی قدرت کلمات کلیدی رابطه‌ی مستقیمی با درک و آگاهی شما از بازاری که در آن فعالیت می‌کنید دارد و باید بدانید که مردم چگونه محتوا، سرویس و محصولات شما را جستجو می‌کنند.

تحقیق روی کلمات کلیدی شما را در مورد یک سری از مهم‌ترین مسائل مربوط به سئو، موتورهای جستجو و خواسته‌های کاربران آگاه می‌کند. از مهم‌ترین مسائل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مردم چه چیزی را جستجو می‌کنند؟
 • چند نفر از مردم آن چیز را جستجو می‌کنند؟
 • آن‌ها این اطلاعات را در چه فرمتی طلب می‌کنند؟

در این قسمت از مقاله‌‌های آموزش سئو، شما با ابزار و استراتژی‌های به دست آوردن این اطلاعات و کلمات کلیدی آشنا می‌شوید و تاکتیک‌هایی برای اجتناب از نقاط ضعف کلمات کلیدی و ساخت یک محتوای قوی را یاد می‌گیرید. زمانی که مشخص کردید بازار مورد نظر شما چه محتویاتی را جستجو می‌کند، دنیایی از استراتژی‌های جدید در سئو برای شما رونمایی خواهد شد که هسته‌ی آن را کلمات کلیدی تشکیل می‌دهند.

قبل از این که شروع کنید، سوال بپرسید

قبل از این که بتوانید به یک تجارت از طریق بهینه‌سازی موتورهای جستجو کمک کنید و روی کلمات کلیدی کار کنید، ابتدا باید بفهمید این تجارت چیست، مشتریان آن‌ها چه کسانی هستند و هدف آن‌ها چیست.

این دقیقا جایی است که بسیاری از افراد برخی موارد را دست کم می‌گیرند و از آن شانه خالی می‌کنند. خیلی از مردم این نقشه‌ی مهم و حیاتی را انجام نمی‌دهند، چرا که تحقیق روی کلمات کلیدی زمان‌بر است. چرا اصلا زمان صرف کنیم وقتی همین حالا هم می‌دانید برای بالا رفتن رتبه در موتور جستجو چه می‌خواهید؟

جواب این است که چیزی که شما برای بالا بردن رتبه در موتور جستجو می‌خواهید، با چیزی که مردم در هنگام جستجو می‌خواهند، دو مورد کاملا جدا از هم هستنند. زمانی که روی کاربران تمرکز کنید و سپس با استفاده از اطلاعات کلمات کلیدی، دید و نگرش خود نسبت چیزی که کاربران می‌خواهند تیز کنید، قطعا موفقیت بیشتری به نسبت تمرکز کامل روی کلمات کلیدی خودسرانه به دست خواهید آورد.

یک مثال می‌زنیم. یک بستنی فروشی به نام Frankie & Jo’s که بستنی‌های گیاهی به فروش می‌رسانند، در مورد سئو شنیده‌اند و تصمیم می‌گیرند که از طریق نتایج جستجوی ارگانیک، خود را بیشتر به مردم نشان دهند. برای این که به هدف خود برسند، شما ابتدا باید کمی در مورد مشتریان آگاهی بیشتری کسب کنید. برای این کار، باید سوالاتی نظیر نمونه‌های زیر بپرسید:

 • چه نوع بستنی، دسر، خوراکی و… را مردم جستجو می‌کنند؟
 • چه کسانی این موارد را جستجو می‌کنند؟
 • چه زمانی بیشتر مردم به دنبال بستنی، خوراکی، دسر و… هستند؟
 • آیا این جستجوها وابستگی به فصل‌ها دارد؟
 • چگونه مردم بستنی را جستجو می‌کنند؟
 • از چه کلماتی استفاده می‌کنند؟
 • چه سوالاتی در مورد بستنی می‌پرسند؟
 • این جستجوها بیشتر روی چه پلتفرمی صورت می‌گیرد؟
 • آیا روی موبایل بیشترین جستجو صورت می‌گیرد؟
 • چرا مردم به دنبال بستنی هستند؟
 • آیا مردم بیشتر به دنبال مسائل مربوط سلامتی هستند یا فقط به دنبال یک بستنی خوشمزه هستند؟
 • مشتریان احتمالی بیشتر کجا قرار دارند؟ در چه محلی، در چه شهری، در چه مکانی؟

با پیدا کردن جواب این سوال‌ها، حالا شما در نهایت می‌دانید که چگونه می‌توانید با تولید بهترین محتوای مناسب در مورد بستنی، نظر این افرادی را که در اینترنت به دنبال بستنی هستند به خود جلب کنید. پرسیدن این سوال‌ها یک نقشه‌ی حیاتی است تا چراغ راهی باشد برای پیدا کردن مناسب‌ترین کلمات کلیدی به منظور تولید بهترین محتوای ممکن.

مردم چه اصطلاحاتی را جستجو می‌کنند؟

این که مردم محصولات، سرویس‌ها و اطلاعاتی را که شما تولید می‌کنید چگونه جستجو می‌کنند، سوالی مهم است. پاسخ به این سوال، اولین قدم حیاتی در پروسه‌ی تحقیق کلمات کلیدی است.

یافتن کلمات کلیدی

 احتمالا در ذهن خود یک سری کلمات کلیدی دارید که به دنبال به دست آوردن رتبه بالا در آن‌ها هستید. این موارد می‌توانند شامل چیزهایی مثل محصولات، سوریس‌ها و دیگر موارد مربوط به تجارت شما باشند و البته بهترین کلمات کلیدی به عنوان بذری برای شروع در این مرحله هستند. شما می‌توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را در ابزار تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research) یا نمونه‌های دیگر جستجو کنید تا متوجه شوید که کدام یک از آن‌ها در طول ماه بیشترین جستجو را داشته‌اند و کلمات کلیدی مشابه آن‌ها چیست.

زمانی که کلمات کلیدی اولیه‌ی خود را جستجو کردید، رفته رفته کلمات کلیدی دیگر، سوالات متداول دیگر، تاپیک‌هایی برای محتویات خود را که ممکن بود از دست بدهید، کشف خواهید کرد.

یافتن کلمات کلیدی

بگذارید این مسئله را با یک مثال روشن کنیم. برای نمونه ما به جستجوی گل‌ فروشی که در زمینه مراسم عروسی تخصص دارد می‌پردازیم.

با تایپ کلمه «عروسی» و «گل فروشی» در یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی، شما کلمات کلیدی مرتبط با این دو را نیز کشف خواهید کرد. برای مثال ممکن است کلماتی مثل: دسته گل عروس، گل‌های جشن عروسی و از این موارد را نیز پیدا کنید.

در پروسه‌ی کشف کلمات کلیدی مرتبط با محتوا، متوجه خواهید شد که میزان جستجوی این کلمه های کلیدی بسیار وسیع و متفاوت است. در حالی که قطعا می‌خواهید مسائلی را که مشتریان جستجو می‌کنند مورد هدف قرار دهید، در برخی موارد، سودمند‌تر است که روی کلمات کلیدی که جستجوی کمتری دارند نیز وقت بگذارد، چرا که رقبای کمتری روی آن‌ها کار می‌کنند.

از آن‌جایی که هر دو کلمات کلیدی با رقابت کم و رقابت بالا می‌توانند برای سایت شما مفید باشند، یادگیری بیشتر در مورد میزان جستجو می‌تواند به شما در اولویت بندی کلمات کلیدی و انتخاب آن‌ها در پیشبرد استراتژی سایت شما کمک کند.

تنوع و گوناگونی در سایت

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید تمام سایت شما به خاطر کلمه های کلیدی رتبه بندی نمی‌شوند، بلکه این صفحات هستند که این کار را می‌کنند. سایت‌های بِرند‌های بزرگ، معمولا صفحه اصلی سایت خود را با کلمات کلیدی پر می‌کنند، اما بسیاری از سایت‌ها این کار را انجام نمی‌دهند. این سایت‌ها با استفاده از صفحات جانبی، رتبه‌بندی ارگانیک دریافت می‌کنند. برای همین بسیار مهم است که صفحات مختلفی و متنوعی با کلمه های کلیدی ارزشمند داشته باشید.

کلمات کلیدی معمولا چگونه جستجو می‌شوند؟

هر چقدر که میزان جستجو برای کلمات کلیدی بیشتر باشد، به طور معمول به کار و تلاش بیشتری برای رسیدن به رتبه بالاتر نیاز دارد. این موضوع بیشتر به خاطر سختی کلمه های کلیدی یا ترکیب گاه و بی‌گاه قابلیت‌های صفحات نتایج موتورهای جستجو است. برای مثال، اگر برای کلمه های کلیدی به خصوصی چند قابلیت مختلف صفحات جستجوی گوگل مانند کادرهای پاسخ، نمودار و.. به نمایش گذاشته شود، سختی به دست آوردن رتبه بالاتر برای آن کلمات کلیدی بیشتر است. بِرند‌های بزرگ معمولا ۱۰ نتیجه اول کلمات کلیدی را به خود اختصاص می‌دهند، بنابراین اگر وبسایت خود را تازه راه‌اندازی کرده‌اید و قصد دارید برای همان کلمات کلیدی بجنگید، رسیدن به رتبه‌های بالاتر شاید چندین سال طول بکشد.

به طور معمول، هر چه میزان جستجوی کلمه های کلیدی بیشتر باشد، رقابت و تلاش برای رسیدن به موفقیت برای رتبه‌ی بالای ارگانیک بیشتر است. اگر تلاش کمی انجام دهید، هیچ جستجوگری حتی سایت شما را نخواهد دید. در بسیاری موارد، به دنبال کلمات کلیدی خاص باشید تا به موفقیت نسبی برسید، چرا که رقابت در آن کمتر است. در سئو، به این مورد کلمه های کلیدی بلند یا Long-tail Keywords می‌گویند.

درک کلمه های کلیدی بلند

شگفت‌انگیز است که بتوانیم برای کلمات کلیدی با جستجوی بیش از ۵۰ هزار بار در ماه یا حتی ۵ هزار بار در ماه رتبه خوبی کسب کنیم، اما در واقعیت، این کلمات کلیدی محبوب تنها کسری از عمل جستجوگرها در کل اینترنت هستند. در حقیقت، کلمه های کلیدی با میزان بالای جستجو حتی ممکن است نشانه مبهمی داشته باشند. به این صورت که اگر بخواهید هر کلمه کلیدی محبوبی را هدف قرار دهید، سایت خود را در ریسک غرق کردن بازدیدکنندگانی قرار می‌دهید که هدف آن‌ها اصلا با محتوایی که شما خلق کرده‌اید همخوانی ندارد.

مسئله‌ای که در مورد کلمات کلیدی محبوب باید بدانید این است که سوالات زیادی پشت آن‌ها قرار دارد. مثال می‌زنم: زمانی که کلمه کلیدی محبوب «پیتزا» را جستجو کنید، گوگل دقیقا نمی‌داند شما از آن چه می‌خواهید. می‌خواهید ارزش غذایی پیتزا را بدانید؟ پیتزا سفارش دهید؟ بهترین فست فود‌ها را پیدا کنید؟ در صورتی که از کلمه کلیدی بلند استفاده نکنید، واقعا گوگل نمی‌داند چه می‌خواهید. بنابراین این موتور جستجو، از تمام قابلیت‌های خود مانند عکس، ارزش غذایی، طرز تهیه، نزدیک‌ترین رستوران‌ها، فیلم، و… استفاده می‌کند تا خواسته شما را برآورده کند.

از طرفی دیگر زمانی که کلمه پیتزا را جستجو می‌کنید، با بخشی به نام People also search for رو به رو می‌شوید. مثلا در بین نتایج این بخش، پنیر، همبرگر، نان، ساندویچ، فست‌فود و… را مشاهده خواهید کرد. این عمل به این دلیل است که گوگل فکر می‌کند شاید شما مثلا نسبت به پنیر هم علاقه‌مند باشید.

یا با جستجوی کلمه کلیدی محبوب پیتزا، با بخشی به نام Discover more places مانند بهترین مکان‌ها برای خوردن، بهترین رستوران‌ها، رستوران‌های بدون نیاز به رزرو و… رو به رو می‌شوید.

معمولا کلمات کلیدی شامل سه نوع می‌شوند:

 • Fat Head از دسته کلمات کلیدی کوتاه که از یک یا دو کلمه تشکیل شده‌اند و بسیار متداول هستند
 • Chunky Middle از دسته کلمه های کلیدی که رقابت سئو بر سر آن‌ها زیاد است و هر روز جستجو می‌شوند
 • Long Tail که شامل چند کلمه کلیدی می‌شوند و رقابت بر سر آن‌ها کمتر است

اما هرگز کلمات کلیدی با محبویت پایین‌تر را دست کم نگیرید. کلمات کلیدی بلند که میزان جستجوی کمتری دارند، معمولا می‌توانند یک برگ برنده باشند چرا که جستجوگرهای دنیای اینترنت اکثرا به طور مشخص‌تر و عمدی‌تر کلمات خود را در موتورهای جستجو وارد می‌کنند. برای مثال، کسی که فقط کلمه کلیدی محبوب «کفش» را جستجو می‌کند، احتمالا فقط در حال گشت و گذار در اینترنت است، اما در دستی دیگر کسی که کلمه کلیدی بلند «بهترین قیمت برای کفش ورزشی زنانه» را جستجو می‌کند، احتمال بسیار زیاد به دنبال خرید یک محصول است.

پس فراموش نکنید: سوال‌ها، طلای سئو هستند!

کشف کنید و ببینید مردم چه سوالاتی را در فضای مربوط به کسب و کار شما می‌پرسند و جستجو می‌کنند. این سوالات و جواب‌ها را در یک صفحه FAQ (پرسشگان یا Frequently asked questions) قرار دهید و به بهترین شکل ممکن می‌توانید سایت خود را در رتبه نتایج جستجوی ارگانیک قرار دهید.

با میزان جستجوها، استراتژیک عمل کنید

در حالی که متوجه شدید چگونه باید جستجوهای مناسب مربوط به کسب و کار خود را کشف کنید و میزان جستجوی آن‌ها را بررسی کنید، حالا می‌توانید حتی با نگاه به رقبا بیش از پیش استراتژیک عمل کنید و ببینید چگونه جستجوها می‌توانند بر اساس فصل، مکان و چنین مواردی متفاوت باشند.

کلمات کلیدی بر اساس رقبا

احتمالا شما حالا بیشتر به این فکر افتاده‌اید تا کلمات کلیدی زیادی را گردآوری کنید. از کجا می‌دانید که ابتدا با کدام یک از آن‌ها کار خود را شروع کنید؟ می‌تواند ایده خوبی باشد که کلمات کلیدی با میزان جستجوی زیاد را که رقبای شما هنوز به رتبه‌بندی خوبی برای آن‌ها در موتورهای جستجو نرسیده‌اند اولویت‌بندی کنید. در روی دیگر، می‌توانید ببینید که کدام یک از کلمات کلیدی از فهرست رقبا در حال حاضر رتبه‌بندی خوبی دارند و آن‌ها را نیز اولویت‌بندی کنید.

گزینه اول می‌تواند یک برتری و سبقت باشد تا موقعیتی را که رقیب شما از قلم انداخته‌ است به سود خود ببرید. در حالی که گزینه دوم یک استراتژی سلطه‌جویانه است که برای رقابت بر سر کلمات کلیدی رقبا که در حال حاضر شرایط خوب و عملکرد مناسبی در مورد آن دارند چشم دوخته می‌شود.

کلمات کلیدی بر اساس فصل

شناخت بر اساس ترِند فصلی می‌تواند یک امتیاز مثبت برای پایه‌ریزی استراتژی محتوا باشد. برای مثال، از یک ماه تا قبل از آغاز سال نو، صحبت زیادی در مورد چیزهایی مانند سفره‌ هفت سین می‌شود. یا در ماه اکتبر تا دسامبر، صحبت‌های زیادی در مورد جعبه‌های کریسمس یا درخت کریسمس می‌شود. شما با شناخت ترند فصلی و موضوعات داغ بر اساس کسب و کاری که انجام می‌دهید، می‌توانید خود را برای تولید محتوای فصلی آماده کنید تا بتوانید امتیاز خوبی در رقابت سئو به دست بیاورید.

کلمات کلیدی بر اساس منطقه

  می‌توانید با هدف قرار دادن مکان‌های مشخص‌شده، پیکان خود را به سمت کلمات کلیدی مختص به شهرها، کشورها یا ایالت‌ها، مورد هدف قرار دهید. این کار را می‌توانید با استفاده از ابزار Google Keyword Planner انجام دهید یا کلمات کلیدی خود را با استفاده از ابزار Google Trends بررسی کنید. تحقیق بر اساس موقعیت جغرافیایی می‌تواند کمک کند تا محتویاتی مربوط به اهداف مورد نظر خود تولید کنید.

کدام فرمت از محتوا برای خواسته‌ جستجوگران بهترین است؟

ما در قسمت قبل با قابلیت‌های صفحه نتایج موتور جستجو آشنا شدیم؛ این که گوگل در صفحه اول خود یک مورد جستجو شده را در چندین فرمت برای کاربران به نمایش می‌گذارد. این موضوع به ما کمک می‌کند تا آگاه شویم که جستجوگران به نسبت کلمات کلیدی، چگونه می‌خواهند اطلاعات خود را به دست بیاورند. فرمتی که گوگل انتخاب می‌کند تا در نتایج جستجو به نمایش بگذارد، بر اساس مقصود و خواسته‌ی کاربران است.

در حالی کلمات کلیدی می‌تواند به هزاران طریق مختلف جستجو شوند، می‌توانیم به پنج مورد از بزرگ‌ترین دسته‌بندی‌های ممکن اشاره می‌کنیم:

جستجوی اطلاعات: در این نمونه از فرمت، جستجوگران اینترنت به دنبال اطلاعات هستند. برای مثال زمانی که یک فیلم را تماشا می‌کنید و بازی یکی از بازیگران نظر شما را به خود جلب کرد، به سراغ جستجوی آن بازیگر می‌روید و در مورد آن اطلاعات کسب می‌کنید. گوگل نیز به طور اختصاصی اطلاعات بازیگران (و موارد مشابه) را در کادری اختصاصی به نمایش می‌گذارد.

جستجوی ناوبری: در این فرمت، جستجوگران قصد دارند تا به نقاط خاصی از اینترنت بروند. برای مثال یک بلاگ خاص یا سایت‌هایی نظیر فیسبوک یا توییتر یا حتی یک سایت ورزشی. به طور مثال اگر آدرس دقیق سایت مورد نظر را نمی‌دانند، تنها با تایپ سایت مورد نظر، سایت خود را پیدا می‌کنند. برای مثال اگر سایت یا وبلاگ دقیق سایت استارتاپت را ندانیم، تنها با تایپ نام آن در گوگل به سرعت در اولین جستجو می‌توانید سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی این سایت را پیدا کنید.

جستجوی تراکنشی: در این موارد، جستجوگران به دنبال خرید هستند. برای مثال شخصی برای سفر کاری یا تفریحی خود به دنبال فهرست قیمت بلیت‌ها و خرید آن است. معمولا در جستجوهای انگلیسی زبان، شمار اول نتایج جستجو را لینک‌های تبلیغاتی از سایت‌های بزرگ تشکیل می‌دهند، اما به طور کلی گوگل تصمیم می‌گیرد تا سایت‌هایی را به نمایش بگذارد که قیمت را در اختیار فرد قرار می‌دهند.

جستجوی تجاری: این جستجو مربوط به مقایسه چند محصول، یا دیدن جزییات یک محصول است. برای مثال یک فرد می‌خواهد یک کنسول بازی بخرد. او با جستجوی دو کنسول Playstation 4 Pro vs Xbox One X می‌تواند تفاوت میان قدرت این دو کنسول را مشاهده کند. یا این جستجو می‌تواند تلویزیون، ماشین یا هر چیز دیگری باشد.

جستجوی محلی: در این نوع جستجو، مردم می‌خواهند مکان یا چیزی را در نزدیک‌ترین نقطه در محل خود پیدا کنند. برای مثال شما قصد دارید به یک کافه در نزدیکی محل زندگی خود بروید. گوگل مکان دقیق این کافه‌ها را روی نقشه به شما نشان می‌دهد.

یک قدم مهم در پروسه تحقیق کلمات کلیدی، برآورد چشم‌انداز صفحه نتایج موتور جستجو برای کلمات کلیدی‌ است که می‌خواهید مورد هدف قرار دهید تا بهتر بتوانید جستجوگران را به خود جذب کنید. اگر می‌خواهید بدانید کاربران مورد نظر شما به دنبال چه نوع محتوایی هستند، به صفحه نتایج موتور جستجو نگاه کنید.

برای مثال، کلمه «لباس» را بررسی کنیم:

با جستجوی این کلمه، می‌توان متوجه شد که گوگل بر این باور است افرادی که این کلمه را جستجو می‌کنند، به دنبال خرید آنلاین لباس هستند. البته این مورد در زبان‌های مختلف متفاوت است. برای مثال با جستجوی Dress به زبان انگلیسی نمونه لباس‌های مختلفی در ابتدای صفحه به نمایش در می‌آید که قیمت و نحوه خرید را به نمایش می‌گذارند.

همچنین می‌توان نقشه نزدیک‌ترین فروشگاه‌های لباس در منطقه خود را در نقشه گوگل مشاهده کنید. گوگل با این کار قصد دارد تا به کاربران برای خرید کمک بیشتری کند.

اگر خواسته‌ی ‌کاربر در هنگام جستجو برای موتور جستجو مبهم باشد، گاهی گوگل با ابزاری به نام Refine by، به کاربران کمک می‌کند تا بهتر بتوانند محصول خود را پیدا کنند. برای مثال در مورد لباس، گوگل با استفاده از این قابلیت، استایل و مدل لباس‌های مختلف نظیر مجلسی، کاری، خانگی و غیره را به نمایش می‌گذارد.

گوگل ده‌ها نوع نتیجه مختلف را می‌تواند به دید کاربر بگذارد. بنابراین اگر می‌خواهید نتیجه بهتری برای کلمات کلیدی مورد نظر خود به دست بیاورید، باید به صفحه نتایج گوگل دقت بیشتری به خرج بدهید، آن را درک کنید و محتوای مورد نیاز را تولید کنید.

ابزاری برای ارزیابی ارزش کلمات کلیدی

کلمات کلیدی چه مقدار ارزش به سایت شما اضافه می‌کنند؟ این ابزار کمک می‌کنند تا بتوانید پاسخ این سوال‌ها را پیدا کنید. این‌ها سلاحی برای کمک به تحقیق روی کلمات کلیدی هستند! عدم استفاده از آن‌ها در تحقیق کلمات کلیدی غیر ممکن است. با برخی از این ابزار آشنا می‌شویم:

 • Moz Keyword Explorer: کلمات کلیدی را در این ابزار وارد کنید و اطلاعاتی نظیر میزان جستجوی ماهانه و قابلیت‌های صفحه نتایج جستجو را که به خاطر آن‌ها رتبه‌بندی می‌شوند نشان می‌دهد.
 • Google Keyword Planner: این ابزار یکی از عامیانه‌ترین وسیله‌های شروع تحقیق کلمات کلیدی است. هر چند که البته این ابزار در میزان اطلاعات جستجو محدودیت‌هایی دارد.
 • Google Trends: یک ابزار عالی برای پی بردن به ترند کلمات کلیدی به صورت فصلی یا منطقه‌ای و همچنین مقایسه میان دو یا چند کلمه کلیدی.
 • AnswerThePublic: این ابزار رایگان اطلاعاتی برای کلمات کلیدی خاص به شما می‌دهد.
 • SpyFu Keyword Research Tool: می‌تواند اطلاعات خوبی برای کلمات کلیدی رقابتی به شما بدهد.

حالا که با کلمات کلیدی و چگونگی تحقیق روی آن‌ها آشنا شدیم، در مقاله بعدی به سراغ چگونگی ساخت صفحه‌ای می‌رویم که هم کاربران دوست داشته باشند و هم برای موتورهای جستجو قابل درک باشند.