شاید جزو آن دست از آدم‌‌هایی باشید که دوست ندارید برای شخص دیگری کار کنید و می‌خواهید رئیس خود باشید، شاید هم آن قدر برای دیگران کار کرده‌اید که می‌خواهید کوله‌باری از تجربه خود را خرج یک تجارت شخصی کنید و البته سرمایه کلانی هم ندارید که از همان ابتدا با غول‌های صنعت مربوط به خود رو در رو شوید. این جا است که کسب و کارهای کوچک و ایده‌های درون آن به کمک افرادی مثل شما می‌آیند. در این مطلب استارتاپت نگاهی به معنای کسب و کار کوچک و ایده‌های مختلف آن می‌پردازیم. فراموش نکنید قبل از تصمیم گیری باید با انواع کسب و کار آشنا شوید.

منظور از کسب و کار کوچک چیست؟

کسب و کارهای کوچک، شرکت‌ها، تجارت‌ها و همکاری‌های خصوصی و شخصی هستند که به نسبت کمپانی‌های بزرگ، کارکنان کمتری دارند و اهداف و بازارهای به نسبت کوچک‌تری را مورد هدف قرار داده‌اند. کسب و کارهای کوچک خانگی، کسب و کار کوچک با سرمایه کم، ارائه سرویس‌ها و خدمات و همچنین خرده فروشی‌ها از جمله کسب و کارهای کوچک محسوب می‌شوند.

 البته جالب است بدانید که کسب و کار کوچک در هر نقطه دنیا استاندارد مخصوص به خود را دارد. برای مثال در آمریکا، یک شرکت با ۲۵۰ تا ۵۰۰ کارمند جزو کسب و کار کوچک محسوب می‌شود و به کمتر از آن را کسب و کار میکرو می‌گویند. در اروپا یک کسب و کار کوچک را تیمی ۵۰ نفره می‌دانند. اما به هر حال خیلی از کسب و کارهای سراسر دنیا بسیار کوچک‌تر از این ارقام هستند و کمتر از ۵۰ کارمند دارند.

به دلیل نیاز به سرمایه کم در اجرای برخی از ایده‌ها و علاقه به مستقل بودن در کارها، تعداد کسب و کارهای کوچک سال به سال رو به افزایش است. با این حال باید در نظر گرفت که با رشد قابل توجه آن، ایده‌های منحصر به فرد نیز کم می‌شوند و به تناسب رقابت در بین آن‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند و نیاز به پایداری دارد.

مفهوم کسب و کار کوچک

راهنمای راه‌اندازی کسب و کار کوچک با سرمایه کم

برای راه اندازی کسب و کار کوچک، هیچ چیز به اندازه انتخاب ایده درست مهم نیست. شروع یک تجارت می‌تواند به نظر، کوهی از وظایف باشد که باید پشت سر بگذارید. اما تمامی هزینه‌ها، زمان‌ها و ریسک‌هایی که با آن‌ها رو به رو خواهید شد، کاملا بستگی به انتخاب همین ایده‌ها دارند. بنابراین کسب و کار کوچک با سرمایه کم امری ترسناک نیست؛ آن را یک ماموریت غیر ممکن فرض نکنید.

 در حقیقت، تجارت‌های مختلف زیادی هستند که اصلا برای شروع کار سرمایه کلانی نمی‌خواهند، اما پتانسیل به شدت بالایی برای کسب سود و درآمد دارند. باید نسبت به محل زندگی، خواسته‌های آن منطقه و رقبای احتمالی به خوبی تحقیق کنید تا ایده درست را از دل تحقیقات خود بیرون بکشید. سپس باید نقشه کسب و کار خود را آماده کنید. هر کاری ریسک خود را دارد، بنابراین ترس را کنار بگذارید و ذهن خود را برای شروع آماده کنید. یک مثال ساده می‌زنم. اگر قصد دارید فروشگاه لباس‌ و زیورآلات دست ساز راه‌اندازی کنید، برای شروع محصولات خود را به دوست و آشنایان بفروشید تا ذهن و انگیزه خود را آماده کنید و به سراغ فروشگاه‌های آنلاین بزرگ بروید.

چند ایده برای راه اندازی کسب و کار کوچک با سرمایه کم:

از خود بپرسید چه کار‌هایی می‌توانید انجام دهید و چه چیزی را به رایگان تهیه کنید

آیا می‌‌توانم به جای هزینه روی یک سایت، با استفاده از کسب و کار تلگرامی یا دیگرشبکه های اجتماعی کار خودم را پیش ببرم؟ می‌توانم به جای هزینه‌های اضافه، با یک فروشگاه آنلاین بزرگ قرارداد ببندم؟ چطور است به جای کار به صورت تکی، با شخصی دیگر همکاری کنم؟

ذخیره سرمایه را تمرین کنید

درست است که ذخیره پول خیلی اوقات کارساز نیست، اما می‌تواند تمرین و آمادگی خوبی برای شروع یک تجارت باشد. زمانی که نقشه کسب و کار خود را تهیه می‌کنید، با خود صادق باشید که چقدر دخل و خرج دارید. در بسیاری از کسب و کارها، معمولا ۶ ماه زمان می‌برد تا به سود برسید. بنابراین تمرین ذخیره هزینه‌ها در برنامه، می‌تواند ذهن شما را آماده کند.

تامین سرمایه کسب و کار کوچک

از دوستان و خانواده منابع مالی درخواست کنید/دنبال وام کوچک باشید

می‌توان برای شروع از دوستان و خانواده کمی کمک گرفت اما در بسیاری از شرایط بانک‌ها با تسهیلات مختلف می‌توانند کمک بهتری باشند. البته این کار بدون تمرین ذخیره پول و پیشبینی پستی و بلندی‌های مالی پیش رو امکان پذیر نیست و ممکن است شما را زیر کوهی از بدهی‌ها خاک کند.

سرمایه‌گذار خود را پیدا کنید

گاهی اوقات همه ما به دنبال فرشته نجاتی هستیم که زندگی ما را از این رو به آن رو کند. در دنیای تجارت کم نیستند سرمایه‌گذارانی که با دیدن یک کسب و کار جالب، روی محصولات آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و حتی برخی از آن‌ها تبدیل به کمپانی‌های بزرگ می‌شوند. بنابراین اگر ایده منحصر به فردی دارید و نظر مردم را نسبت به محصولات خود جلب کردید، به دنبال چنین سرمایه‌گذارانی باشید.

معرفی چند کسب و کار کوچک جدید در دنیا

فروش محصول به صورت آنلاین

فروش محصول از طریق فروشگاه آمازون یکی از کسب و کارهای مردم دنیا است. با این که این فروشگاه از ایران پشتیبانی به عمل نمی‌آورد، اما در سرتاسر دنیا محبوبیت زیادی دارد و هر شخص، شرکت و فروشگاهی می‌تواند محصول خود را از طریق آن به فروش برساند.

استفاده از مهارت

متاسفانه در دنیایی هستیم که بسیاری از خانواده‌ها فرزندان خود را از یادگرفتن مهارت‌های مختلف دور می‌کنند و در ذهن خود آن‌ها را مهندسین و دکترهای آینده می‌دانند. اما جالب است بدانید که در دنیای امروز، افراد ماهر در زمینه‌های مختلف نه تنها درآمد خوبی دارند، بلکه رضایت کاملی هم از نتایج نهایی کارهای خود دارند. ساخت و ساز، نجاری، جوشکاری، برق‌کاری، مکانیک و از این دست موارد، جزو کارهایی هستند که با یادگیری مهارت‌های آ‌ن‌ها، آینده خوبی دارند و در تمامی نقاط دنیا چنین افرادی را جذب می‌کنند.

برنامه‌نویسی

دنیای امروز، دنیای تکنولوژی و ارتباطات است. اگر خود را عضوی از آن کنید و حتی ایده‌های بکری هم داشته باشید، موفقیت در انتظار شما است. سالانه میلیاردها دلار در دنیای نرم‌افزارها جا به جا می‌شود و ابزار هوشمند، از ساعت‌ها گرفته تا هدست‌ها و موبایل‌ها، تشنه‌ی برنامه‌ها و بازی‌های جذاب هستند. نه فقط برنامه نویسی، بلکه آنالیزور سیستم، تکنیسین سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، مهندس شبکه و متخصص امنیتی از جمله کارهایی هستند که به شدت در دنیای امروزی مورد نیاز هستند.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) از بزرگ‌ترین تکنولوژی سال‌های اخیر هستند که به سوی آینده قدم می‌گذارند. فیلم‌های سه بعدی، بازاریابی املاک، بازی‌های ویدیویی، ورزش، شبکه‌های اجتماعی و حتی دنیای پزشکی، خواهان چنین تکنولوژی جذابی هستند. طبق بررسی انجام شده، پیش بینی می‌شود بازار واقعیت مجازی تا سال ۲۰۲۰ به ۴۰ میلیارد دلار برسد.

از جمله ایده‌های دیگر می‌توان به بازسازی خانه‌ها، انبار شخصی، کافه، سرویس‌های پشتیبانی، مغازه‌های سیار مانند فود تراک‌ها و غیره اشاره کرد.

ایده های کسب و کار کوچک

ایده‌هایی برای کسب و کار خانگی

جالب است بدانید که دنیا به سمتی می‌رود که بسیاری از افراد، خانه خود را محل کسب و کار خود می‌دانند و این اصلا موضوع بدی نیست. در تحقیقات انجام شده، شگفت زده خواهید شد که بدانید بیش از ۹۰ درصد از کارمندان اعلام کرده‌اند که دوست دارند به صورت دور کاری از خانه کارها را انجام دهند.

ایده‌های کوچک کسب و کار خانگی موفق، به فریلنسرها، پیمانکاران و کارآفرینان اجازه می‌دهد تا کنترل آزادانه‌ای از کار، زمان، هزینه‌ها و غیره داشته باشند. زمانی که این اعتماد به نفس را دارید که کارها را به بهترین شکل ممکن و به موقع انجام می‌دهید، این ایده که بتوانید به راحتی بخوابید، هر وقت خواستید ناهار میل کنید و برای استراحت نیم ساعت هم که شده به انجام یک بازی مشغول شوید، حسی خوش‌آیند است که کسب و کار خانگی را محبوب کرده است.

چند ایده کسب و کار کوچک خانگی: نویسنده و مترجم فریلنسر، دستیار مجازی، مدیر شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ نویسی و بازاریابی آنلاین، طراح فریلنسر، برنامه‌نویس فریلنسر از جمله ایده‌های کسب و کار خانگی هستند. اگر دقت کنید می‌بینید، بسیاری از کارهای مهم امروزی که در تجارت نقش موثری دارند، را به راحتی می‌توان در خانه انجام داد.

رازهای موفقیت

موفقیت در کسب و کار کوچک نیاز به مسیری مشخص و آمادگی کامل دارد. نکاتی که باید به آن توجه کنید:

  • یک نقشه رسم کنید؛ تصمیم گرفتن بدون نقشه، بیشتر به یک رویا پردازی شبیه است.
  • به نقشه وابسته نشوید؛ با نقشه شروع کنید، اما وابسته آن نشوید؛ در مسیر با موانع زیادی رو به رو می‌شوید که نیاز به تغییر دارد.
  • غرور و خودخواهی خود را کنترل کنید؛ فکر نکنید که شما همه چیز را می‌دانید و این تنها شما هستید که در این زمینه موفق خواهید شد. غرور را کنار بگذارید و به نصیحت‌ها گوش کنید.
  • همه چیز را دنبال و با ارقام کار خود را مدیریت کنید؛ سیستمی متنی تولید کنید که آمار را در آن دائما ثبت کنید.
  • به همکاران و شرکای خود اجازه انعطاف بدهید؛ به عنوان یک مدیر با آن‌ها مشورت کنید و یک نگهبان زندان نشوید. از ایده‌های آن‌ها کمک بگیرید.
  • از اینترنت استفاده کنید؛ دیگر برای انجام بسیاری از کارها، روش‌های سنتی جواب نمی‌دهد. اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، قدرمند هستند و هزینه کمی در پی دارند. از آن بهره ببرید!
  • کسب و کار خود را تازه کنید؛ گاهی نیاز است در طول راه به دنبال رقبای جدید، بازار جدید و ایده‌های جدید بروید. از عوض کردن مسیر نترسید.
  • لذت ببرید؛ فراموش نکنید شما کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده‌اید که نه رئیسی بالا سر خود داشته باشید و نه اضطرابی از اخراج شدن و به دنبال شغل جدید بودن. نگرانی را کم کنید و کارها را به سرانجام برسانید.

نکته‌های ریز برای موفقیت:

روی سرویس مشتری تمرکز کنید، قدرت بازاریابی دهان به دهان را فراموش نکنید، تلاش برای بازاریابی را دو چندان کنید، در دنیای آنلاین حضور داشته باشید، به دنبال کاهش هزینه باشید، قدرت موبایل در دستان مردم را فراموش نکنید،‌ تکنولوژی‌های جدید مانند سرویس‌های ابری را دست کم نگیرید، کارمندانی با برخورد مناسب جذب کنید،‌ سلامت را فراموش نکنید، هر سال را به بهترین سال کاری خود تبدیل کنید. به این ترتیب از کسب و کار کوچک یک تجربه به یاد ماندنی خواهید داشت.