شروع کسب و کار مستلزم عزم و اراده، انگیزه و دانش است و راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک هم از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله از استارتاپت قدم‌های ضروری برای راه‌اندازی کسب و کار کوچک ارائه شده است تا بتوانید با موفقیت کسب و کار کوچک خود را راه بیاندازید.

۱. شناسایی فرصت کار

انتخاب نوع کسب و کار هنگام مواجهه با انواع فرصت‌های مختلف، می‌تواند دشوار باشد. مهم است که علایق و نوع شخصیت خودتان را تعیین کنید. در عین حال، به همان اندازه مهم است که چه تخصص و مهارت‌هایی دارید. آیا در حال ورود به یک صنعت رو به افول هستید یا یک کسب و کار به سرعت در حال رشد و توسعه انتظار شما را می‌کشد؟

۲. نوشتن طرح کسب و کار

طرح کسب و کار کوچک

طرح کسب و کار به شما اجازه می‌دهد تا درک بهتری از ساختار صنعت، چشم‌انداز رقابتی و شرایط لازم سرمایه‌ای برای شروع یک کسب و کار کوچک داشته باشید. بر اساس مطالعات انجام‌شده، شرکت‌های دارای طرح کسب و کار 50 درصد سود و درآمد بیشتری نسبت به شرکت‌های فاقد طرح کسب و کار به دست می‌آورند. نوشتن طرح کسب و کار به کسب و کار خوب شما معنا و مفهوم می‌بخشد.

۳. تأمین منابع مالی

برای شروع یک کسب و کار، باید در کسب و کار سرمایه‌گذاری کنید. مسیر تأمین منابع مالی برای استارتاپ برای هر فرد متفاوت خواهد بود. برخی استارتاپ‌ها مانند مشاوره به منابع خیلی زیادی نیاز ندارند. در حالی که این موضوع برای کسب و کارهایی مانند فروشگاه خرده‌فروشی می‌تواند برعکس باشد. تأمین منابع مالی ممکن است از یک منبعی باشد که هرگز به آن فکر نکرده‌اید. یا ممکن است فقط با روش بوت‌استرپ به سرانجام برسد.

۴. انتخاب اسم پیش از راه اندازی کسب و کار کوچک

چه چیزی در انتخاب اسم مناسب برای کسب و کار وجود دارد؟ همه چیز و هیچ چیز. انتخاب اسم مناسب به ایجاد تمایز بین شرکت شما و دریایی از رقبا کمک خواهد کرد. به علاوه، اسم مناسب می‌تواند سبب شود که مشتریان شرکت شما را انتخاب کنند و به برندینگ شرکت شما نیز کمک می‌کند.

۵. انتخاب ساختار

از تصمیم‌گیری درباره ساختار کسب و کار کوچک خود نباید ساده عبور کنید. اینکه ساختار معروف LLC (شرکت با مسئولیت محدود) را انتخاب کنید یا مالکیت انفرادی یا شرکت سهامی ایجاد کنید، فرقی نمی‌کند. انتخاب شما روی مسئولیت کسب و کار، توانایی مالی و همچنین پرداخت مالیات تأثیر می‌گذارد. با تکامل کسب و کار، ساختار کسب و کار شما نیز ممکن است تکامل پیدا کند.

۶. دریافت مجوز

دریافت مجوز کسب و کار کوچک

راه‌اندازی کسب و کار کوچک هم مستلزم کاغذ بازی‌ اداری و رعایت مقررات ضروری است. با توجه به ساختار کسب و کار شما ممکن است لازم باشد که شرکت خود را از طریق مقامات دولتی ثبت کنید. برای راه‌اندازی کسب و کار کوچک خود ممکن است به دریافت شناسه کارفرما نیز نیاز داشته باشید. کاغذ بازی‌های اضافی می‌تواند شامل مجوزهای مالیاتی، مجوزهای ناحیه‌بندی و سایر موارد باشد.

۷. تعیین محل کسب و کار

یکی دیگر از مراحل راه‌اندازی کسب و کار کوچک شما، اجاره یا خرید محلی به عنوان دفتر کار است. مراحل مختلفی برای ایجاد دفتر وجود دارد، از جمله تعیین محل دفتر، خرید تجهیزات دفتری ضروری، طراحی فضای کاری، تهیه لوازم مورد نیاز و غیره.

۸. دریافت بیمه کسب و کار

به عنوان مالک یک کسب و کار جدید، شما مسئولیت دارید تا ریسک‌های مرتبط با کسب و کار خود را مدیریت کنید. استارتاپ جدید خود را بدون دریافت بیمه کسب و کار مناسب در معرض ریسک قرار ندهید. شما برای محافظت از شرکت خود در صورت وقوع حادثه یا دعوی قضایی به دریافت بیمه کسب و کار نیاز دارید.

۹. ایجاد سیستم حسابداری

شما به هیچ وجه نمی‌توانید ابعاد حسابداری و دفترداری کسب و کار کوچک خود را نادیده بگیرید. ایجاد یک سیستم حسابداری مناسب به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات مالی کسب و کار را درک کنید و به جلوگیری از شکست کسب و کار شما کمک می‌کند.

اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار کوچک را دارید، حتما مراحل بالا را، با توجه به قوانین کشوری که قصد دارید در آن فعالیت داشته باشید، پیش ببرید. همیشه یادتان باشد، یک کسب و کار کوچک در آینده باید به یه شرکت بزرگ‌تر تبدیل شود، برای همین از همین ابتدا فکر همه چیز را بکنید.