اگر آماده راه اندازی یک کسب‎ و کار هستید و از ایده‎های مستلزم محدودیت مکانی خوشتان نمی‎آید بد نیست نگاهی هم به ایده های راه اندازی کسب و کار سیار داشته باشید.

کسب و کار سیار چیست؟

کسب و کار سیار، همانطور که از نامش پیدا است به شما اجازه می‎دهد به دل جاده بزنید و به محل‎های مختلفی سفر کنید تا محصول یا خدماتتان را به مشتری ارائه دهید. مالکان کسب‎وکار سیار می‎توانند تمام ابزار لازم برای کسب‎وکارشان را در وسیله نقلیه خود جابه‌جا کرده و محصول و خدمات مورد نظر مشتریان را در منزل مشتری، سایر مکان‎ها یا درست بیرون ماشین خود (کابین فروش غذا) ارائه کنند. یکی از بهترین بخش‎های شروع یک کسب و کار سیار این است که هزینه‎های راه اندازی آن در کل پایین است و سریع‎تر هم به سوددهی می‎رسد.

اگر وارد شدن به چنین کسب و کاری برای شما جالب است بهتر است به این ۱۵ ایده برای راه اندازی کسب و کار سیار توجه کنید. با استارتاپت همراه باشید.

۱. مراقبت و آراستن حیوانات خانگی

اگر تجربه مراقبت یا آراستن حیوانات خانگی را دارید تنها لازمه شروع کار سیارتان تجهیزات لازم برای این کار است. همچنین باید بتوانید به خانه مشتریان رفته و حیوانات را در همان جا بیارایید. این یک خدمت واقعا باارزش برای صاحبان حیوانات خانگی است مخصوصا افرادی که مشغله زیادی دارند یا حیواناتی که از رفتن به محل آرایشگاه حیوانات یا مکان‌های ناآشنا می‌ترسند.

۲. کامیون فروش غذای آماده

شاید ماشین‌های کاروانی را دیده باشید که در آن‌ها می‌توان هر نوع غذایی را خرید، البته موفقیت در این کسب و کار به کامیون‌هایی می‌رسد که مخصوص این کار طراحی شده‌اند. می‌توانید انواع مختلف غذا (ساندویچ، چوب شور یا صبحانه) را در این کسب و کار به فروش برسانید. اگر خوب فکر کنید گزینه‌های بیشتری پیش رو دارید مثلا می‌توان روی فروش غذای محل خاصی (مکزیکی، ایتالیایی یا چینی) تمرکز کرده یا حتی غذای مخصوص (مخصوص سبزی‌خوارها، دسر یا غذای ارگانیک) سرو کنید.

۳. تدریس خصوصی

اگر در یک حوزه خاص صاحب تجربه هستید و درس دادن به دیگران را دوست دارید می‎توانید تدریس خصوصی را به عنوان یک کسب و کار سیار انتخاب کنید. این کار نه تنها یک ایده سیار محسوب می‎شود بلکه یک کسب و کار عالی پاره وقت نیز به شمار می‌رود زیرا می‎توانید ساعات کاری خود را تحت کنترل داشته باشید و در صورت داشتن وقت بیشتر در طول هفته یک برنامه تنظیم کنید و ببینید قرار است چقدر برای این کار وقت بگذارید. اگر به بچه‎ها درس می‌دهید معمولا بعد از مدرسه و غروب زمان مناسبی برای این کار خواهد بود. که البته زمان خوبی برای انجام یک کار پاره وقت هم محسوب می‌شود.

۴.  تمیز کردن ماشین

تمیز کردن ماشین به عنوان یک کسب و کار سیار به شما اجازه می‎دهد تجهیزات خود را به محل ماشین مشتری منتقل کنید. شستن و تمیز کردن وسایل نقلیه در هنگام تماشای بازی بچه‎های مشتری یا موارد دیگر به کمی توجه نیاز دارد. این شغل برای کمک به افرادی که مشغله کاری زیادی دارند و نمی‌توانند به ماشینشان برسند عالی است.

۵. مربی شخصی

یکی از ایده های راه اندازی کسب و کار سیار یا خانگی آموزش تناسب اندام و تنظیم برنامه‌های ورزشی برای مشتریان است. اگر در حال حاضر به عنوان مربی شخصی تایید شده‌اید هزینه راه اندازی این کسب و کار بسیار پایین خواهد بود و سود زیادی هم می‌تواند برایتان داشته باشد بخصوص که نیازی نیست برای استفاده از فضای باشگاه ورزشی هزینه‌ای صرف کنید.

۶. قفل‌سازی

تا به حال شده کلیدهایتان را در ماشین جا گذاشته و در خانه حبس شده یا پشت در مانده باشید؟ در چنین موقعیتی یک قفل‌ساز می‌تواند شما را نجات دهد. قفل‌سازها اکثرا کارشان را در خارج از یک محدوده مکانی خاص انجام می‌دهند. صاحبان این کسب و کار به افراد حبس شده یا پشت در مانده کمک می‌کنند و قفل در، پنجره و ماشین را تعمیر یا نصب می‌کنند. این ایده راه اندازی کسب و کار برای افراد فنی جویای کار سیار بسیار عالی است.

۷. خدمات نظافتی

خدمات نظافت جزء ایده های کسب و کاری سیار و سودآور محسوب می‌شود. فکر نکنید این کار تماما مربوط به تمیز کردن خانه‌ها است. با اینکه نظافت منزل یکی از موارد محبوب در این کسب و کار است شما می‌توانید ادارات و فضاهای فروشگاهی را هم نظافت کنید. حتی می‌توانید در یک نوع خاص از نظافت مانند تمیز کردن محیط زیست یا محیط‌های ساخت و ساز تخصص پیدا کنید.

۸. سالن زیبایی ناخن

ما پیش از این درباره ایده های راه اندازی کسب و کارهای سیاری مانند آراستن حیوانات خانگی صحبت کردیم، نظرتان درباره انجام همین کار برای انسان‌ها چیست؟ اگر تجربه و تجهیزات مناسب در این زمینه را داشته باشید می‌توانید سالن زیبایی خود شامل خدمات ناخن و مو را به مشتریانتان ارائه دهید. اگر در این زمینه موفق شدید حتی می‌توانید کارتان را گسترش دهید و خدمات اسپا مانند ماساژ، زیباسازی صورت و خدمات لاکچری را نیز به لیست خدماتتان اضافه کنید.

۹. عکاسی

برای اینکه یک عکاس موفق باشید نیازی نیست حتما یک استودیو یا مکانی خاص برای این کار داشته باشید. می‎توانید این ایده راه اندازی کسب و کار را در هر جایی با خود داشته باشید. در حقیقت کسب و کار عکاسی سیار این فرصت را به شما می‎دهد تا از مکان‎های منحصربفرد عکس بگیرید.

۱۰. گل‌فروشی

اگر کامیون فروش غذا ایده خوبی برای راه اندازی کسب و کار باشد نظرتان درباره گل‌فروشی سیار چیست؟ کامیون فروش گل می‎تواند برای رویدادهای خاص گل ارسال کند یا فقط در پارک‎های شلوغ پارک کرده و به عابران گل بفروشد. با وجود یک کامیون گل‎فروشی حتی می‎توانید به مشتری اجازه دهید با سلیقه خود گل‌ها را کنار هم بچیند و خدمات مشتری مدارانه داشته باشید.

۱۱. پذیرایی

ایده پذیرایی برای راه اندازی یک کسب و کار سیار مناسب افرادی است که دست پخت فوق‌العاده‌ای دارند و دوست دارند در رویدادهای خاص برای دیگران غذا آماده کنند. تنها چیزی که لازم است شکار مناسبت‌ها است و به این ترتیب کسب و کارتان طرفداران زیادی هم پیدا می‎کند. شما می‎توانید برای گسترش کسب و کارتان، آن را وسعت ببخشید یا حتی آن را به یک رستوران سیار تبدیل کنید تا فرصت رشد بیشتری داشته باشید.

۱۲. خدمات مراسم ازدواج

ایده کسب و کار سیار

به چهار ایده قبلی برای راه‎ اندازی کسب و کار سیار نگاهی بیندازید. می‎توانید این چهار ایده را ترکیب کنید و یک کسب و کار سیار خدمات مراسم ازدواج راه بیندازید. عکاسی، خدمات آرایشی، گل‎فروشی و پخت غذا در محل برای جشن ازدواج و سایر مناسبت‎های خاص! اگر از برنامه ریزی جشن هم خوشتان می‎آید می‎توانید با اضافه کردن خدمات برنامه‎ریزی یک پکیج کامل ارائه دهید.

۱۳. سمساری

اگر کامیون بزرگی دارید و نمی‌دانید چطور باید آن را پر کنید بهتر است این ایده راه اندازی کسب و کار را هم بررسی کنید و وارد کار سمساری شوید. طبق این ایده شما می‎توانید اقلام بی‎استفاده خانه‎ها که معمولا در انبار و گاراژ جا گرفته را جمع آوری کنید و در ازای آن پول بپردازید. سپس می‌توانید با این وسایل هر کاری دلتان خواست انجام دهید، مثلا می‌توانید آن را سر و سامان داده و به عنوان جنس دست دوم بفروشید.

۱۴. خدمات نقل و انتقال

در این ایده راه اندازی کسب و کار آنچه لازم دارید یک کامیون و کمی زور بازو و البته دو بازوی اضافه است. به این ترتیب می‌توانید شرکت حمل و نقل خود را تاسیس کنید. این کسب و کار سیار مطلقا به هیچ تجهیزات خاصی نیاز ندارد. کافی است در زمان‌های بیکاری کامیونتان را یک جا پارک کنید. اگر موفق شوید برای گسترش کارتان تنها چیزی که نیاز دارید یک کامیون دیگر و چند کارگر خواهد بود. هزینه راه اندازی این کار بسیار پایین است و معمولا تقاضای زیادی هم برای این خدمات وجود دارد. این همان چیزی است که باعث شده این ایده راه‎ ندازی کسب و کار هوشمندانه باشد.

۱۵. دکوراسیون

یک فرد سازمان‎دهنده حرفه‌ای به خانه و محل‎کار دیگران می‎رود و چیدمان وسایل، اسناد، کشوها و قفسه‎ها را بهبود می‎بخشد. شما می‎توانید سیستم پرونده‌های یک اداره را سر و سامان دهید، یا اتاق بازی یک کودک را، وحتی کابینت‎های آشپزخانه و انبار را! خدمات زیادی را می‌توان در این کسب و کار ارائه داد. اگر بدانید چطور می‌توان یک سیستم به هم ریخته را مدیریت کرده و سیستمی منظم ایجاد کنید که همه چیز را در دسترس قرار می‌دهد این ایده کسب و کار برای شما ارزش فکر کردن را دارد.

سازمان کسب‎وکارهای کوچک (SBA)، توصیه‎هایی در زمینه استارتاپ و راه اندازی کسب و کارهای سیار دارد مثلا دریافت مجوز و بیمه کردن وسیله نقلیه. بد نیست چند دقیقه را هم برای خواندن این توصیه‌ها صرف کنید.