در قسمت اول این مقاله ۱۸ ایده کسب و کار در شهرهای کوچک و روستا را به شما معرفی کردیم. با ما در این مقاله از استارتاپت همراه باشید تا سایر ایده‌ها را با شما در میان بگذاریم.

تعمیر لوازم خانگی و کسب و کار در شهرهای کوچک

۱۹. فروش و تعمیر لوازم خانگی

فروشگاه لوازم خانگی برای وسایلی مانند تلویزیون، ماشین لباسشویی، یخچال و … در شهرهای کوچک می‌تواند سود زیادی با خود به همراه داشته باشد. معمولا درصد سودی که از این کالاها به دست می‌آید زیاد است.

می‌توانید محصولات شرکت‌های مختلف و حتی کالاهای بومی منطقه را هم در فروشگاهتان به فروش برسانید. برای راه انداختن این کسب و کار در شهرهای کوچک به سرمایه اولیه نیاز خواهید داشت اما بازگشت سرمایه خوبی در این کار وجود دارد. در کنار آن می‌توانید یک مغازه تعمیراتی هم داشته باشید و از این طریق به مردم خدمات ارائه دهید. این باعث می‌شود با مشتریان هم ارتباط خوبی پیدا کنید.

۲۰. تعمیرات سیار

اگر جزء آن دسته از افراد هستید که مدام از دوست و آشنا تماس‌هایی دریافت می‌کنید و از شما می‌خواهند به لوله، کولر و سایر ابزار سنگین آنها نگاهی بیندازید بد نیست به فکر راه انداختن یک تعمیرگاه و کسب و کار سیار برای خود بیفتید.

اگر مردم منطقه با شما و کارتان آشنا نیستند سعی کنید برای شناساندن خود به دیگران از تبلیغات استفاده کنید. می‌توانید یک نام هم برای کارتان انتخاب کنید که نمایانگر مهارت شما باشد.

۲۱. تعمیرگاه ماشین

 تعمیرگاه ماشین و کسب و کار در شهرهای کوچک

افراد زیادی هستند که در روستا یا شهرهای کوچک وسیله نقلیه دارند و صد البته این افراد گاه و بی گاه گذارشان به تعمیرگاه هم می‌افتد. ارائه خدمات تعمیر وسایل نقلیه جزء کسب و کارهایی است که همه جا تقاضا برای آن وجود دارد. برای شروع این کار به سرمایه و تخصص یا کمک گرفتن از افراد متخصص نیاز خواهید داشت اما خودتان هم خوب می‌دانید که سرمایه شما به زودی به شما باز خواهد گشت.

می‌توانید خدمات خود را به صورت سیار هم ارائه دهید به این ترتیب تعداد مشتریان بیشتری هم خواهید داشت.

۲۲. تاسیس سالن آرایشی زنانه یا آرایشگاه مردانه

احتمال دارد روستای شما حداقل یک سالن آرایشی و یک آرایشگاه مردانه داشته باشد. این یک مزیت به حساب می‌آید چون شما برای پا گذاشتن در مسیر موفقیت کافی است کاستی‌های موجود در کار آرایشگاه پیشین را در نظر گرفته و با ارائه آپشن‌های بیشتر مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کنید.

اگر شهر شما دارای آرایشگاه کاملا مجهز زنانه و مردانه است می‌توانید در کنار مو به جنبه‌های دیگری مثل خدمات آرایشی، برنزه کردن، کاشت ناخن و … هم بپردازید.

۲۳. پمپ بنزین

در جامعه‌ای که وسایل نقلیه استفاده زیادی دارند و مردم تا حد زیادی به حمل و نقل اهمیت می‌دهند وارد شدن در این کار می‌تواند برایتان حرفه خوبی باشد. در شهرهای کوچکی که در کنار بزرگراه‌‌ها قرار گرفته‌اند می‌توان از این مزیت استفاده کرد و با ارائه سوخت و گاز مورد نیاز برای وسایل نقلیه به کسب درآمد پرداخت. در مسیرهای بین شهری و کنار ایستگاه سوخت‌رسانی خود می‌توانید یک فروشگاه هم داشته باشید و یک کسب و کار جانبی هم در کنار کار اصلی‌تان وجود داشته باشد.

۲۴. داروخانه

داروخانه و کسب و کار در شهرهای کوچک

راه انداختن داروخانه کمی دوندگی دارد، از استخدام نیرو تا انجام کارهای مربوط به بیمه و موارد ایمنی؛ اما اگر شهرتان داروخانه ندارد، فرصت خوبی برای شروع یک کسب و کار بلند مدت در منطقه شما است.

این ایده به درد روستاها و شهرهای کوچک می‌خورد و البته گزینه‌ای خوب برای افرادی است که در امر خدمات پزشکی سابقه دارند. داروخانه یکی از اجزای ضروری برای تمام جوامع است.

۲۵. باشگاه تناسب اندام

این روزها مردم بیشتر و بیشتر به تناسب اندام و سلامتی بدنشان اهمیت می‌دهند. عجیب این است که در شهرهای کوچک معمولا هیچ باشگاهی به چشم نمی‌خورد و به جرأت می‌گوییم در چنین شرایطی راه انداختن باشگاه یک ایده کسب و کاری عالی است. می‌توانید روی کلاس‌های خاصی برای تناسب اندام تمرکز کنید یا اینکه به طور کلی محیط ورزش را برای جامعه فراهم کنید.

البته برای شروع کار باید از مدت‌ها قبل به فکر تجهیزات لازم این کار باشید. با این حال، این تضمین را هم دارید که خیلی زود چند عضو پر و پا قرص برای باشگاهتان پیدا خواهد شد مخصوصا اگر در زمینه تناسب اندام و لوازم آن پس‌زمینه داشته باشید.

۲۶. مسافرخانه

صرف نظر از اندازه شهرتان، همیشه افرادی پیدا می‌شوند که به آنجا سر می‌زنند بی آنکه جایی برای ماندن در شب داشته باشند. شاید شهر کوچک شما جاذبه‌ای دارد که می‌تواند توریست‌ها را به سمت خود بکشاند و در عین حال محل اقامت مناسبی برای این افراد در دسترس نیست. در این صورت بهتر است فرصت را از دست ندهید و با تاسیس یک مسافرخانه پذیرای مهمانان ناآشنای شهرتان باشید. لازم نیست از همان ابتدای کار حتما یک مکان بزرگ را به این منظور در نظر بگیرید. اگر شهر کوچک شما در کنار بزرگ‌راه یا در مسیر شهرهای بزرگ واقع شده وجود چند اتاق کوچک ودنج به همراه جای خواب تمیز و صبحانه تازه می‎تواند عالی باشد.

۲۷. خدمات عکاسی و فیلمبرداری

خدمات عکاسی و کسب و کار در شهرهای کوچک

همیشه رویدادهایی در زندگی ما وجود دارد که دلمان می‌خواهد توسط یک فرد حرفه‌ای ثبت شده و با کیفیتی زیاد آن خاطره برایمان ماندگار شود. با راه انداختن این کسب و کار به احتمال زیاد از سوی مجالس مختلفی مثل ازدواج، نامزدی، فارغ‌التحصیلی و … به شما مراجعه خواهد شد و اگر فرد خلاقی باشید می‌توانید پول خوبی هم از این راه به دست بیاورید. این را هم در نظر بگیرید که در جامعه ما، همه افراد معمولا برای مصارف مختلف اداری به عکس‌های رسمی ۳ در ۴ نیاز دارند.

۲۸. مهد مراقبت از کودکان

راه انداختن مهد کودک و مهدهای مراقبت از کودکان هم یک ایده دیگر است که در شهرهای کوچک و روستاهای بزرگ با استقبال مواجه خواهد شد. البته در این محیط‌ها مواد آموزشی پیش دبستانی و حتی آمادگی برای مهد را باید فراهم کنید بنابراین بهتر است افرادی وارد این حیطه شوند که زمینه و مدارک متناسب با این کار را دارند.

۲۹. آژانس املاک

وقتی افراد به دنبال اجاره، خرید یا فروش یک خانه و ملک هستند به کجا مراجعه می‌کنند؟ شاید اگر آژانس املاکتان را راه بیندازید این افراد به شما رجوع کنند. حتی در کوچک‌ترین شهرها هم افراد و کسب و کارهایی یافت می‌شوند که برای پیدا کردن ملک مورد نظرشان به آژانس املاک مراجعه می‌کنند. با توسعه دادن کارتان حتی می‌توانید در شهرها و روستاهای اطراف هم مشتریانی را پیدا کنید.

۳۰. درمانگاه

درمانگاه و کسب و کار در شهرهای کوچک

این ایده کسب و کار در شهرهای کوچک و روستا، به بودجه و منابع خاصی نیاز دارد. اگر شهرتان فاقد درمانگاه یا مرکز بهداشتی است کسب و کاری پردرآمد خواهد بود مخصوصا در فصل‌هایی که سرماخوردگی غوغا می‌کند. با این حال، همه گاهی بیمار می‌شوند و به خدمات بهداشتی و درمانی نیاز پیدا می‌کنند. در هنگام بیماری هم همه ترجیح می‌دهند برای دریافت خدمات به راه دور مراجعه نکنند و این همان اصلی است که درآمد شما را تضمین می‌کند.

۳۱. نانوایی

هیچ چیز بهتر از داشتن یک نانوایی محلی نیست. جایی برای خرید نان تازه، کلوچه یا سمبوسه‌های خوشمزه. اگر در پخت و پز مهارت دارید یا می‎توانید با افراد ماهر در این زمینه کار کنید نانوایی می‌تواند ایده خوبی برای راه انداختن یک کسب و کار در شهرهای کوچک و روستا باشد.


چطور ایده مناسب را انتخاب کنیم؟

حال که لیست ایده های راه اندازی کسب و کار در شهرهای کوچک و روستا را مرور کردید احتمالا از خودتان می‌پرسید چطور باید فهمید که کدام ایده برای من و محل مورد نظرم برای راه انداختن کار مناسب است.

در کل، باید وارد جامعه محلی خود شوید با شبکه‌ها و کسب و کارهای کوچک موجود در آن ناحیه وارد بحث و گفتگو شوید. هر چه اطلاعات بیشتری درباره نیازهای مشتریان داشته باشید برای شروع کارتان بهتر است. در این بخش چند نکته را به شما یادآور می‌شویم که بد نیست در حین تصمیم گیری به آن توجه داشته باشید.

۱. تحقق بخشیدن به نیازهای محلی

تحقق کسب و کار در شهرهای کوچک

اگر قصد دارید کسب و کاری راه بیندازید که نمونه آن در روستا یا شهر کوچک شما وجود ندارد در موقعیتی قرار خواهید گرفت که می‌توانید بازار را کنترل کنید. این شرایط عالی است به شرطی که برای کالا یا کسب و کار خدماتی شما، واقعا تقاضا وجود داشته باشد. در کسب و کار خود برای محکم کردن جا پایتان باید و باید یک نیاز از نیازهای آن جامعه محلی را برطرف کنید. پس در کنار تحقیق درباره کاستی‌های موجود در روستا یا شهرتان باید به این هم توجه داشته باشید که آیا نیازی به آن وجود دارد که شما بتوانید آن را رفع کنید یا خیر.

در شهری که یک جمعیت ثابت دارد و بازدید کنندگان کمی هم به آن سر می‌زنند حتما باید برای کسب و کارتان تقاضا وجود داشته باشد تا بتوانید رشد داشته و در نهایت کاری موفق داشته باشید.

۲. انتخاب موقعیت مکانی مناسب

نکته مهم دیگری که هنگام راه اندازی کسب و کار در شهرهای کوچک و روستا، باید به آن توجه ویژه داشته باشید انتخاب محل کارتان است. اطراف را خوب بررسی کنید و محل مناسبی را برای شروع کار انتخاب کنید. از محل‌هایی که تا آن زمان کسب و کارهای موفق را پشتیبانی کرده لیست تهیه کنید. باید به رفت و آمدهای موجود در آن محل هم توجه داشته باشید. قرار گرفتن در محلی که شما را به دیگران نشان می‌دهد و یا همسایگی با کسب و کارهایی که مشتریان زیادی دارند هم می‌تواند تاثیرگذار باشد.

۳. محاسبه هزینه‌های لازم برای شروع کار

قبل از هر تصمیمی باید هزینه‌های شروع کار را بسنجید – ببینید هزینه اجاره ملک، ابزار مورد نیاز، کالاها، تجهیزات، کارکنان و .. چقدر برایتان تمام می‌شود و سرمایه شما در حال حاضر چقدر است. اگر چه هزینه اداره یک کسب و کار در شهر کوچک می‌تواند با توجه به فاکتورهایی مثل قیمت املاک و مالیات و … متفاوت باشد باز هم اطلاع یافتن از هزینه‌ها کمک می‌کند ببینید شروع کارتان چقدر طول خواهد کشید و چقدر طول می‌کشد تا سرمایه صرف شده به شما بازگردد. راه اندازی برخی از کسب و کارها نسبت به سایرین سرمایه بیشتری می‌طلبد این محاسبات همچنین کمک می‌کند بی گدار به آب نزنید.

امیدواریم این پست توجهتان را جلب کرده باشد و شما هم توانسته باشید برای کسب و کارتان از آن ایده بگیرید. در صورت داشتن هر نوع سخن، پیشنهاد، نکته یا انتقادی در این زمینه می‌توانید با کامنت گذاشتن در بخش نظرات به مخاطبان این مقاله دیدگاه خود را انتقال دهید.