این روزها راه اندازی کسب و کار تنها مختص شهرهای بزرگ نیست، بلکه در روستاها و شهرهای کوچک هم می‌توان کسب و کار پردرآمدی به راه انداخت. ما در این مقاله از استارتاپت قصد داریم تا ایده‌هایی را برای راه اندازی کسب و کار در روستا به شما معرفی کنیم. از آنجایی که این ایده‌ها در ایران کاملا کاربردی هستند، به شما توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب، با ما همراه باشید.

با شناخت منطقه، نیاز مردم و بازار می‌توانید ایده‌های مختلف برای شروع کسب و کار در روستا را بسنجید و در نهایت گزینه‌ای را انتخاب کنید که می‌تواند بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان بیاورد. وقتی منابع و سایر کسب و کارهای منطقه را بشناسید می‌توانید با مالکان کسب و کار در آن محل وارد صحبت شده و در پایان هزینه و لوازم مورد نیاز برای شروع کار را بررسی کرده و تخمین بزنید.

به خاطر داشته باشید قبل از شروع یک کسب و کار در روستا و شهرهای کوچک ابتدا باید درباره بازار محلی، نیازهای خاص آن منطقه و محل فیزیکی کار به خوبی تحقیق کنید. در مناطق روستایی کسب و کار شما به یک اجتماع کوچک وابسته است بنابراین انتخاب بهترین محل برای شروع کار می‌تواند در تعداد مشتریانی که به دست می‌آورید تاثیر قابل توجهی داشته باشد. حتی اگر کسب و کار شما خدمات محور است باز هم باید از قبل مشخص باشد که وسعت بازار شما و نیاز مشتریان به خدمات‌تان تا چه حدی است.

شروع کسب و کار در روستا


ایده هایی برای شروع کسب و کار در روستا

شروع کسب و کار در شهرهای کوچک نیازمند انجام تحقیقات دقیق و شناخت جامعه است. وقتی با کسب و کارهای موجود و تقاضای مردم آشنا شدید برای تصمیم‌گیری در این زمینه آماده خواهید بود.

سعی کنید صنعت یا خدمت پرسودی را پیدا کنید که نیازهای اجتماع مورد نظرتان را برآورده سازد و خودتان هم به آن علاقه داشته باشید. در این مقاله سعی شده ایده‌هایی ناب و کاربردی به مخاطبان معرفی شود.

۱. تاسیس آزمایشگاه پاتولوژی

آزمایشگاه‎های پاتولوژی در عصر حاضر به یک کسب و کار سودآور در روستاها تبدیل شده است. پزشکان برای تشخیص انواع بیماری‌ها از بیماران می‌خواهند که آزمایشات مختلفی مانند آزمایش خون، اوره و … را انجام دهند. تمام این آزمایشات در مرکز یا آزمایشگاه پاتولوژی انجام می‌گیرد. برای راه اندازی چنین آزمایشگاهی در مناطق روستایی یا شهرهای کوچک مطمئنا سرمایه و مجوز لازم است. با این حال وقتی آزمایشگاه راه افتاد یک درآمد مادام العمر خواهید داشت.

کسب و کار در روستا و آب معدنی

۲. راه اندازی کارخانه آب معدنی

این کسب و کار به یک سرمایه گذاری متوسط نیاز دارد اما در عوض بازگشت سرمایه خوبی در آن وجود دارد. برای این کار به نیروی انسانی، تجهیزات فراوان، نصب و راه اندازی این تجهیزات و در نهایت آب خالص و تمیز نیاز خواهید داشت.

می‌توانید پکیج‌های آب نوشیدنی خود را با قیمتی منصفانه به فروش برسانید و در بلند مدت به سود خوبی دست پیدا کنید.

۳. تاسیس فروشگاه موبایل و لوازم جانبی آن

تلفن‌های موبایل همه جا هستند و در شهرها و روستاها هم استثنایی در این زمینه وجود ندارد. بنابراین راه اندازی این کسب و کار در روستا ایده هوشمندانه‌ای است. از آنجا که کافی است تنها اقلام قابل فروش و دارای تقاضای زیاد را تهیه کنید سرمایه‌گذاری زیادی برای شروع کار نیاز نخواهید داشت. می‌توانید کارتان را با سرمایه‌گذاری بسیار اندک شروع کنید کافی است یک فروشگاه با موقعیت خوب و یک تامین کننده در شهری نزدیک داشته باشید.

کاورهای تلفن، هندزفری، باتری موبایل و … همگی در دسته لوازم جانبی پرفروش قرار دارند. بازگشت سرمایه در این کسب و کار متوسط است و همیشه با گذشت زمان رشد پیدا می‌کند. این ایده برای راه اندازی کسب و کار در روستا و شهرهای کوچک کاملا ایده‌آل است.

۴. راه اندازی فروشگاه کود و بذر برای کشاورزان

کسب و کار در روستا و فروشگاه بذر

یکی از کسب و کارهای معمول که واقعا در روستاها و شهرهای کوچک جواب می‌دهد راه انداختن فروشگاه کود و بذر برای کشاورزان است. کشاورزان همیشه به این دو مورد نیاز دارند و اگر شما آن را برایشان فراهم بیاورید کارتان رونق پیدا می‌کند.

برای شروع این کسب و کار در روستا سرمایه زیادی نیاز نیست. درآمد این کسب و کار معقول است اما تجارتی است که عمری طولانی خواهد داشت.

۵. اقدام به کشت مواد غذایی ارگانیک

این روزها غذای ارگانیک بحث داغ محافل مختلف است چرا که در پرورش این مواد غذایی هیچ یک از سموم دفع آفات، حشره کش و مواد شیمیایی مضر استفاده نمی‌شود. میوه‌ها و سبزیجات در این روش با یک فرایند طبیعی رشد می‌کنند و هیچ ماده شیمیایی و سمی در هیچ یک از مراحل رشد به آنها اضافه نمی‌شود. بنابراین کشاورزی ارگانیک در مناطق روستایی یک ایده تجاری خوب محسوب می‌شود.

سرمایه‌گذاری‌های اصلی برای شروع این کسب و کار در روستا شامل خرید زمین، ابزار و تجهیزات کشاورزی و خرید بذر سالم است. در ابتدای کار بازگشت سرمایه زیادی وجود نخواهد داشت اما با گذشت زمان با فروش محصولات کشاورزی خود می‌توانید به درآمد خوبی برسید. کشاورزی ارگانیک یک کسب و کار طولانی مدت است و این روزها بانک‌ها هم آماده ارائه وام به این دست مشاغل هستند.

۶. دامپروری

کسب و کار در روستا و دامپروری

درست مانند کشاورزی ارگانیک، دامپروری هم می‌تواند در مناطق روستایی یک کسب و کار موفق و سودآور باشد. دام‌هایی مانند گاو، مرغ، گوسفند و … می‌توانند سود قابل توجهی برایتان رقم بزنند. سرمایه لازم برای شروع کار بیشتر به نوع دامی که قصد خرید آن را دارید و خوراک آن بستگی دارد. دامپروری کسب و کار سودآوری است و محصولات آن را می‌توان با قیمتی بالا به فروش رساند.

این کار یکی از بهترین و سودآورترین فرصت‌های کسب و کاری در شهرها و روستاهای کوچک به شمار می‌رود. ما کارآفرینانی را داریم که با اشتیاق فراوان وارد این عرصه شده‌اند. مطمئنا برای این کار سرمایه قابل توجهی لازم است اما از طرفی بازگشت سرمایه خوبی هم خواهد داشت.

۷. گل‌فروشی

اغلب مردم برای مناسبت‌های مختلفی چون جشن ازدواج، جشن‌های مذهبی، مراسم عزا و … به خرید گل مبادرت می‌کنند. بنابراین شروع یک کسب و کار گل‌فروشی می‌تواند یک ایده خوب باشد. قبل از هر چیز دو موضوع مهم در این زمینه وجود دارد: شما باید به صورت مداوم تولید داشته باشید و از طرفی گل‌ها را به موقع به فروش رسانده و تحویل دهید. هر دوی این فاکتورها باعث می‌شوند کسب و کارتان رونق خود را حفظ کند.

برای شروع این کسب و کار در روستا به کمی سرمایه نیاز خواهید داشت با این حال وقتی سرمایه لازم را تزریق کردید مطمئنا بازگشت سرمایه خوبی در انتظارتان خواهد بود.

۸. انبارهای سرد

کسب و کار در روستا و انبارهای سرد

ساخت انبار سرد هم یک ایده کسب و کاری دیگر است که مخصوصا در مناطق روستایی عملکرد خوبی خواهد داشت. این کسب و کار در مناطقی که میوه و سبزیجات به علت عدم وجود انبار سرد فاسد شده و به کشاورزان خسارت وارد می‌شود مناسب است. بنابراین چنین ایده‌ای می‌تواند واقعا سودآور باشد.

روشن است که برای ساخت یک انبار سرد و سالم به منظور نگهداری از مواد غذایی سرمایه قابل توجهی لازم است. توجه داشته باشید که بازگشت سرمایه شما به تعداد مشتریانی بستگی دارد که می‌توانید به سمت خود جذب کنید پس قبل از شروع کار نیازسنجی را فراموش نکنید تا بتوانید به درآمد خوبی دست پیدا کنید.

۹. راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک

کارهای تولیدی کوچکی مانند لیوان و ظروف کاغذی یک بار مصرف، کیسه و پاکت‌های مقوایی و … هم می‎تواند کسب و کاری خوب باشد.

سرمایه زیادی برای شروع این کار نیاز نیست، بخش عمده سرمایه مورد نیاز شما برای مواد خام مصرف می‌شود. می‌توانید چند مشتری خوب و وفادار دست و پا کنید، برای این کار باید به سراغ افرادی بروید که همیشه به محصولات شما نیاز دارند. تحویل به موقع اقلام و خوش قولی در این کارها برای رونق گرفتن کسب و کار ضرورت دارد.

۱۰. بوتیک لباس

کسب و کار در روستا و بوتیک لباس

لباس یکی از ضروریات در زندگی انسان‌ها است و بنابراین فروش آن کسب و کاری است که هرگز کساد نخواهد شد. از این رو داشتن یک فروشگاه لباس می‌تواند سود زیادی برایتان به ارمغان بیاورد. حواستان باشد کارتان را با توجه به ضروریات و تقاضای موجود در آن منطقه خاص شروع کنید.

درست مثل هر کسب و کار دیگر، راه اندازی فروشگاه لباس هم به سرمایه اولیه نیاز دارد اما اگر کیفیت اجناستان خوب باشد می‌توانید مشتریان زیادی را جذب کنید. در طی برخی از فواصل زمانی تقاضای یک نوع لباس خاص هم افزایش پیدا می‌کند و شما با استفاده از فرصت می‌توانید سود خوبی به دست بیاورید.

۱۱. برگزاری کلاس‌های آموزش مهارت

برگزاری کلاس‌های آموزش مهارت هم یکی از گزینه‌های پرسود در کسب و کار روستایی محسوب می‌شود. این کلاس‌ها می‌تواند شامل مواردی چون صنایع دستی، آموزش‌های مربوط به آشپزی مانند ترشی و … باشد. اگر واقعا کیفیت کارتان خوب باشد می‌توانید زنان علاقمند در آن منطقه را آموزش داده و اقلام به دست آمده را در بازار به قیمت خوبی به فروش برسانید.

۱۲. راه اندازی کافینت به همراه خدمات فتوکپی، پرینت و اسکن

هنوز هم در مناطق روستایی و شهرهای کوچک برای همه افراد امکان دسترسی به اینترنت و لوازم مورد نیاز برای انجام امور الکترونیکی کاملا فراهم نیست، در چنین شرایطی راه انداختن یک کافینت می‌تواند ایده کسب و کاری خوبی باشد. کافینت در بین قشر جوان محبوبیت زیادی دارد و معمولا بر مبنای استفاده ساعتی در ازای کار کردن با کامپیوتر می‌توانید از آنها هزینه بخواهید.

کسب و کار در روستا و کافینت

درآمد شما به تعداد افرادی بستگی خواهد داشت که به کافینت‌تان مراجعه می‌کنند. در یک شهر کوچک تنها با ۴ دستگاه کامپیوتر و یک پرینتر که قابلیت اسکن و فتوکپی گرفتن را هم داشته باشد می‌توانید کارتان را شروع کنید.

بدون شک برای شروع این کار به سرمایه نیاز خواهید داشت (خرید کامپیوتر، خط اینترنت و …) اما با گذشت زمان درآمد خوبی هم عایدتان خواهد شد.

۱۳. راه اندازی یک فروشگاه الکترونیکی در منطقه

در دنیای امروز تجارت الکترونیک توانسته جایگاه قابل توجهی پیدا کند. در این مورد بد نیست یک فروشگاه اینترنتی برای منطقه مورد نظرتان راه بیندازید. خرید و فروش آنلاین می‌تواند درآمد بسیار خوبی برایتان داشته باشد. در این کار مواردی مثل تحویل محصول و بازاریابی ممکن است چالش برانگیز باشد. این را هم باید در نظر داشته باشید که اکثر افراد در شهرهای کوچک و روستاها از خرید آنلاین می‌ترسند پس بهتر است به فکر تهیه یک کارت‌خوان سیار باشید یا اینکه هزینه را درب منزل از خریدار بگیرید.

۱۴. ارائه خدمات دستیار مجازی

این هم یک ایده خلاقانه برای راه انداختن کسب و کار در شهرهای کوچک است. در ابتدای این کار می‌توانید به چند نفر آموزش دهید و از آنها برای تکمیل پروژه‌های مختلفی که به صورت آنلاین موجود است استفاده کنید. این پروژه‌ها می‌تواند مواردی مانند وارد کردن داده، تایپ و … باشد. حتی اگر یک تیم فنی ماهر دارید می‌توانید به کارهای فنی هم روی بیاورید.

برای این کار تقریبا به هیچ سرمایه‌ای نیاز ندارید و در عین حال سود حاصل از آن هم زیاد است. دو فاکتور مهمی که باید در این کار حواستان باشد عبارت است از: ارائه آموزش با کیفیت و تکمیل و تحویل به موقع پروژه‌ها.

کسب و کار در روستا و سوپرمارکت

۱۵. راه اندازی سوپرمارکت

در سوپرمارکت محصولات متنوع زیادی به فروش می‌رسد. معمولا برخی از روستاها و شهرهای کوچک به اندازه کافی در این زمینه برخوردار نیستند و به این ترتیب داشتن سوپرمارکت می‌تواند فرصت کسب و کاری خوبی باشد که درآمد زیادی هم با خود به همراه دارد.

برای شروع کار قطعا به سرمایه نیاز خواهید داشت. باید واسطه‌هایی را هم برای تامین کالای سوپرمارکت خود زیر سر داشته باشید. با این حال بازگشت سرمایه خوبی هم در انتظارتان خواهد بود و در این عرصه رقابت کمی هم وجود دارد.

۱۶. ارائه خدمات آمبولانس خصوصی برای شهرهای کوچک

بیمارستان‌ها و خدمات پزشکی حتی در یک شهر کوچک یا مناطق روستایی هم باید درجه یک باشند. به همین دلیل هم ارائه خدمات آمبولانس خصوصی یک ایده کسب و کاری عالی است. علاوه بر این، به مردم کمک می‌کند به موقع به مراکز درمانی برسند و همیشه هم مورد نیاز واقع می‌شود.

۱۷. تجارت و صادرات میوه و سبزیجات

کسب و کار در روستا و صادرات میوه

در مناطق روستایی میوه و سبزیجات با کیفیت و واقعا تازه پرورش داده می‌شود. برای میوه و سبزیجات همیشه تقاضای بالایی وجود دارد. این موضوع بستر را برای تجارت و صادرات از این مناطق مهیا می‌سازد. در ابتدا برای جمع‌آوری، ذخیره و ارسال محصول و دریافت  مجوزهای لازم به سرمایه نیاز خواهید داشت. اما می‌تواند کسب و کاری سودآور از آب دربیاید.

۱۸. مشاغل غذایی

این شغل می‌تواند شامل راه‌اندازی یک چایخانه، کافی‌شاپ یا حتی یک رستوران تمام عیار باشد. این ایده می‌تواند درآمد خوبی را هم به دنبال داشته باشد. راه انداختن کافی‌شاپ، قهوه خانه یا چایخانه به سرمایه زیادی نیاز ندارد اما برای افتتاح یک رستوران باید سرمایه خوبی در اختیار داشته باشید.

با این حال، کیفیت مواد غذایی ارائه شده و قیمت‌هایی که در نظر می‌گیرید باید با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. اگر مشتریان از غذای شما خوششان بیاید جای رشد زیادی خواهید داشت.

با ما همراه باشید تا در قسمت دوم این مطلب، به ادامه معرفی ایده‌های کسب و کار در روستا بپردازیم.