امروزه افراد زیادی به کسب‌و‌کارهای خانگی روی آورده‌اند و برخی هم درآمدهای خوبی از آن کسب می‌کنند. اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید به راه‌اندازی یک استارتاپ خانگی علاقه‌مندید بهتر است این مقاله از استارتاپت را مطالعه کنید تا با کسب و کار خانگی و مزایا و معایب آن آشنا شوید.

کسب و کار خانگی چیست؟

به هر شغلی که محل کار دائمی آن در خانه باشد، کسب و کار خانگی می‌گویند. البته منظور از کسب‌وکارهای خانگی این نیست که فرد در بیرون از خانه کار نکند. در واقع دفتر کار شما در خانه قرار خواهد داشت. تدریس نرم‌افزار و طراحی داخلی دکوراسیون دو نمونه از کسب‌وکارهای خانگی هستند که افراد باید برای ارائه خدمات از خانه بیرون بیایند.

امروزه بیش از هر زمان دیگری تقاضا برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی افزایش یافته است. اغلب کسب و کارهای آنلاین را می‌توان کسب و کار خانگی نامید. حال که تا حدودی فهمیدیم کسب‌وکار خانگی چیست بهتر است مزایا و معایب آن را بدانیم.

مزایای کسب و کار خانگی

۱. زمان رفت و آمد به حداقل می‌رسد

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کسب‌وکار خانگی، صرفه‌جویی در زمان رفت و آمد به محل کار است. همان طوری که می‌دانید اغلب افراد برای رسیدن به محل کار خود باید چند ده دقیقه و یا حتی ساعت ها در ماشین بنشینند یا در اتوبوس و مترو بایستند. در واقع در کسب و کار خانگی برای رسیدن به محل کار خود کافی است از چند پله عبور کند؛ البته در صورتی که شغل خانگی‌تان مانند مواردی که در بالا اشاره شد نیازی به بیرون رفتن نداشته باشد.

۲. هزینه‌های کمتر

صرفه جویی در هزینه - کسب و کار خانگی

تقریباً همه‌ی کسب و کارهای خانگی هزینه‌های سرسام‌آوری مانند اجاره‌ی یک دفتر و یا خرید آن را به صفر رسانده‌اند. چون این کسب و کارها به یک مکان مجزا به عنوان دفتر نیازی ندارد. البته در این شغل‌ها در هزینه‌های رفاهی و مالیاتی نیز صرفه‌جویی‌هایی خواهد شد.

۳. صرفه‌جویی مالیاتی

راه انداختن یک کسب و کار خانگی می‌تواند سهم بسزایی در کاهش هزینه‌های مالیاتی داشته‌باشد.

۴. وقت بیشتر برای خانواده

هنگامی که صاحب یک شغل خانگی هستید، برنامه‌ی انعطاف پذیرتری دارید و خواهید توانست وقت بیشتری را برای خانواده و فرزندان خود صرف کنید. وقتی هم که فرزندانتان رشد کردند، می‌توانید آن ها را وارد کسب‌وکار خانگی خود کنید. نگران نباشید. این کار تا زمانی که از قوانین پیروی کنید کاملاً قانونی است و مشکلی ندارد.

معایب کسب و کار خانگی

کسب و کارهای خانگی در کنار مزایایی که به آن‌ها اشاره کردیم، معایبی هم دارند.

۱. مشکل در محل کار شغل خانگی

در برخی شهرها، شهرداری‌ها بر کار کسب‌وکارهای خانگی نظارت ویژه‌ای دارند. برخی از صاحبان ملک هم با دانستن این موضوع که قرار است در ملکی که اجاره داده‌اند کسب‌وکاری راه بیفتد از اجاره دادن ملک منصرف می‌شوند.

۲. عدم کارکرد شغل خانگی

اگر از سد تمامی مشکلات سر راه از جمله مشکل محل کار گذشتید باز هم ممکن است با مشکلاتی از قبیل بیمه و… رو به رو شوید.

۳. مشکلات روحی

بسیاری از افرادی که صاحب یک شغل خانگی هستند بر این باورند که کار در خانه باعث منزوی شدن آن‌ها شده است. برخی دیگر هم اعتقاد دارند محل کارشان نباید با محل زندگی‌شان تداخل باشد.