به هر طرف که نگاه کنید، شبکه‌های اجتماعی و نرم افزارهای پیام‌رسان را می‌بینید. پیام رسان‌ها توسط همه افراد استفاده می‌شوند و فرقی نمی‌کند چه شغلی دارید و اهداف شما چیست؛ دیگر تصور نبود پیام‌رسان‌ها غیر ممکن است. شاید فکر اولیه از تولید پیام‌رسان‌ها، گفت و گو با دوستان بود، اما حالا این ابزارها در بسیاری از امور زندگی ما استفاده می‌شوند. در این مقاله از استارتاپت به بررسی کسب و کار تلگرامی خواهیم پرداخت.

محصولی خریداری کردید و برای استفاده از آن به مشکل بر خوردید؟ سایت محصول را باز می‌کنید و با تیم پشتیبانی صحبت می‌کنید. عضوی از تیم از بازاریابان هستید که دائما نیاز به هماهنگی بین مسئولین و فروشندگان دارید و هزینه تماس‌های تلفنی کار را سخت کرده است؟ گروهی در پیام رسان‌ها تشکیل می‌دهیم و بدون دردسر صحبت می‌کنیم.

سال‌ها است که روش ارتباطات تغییر کرده و پیام رسان‌ها نقش تماس‌های تلفنی و پیام‌های کوتاه را کم‌ رنگ کرده‌اند. دنیای تجارت هم از این پیام رسان‌ها استقبال کرده و امروزه یکی از مهم‌ترین روش‌های ارتباط میان تک‌تک اعضای یک سازمان به حساب می‌آیند که جریان کاری را سریع و کم هزینه کرده‌اند. کسب و کار تلگرامی هم تبدیل به یکی از مهم‌ترین ابزارهای داخلی در تجارت، شده است.

روش‌های کسب و کار تلگرامی

کسب و کار تلگرامی

در کشور ما و البته بسیاری از کشورهای دیگر، تلگرام بزرگ‌ترین پیام رسانی است که طی چند سال اخیر، با قدرت هرچه تمام به کار خود ادامه داده است. البته اپلیکیشن واتساپ هم وجود دارد که در دنیا حرف اول را می‌زند، اما امکانات زیاد تلگرام و قابلیت ایجاد کانال، این پیام رسان را به ابزار شماره یک ما ایرانی‌ها تبدیل کرده است.

پیام رسان تلگرام، کار خود به عنوان ابزار ارتباطی شخصی آغاز کرد. اما با پیشرفت‌های قابل توجه آن، آپدیت‌های پی‌درپی و امنیت فوق‌العاده، خود را به مهم‌ترین وسلیه ارتباطی تبدیل کرده است. این روزها به هر سایت بزرگ فروشگاهی و خدماتی که سر می‌زنید، آدرس کانال یا تماس تلگرامی خود را قرار داده‌ است. کسب و کار تلگرامی نه فقط در مورد مبحث مشتری و عرضه محصول، بلکه باعث ارتباط هرچه بهتر کارمندان و کارکنان با یکدیگر هم خواهد بود. دیگر خبری از آن زمان‌ نیست که کارمندان مجبور بودند گوشی تلفن را برداشته و شماره همکار خود را بگیرند یا حتی از پشت میز بلند شده و سراغ همکار بروند.

استفاده‌های متداول از کسب و کار تلگرامی

احتمالا تا امروز،‌ اگر به کسب و کار تلگرامی فکر کرده باشید، ذهن خود را فقط به سمت ایجاد کانال‌هایی پر بازدید و دریافت تبلیغات برده‌اید. اما بهتر است به فراتر از این مسائل فکر کنید. برخی از استفاده‌های جذاب از کسب و کار تلگرامی به شرح زیر هستند:

کسب و کار تلگرامی و خدمات پس از فروش
  • خدمات مشتری: باور کنید، مشتری‌ها حاضر به انجام هر کاری هستند تا برای ارتباط با شما، دست به تلفن نزنند. بنابراین دسترسی خود به آن‌ها را راحت کنید و به ۲ تا شماره تلفن اکتفا نکنید. زمانی که مشتری متوجه شود شما برای ارتباط با او، از کسب و کار تلگرامی بهره می‌برید، برای استفاده از آن دریغ نخواهند کرد.
  • ارتباطات داخلی: امروزه ارسال ایمیل به اعضای یک تیم برای هماهنگی‌های مختلف، جلسه‌های وقت گیر، تماس با همکاران، فقط در مواردی خاص انجام می‌شود. کسب و کار تلگرامی این وظیفه را به عهده گرفته است و به کمک آن، تمامی این کارها سریع‌تر انجام می‌شود.
  • فروش: درست مانند خدمات مشتری، اگر بتوانید دسترسی کسب و کار تلگرامی خود را برای مشتریان باز کنید، شاید دیگر آن‌ها خرید حضوری نکنند و تلگرام راه مورد علاقه مشتریان برای تهیه جنس باشد. حتی ممکن است یک کسب و کار کوچک، کار خود را با کسب و کار تلگرامی آغاز کند.
  • تست محصول و دریافت بازخوردها: اگر قصد راه اندازی کسب و کار و تولید محصولی را دارید، خوب می‌دانید که بازخورد و تست آن، چقدر می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند. حال چه بهتر که از یک پیام‌رسان برای دریافت این بازخوردها استفاده کنید!

در کسب و کار تلگرامی می‌توان کاربردهای مختلف این اپلیکیشن را تجربه کرد. پلتفرم تلگرام با وجود قابلیت چت صوتی، تصویری و متنی، ایجاد گروه‌ و کانال‌ و البته داشتن امنیت کافی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در روند کاری است.

چرا از پیام رسان‌ها در کسب و کار خود استفاده کنیم؟

با این که با برخی از قابلیت‌های پیام رسان‌ها در کسب و کار آگاه شدیم، اما شاید هنوز به دنبال دلایل بهتری باشید تا از آن‌ها استفاده کنید. ما در این بخش ۵ دلیل مهم برای استفاده از کسب و کار تلگرامی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

کسب و کار تلگرامی و بازاریابی آنلاین

۱. عادت و رفتار جهانی

بنا به اطلاعات آماری، تخمین زده شده که تا چند سال آینده، تعداد گوشی‌های هوشمند فعال سرتاسر دنیا به ۶ میلیارد دستگاه خواهد رسید. همچنین این باور وجود دارد که اگر فردی گوشی هوشمند یا تبلت خریداری کند، شانس نصب نرم‌افزارهای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی روی آن دستگاه، بسیار زیاد است. پیام‌رسان‌ها نوعی ابزار ارتباطی به شمار می‌آیند و پدر آن‌ها پیامک‌های کوتاهی است که زمانی هزینه‌های سرسام‌آوری برای قبض موبایل ما در پی داشتند. بسیاری از مردم عاشق نوشتن پیام هستند، بنابراین به راحتی، تلگرام یا دیگر ابزار را مورد استفاده قرار می‌دهند. بنابراین، مطمئن باشید که مردم (شما بخوانید مشتری) در تلگرام حضور دارند و با کمی استراتژی می‌توان از آن به عنوان ابزار بازاریابی آنلاین استفاده کرد.

۲. کاهش قابل توجه هزینه‌ها

بزرگ‌ترین قابلیت کسب و کار تلگرامی این است که تقریبا هیچ هزینه‌ای برای شما در پی نخواهد داشت. دیگر خبری از هزینه‌ها و قبض‌های تلفن‌ نیست و نگرانی بابت تعداد حروف پیامک‌ برای کمتر شدن هزینه‌ها، نخواهید داشت. کسب و کار تلگرامی تمامی نیازهای ارتباطی شما را رفع می‌کند.

۳. امنیت بالا

معمولا تمامی ابزارهای پیام‌رسان، ۲ روش ارتباطی خصوصی و عمومی دارند. در گذشته، بسیاری بر این باور بودند که به راحتی می‌توان پیام‌رسان‌ها را هک کرد و به تمامی پیام‌ها و آرشیو‌ها دسترسی پیدا کرد. اما قطعا شرایط فرق کرده و همچنان در حال تغییر است. تمامی کمپانی‌های تولید کننده پیام رسان، با قاطعیت در تلاش هستند تا قدرت امنیتی خود را بالا ببرند. کسب و کار تلگرامی هم یکی از ابزارهایی به شمار می‌رود که همیشه در لیست بهترین‌ها از لحاظ امنیت، قرار گرفته است.

۴. تشویق به ارتباط

کسب و کار تلگرامی و ارتباط با دیگران

شاید روزی پیام‌های کوتاه، با کوتاه بودن خود دردسرهایی داشتند و حتی امروزه شبکه اجتماعی توییتر نیز به همین منوال به کار خود ادامه می‌دهد. اما هرچه که باشد، آن‌ها به خوبی به ما یاد دادند که هر چه پیام کوتاه‌ و صریح باشد، تاثیر مثبتی از خود به جای می‌گذارد. دیگر هیچ شخصی تمایل ندارد ایمیل‌های بلند را باز کند و تماس‌های تلفنی خسته‌ کننده را جواب دهد؛ این پیام‌رسان‌ها هستند که می‌توانند بدون دردسر و هزینه، مشتری را مجاب به گفت و گو کنند.

۵. سیار بودن

پیام‌رسان‌ها، گوشی‌های همراه ما هستند؛ همیشه حضور دارند و خواهند داشت. کمپانی‌های بزرگ پیام رسان، به‌ خصوص تلگرام، تلاش کرده‌اند تا اپلیکیشن خود را در تک تک دستگاه‌ها، از دسکتاپ و کامپیوتر رومیزی گرفته تا تلفن همراه، به پشتیبانی کامل برسانند. همین موضوع انتخاب کسب و کار تلگرامی را برای سازمان‌ها و شرکت‌ها راحت‌ کرده است تا بدون هیچ نگرانی در هر زمان و مکانی بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.