در راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی چند مرحله‌ی ساده و تست شده وجود دارد که موفقیت شما را در آن تضمین خواهد کرد. تا کنون هزاران نفر با این چند مرحله، کسب و کار اینترنتی خود را به موفقیت رسانده‌اند. برای آشنایی با این مراحل با استارتاپت همراه باشید.

مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم، برای تمامی افراد از یک کارآفرین تازه‌کار تا یک کارآفرین سرد و گرم چشیده مفید واقع خواهد شد.

۱. نیاز مردم را پیدا کنید و به دنبال تامین آن باشید

اغلب افراد در ابتدای کار خود در راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی یا غیر اینترنتی، یک اشتباه بزرگ مرتکب می‌شوند. در واقع آن‌ها ابتدا محصول را طراحی و تولید می‌کنند و سپس به دنبال بازار آن می‌گردند.

برای افزایش شانس موفقیت کسب و کار اینترنتی خود در ابتدا به دنبال بازار و تقاضا برای محصول یا خدمات باشید و سپس اقدام به حل آن مشکل کنید. کافی است گروهی از مردم را زیر نظر بگیرید که به دنبال خدمات یا محصولی هستند ولی به راه‌ حلی نمی‌رسند. اینترنت می‌تواند شما را در این کار تحقیقاتی کمک کند.

 • انجمن‌های اینترنتی را چک کنید و ببینید مردم بیشتر چه سوالاتی را می‌پرسند و به دنبال حل چه مشکلاتی هستند؟
 • کلماتی که در موتورهای جستجو بیشترین بازدید را دارد بررسی کنید و ببینید که سایت‌هایی مرتبط با این کلمات وجود دارند یا خیر؟
 • پس از انتخاب حیطه‌ی کاری خود، پتانسیل و توانایی سایت‌های رقیب را چک کنید و از کارهایی که برای تامین نیاز مشتری انجام می‌دهند یادداشت برداری کنید. با این کار می‌توانید محصولی را برای تامین این نیازها طراحی و تولید کنید؛ البته محصولی بهتر از نمونه‌های موجود. در غیر این صورت توان رقابت با رقیب‌هایی که با تجربه‌تر از شما هستند را نخواهید داشت.

۲. یک آگهی جذاب بنویسید

آگهی جذاب کسب و کار اینترنتی

برای نوشتن یک آگهی که بتواند بازدیدکننده را تبدیل به مشتری کند هم راه حل تست شده‌ای وجود دارد که در ادامه خواهیم گفت.

 • از یک عنوان جذاب و متقاعدکننده استفاده کنید.
 • مشکلی که محصول یا خدماتتان آن را حل خواهد کرد را توضیح دهید.
 • توانایی‌تان را در حل مشکل مطرح‌شده بیان کنید.
 • نظر افرادی که قبلاً از محصولتان استفاده کرده‌اند را در آگهی درج کنید.
 • در مورد محصول صحبت کنید و به برتری‌هایی که به مشتری می‌دهد اشاره کنید.
 • محصول را به افرادی که فکر می‌کنید مشتری اصلی محصول هستند، پیشنهاد کنید.
 • کیفیت محصول را ضمانت کنید.
 • نیاز مردم به محصول خود را یادآوری کنید.
 • در گام آخر، از آن‌ها بخواهید که محصول را خریداری کنند.

در طول نوشتن و طراحی آگهی، به این موضوع دقت کنید که محصول یا خدمات شما چه قابلیت‌هایی دارد که شما را متمایز از سایر رقبا می‌کند. خود را به جای مشتری تصور کنید و از خود بپرسید «این محصول چه سودی برای من دارد؟»

۳. یک وب‌سایت جذاب و ساده بسازید

اگر به دو مرحله‌ی قبل به خوبی عمل کرده‌باشید حالا شما محصول و بازار هدفتان را می شناسید و می ‌توانید کسب و کارتان را معرفی کنید اما هنوز کار تمام نشده. اکنون نبوت آن رسیده که وب سایتی برای فروش محصول یا ارائه خدمات بسازید. البته به هیچ وجه فراموش نکنید که سادگی سایت را حفظ کنید. شما کمتر از 5 ثانیه فرصت دارید تا توجه بازدیدکننده را جلب کنید در غیر این صورت بازدیدکننده را از دست خواهید داد و بقیه مطالب سایت‌تان نادیده خواهد ماند. برای جلب توجه بازدیدکننده، باید طبق مراحل زیر عمل کنید.

 1. از یک یا دو فونت ساده و خوانا در یک پس‌زمینه‌ی سفید استفاده کنید.
 2. دسترسی به صفحات مختلف در سایت و جابجایی در آن را ساده طراحی کنید.
 3. ترجیحاً از تصاویر، ویدئو و صوت برای معرفی و ارائه محصول استفاده کنید؛ البته تا جایی که ممکن است.
 4. یک فرم ثبت نام ایجاد کنید و در آن از کاربر ایمیلش را درخواست کنید.
 5. فرایند خرید را ساده طراحی کنید؛ نباید بین یک بازدیدکننده و مشتری بیشتر از دو کلیک فاصله باشد.
 6. وب‌سایت شما، مانند ویترین مغازه است پس آن را طوری طراحی کنید که برای بازدیدکننده راحت و زیبا باشد.

۴. از موتورهای جستجو برای جذب بازدیدکننده استفاده کنید

استفاده از تبلیغات کلیکی برای جذب بازدیدکننده روش بسیار معقول و کارآمدی است. این روش نسبت به انتظار کشیدن برای بازدید کاربران به صورت عادی دو مزیت دارد. اولاً این که تبلیغات کلیکی در صفحات موتورهای جستجو به سرعت در صفحات ابتدایی ظاهر خواهند شد. مزیت دوم هم این است که می‌توانید کلمات کلیدی مختلفی را در موتورهای جستجو تست کنید. روش دوم در واقع راوی این مطلب است که تبلیغات کلیکی شما را در یافتن بهترین و کارآمدترین کلمه‌ی کلیدی برای جستجوی محصول در اینترنت کمک خواهد کرد. سپس می‌توانید کلمه‌ی کلیدی موردنظرتان را در سایت قرار دهید تا رتبه‌بندی سایت بهتر شود و بدونتبلیغات کلیکی نیز در صفحه اول موتور جستجو (مانند گوگل) قرار گیرید.

۵. با تولید محتوای مفید، سایت‌تان را معروف کنید

اکثر مردم از اینترنت برای کسب و جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کنند. شما نیز سعی کنید اطلاعات مفیدی را تولید و منشتر کنید و مطالب را به همراه لینک سایت خود، در اختیار سایت‌های دیگر قرار دهید. با این کار، بازدیدکننده‌های زیادی به سوی سایت‌تان سرازیر خواهد شد.

 • با تولید مطالب و محتواهای مفید از قبیل ویدئو و تصاویر و مقاله و انتشار آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌های خود و دیگران، سایت خودتان را معروف کنید.
 • در انتهای مقاله یا مطالب سایت خود، گزینه‌ی «ارسال برای دوستان» (send to a friend) را قرار دهید.
 • در انجمن‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی به یک منبع مطالب مفید تبدیل شوید.

با مواردی که اشاره شد، شما می‌توانید بازدیدکننده‌های بیشتری را به صورت مستقیم جذب کنید. علاوه بر آن، سایت‌هایی که مطالب را در کنار لینک سایت‌تان منتشر می‌کنند باعث جذب کاربر بیشتری برای سایت‌تان خواهد شد. موتورهای جستجو سایت‌هایی که در سایت‌های دیگر لینک ‌می‌شوند را ارجح می‌دانند و آن‌ها را در اولویت جستجو قرار می‌دهند.

۶. با کمک ایمیل، بازدیدکننده را به مشتری تبدیل کنید

استفاده از ایمیل در کسب و کار اینترنتی

هنگامی که یک فرم ثبت‌نام در سایت ایجاد می‌کنید و ایمیل کاربر را از او می‌گیرید، در واقع ابزاری قدرتمند برای فروش محصولات در دستتان قرار می‌گیرد. البته قبل از ارسال ایمیل‌ای تبلیغاتی باید از آن‌ها اجازه بگیرید.

 • محصولاتی که بازدیدکننده به دنبال آن‌هاست را برای او ایمیل کنید.
 • ارتباط خود را با کاربر طولانی کنید.
 • می‌توانید به راحتی متوجه شوید که مشتری از طریق لینک موجود در ایمیل اقدام به خرید کرده یا خیر؟
 • تبلیغات ایمیلی از تبلیغ در تلویزیون، رادیو و تبلیغات فیزیکی بسیار کارآمدتر خواهد بود چون می‌توانید برای دسته‌های مختلف افراد، مطالبی مرتبط با نیاز خودشان ارسال کنید.

۷. سعی کنید مشتری را بعد از اولین خرید، به خریدهای بعدی هم ترغیب کنید

یکی از مهم‌ترین استراتژی های یک کسب و کار اینترنتی ، ترغیب مشتری به خریدهای بیشتر است؛ در واقع در یک کسب و کار اینترنتی تمرکز اصلی روی اولین خرید مشتری نیست بلکه تبدیل مشتری تازه‌کار به یک مشتری وفادار است. حداقل 36 درصد مشتری‌هایی که برای بار اول از فروشگاه‌های اینترنتی خرید می‌کنند دفعات بعدی هم مشتری همان فروشگاه هستند. با استفاده از این چند روش زیر می‌توانید مشتری‌های بار اولی خود را دوباره به خرید متقاعد کنید.

 • محصولات تخفیف‌دار را به آن‌ها پیشنهاد دهید.
 • بعد از اولین خرید، به آن‌ها بن تخفیف جایزه بدهید تا دوباره به خرید ترغیب شوند.
 • پس از این که مشتری از سایت خرید کرد، در صفحه‌ای محصولات مشابه را به او پیشنهاد کنید.

به خاطر وفاداری مشتری‌تان به او امتیازاتی بدهید تا وفادارتر شوند. سرعت تغییرات در اینترنت به حدی زیاد است که تغییرات هر سال در اینترنت به اندازه‌ی تغییرات در فضای واقعی طی 5 سال خواهد بود. با این وجود، اصول راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق هنوز هم همان است و دچار تغییر خاصی نشده است. اگر می خواهید یک کسب و کار اینترنتی کوچک و موفق راه اندازی کنید، اجرای مراحل بالا کفایت می‌کند. با اجرای دقیق و مو به موی این مراحل، احتمال شکست بسیار کم خواهد بود.