زمانی که صحبت از کارآفرینی و ایجاد کسب و کارهای موفق می‌شود، زنان و مردانی مسن در ذهن ما تداعی می‌شوند که با کوله باری از تجربه، برای شروع یک کسب و کار جدید، اقدام کرده‌اند. حتی یک لحظه هم به این فکر نمی‌کنیم که جوانان و نوجوانان هم می‌توانند کسب و کار جدید خود را داشته باشند. اما باید به این نکته توجه داشت که مسئله مهم، نفوذ تکنولوژی و اینترنت در زندگی مردم است. از این رو کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان که در عصر تکنولوژی به دنیا آمده‌اند، می‌تواند راه حلی برای کسب درآمدشان باشد.

سال‌های سال است که این ۲ عامل نفوذی یعنی تکنولوژی و اینترنت، در زندگی مردم جا خوش کرده‌اند و جدا از تمامی بدی‌ها و خوبی‌هایی که دارند؛ باعث به وجود آمدن طیف گسترده‌ای از شغل‌ها و موقعیت‌ها برای مردم شده‌اند. همین نوجوانانی که در دل تکنولوژی و اینترنت به دنیا آمده‌ و بزرگ شده‌اند؛ به افرادی به مراتب تیزهوش‌تر نسبت به سایرین تبدیل شده‌اند. آن‌ها با ایده‌های منحصر به فرد و بسیار بکر‌، می‌توانند در این فضای بی‌کران، برای خود پول پارو کنند.

اهمیت کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان

کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان از نظر مراحل و اجرا، هیچ فرقی با یک فرد با تجربه ندارد و بهترین ایده‌‌ها برای هر شخص معنای خاص خود را دارند. ممکن است یک ایده برای نوجوانی خوب و مناسب نباشد و برای نوجوانی دیگر بهترین انتخاب محسوب شود. هنگامی که زمان انتخاب یک کسب و کار فرا می‌رسد، کارآفرینان نوجوان باید استعدادها، علایق و اشتیاق خود را در نظر بگیرند و به راه و روش کسب درآمد از آن‌ها فکر کنند. با ما در استارتاپت همراه باشید تا به معرفی ۸ روش کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان بپردازیم.

۱. یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید

کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان با فروشگاه اینترنتی

فروشگاه‌های اینترنتی زیادی در کشور ما وجود دارند که شاید باعث شوند تا از ایجاد یک فروشگاه اینترنتی دیگر و پیوستن به اقیانوس شلوغ و طوفانی خرید و فروش‌های اینترنتی فاصله بگیرید. ریسک و ترس بالا برای ورود به این بازار اشباع شده، زیاد است؛ اما اگر ایده نابی دارید و فکر می‌کنید می‌توانید برخلاف دیگر فروشگاه‌ها، ایده‌ای جدید را به بار بنشانید؛ پس چرا دست به کار نشوید؟ برای موفقیت بهتر در ایجاد یک فروشگاه‌ اینترنتی، بهتر است برای شروع روی یک مجموعه محصول خاص آغاز به کار کنید و از عرضه چند صد نوع محصول بی‌ربط به یک دیگر (از گوشی گرفته تا ماهیتابه!) جلوگیری کنید.

شما قرار نیست در ابتدای کار تبدیل به دیجی‌کالا شوید. بنابراین پیش از آغاز به کار، ابتدا تحقیق کنید و ببینید مردم علاقه به خرید چه محصولات جذابی دارند، چقدر حاضر هستند برای آن خرج کنند و چه کیفیتی را در اولویت قرار می‌دهند؛ مخصوصا تحقیق روی این موارد حول محور نوجوانان هم سن و سال خود، می‌تواند مفید واقع شود. یک فروشگاه اینترنتی تی‌شرت، محصولات آرایشی خاص، بازی‌های ویدیویی و غیره، از جمله فروشگاه‌های تخصصی هستند که مشتریان خاص خود را دارند. اگر بتوانید ایده‌ای منحصر به فرد و محصولی جذاب ارایه دهید، ایجاد یک فروشگاه اینترنتی، یک کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان است که هم جذابیت دارد و می‌توان پول خوبی با آن به جیب زد!

بازاریابی و کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان

۲. بازاریابی اینترنتی یاد بگیرید

بازاریابی سال‌های سال است که در انواع تجارت‌ها از جمله روش‌های مهم برای رشد یک کسب و کار محسوب می‌شود. حال با وجود انواع تکنولوژی و قدرت گرفتن اینترنت، بازاریابی در این زمینه نیز مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و بسیاری از سایت‌ها و شرکت‌ها به دنبال روش‌هایی هستند که در دنیای بی حد و مرز اینترنت به خوبی دیده شوند. حال این وظیفه‌ی یک کارشناس بازاریابی است که با آگاهی کامل بتواند به این کسب و کارها کمک کند. اما سعی نکنید بدون دانش و آشنایی با فوت فن‌های بازاریابی اینترنتی وارد این حرفه شوید.

افراد بسیار زیادی هستند که خود را به عنوان یک کارشناس بازاریابی به سایت‌ها و فروشندگان اینترنتی معرفی می‌کنند، اما تعداد کمی از آن‌ها واقعا می‌دانند که چه کاری باید انجام دهند و چطور تاثیر گذار باشند. یک کارشناس بازاریابی باید از زیر و بم موتورهای جستجو آگاه باشد، شیوه‌های اجرای کمپین‌های تبلیغاتی را بداند و از بازارهای مورد نظر هر محصول و سرویس با خبر باشد. هر کدام از این موارد نیز به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که دانش درست از شبکه‌های اجتماعی نیز یکی از آن‌ها است. بنابراین ورود به این کار و یادگیری درست پیش از شروع به کار، یک کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان است که می‌توانند به خوبی از آن درآمدی جالب توجه داشته باشند و سالیان سال نیز در آن مشغول شوند.

۳. ساخت و توسعه اپلیکیشن، بازی و طراحی سایت

کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان با طراحی سایت

یک ایده کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان که در صورت عالی بودن در آن می‌توانید حسابی پول پارو کنید. هر چند که یادگیری برنامه نویسی با وجود انواع کدها و پیچیدگی آن‌ها، می‌تواند زمان‌بر باشد و هر شخصی حال و حوصله آن را نداشته باشد، اما بدون شک کاری نتیجه بخش خواهد بود. یکی از سرگرمی‌های همیشه در بورس بسیاری از مردم ایران، بازی‌‌ها و اپلیکیشن‌های جذاب موبایلی هستند که در صورت جذاب بودن حاضر هستند حتی برای آن‌ها پول خرج کنند. بنابراین اگر قصد ورود به این بازار را دارید و می‌خواهید شروع به یادگیری کنید، بهتر است پیش از هر سیستم عامل و کدهای خاصی، به سراغ یادگیری برنامه‌نویسی گوشی‌ها و تبلت‌های همراه بروید.

البته مسئله فقط مردمی نیستند که به دنبال اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی هستند، بلکه شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف نیز دائما به دنبال نوجوانانی با دانش برنامه‌نویسی هستند که بتوانند در این زمینه به آن‌ها کمک کنند. مخصوصا از آن جایی که برنامه نویس‌های باتجربه و کاربلد حتی برای کوچک‌ترین کارها پول درشتی از کارفرما طلب می‌کنند، این افراد به دنبال افرادی جوان‌تر و با تجربه کمتر هستند که برخی از کارهای عادی آن‌ها را نیز به ثمر بنشاند و پول کمتری خرج کنند. اگر کمی زرنگ باشید می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید و نه تنها با انجام کار برای آن‌ها پول به جیب بزنید، بلکه تجربه‌ای عالی در کارنامه خود ثبت کنید.

طراحی سایت دیگر کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان است که امروزه خواهان زیادی دارد و تقریبا هر شرکت و تجارت بزرگ یا حتی یک کسب و کار کوچک، به دنبال ایجاد یک سایت برای خود است. طراحی سایت همانند برنامه‌نویسی، نیاز به یادگیری سخت دارد که نتیجه بخش و پر سود خواهد بود. 

۴. یک ستاره در شبکه‌های اجتماعی شوید

کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان با ستاره شدن در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی بیشترین نفوذ و تاثیر را نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان دارند. بنابراین تبدیل شدن به یک چهره یا برند مطرح در آن، باعث خواهد شد شب‌ها روی اسکناس‌هایی بخوابید که با کار کردن برای خود آن‌ها را به دست آورده‌اید. اما چطور می‌توان در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد؟ تنها کافی است اجرایی جذاب داشته باشید، ایده‌هایی جالب توجه اجرا کنید و کاریزمای منحصر به فرد خود را داشته باشید.

 منظور از ستاره شدن در شبکه‌های اجتماعی، ایجاد کانال‌های تلگرامی و قرار دادن پست‌های مختلف نیست. بلکه منظور تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر است که مردم شما را دنبال کنند و شرکت‌ها و کسب ‌و کارهای مختلف برای تبلیغات به سراغ شما بیایند. اینستاگرام یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام این کار است. در صورت داشتن تخصصی خاص مانند غذا و آشپزی، مد و زیبایی، حیوانات خانگی، انواع ترفندها و موارد مختلف دیگر، می‌توانید خود را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کنید.

۵. یوتیوب و آپارت

کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان با یوتیوب

میلیون‌ها میلیون کاربر روزانه از یوتیوب استفاده می‌کنند و بارانی از پول در آن در جریان است؛ اما چطور یوتیوب می‌تواند پولساز باشد؟ مطرح شدن در یوتیوب هم می‌تواند سخت و هم می‌تواند آسان باشد و این کاملا بستگی به استعداد و ذوق شما دارد. دو نوع محتوا همیشه بیشترین بازخورد را در یوتیوب و دیگر شبکه‌های ویدیویی را دریافت می‌کنند: محتوای سرگرمی و محتوای آموزشی. در صورت داشتن تخصص جالب که خیلی از مردم به دنبال یادگیری آن‌ها هستند، می‌توانید به خوبی دنبال کنندگان زیادی را جذب کنید. از آموزش گیتار گرفته تا آموزش قرمه سبزی و راهنمایی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کامپیوترها و بازی‌های ویدیویی،‌ هر کدام به نحوی می‌توانند بسته به اجرا و طریقه آموزش، طرفداران زیادی را جذب کنند.

این روش یا به اصطلاح ویدیو بلاگینگ، در سال‌های اخیر به یکی از داغ‌ترین روش‌های کسب درآمد تبدیل شده که جیب بسیاری از جوانان خلاق را پر کرده است. تنها نکته مهم در تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر یا شخصی موفق در ویدیو بلاگ‌ها این است که فردی به شدت خلاق باشید، شخصیتی عالی داشته باشید و بتوانید ویدیوها و محتوایی با ارزش را به کاربران ارایه دهید. و البته این کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان، هزینه زیادی هم در بر ندارد و ویدیو بلاگینگ قطعا کسب و کاری هم نیست که به این زودی‌ها کمرنگ شود.

۶. دستیار مجازی و دورکاری

کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان با دورکاری

یک دستیار مجازی چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟ شرکت‌ها و کسب و کارهای زیادی وجود دارند که به دنبال افرادی هستند تا محتوای بلاگ سایت خود را توسعه دهند، شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را گسترش دهند، تخصصی در جمع‌آوری اطلاعات داشته باشند، به دسته بندی اطلاعات بپردازند و به طور کلی، یک آچار فرانسه برای انجام چنین اموری باشند. با داشتن کمی تخصص و آگاهی در این زمینه می‌توانید این گونه شرکت‌ها و کارفرمایان را پیدا کنید که برای انجام وظایفی از این دست به شما پول بدهند و عضوی از آن‌ها شوید.

می‌توانید روی یکی از این کارها تمرکز کنید یا این که همه آن‌ها را همزمان انجام دهید. همچنین ترجمه و ویراستاری از جمله دیگر کارهایی هستند که شامل چنین وظایفی می‌شود و بسیاری از سایت‌ها خواهان این گونه افراد هستند تا با گسترش وبلاگ سایت خود، در موتورهای جستجو خودی نشان دهند. نوجوانان با کار در چنین زمینه‌هایی نه تنها می‌توانند درآمدی خوب داشته باشند، بلکه این کارها تخصصی است که در آینده نیز می‌تواند به عنوان شغلی مهم به عنوان یک متخصص مورد استفاده قرار بگیرد.

۷. کسب و کار آموزشی

کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان با آموزش

یکی از روش‌های کسب و کار اینترنتی برای جوانان که در کشور ما توجه کمتری هم به آن شده است، کسب و کار آموزشی است. اگر فردی با اطلاعات بسیار خوب در یک رشته درسی هستید و نمرات بالایی در آن‌ها کسب کرده‌اید، قطعا می‌توانید به دیگران آموزش دهید. مخصوصا اگر شیوه تدریس و بیان شما عالی و منحصر به فرد باشد و از ساده‌ترین راه ممکن، سخت‌ترین دروس را به کاربران بیاموزید، نان‌تان در روغن است. باور کنید یا نه، سایت‌های آموزشی زیادی در دنیا وجود دارند که نه با ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ دلار، بلکه ماهانه میلیون‌ها دلار درآمد دارند و تجارتی مولتی میلیون دلاری برای خود راه انداخته‌اند. البته که همانند بسیاری از کسب و کارهای دنیا، نمی‌توان یک شبه به چنین پولی دست پیدا کرد و نیاز به زمان، تلاش و فداکاری فراوان دارد اما این دقیقا کاری فوق‌العاده است که می‌توانید از همان مقطع تحصیلی دبیرستان آغاز کنید، تا دانشگاه ادامه دهید و در صورت موفقیت قابل توجه، آن را به عنوان شغل اصلی خود ادامه دهید.