اگر تا چند سال پیش صحبت از این می‌شد که می‌توان به کسب درآمد از طریق اینترنت پرداخت و بدون نیاز به رفتن به محل کار و انجام کارها در منزل پول به جیب زد، برخی‌ها دل خود را می‌گرفتند و از ته دل می‌خندیدند و برخی‌ها اصلا این حرف را جدی نمی‌گرفتند. اما حالا به لطف رشد بی‌توقف تکنولوژی و ایجاد گلوگاه‌های بی‌شماری برای کسب درآمد از اینترنت، بسیاری از مردم چشم خود را برای پیدا کردن راهی برای پارو کردن پول به صورت آنلاین دوخته‌اند؛ حال این راه درآمد می‌تواند یک کار جانبی باشد یا می‌تواند به عنوان شغل اصلی تلقی شود. اما چطور می‌توان به این مقصود رسید؟ آیا هر شخصی می‌تواند این کار را انجام دهد؟ با استارتاپت همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

رک و پوست کنده بگویم، هر شخصی قادر است به کسب درآمد از طریق اینترنت بپردازد و خیلی راحت و با حوصله می‌توانید برخی از فوت و فن‌ها را یاد بگیرید و البته یک سری چیزها را نیز تجربه کنید. بزرگ‌ترین مزیت اینترنت این است که برای تمام مردم دنیا، بدون در نظر گرفتن سن، مکان یا تحصیلات، آزاد و قابل استفاده است. اما این که فکر کنید کار راحتی در پیش دارید، یک اشتباه بزرگ است و در دنیای آنلاین، شکست‌ها، اشتباهات و پستی و بلند‌ی‌ها به همان اندازه امری اجتناب ناپذیر هستند که در کسب و کارهای فیزیکی نیز برای موفقیت باید از آن‌‌ها عبور کنید.

راه‌های کسب درآمد از طریق اینترنت

گول جملات دروغین را نخورید

بیش از ۳ میلیارد نفر در دنیا از اینترنت استفاده می‌کنند و بهترین زمان است تا کسب و کار خود را در این دنیای غول پیکر آغاز کنید. اما یکی از مسائلی که باعث شده بسیاری از مردم راهی اشتباه را انتخاب کنند،‌ این است که بدون تحقیق و برنامه‌ریزی درست، گول جملات دروغین برخی از سایت‌ها و تبلیغات را با وعده کسب درآمد «راحت و بی‌دردسر» می‌خورند. کسب درآمد از اینترنت قرار نیست شما را یک شبه پولدار کنند، اما برای برخی‌ها به عنوان یک شغل اصلی و برای برخی دیگر به عنوان یک شغل فرعی، با برنامه‌ریزی و اهداف درست می‌تواند به عنوان منبع‌ درآمدی جذاب شناخته شود.

کسب درآمد از طریق اینترنت، همانند بسیاری از دیگر کسب و کارها، برای موفقیت به وقت گذاشتن، تلاش، تحمل، برنامه، سختی و مشقت نیاز دارد. این حرف برای ترساندن شما نیست، بلکه هدف این است که تا جای ممکن، متوجه شوید که این مقاله قصد دارد به شکلی واقعی، شما را به کسب درآمد از طریق اینترنت هدایت کند. هیچ دوز و کلکی در کار نیست، همه چیز به تلاش خود شما بستگی دارد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در حال حاضر، اینترنت پر شده است از کسب و کارهای آنلاین و فروشندگانی که شاید چندان موفقیت جالبی هم نصیب آن‌ها نشده باشد و در این بین چند سایت بزرگ هستند که توانسته‌اند به جایگاه بالایی برسند. اما این فکر را از سر خود بیرون بریزید که نمی‌توان در دنیای اینترنت و در برابر برخی سایت‌ها قد علم کرد. مسئله این است که بسیاری از مردم، سراغ ایده‌هایی می‌روند که در اینترنت و جامعه اشباع شده است و به سراغ ساده‌ترین مسیر رفته‌اند. برای ایستادگی و موفقیت، شما باید باهوش باشید، به دنبال بهترین موقعیت‌ها بگردید و برای کسب درآمد از طریق اینترنت، کاری منحصر به فرد انجام دهید.

راه و روش‌های کسب درآمد از طریق اینترنت

روش‌های کسب درآمد از طریق اینترنت

در این مطلب برخی از بهترین روش‌های کسب درآمد از اینترنت را بررسی و پستی و بلندی‌های احتمالی آن‌ها را موشکافی می‌کنیم. فراموش نکنید که دنیای آنلاین و مخصوصا تجارت در آن، فضایی به شدت رقابتی است و تلاش، تمرکز، حوصله، هوش و منحصر به فرد بودن، از عناصر کلیدی موفقیت در این مسیر هستند. بنابراین هیچ یک از موارد بیان شده در این مطلب، قرار نیست خیلی زود درآمد بالایی برای شما به همراه داشته باشند و با تلاش و حوصله، در بلند مدت نتایج زحمات خود را خواهید دید. همچنین این مطلب به گونه‌ای ترتیب داده شده که در ایران قابل انجام باشد و بسیاری از روش‌هایی که برای خارج از ایران مناسب است در این مقاله فاکتور گرفته شده است.

۱. با ایجاد یک وبسایت، از فروش رابطه‌ای استفاده کنید

اگر ایده و موقعیت مناسبی می‌بینید که نسبت به آن علاقه‌مند هستید و فکر می‌کنید می‌توانید حول محور آن خواننده و بازدید کننده جذب کنید، با ایجاد یک بلاگ کار خود را آغاز کنید و با روش بازاریابی رابطه‌ای یا بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing) و با موفقیت در این مسیر، پول خوبی به جیب خواهید زد. احتمالا برای شما سوال شده باشد که با وجود این همه سایت‌های رنگارنگ در زمینه‌های مختلف، چطور می‌توان دیده شد.

دیده شدن سایت و بلاگی که راه‌اندازی کرده‌اید، وابسته به مسائل زیادی از جمله منحصر به فرد بودن، بازار مورد هدف، انجام دستورالعمل‌های موتورهای جستجو و بسیاری از موارد دیگر است. موفقیت برای برجسته کردن بلاگ یا سایتی که آغاز کرده‌اید کار راحتی نیست، اما با حوصله و زمان، می‌توانید آن را به جایگاهی برسانید که درآمد میلیونی برای‌تان به همراه داشته باشد.

زمانی که بلاگ خود را به جایگاه مناسبی رساندید، مرحله بعد این است تا چه محصول و شرکتی می‌توانند با شما در بازاریابی رابطه‌ای همکاری کنند و از طریق بلاگ‌ شما به فروش محصولات بپردازند که رابطه مستقیمی با بازار مورد نظر شما دارند.

به زبان ساده بگویم، فروش رابطه‌ای یا بازاریابی وابسته، یعنی محصولات یا سرویس شخص یا شرکت دیگر را از طریق معرفی آن به خواننده و هدایت آن‌ها به فروشگاه آنلاین، به فروش برسانید. این عمل زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که مطلبی به شدت با ارزش و غنی تولید کنید که خوانندگان زیادی جذب کند و در عین حال آن‌ها را مجاب کند که محصول شخص یا شرکت مورد نظر را خریداری کنند و در این بین شما با یک توافق با فروشنده، درصدی را دریافت خواهید کرد.

برای کسب در آمد از طریق اینترنت با این روش، راه سخت و دشواری در پیش دارید، اما سایت‌هایی هستند که توانسته‌اند میلیون‌ها درآمد کسب کنند و این کار مرزی هم نمی‌شناسد. سایتی وجود دارد که توانسته‌ است تنها در ۱۲ ماه، به درآمدی ۲ میلیون دلاری برسد. حال شما با بررسی بازار ایران و یافتن خواسته‌های درست، می‌توانید به درآمد کلانی دست پیدا کنید.

۲. سایت فروشگاه الکترونیکی ایجاد کنید

کسب درآمد از طریق اینترنت و سایت فروشگاهی

بله، سایت‌های فروش اینترنتی زیادی وجود دارند که برخی از آن‌ها تخصصی و برخی دیگر هزاران هزار محصول مختلف را برای کاربران در دسترس قرار می‌دهند. اما اگر یک ایده بکر و بهتر برای ایجاد فروشگاه اینترنتی دارید، چرا آن را راه‌اندازی نکنید؟

ایجاد یک فروشگاه اینترنتی (eCommerce Site) یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کسب درآمد از طریق اینترنت است. اگر مغازه یا تولیدی خاصی دارید، می‌توانید با ایجاد فروشگاه اینترنتی، فروش و بازار محصولات خود را گسترش دهید، اگر امکانش را دارید می‌توانید محصولات جذابی که در فروشگاه‌های دیگر به راحتی پیدا نمی‌شوند را وارد کرده و به فروش برسانید یا ده‌ها ایده دیگر.

حتی اگر امکانش را دارید، می‌توانید از سایت‌های بزرگی مانند AliExpress محصولاتی را تهیه کنید که در کشور به راحتی قابل دسترس نیستند. سپس روی معرفی آن‌ها در فضای اینترنت زمان بگذارید و در نهایت خواننده را به خرید آن مجاب کنید.

درست است که سایت‌های بزرگی مانند دیجیکالا به عنوان یک غول فروشگاه اینترنتی شناخته می‌شوند، اما فراموش نکنید در خارج از کشور نیز سایت‌های بزرگی مانند آمازون وجود دارند که البته باعث نشده‌ است جلوی برخی ایده‌های ناب را بگیرد و مانع از موفقیت فروشندگان کوچک‌تر اما باهوش و منحصر به فرد شود. بنابراین اگر احساس می‌کنید می‌توانید فروشگاهی منحصر به فرد ایجاد کنید، دست به کار شوید.

۳. تخصصی خاص دارید؟ آن را بفروشید

اگر نویسنده قوی هستید، طراح هستید، در توسعه سایت خبره هستید، تخصصی در بازاریابی دارید یا حتی می‌توانید یک مترجم یا ویراستار خوب باشید، ارایه تخصص هیچگاه ساده‌تر از این روزها نیست. سایت‌هایی در ایران مانند جابینجا یا پونیشا وجود دارند که رابطه‌ای میان کارفرما و شما هستند. می‌توانید بگردید و ببینید کدام شرکت و کارفرما به تخصص شما نیاز دارد و با داشتن رزومه‌ای مناسب، جذب آن‌ها شوید. این کار یا به اصطلاح درست‌تر، فریلنسینگ، تبدیل به یکی از کارهای محبوب نه فقط در ایران بلکه در بسیاری از نقاط دنیا شده است. جالب است بدانید که بیش از ۵۴ میلیون نفر از آمریکایی‌ها کارهای سنتی رایج را کنار گذاشته‌اند و به تجارت فرینلسینگ روی آورده‌اند.

البته در حالی که در دنیا بسیاری از کمپانی‌ها و شرکت‌ها، با دور کاری و انجام کار در خانه مشکلی ندارند، هنوز در ایران بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند افراد را به صورت حضوری در شرکت استخدام کنند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید استخدام‌های اینترنتی را پیدا، و نیاز برای تخصصی که در اختیار دارید را جستجو کنید.

۴. دانش خود را بفروشید

کسب درآمد از طریق اینترنت با فروش دانش خود

این کار همانند سرویس فری‌لنس است، اما بر خلاف آن، به جای تخصص، شما دانش خود را به فروش می‌رسانید. اگر دانش خاصی در اختیار دارید که مناسب نیاز جامعه هستند، شک نکنید که صدها نفر حاضر می‌شوند از شما کمک بگیرند و در ازای این کمک پول پرداخت کنند. برای مثال اگر یک مربی بدنسازی هستید، می‌توانید با ارایه برنامه‌های ورزشی مناسب کسب درآمد کنید و البته با کار درست و شهرت، خواهید دید که درخواست‌ها و به دنبال آن پول، چه رشدی خواهند داشت. دانش کافی در نرم‌افزارهای تخصصی دارید؟ بسیاری از مردم خواهان یادگیری این برنامه‌ها هستند، دانش خود را به آن‌ها بفروشید.

و البته چه بهتر می‌شود که اگر راهی پیدا کنید تا این دانش و تجربه خود را درون پکیجی شکیل قرار دهید و حاضر و آماده، آن را به مردم به فروش برسانید. مهم نیست یک متخصص باشید که در حال حاضر بیکار هستید یا برای یک شرکت بزرگ کار می‌کنید. می‌توانید دانش و تجربه خود را با روشی مناسب به فروش برسانید و به کسب درآمد از طریق اینترنت بپردازید.

۵. کانال سرگرمی یا آموزشی یوتیوب ایجاد کنید

اگر دانش جذابی دارید یا فکر می‌کنید می‌توانید با هنر خود در هر زمینه‌ای بینندگان را سرگرم کنید، نان‌تان در روغن است. یوتیوب (Youtube) یکی از بزرگ‌ترین موتورهای جستجوی دنیا است که روزانه بیش از ۵ میلیون بازدیدکننده دارد و اگر بتوانید افراد زیادی را جذب خود کنید، پارو کردن پول در آن کار سختی نیست.

سیستم این موتور جستجوی ویدیویی فوق‌العاده جذاب به این صورت است که بر اساس تبلیغات عمل می‌کند. هر چقدر که بازدیدکنندگان شما زیاد باشند، پول بیشتری به جیب می‌زنید. زمانی که هر ویدیو شما ۱۰۰۰ نفر بیننده داشته باشد، ۲ الی ۴ دلار دریافت می‌کنید؛ کم است نه؟ اما تصور کنید چندین ویدیو داشته باشید که هر کدام ماهانه بیش از ۵ هزار نفر تماشاگر داشته باشد، آنگاه ماهی بیش از ۲۰۰۰ هزار دلار به جیب می‌زنید. تصور کنید ویدیوهای شما به بازدید‌های میلیون دلاری برسند!

ساخت کانال یوتیوب همانند ایجاد یک سایت یا بلاگ است، اما برخلاف آن‌ها که باید به نویسندگی بپردازید، در یوتیوب باید ویدیوهایی بسیار جذاب تهیه کنید. محبوب‌ترین کانال‌های یوتیوب اکثرا مربوط به مسائل آموزشی یا سرگرمی هستند. باور کنید یا نه، این روزها یوتیوب از کلاس‌های آموزشی حضوری جذاب‌تر، سریع‌تر و به صرفه‌تر است و معلمین، استادها، مربیان و کاربلدهایی که به خوبی در این شبکه به بیننده درس می‌دهند، به شدت مورد توجه قرار می‌گیرند. همچنین ویدیوهای سرگرم کننده محبوبیت خارق‌العاده‌ای در یوتیوب دارند. بررسی محصولات مختلف، ویدیوهای کمدی یا دوربین مخفی‌ها، یا حتی بررسی یا راهنمایی بازی‌های ویدیویی و جعبه گشایی محصولات، تماشاگران میلیونی دارند.

هرچند شاید دسترسی به یوتیوب در ایران کار ساده‌ای نباشد اما دسترسی به آن غیر ممکن نیست. همچنین می‌توانید از نمونه داخلی آن مانند آپارات استفاده کنید.

۶. اینفلوئنسر اینستاگرام شوید

کسب درآمد از طریق اینترنت و اینستاگرام

زمانی که هنر، قدرت سرگرم کنندگی یا کاریزمایی جذاب داشته باشید و بتوانید با ویدیوهای خود صدها هزار نفر فالوور جذب کنید، تبریک می‌گویم، شما یک اینفلوئنسر هستید که می‌توانید خود را در پول غرق کنید. اگر اکانت اینستاگرام خود را بتوانید با ویدیوهای جذاب در هر زمینه‌ای، با میلیون‌ها نفر فالوور (واقعی) پر کنید و مخصوصا اگر ده‌ها هزار کامنت هم زیر هر یک از پست‌های شما ارسال شود، بسیاری از برند‌ها، کمپانی‌های بزرگ یا حتی استارتاپ‌ها یا فروشگاه‌هایی که به دنبال دیده شدن هستند، حاضر می‌شوند برای تبلیغ در اکانت اینستاگرام شما پول خرج کنند. البته که مطرح شدن در این شبکه کار راحتی نیست، مگر همانطور که در ابتدای این بخش گفتم، استانداردهای جذابی را برای جذب فالوور داشته باشید. فاکتورهایی نظیر کاریزما، اجرای عالی، و سرگرم کننده بودن، باعث شده‌اند تا این کار برای هر شخصی مناسب نباشد.

۷. از استریم ویدیو استفاده کنید

استریم در فضای اینترنت کاری، تخصصی‌تر است و مناسب هر شخصی نیست. به صورت دقیق‌تر، استریم بیشتر برای افرادی با توانایی بالا در بازی‌های ویدیویی و البته جذابیت در اجرا، مناسب است. استریم به این صورت است که ویدیویی جذاب، کنفرانسی پر بیننده یا یک بازی محبوب را در کانال یوتیوب، توییت، یا حتی آپارت در کنار حضور خود از طریق وبکم یا دوربین، به دیگر کاربران نشان می‌دهید. در مورد آن‌ها صحبت می‌کنید، به انجام آن‌ها می‌پردازید و ده‌ها کاری که بتواند برای کاربر هیجان‌انگیز و جالب باشد.

هر چه جذاب‌تر باشید، هر چقدر یک ویدیو یا کنفرانس را سرگرم کننده‌تر با دیگران دنبال کنید و هر چقدر اجرای یک بازی ویدیویی را با نمایش و اجرایی هیجا‌ن‌انگیزتر به نمایش بگذارید، بازدیدکنندگان بیشتری خواهید داشت که پول زیادی را به حساب شما سرازیر می‌کنند. جالب است بدانید افرادی هستند که شغل اصلی آن‌ها همین استریم بازی‌های ویدیویی است و ماهانه میلیون‌ها دلار درآمد دارند.

۸. به بازارهای ارز دیجیتال وارد شوید

کسب درآمد از طریق اینترنت و ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتالی، رمزارزها، بیت کوین، اتریوم و ده‌ها نام دیگر، این روزها کلماتی هستند که مردم کنجکاو را جذب خود کرده‌اند. ارزهای دیجیتال چند سالی است که کار خود را آغاز و طی یکی دو سال اخیر به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده‌اند. ویژگی‌های جذاب و قیمت بسیار بالای برخی از آن‌ها، حتی دولت‌ها و موسسات را نیز درگیر خود کرده و مردم برای یادگیری چگونگی به دست آوردن این رمزارزها کنجکاورتر از هر زمان دیگری، اینترنت را زیر و رو می‌کنند. اگر می‌خواهید با ارزهای دیجیتالی کسب درآمد داشته باشید، به آگاهی کاملی از چگونگی عملکرد رمزارزها، چگونگی استخراج یا خرید آن‌ها و همچنین چگونگی ذخیره این نوع پول دیجیتال نیاز دارید.

البته که این روش کسب درآمد از طریق اینترنت، کمی با دیگر روش‌های گفته شده فرق دارد، چرا که برای استخراج پول نیازمند به سیستم‌های مخصوص هستید که به خودی خود میلیون‌ها تومان خرج دارند، یا تبادل آن نیاز به سرمایه اولیه دارد. اما زمانی که بتوانید از راه درست به میزان خوبی استخراج یا تبادل درست دست پیدا کنید، می‌توانید شب‌ها روی تختی پوشیده از پول بخوابید.

همچنین خرید و فروش رمزهای دیجیتالی، هرچند در حال حاضر در کشور امری چندان راحت نیست، اما از دیگر روش‌های کسب درآمد اینترنتی به شمار می‌رود. کافی است با سرمایه گذاری درست، شناخت بازار و آگاهی از سیر صعودی و نزولی رمزارزها، به خرید پول دیجیتالی مناسب بپردازید و سپس آن‌ها را بفروشید.

برای اطلاعات تکمیلی در مورد رمزارزها می‌توانید به سایت کوین نیک مراجعه کنید.

۹. استارتاپ راه‌اندازی کنید

قطعا بسیاری از شما رویای کار کردن و ایجاد تجارتی برای خود را دارید که زیر دست هیچ مدیر و شخصی قرار نگیرید. ایجاد یک استارتاپ و رشد آن، یکی از سخت‌ترین روش‌های کسب درآمد از طریق اینترنت است، اما در عین حال زمانی که بتوانید موفق شوید، درآمد شگفت‌انگیزی خواهید داشت.

کسب درآمد از طریق اینترنت و راه‌اندازی استارتاپ

یکی از اولین نکاتی که در ایجاد استارتاپ آنلاین باید بدانید، این است که پول در هوا معلق است، اما بدون داشتن یک ایده درست و رساندن ایده و استارتاپ خود به اوج، هر چقدر هم که به هوا بپرید قادر نخواهید بود این پول‌های معلق را به چنگ بیاورید. بنابراین، با داشتن یک ایده ناب و صرف تلاش بی‌وقفه و هزینه کردن زمان و سرمایه، می‌توانید جزو آن دست افرادی باشید که کسب و کار منحصر به فرد خود را ایجاد کرده‌اید.

البته باید توجه داشته باشید که موفقیت یک استارتاپت، نیاز به شناخت بسیاری از فعالیت‌ها در زمینه‌های مختلف است. باید دامنه وسیعی از صنعتی که قصد دارید در آن فعالیت کنید را بشناسید، مشکلات مردم را درک کنید، ایده‌های حل آن مشکلات را بیابید و آن را به گونه‌ای ارایه دهید که مردم برای دریافت محصول یا سرویس، پول خرج کنند. همچنین در عین حال باید رقبای خود را بشناسید و آن قدر متفاوت عمل کنید بتوانید در بازار آنلاین یا غیر آنلاین سر خود را بالا بگیرید.

بله، ایجاد یک استارتاپ و موفقیت در آن سخت است، اما غیر ممکن نیست!