هزاران هزار کتاب کسب و کار و مقاله در مورد موفقیت، و راه‌های تبدیل شدن به یک مدیر موفق نوشته شده است. اما در بین تمامی آن‌ها، کتاب‌هایی وجود دارند که ارزشمندتر از سایرین هستند و حتی برخی از آن‌ها سالیان سال، به عنوان منبع مهمی برای کارآفرینان بزرگ و دانشجویان، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ما در این مطلب از استارتاپت، ۱۳ کتاب بسیار ارزشمند در حوزه تجارت و کسب و کار معرفی کرده و خواندن آن‌ها را به تمام افرادی که دنبال موفقیت هستند، پیشنهاد می‌کنیم. اگر شما قصد راه اندازی یک کسب کار موفق را دارید و می‌خواهید به شخص موفق‌تری تبدیل شوید؛ با ما برای معرفی این ۱۳ کتاب کسب و کار همراه باشید.

کتاب کسب و کار موفق

۱. کتاب استارتاپ ناب

 • نام اصلی: The Lean Startup
 • نویسنده: اریک ریس (Eric Ries)
 • مترجم: محمد جواد احمدپور

کتاب «استارتاپ ناب»، به قلم اریک ریس، در مورد یک متدولوژی مدرن و موفق کارآفرینی به نام «استارتاپ ناب» می‌پردازد. این متدولوژی که توسط شخص اریک ریس ابداع شد، روشی ترکیبی از کسب و کار فرضیاتی است. مبحث اصلی کتاب در این باره است که قبل از ورود به بازار تجارت، باید با آزمایش سریع در بازار، ایده کسب و کار را اعتبارسنجی کرد. با این روش ریسک اجرای ایده کم‌تر می‌شود. با کنترل هزینه، می‌توان سرمایه را کاهش داد و به طور کلی، به کمک روش «استارتاپ ناب»، کسب و کار تازه خود را با خیالی آسوده‌تر شروع کرد.

در کتاب کسب و کار «استارتاپ ناب»، مفاهیم و نکات استارتاپی را به زبان ساده مطالعه خواهید کرد و راه و روش صحیح کارآفرینی را یاد خواهید گرفت. این کتاب، ذهنیت شما را نسبت به کارآفرینی، سر و سامان خواهد داد و در‌می‌یابید که برای شروع یک کسب و کار بزرگ، نیاز به داشتن پول زیاد نیست. پس مانند مایکروسافت در یک گاراژ، کار خود را آغاز کنید یا یک کارمند در شرکتی معتبر باشید.

کتاب کسب و کار «استارتاپ ناب»، می‌آموزد که برای موفقیت، باید مدیریت صحیح داشته باشید. به عبارت دیگر، کسب و کار پایدار ایجاد کنید، پیشرفت فرآیند‌های خود را کنترل کنید، مشکلات را بسنجید و دائما به دنبال یادگیری باشید. کتاب «استارتاپ ناب» یکی از بهترین کتاب های کسب و کار است که مورد توجه مدیران و کارآفرینان قرار گرفته است.

۲. کتاب طرح تجاری یک صفحه‌ای

کتاب کسب و کار طرح تجاری
 • نام اصلی: The One Page Business Plan
 • نویسنده: جیم هورن (Jim Horan)
 • مترجم: علیرضا فیض بخش

کتاب کسب و کار «طرح تجاری یک صفحه‌ای»، به طور مستقیم روی طرح تجاری یا Business Plan تمرکز دارد. در مجموعه کتاب‌های جیم هورن، درباره جوانب مختلف آن، صحبت شده است؛ هرچند که در ایران تنها یکی از کتاب‌های او ترجمه شده است. این کتاب برای افرادی تدارک دیده شده که قصد ایجاد یک کسب و کار و تبدیل شدن به کارآفرین موفق را دارند و در پرورش ایده خود، با چالش‌های زیادی رو به رو هستند. هر کارآفرین برای ایجاد کسب و کار خود، به تحلیل و بررسی چالش‌ها نیاز دارد و باید با دقت، ریسک‌ها و ایده‌هایی که در ذهن دارد را با حساب و کتاب پیش ببرد.

این کتاب مرتبط با کسب و کار به شما خواهد آموخت که چطور برنامه‌های خود را تدوین کنید، چارچوب مناسبی برای کسب و کار تعیین کنید و چطور ایده‌های خود را به مرحله پختگی برسانید. بنابراین اگر در یک سازمان و شرکت بزرگ در حال کار هستید یا فردی با تجربه در زمینه کسب و کار هستید، «طرح تجاری یک صفحه‌ای» شاید چندان مناسب شما نباشد و روی تازه کارها تمرکز دارد.

در این کتاب مرتبط با تجارت، بخش‌هایی مثل باورهای غلط درباره طرح کسب و کار، پروراندن ایده جدید، چگونگی تعریف موفقیت و استراتژی‌های مناسب برای رشد فعالیت‌ها را خواهید خواند.

۳. کتاب خلق مدل کسب و کار

 • ‌نام اصلی: Business Model Generation
 • نویسندگان: الکساندر استروالدر (Alexander Osterwalder)، ایو پیگنیور (Yves Pigneur)
 • تیم مترجمان: غلامرضا توکلی، بابک وطن دوست، حسام‌الدین ساروقی و بهامین توفیقی

کتاب‌های زیادی در زمینه‌های مختلف، به یک شگفتی تبدیل شدند و کتاب‌‌های کسب و کار هم از این قاعده مستثنی نیستند. یکی از همین نمونه‌های تحول آفرین در زمینه کسب و کار، کتاب «خلق مدل کسب و کار» است که منتقدین به آن لقب کتابی برای شرکت‌های آینده داده‌اند. تمرکز اصلی این کتاب، روی معرفی ابزار بوم کسب و کار (Business Model Canvas) است و قصد دارد تا به کارآفرینان نحوه ترسیم و برقراری ارتباط میان بخش‌های مختلف کسب و کار را بیاموزد.

بخش‌های مختلف این کتاب، شامل چگونگی دسترسی پیدا کردن به مشتریان، نحوه ارتباط با مشتریان، فعالیت‌های کلیدی تعریف کننده کسب و کار، بخش‌بندی مشتریان، جریان درآمد کسب و کار و غیره می‌شود.

پیشنهاد شده است که تا قبل از به جریان انداختن ایده کسب و کار خود، مطالعه این کتاب را در برنامه خود داشته باشید. چرا که این کتاب سوال‌ها و پاسخ‌هایی را در خود جای داده‌ است که با عدم آگاهی از آن‌ها، شاید در آینده با هزینه‌ای سنگین، این درس‌ها را تجربه کنید که قطعا به نفع کسب و کار شما نخواهد بود.

۴. کتاب با چرا شروع کنید

کتاب کسب و کار با چرا شروع کنید
 • نام اصلی: Start With Why
 • نویسنده: سایمون سینک (Simon Sinek)
 • مترجم: علیرضا خاکساران

کتاب کسب و کار «با چرا شروع کنید» یک اصل مهم در دنیای کسب و کار را بررسی می‌کند؛ تا ندانید چرا می‌خواهید کاری را انجام دهید، بهتر است دست به انجام آن کار نزنید. در این کتاب مطرح می‌شود که قبل از رفتن به سراغ پاسخ‌ سوال‌هایی که با «چگونه» و «چی» شروع می‌شوند، ابتدا به سراغ جواب سوال‌هایی بروید که با «چرا» شروع می‌شوند. در کتاب «با چرا شروع کنید»، کلمه «چرا» اشاره به اهداف و انگیزه‌ای است که به دنبال آن خواهید رفت و تا انگیزه و اهداف خود را نشناسید، قادر به پاسخ دیگر سوال‌ها نیستید.

جالب است بدانید که این کتاب، موفقیت بسیاری را در داخل و خارج از ایران کسب کرده است. «با چرا شروع کنید» اولین کتاب سایمون سینک، استاد ارتباطات استراتژیک دانشگاه کلمبیا، به شمار می‌رود. این کتاب در سال ۲۰۰۹ به رشته تحریر درآمد و به عنوان یکی از برترین کتاب‌های همان سال شناخته شد.

کتاب «با چرا شروع کنید» با تمرکز روی توسعه فردی و رهبری خود را به یکی از کتاب های کسب و کار جذاب تبدیل کرد. همچنین با مثال‌های جذابی از کمپانی‌های شناخته شده‌ای مانند اپل، جذابیت به مراتب بیشتری برای مخاطبان و کارآفرینان جوان ایجاد کرده است. این کتاب همانطور که به مبحث «چرا» می‌پردازد، راه و روش‌های فروش محصولات به مشتری، وفاداری مشتری و الهام بخش بودن را هم بررسی می‌کند.

۵. کتاب ساختن برای ماندن

 • نام اصلی: Built To Last
 • نویسنده: جیم کالینز (Jim Collins)، جری پوراس (Jerry Porras)
 • مترجم: فضل اله امینی

کتاب کسب و کار «ساختن برای ماندن» یکی از کتاب‌های کلاسیک پرروش مدیریت است و بر دلایل اصلی متمایز شدن شرکت‌های برتر با دیگران تمرکز دارد. با این که پیش از این کتاب، بارها و بارها از مدیریت و چشم انداز صحبت شده است؛ اما کالینز و پوراس با این کتاب بیش از پیش، به ترویج مدیریت صحیح و چشم انداز روشن کمک کرده‌اند.

کتاب «ساختن برای ماندن»، با بررسی چند شرکت برتر، معیارهای موفقیت آن‌ها را به اشتراک می‌گذارد. از نگاه جیم کالینز، شرکت‌هایی موفق هستند که در صنعت خود برجسته بوده و فعالان کسب و کار، به خوبی از کار آن‌ها آگاه باشند. همچنین نقش و محصولی ماندگار در صنعت خود داشته و مدیران موفقی را پرورش داده باشند.

این کتاب به مدیران یاد می‌دهد که یک محصول موفق، باعث نمی‌شود تا شرکت موفقی داشته باشید؛ بلکه یک مدیر موفق باید چرخه‌ای از محصولات موفق را تجربه کند. از دیگر بخش‌های جالب این کتاب، روش مقایسه شرکت‌های موفق است و در آن، کمپانی‌های ارزشمند با سازمان‌هایی مقایسه می‌شوند که تنها یک پله از آن‌ها عقب‌تر هستند. در واقع کتاب «ساختن برای ماندن»، مقایسه‌ای بین موفق‌ترین‌ها با موفق‌ها است.

۶. کتاب از خوب به عالی

کتاب کسب و کار از خوب به عالی
 • نام اصلی: Good to Great
 • نویسنده: جیم کالینز (Jim Collins)
 • مترجم: فاطمه باغستانی

کتاب «از خوب به عالی»، یکی دیگر از کتاب‌ های کسب و کار موفق جیم کالینز در حوزه مدیریت می‌باشد که مورد توجه بسیاری از مدیران کسب و کار قرار گرفته است. این کتاب باورهایی که تا به حال در مورد مدیریت داشتید را زیر سوال خواهد برد. پس از مطالعه آن، خواهید آموخت که واژه خوب بودن و رسیدن به یک جایگاه خوب، چیزی جز یک وضعیت متوسط و معمولی برای یک مدیر نیست. اعتقاد بر این باور که خوب بودن برای یک مدیر کافی است، شما را برای رسیدن به جایگاه‌هایی به مراتب بالاتر و عالی‌تر، باز می‌دارد.

این کتاب کسب و کار، روی کمال طلبی و تعریف جدیدی از استانداردهای عالی بودن که هر مدیری قادر است به آن دست پیدا کند،‌ تمرکز دارد. جیم کالینز تمام تلاش خود را در گردآوری مطالب آن کرده تا مدیران و کارآفرینان را آگاه کند که نباید به جایگاه خوب راضی شوند و در عوض باید برای عالی بودن، قدم بر دارند.

او به این منظور، در کتاب «از خوب به عالی»، روی شرکت‌های سهامی عام تمرکز کرده که بعضی ازشرکت‌های خوب و متوسط، فقط چند سال، رشد قابل توجه‌ای داشته‌اند. از خوب به عالی، دنیایی جدید و بدیع از اصول مدیریت را به شما معرفی می‌کند.

۷. کتاب چگونه از زمان درست استفاده کنیم

 • نام اصلی: The book of Time
 • نویسنده: لسلی آلدرمن (Lesley Alderman)
 • مترجم: ستاره بهروزی

همان طور که از نام این کتاب کسب و کار پیدا است، تمرکز ویژه‌ای روی مدیریت زمان دارد؛ اما از طرفی کتاب با بسیاری از کتاب‌ها و مقاله‌های مدیریت زمان، تفاوت دارد. لسلی آلدرمن، نویسنده این کتاب، سعی داشته تا نگارش کتاب به گونه‌‌ای باشد که ذهن مخاطب، تنها با چگونگی مدیریت زمان و یک سری فرمول، پر نشود.

برای این منظور، او مجموعه‌ای از آمارهای جالب و خواندنی را در کتاب گنجانده است که خوانندگان هم بسیار از آن، استقبال کردند. از آمار وقت‌گذرانی انسان‌ها گرفته تا میزان ساعتی که دانش آموزان سراسر دنیا صرف درس خواندن می‌کنند. جالب است بدانید که در بخشی از کتاب، میانگین مدت زمان ۵۰ فیلم برتر دنیا بر اساس آمار IMDB نوشته شده است، حتی زمان چرت زدن حیوانات. آیا می‌دانستید خفاش قهوه‌ای روزانه ۱۹/۹ ساعت می‌خوابد؟! بله این مطلب در کتاب چگونه از زمان درست استفاده کنیم، نوشته شده است.

آیا این کتاب می‌تواند مدیریت صحیح زمان را به خواننده بیاموزد؟ جواب منفی است، زیرا شخص نویسنده تاکید کرده است که در کتاب «چگونه از زمان درست استفاده کنیم»، با مجموعه‌ای از اعداد و ارقام رو به رو خواهید شد و نه بیشتر! اما دلیل این که چرا عنوان این کتاب تا این حد گمراه کننده ترجمه شده است، جای سوال دارد.

۸. کتاب استراتژی اقیانوس آبی

کتاب کسب و کار استراتژی اقیانوس آبی
 • نام اصلی: Blue Ocean Strategy
 • نویسنده: دبلیو چان کیم (W. Chan Kim)، رنه مابورنیا (Renee Mauborgne)
 • مترجم: علیرضا پور ممتاز

کتاب تجارت «استراتژی اقیانوس آبی» تمرکز ویژه‌ای روی رقابت در دنیای کسب و کار دارد. نویسندگان این کتاب سعی کرده‌اند تا اهداف خود را، جدا از هر گونه رقابت با سایر مقاله‌ها و کتاب‌هایی با موضوع مشابه، بیان کنند. آن‌ها عقیده دارند که بهترین استراتژی برای موفقیت در رقابت، این است که اصلا وارد آن نشویم.

 از نگاه نویسندگان، فضای رقابتی و درگیری دائم با رقبا در حوزه کسب و کار، مانند یک اقیانوس خونین است. در این اقیانوس خونین، بازارهای شلوغ و پر رونقی وجود دارند و رقبا دائما برای رسیدن برای جایگاه بهتر، با یکدیگر مشغول نبرد می‌شوند و سعی دارند تا سهم بیشتری از بازار تقاضا را از آن خود کنند. اما یک اقیانوس آبی، فضایی است که بازارهای ناشناخته در آن وجود دارند، همه چیز ساکت و آرام است و تنها خلاقیت است که می‌تواند در این اقیانوس پیروز شود.

البته همین اقیانوس آبی هم می‌تواند دیر یا زود خونین شود. پس چه باید کرد؟ خواندن این کتاب جالب در دنیای رقاب کسب و کارها توسط منتقدین بزرگ، به عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌‌های کسب و کار قرن پیشنهاد شده است.

۹. کتاب راهنمای تفکر نقادانه

 • نام اصلی: Asking the Right Questions
 • نویسنده: ام نیل براون (M. Neil Browne)، استوارت ام کیلی (Stuart M. Keeley)
 • مترجم: کوروش کامیاب

زمانی که یک کتاب، یازدهمین نسخه خود را در سرتاسر جهان چاپ کرده باشد؛ به راحتی پی می‌برید که این کتاب کسب و کار، نه تنها یکی از قدیمی‌ترین بلکه یکی از بهترین مراجع آموزشی محسوب می‌شود.

همانطور که از نام کتاب پیدا است، تفکر نقادانه، روی پرسیدن سوال نقادانه تمرکز می‌کند. در این کتاب خواهیم آموخت که پرسیدن سوال صحیح چه فایده‌ای دارد؟ پرسیدن سوال و تفکرات نقادانه چه دست‌انداز‌هایی ایجاد می‌کند؟ استلال چیست؟ ارزش‌ها و مفروضات چه چیزهایی هستند؟ و …

از نگاه منتقدین، کتاب «راهنمای تفکر نقادانه» به دانشجویان کمک می‌کند تا با بررسی دقیق هر موضوع و تفکرات و سوال‌های نقادانه، از پذیرش هر اطلاعاتی پرهیز کنند. همچنین یاد بگیرند که چطور از زوایای مختلف، یک موضوع را در دنیای کسب و کار بررسی کنند.

۱۰. کتاب ۷ عادت مردمان موثر

کتاب کسب و کار عادت مردمان موثر
 • نام اصلی: The 7 Habits of Highly Effective People
 • نویسنده: استفان کاوی (Stephen Covey)
 • مترجم: الهام خرسندی

کتاب کسب و کار «۷ عادت مردمان موثر»، از آن قبیل کتاب‌هایی است که نوشتن آن، کار هر شخصی نیست. نویسنده این کتاب، استفان کاوی، یکی از رهبران و سخنرانان تاثیرگذار آمریکایی و از جمله تاجران موفق است که تجربیات خود را در این کتاب آورده است.

او در کتاب خود، دائما مثال‌های مختلفی از اشخاص موفق را در ذهن مخاطب پر نمی‌کند، بلکه با هفت عادت و نگرش درست، شما را به شخصی موفق تبدیل می‌کند. پویا و پیشگام بودن، دیدن آخر کار از ابتدا، نظم و ترتیب، تفکر برنده، درک کردن، تشریک مساعی و تیز کردن اره، ۷ عادتی هستند که در این کتاب، مطرح شده‌اند.

کتاب «۷ عادت مردمان موثر»، از همان سال ۱۹۹۰ که برای اولین بار چاپ شد، به یکی از پیشگامان حوزه خود تبدیل شد. این کتاب با بیش از ۱۰ میلیون نسخه فروش، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ های کسب و کار محسوب می‌شود.

۱۱. کتاب خانم رئیس

 • نام اصلی: Girlboss
 • نویسنده: سوفیا آموروسو (Sophia Amoruso)
 • مترجم: فرنوش جزینی

داستان زندگی برخی‌ جذاب است، مخصوصا آن‌هایی که از صفر به همه چیز رسیدند. سوفیا آمورسو یکی از آن‌ها است. دختر جوانی که زندگی به شدت سختی داشت، دزدی می‌کرد و تحصیل را در سن ۲۲ سالگی کنار گذاشته بود. روزی از روزها که مشغول چک کردن کارت‌های شناسایی لابی دانشکده هنری بود، تصمیم گرفت تا در سایت eBay، به فروش لباس بپردازد. او با طی کردن پستی و بلندی‌های زیاد، حالا موسس و مدیر یک شرکت چند میلیون دلاری در حوزه لباس بانوان است.

او تجربیات خود را در کتاب کسب و کار «خانم رئیس» آورده است تا دخترانی مانند خود را برای رسیدن به موفقیت‌های پر پیچ و خم راهنمایی کند. آموروسو در این کتاب مطرح می‌کند که همه چیز دانشگاه و درس نیست و بدون آن هم می‌توانید به موفقیت برسید. همچنین تلاش می‌کند تا به دختران جوان بگوید که به خود و افکار خود اعتماد کنند، شجاعت به خرج دهند و قوانین مهم پیروزی را به خوبی بشناسند.

کتاب «خانم رئیس» فهرستی از قواعد و ترفندهای تجارت را به جوانان نمی‌آموزد، بلکه در این کتاب پر فروش و موفق از نگاه نیویورک تایمز، یاد می‌گیرید که چگونه خلاق باشید، از اشتباهات درس بگیرید. همچنین می‌آموزید که چه زمان، یک سری قوانین را برای رسیدن به مرحله بالا، زیر پا بگذارید.

۱۲. کتاب جادوی فکر بزرگ

کتاب کسب و کار جادوی فکر بزرگ
 • نام اصلی: The Magic of Thinking Big
 • نویسنده: دیوید جوزف شوارتز (David J. Schwartz)
 • مترجم: ژنا بخت آور

کتاب «جادوی فکر بزرگ» بیشتر اینکه یک کتاب کسب و کار عالی باشد، کتابی فوق‌العاده در زمینه موفقیت است. میلیون‌ها نفر این کتاب را خریداری کرده‌اند، آن را با تمام وجود خوانده‌ و عاشقش شده‌اند. آن‌ها از تمام راه و روش‌هایی که در کتاب مطرح شده است، در زندگی خود بهره برده‌اند. ۶ میلیون نسخه فروش رفته از کتاب، بزرگی اثر دکتر دیوید شوارتز را ثابت می‌کند.

«جادوی فکر بزرگ» عقیده دارد که موفقیت افراد بیشتر از آن که به میزان هوش بستگی داشته باشد، به نوع تفکرشان بستگی دارد. نویسنده در پشت کتاب نوشته است که روش‌های بیان شده در این کتاب، برای عمل کردن به آن‌ها، مطرح شده‌اند و اگر فقط آن را بخوانید و بگذرید؛ هیچ چیزی به شما اضافه نخواهد کرد.

اگر می‌خواهید بدانید که افراد موفق، چگونه موفق شده‌‌اند و شما چگونه می‌توانید بین آن‌ها قرار بگیرید؟ اگر به دنبال اهداف کوتاه و بلند مدت هستید و حتی اگر به دنبال روشی برای خرسندی و شاد بودن می‌گردید، این کتاب را نباید از دست بدهید. دکتر شوارتز با یک برنامه‌ پیشرفت ۳۰ روزه، شما را در مسیر موفقیت هدایت خواهد کرد.

۱۳. کتاب سمفونی کفش‌ها

 • نام اصلی: Shoe Dog
 • نویسنده: فیل نایت (Phil Knight)
 • مترجم: علی رضا پارسایان

کمتر شخصی پیدا می‌شود که برند محبوب و فوق‌العاده موفق نایک (Nike) را نشناسد؛ حال چه چیز بهتر از اینکه خاطرات بنیان‌گذار آن را بخوانیم؟ داستان شکل گیری نایک را تجربه کنیم و در این میان از خلاقیت و سرسختی فیل نایت برای رسیدن به اهدافش آگاه شویم؟ شخصی که با ۵۰ دلار کار خود را شروع کرد و حالا ۳۳/۴ میلیارد دلار سرمایه دارد.

نایت، خالق و بنیان‌گذار شرکت نایک، ماجرای شکست‌ها، موفقیت‌ها و تلاش خود را برای رسیدن به موفقیت، با جذابیت هر چه تمام روایت می‌کند. طوری که این کتاب، نه تنها جذاب و خواندنی است؛ بلکه الهام بخش میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان بوده است.

بیل گیتس (Bill Gates)، یکی از بزرگترین بزرگان دنیای تجارت، کتاب «سمفونی کفش‌ها» را جزو ۵ کتاب برتر خود اعلام کرده است. از دیدگاه او، این کتاب یک داستان جذاب و یک یادآور صادقانه از این است که رسیدن به موفقیت، چه پستی و بلندی‌هایی دارد.