مطالعه همواره یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش و پرورش فردی بوده است. شاید این روزها دنیای تکنولوژی، اکثرمان را از این گوهر ارزشمند دور کرده باشد. اما باید اعتراف کرد که بهترین و سالم‎ترین آموزه‌ها در لابه‌لای ورق‌های کاغذ انتظار ما را می‌کشند تا به زندگی‌مان روشنی بیشتری ببخشند. استارتاپت تصمیم گرفته در این مقاله چند کتاب روانشناسی شخصیت را به شما معرفی کند که زندگی شخصی و کاری شما را دست‌خوش تغییر می‌کند.

۱. حالت خوب است؟

کتاب روانشناسی شخصیت «حالت خوب است؟» (?Are You OK)، راهنمای مراقبت از سلامت ذهنی، نوشته کیتی مورتون (Kati Morton) است.

در هر حوزه‌ای از کسب‌وکار هم که مشغول باشید، مطمئنا سعی می‌کنید روند رو به پیشرفتی داشته باشید. خواسته شما این است که کار بزرگی انجام دهید، درآمد بیش‎تری داشته باشید یا شرکت‌تان رشد سریع‌تری داشته باشد. شاید این موارد را به هر قیمتی که شده بخواهید. مشکل اینجا است که اکثر ما در کار و رشد حرفه‎ای‌مان چنان غرق شده‎ایم که از سلامت خود غافل مانده‎ایم.

کتاب مورتون، موضوع دشوار سلامت روان را با دقت و جزئیات مطرح می‎کند. این پزشک خانواده و شخصیت محبوب یوتیوب، در کتاب خود هشدار می‌دهد مواظب علایم بیماری‎های روانی باشید. همچنین توضیح می‌دهد که در زمان بروز علائم باید چه نوع مراقبت‌هایی داشته باشید.

حتی اگر احساس می‌کنید هیچ علامت خطرناکی در شما وجود ندارد، این کتاب مفید تمریناتی را به شما معرفی می‎کند که به آن واسطه می‎توانید علائم ذکر شده را در همان مراحل اولیه تشخیص دهید. خود مراقبتی یک موضوع مهم است و مورتون چرایی آن را در کتاب خود توضیح می‎دهد.

۲. احساسات ناخوشایند ممنوع

کتاب «احساسات ناخوشایند ممنوع» با موضوع قدرت اسرارآمیز احساسات در محل کار، نوشته لیز فاسلین (Liz Fosslien) و وست دافی (West Duffy) است.

کتاب روانشناسی شخصیت

نسل‎های گذشته آموزش دیده‌اند تا احساسات خود را سر کار نادیده بگیرند اما فاسلین و وست دافی در این کتاب روانشناسی شخصیت نوشته‌اند که در دنیای کاری مدرن باید این توانایی را داشته باشید تا از احساسات خود بهره مثبت و موثر ببرید. این دو نویسنده برای مدیران کسب‌وکارها نکاتی را درباره آسیب‌پذیری انتخابی (این که انتخاب کنید در چه مواردی آسیب‌پذیر باشید) پیشنهاد می‌کنند. این کتاب توضیح می‌دهد که فعالیت‌های کوچک چگونه می‌توانند تاثیری عظیم در محل کار ایجاد کنند. کتاب احساسات ناخوشایند ممنوع (No Hard Feeling) همچنین به اهمیت مرور گذشته (در حیطه کار) نیز می‌پردازد.

افراد خیلی کمی هستند که در زندگی به عقب نگاه می‌کنند و می‌گویند کاش تا ساعت ۱۰ شب در دفتر کار می‌کردم.

توصیه‌هایی باارزش با شیوه‎ی بیانی منحصر به فرد در این کتاب نهفته است. نکات به صورت لیستی از بایدها و نبایدها ارائه شده است، زیرا فاسلین تصویرگر وب‎کمیک Out of the Office است و اکثر محتوای کتاب به صورت چارت، کارتون و نمودار آمده است تا اطلاعات را به صورت کاربردی ارائه دهد.

۳. چطور در همه زمینه‌ها خوب عمل کنیم؟

کتاب «چطور در هر زمینه‌ای خوب عمل کنیم؟» (How to Be Better at Almost Everything ) به شما می‌آموزد سریع یاد بگیرید، مهارت‎هایتان را بیشتر کنید و مسلط باشید. نویسنده این کتاب پت فلین (Pat Flynn) است.

پت فلین فکر می‌کند مردم مدتی طولانی در این فکر هستند که برای موفقیت باید در یک زمینه متخصص باشند. فلین در مقام یک فرد متخصص در چندین زمینه (جنرالیست) می‌نویسد:

فقط لازم است در برخی جوانب خوب یا عالی باشید؛ یا حداقل صلاحیت داشته باشید و این زمینه‎ها را با هم ترکیب کنید تا صلاحیت‌تان را به حد اعلی برسانید.

کتاب روانشناسی شخصیت

مجموعه مهارت‌های خود را تقسیم‌بندی کنید، این توصیه‌ی ساده‌ای است که بسیاری از ما آن را به مرحله عمل در نمی‌آوریم. در این کتاب پنج اصل معرفی شده است:

  • مهارت فوق تخصصی
  • تخصص کوتاه مدت
  • قاعده ۸۰ درصد
  • ادغام به جای مجزاسازی
  • تکرار و مقاومت

در کنار این نکات، فلین نمونه‌هایی از جنرالیست‌های بزرگ نظیر دیوید باو، مارک توآین، تری کروز و حتی دونالد ترامپ را به عنوان مثال استفاده می‌کند و توضیح می‌دهد از این افراد چه درس‌هایی می‌توانید یاد بگیرید.

توصیه‌های فلین به شما کمک می‌کند تا به سرمایه بزرگی برای شرکت‌تان تبدیل شوید، استعدادهایتان را گسترش دهید و روی هم رفته مسیر روان‌تری پیش رو داشته باشید.

۴. پرش را انجام بده!

با کمک کتاب «پرشت را انجام بده» (Take the Leap)،‌ شغل و زندگی خود را تغییر دهید. این کتاب نوشته سارا بلیس (Sara Bliss) است.

اگر از ساعت کاری ۹ تا ۵ خسته شده‌اید و اغلب در حال رویاپردازی برای انجام کاری جدید هستید این کتاب روانشناسی شخصیت را بخوانید. کتاب پرشت را انجام بده نوشته سارا بلیس، ۶۰ داستان از افرادی را برایتان روایت می‌کند که این کار را انجام داده‌اند. در این اثر با جان دنگ (Jon Deng) آشنا خواهید شد. یک افسر ارتش ایالات متحده آمریکا که به مهندس نرم‌افزار تبدیل شد، جی وانگ (Ge Wang) وکیلی که مالک یک کسب‌وکار مربوط به لباس مردان شد، و مونیک گرین‌وود (Monique Greenwood) سردبیر یک مجله که شغلش را به مهمان‌خانه‌داری تغییر داد.

بلیس علاوه بر به اشتراک گذاشتن این داستان‌ها، از داستان خود نیز می‌گوید. او در خانه حراج منهتن مشغول به کار بود و کمک می‌کرد تا آثار هنری از خانه‌ای به خانه دیگر منتقل شود. سارا کارش را ترک کرد تا نویسنده شود.

داستان‌های بلیس واقعا مهم هستند زیرا افرادی که به طور اساسی زندگی‌شان را تغییر دادند می‌توانند الهام‌بخش بزرگی برای افرادی باشند که خواهان تغییر هستند اما فکر می‌کنند برای این کار خیلی پیر، خیلی جوان یا شکست خورده هستند. اگر شما هم درگیر چنین موضوعی هستید باید این کتاب را بخوانید.

۵. عاداتی برای موفقیت

کتاب «عاداتی برای موفقیت» (Success Habits) قواعدی اثبات شده را برای داشتن ثروت، سلامتی و خوشبختی بیشتر به شما معرفی می‌کند. این کتاب نوشته ناپلئون هیل (Napoleon Hill) است.

با این که ناپلئون حدود پنجاه سال پیش مرده، هنوز هم می‌توان از نوشته‌های او درس گرفت امروزه آثار او توسط سازمان ناپلئون هیل اداره می‌شود. در بین جدیدترین محصولات آن، کتاب عاداتی برای موفقیت دارای دیدگاه‌هایی است که هرگز پیش از این در حوزه توسعه فردی منتشر نشده است.

کتاب روانشناسی شخصیت

چندین فایل صوتی از هیل به صورت دست‌نویس درآمده و ویرایش شده تا این کتاب آفریده شود. عاداتی برای موفقیت، ۱۳ فصل دارد که هر یک از آن‌ها پر از دیدگاه‌هایی ارزشمند و عمیق مانند این نمونه است:

نگرش ذهنی شما موارد فیزیکی مربوط به آن را به سمت شما جذب می‌کند همانطور که یک آهن‌ربا خرده‌های آهن را به سوی خود می‌کشد. همواره نگرش ذهنی‌تان را مثبت نگه‌دارید تا زندگی شما بر حسب آنچه می‌خواهید برایتان اتفاق بیفتد.

قواعد هیل بی‌پرده هستند و برخی از آنها از تجربه شخصی او و داستان کارآفرینان دیگر اقتباس شده است.

۶. بازاریابی یعنی این !

کتاب بازاریابی یعنی این (This is Marketing) در یک کلام به شما می‌گوید تا زمانی که یاد نگیرید چطور نگاه کنید دیده نمی‌شوید. این کتاب روانشناسی شخصیت نوشته ست گودین (Seth Godin) است.

ست گودین با کتاب دیگری از دسته باید-بخوانیدها بازگشته است. این بار قواعد بازاریابی پیشین خود را با ایده‎هایی جدید ترکیب کرده، توسعه داده و آنها را بهبود بخشیده است. در دنیای بازاریابی که غرق در نرخ کلیک و معیارهای رسانه‎های اجتماعی است، گودین سعی کرده نگاه صنعت به خود را تغییر بدهد. این کتاب فقط درگیر اعداد و ارقام نیست بلکه توضیح می‎دهد. موضوع آن درباره ایجاد ارتباطات معنادار، تاکید روی دیگران و تفاوت ایجاد کردن است.

گودین توصیه‌های خود را به شکلی ساده و قابل فهم ارائه می‌دهد. او کتابش را به بخش‌های پژوهشی، داستان، نمودار و لیست تقسیم کرده است. مایلید برخی از بهترین توصیه‌های او را بخوانید؟ گودین می‌نویسد از تغییر دادن امور نترسید. «خرابش کن، دوباره شروع کن. آن را به چیزی تبدیل کن که مایه‌ی افتخارت باشد.» او توضیح می‌دهد که چطور می‌توان از بازاریابی در جهت مثبت استفاده کرد یا با آن باعث شادی دیگران شد. در چنین زمانی می‎توان گفت «بازاریابی زیبا است». (نوامبر، انتشارات Portfolio، قیمت ۲۴ دلار)

اگر کتاب روانشناسی شخصیت دیگری سراغ دارید که در این دسته قرار می‌گیرد، لطفا در بخش نظرات آن را با مخاطبان استارتاپت به اشتراک بگذارید.