بسیاری از افراد تحت تاثیر شرایط دشوار، دچار کاهش وزن ناشی از استرس می‌شوند. اگرچه کاهش وزن از روش‌های سالم، ایرادی ندارد اما کاهش وزن ناشی از استرس و فشارهای روحی، خطراتی به دنبال خواهد داشت. از این جهت لازم است نشانه‌های این کاهش وزن را بشناسیم و هنگام بروز آن‌ها، آگاهانه رفتار کنیم.

کاهش وزن ناشی از استرس و مشغله‌ کاری، اثرات جبران‌ناپذیری روی وضعیت سلامت بدن به جا می‌گذارد. برخی افراد زمانی که درگیر پروژه‌های کاری ناتمام هستند، طبق برنامه غذایی منظمی پیش نمی‌روند؛ وعده‌‌های غذایی اصلی را حذف کرده یا فقط به خوردن فست‌ فود و غذاهای آماده بسنده می‌کنند.

ما در این مقاله از استارتاپت، چندین رفتار نامناسب غذایی را که باعث کاهش وزن ناشی از استرس می‌شوند، بررسی می کنیم و با اجتناب از آن‌ها، می‌توانیم سلامت خود را در مواقع بروز اتفاقات ناگوار و روزهای پرمشغله، حفظ کنیم.

کاهش وزن ناشی از استرس به دلیل حذف وعده غذایی

حذف وعده‌های غذایی

ممکن است زمانی که کارهای زیادی روی سرتان ریخته، بدون خوردن صبحانه، سر کار بروید و فقط به این فکر هستید که سریع‌تر به کارهای خود برسید. اما نخوردن صبحانه و به طور کلی حذف کردن یک وعده غذایی اصلی، اثرات مخربی برای بدن ایجاد خواهد کرد؛ زیرا با حذف هر وعده غذایی، از میزان کالری که برای سوخت و ساز بدن باید به آن برسانید، کاسته می‌شود و بدن برای این‌ که کارایی صحیحی داشته باشد، به این کالری نیاز دارد. در حقیقت شما با نخوردن صبحانه، انرژی لازم را در اختیار بدن خود قرار نمی‌دهید تا به فعالیت بپردازد.

همیشه به خاطر داشته باشید که حتی در شلوغ‌ترین زمان کاری، باید وعده‌های غذایی اصلی را میل کنید. همچنین زمانی که کارتان زیاد است، در وعده‌های غذایی خود خوراکی‌های سرشار از پروتئین انتخاب کنید. به این ترتیب بدن و مغز شما بازدهی بیشتری برای انجام فعالیت‌ها خواهد داشت.

احساس تهوع

احساس تهوع، یکی دیگر از نشانه‌های استرس بالا است و بدن توسط آن، به ما اخطار می‌دهد که اشکالی در کار است. به طور کلی اضطراب می‌تواند بر عملکرد دستگاه گوارش و ترشح هورمون‌ها تاثیر بگذارد. اگر شما هم در طول روز احساس تهوع دارید، ممکن است با کاهش وزن ناشی از استرس روبه‌رو شوید.

رابطه کاهش وزن ناشی از استرس با خستگی

برای درمان احساس تهوع، روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از روش‌هایی که توسط پزشکان پیشنهاد می‌شود، مکیدن آبنبات‌ زنجبیلی یا نوشیدن چای زنجبیل است. همچنین روش موثر دیگر برای از بین بردن احساس تهوع، کاهش استرس‌های درونی و استفاده از فواید مدیتیشن است. پس سعی کنید با مدیتیشن و انجام تمرین‌ تنفس آگاهانه، میزان استرس خود را کاهش دهید.

احساس خستگی

تحقیقات نشان داده‌اند که اضطراب و استرس، باعث می‌شوند تا در زمان‌های مختلف از روز، احساس خستگی مفرط داشته باشیم. حتی ممکن است گاهی صبح زود و بعد از برخاستن از یک خواب کامل، استرس سبب شود تا احساس خستگی بیش از حد کنیم. در چنین حالتی سطح انرژی بدن کاهش یافته و احساس می‌کنیم که توانایی انجام هیچ کاری را نداریم؛ در نتیجه نمی‌توانیم طبق برنامه‌ریزی روزانه خود پیش‌ رویم و از کارهای خود عقب می‌مانیم. داشتن احساس خستگی، یکی دیگر از نشانه‌های کاهش وزن ناشی از استرس است و با کنترل این مورد هم می‌توانیم از آثار منفی آن بر سلامت خود، جلوگیری کنیم.

محققان معتقدند برای خوابی آرام، بهتر است وعده شام را حداقل ۳ ساعت قبل از خوابیدن مصرف کرد تا بدن فرصت کافی برای هضم مواد غذایی را داشته باشد. حتی اگر فرصت کافی برای آماده کردن شام در این موقع از شب را ندارید، می‌توانید از غذاهای نیمه‌آماده سالم، استفاده کنید. امروزه در بسیاری از فروشگاه‌ها، مواد غذایی مقوی و سرشار از میوه و سبزیجات، به صورت بسته‌بندی ارائه می‌شوند. با تهیه این بسته‌های خوراکی می‌توانید در کمترین زمان، شام خود را آماده و میل کنید.

تحرک بیش‌ از اندازه

کاهش وزن ناشی از استرس و مدیتیشن

به طور کلی ورزش کردن تاثیرات مثبتی روی سلامت ذهنی و جسمی ما دارد. دویدن، دوچرخه سواری و دیگر ورزش‌های هوازی، باعث ترشح هورمون اندورفین در بدن می‌شوند و افزایش اندورفین در خون، باعث ایجاد حس نشاط و شادابی می‌شود. اما نکته مهم این است که افراط در هیچ کاری جایز نیست. زمانی که فعالیت بدنی و ورزشی از حد خود بگذرد، بدن کالری زیادی را از دست داده و در نتیجه میزان انرژی آن کاهش می‌یابد؛ و باید این مقدار کالری از دست رفته، جایگزین شود. برخی افراد در شرایط پراسترس، نمی‌توانند استراحت کنند و در زمان‌های خالی خود، به ورزش می‌پردازند و با ادامه این روش اشتباه، دچار کاهش وزن شدید می‌شوند.

یوگا بهترین ورزش برای زمان‌های پر مشغله است و با انجام تمرین‌های آن که شامل تمرین ذهن‌آگاهی و تنفسی است، می‌توان در راه کنترل استرس‌ قدم برداشت.

در صورت رویارویی با کاهش وزن ناشی از استرس می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید. او با مشاوره‌ای دقیق‌، به شما کمک خواهد کرد تا برنامه‌ای مناسب برای کنترل استرس و اضطراب خود داشته باشید. سلامت روح و جسم شما، به هم وابسته‌اند پس برای حفظ آن‌ها بکوشید.