الن ماسک (Elon Musk) مدیرعامل شرکت تسلا (Tesla) باز هم برای تمام کارکنان این شرکت ایمیلی ارسال کرد که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. ماسک از ۳ جمله کوتاه و کلیدی استفاده کرده است و همین امر نشان دهنده سختی کار کردن در شرکت های بزرگ و از جمله شرکت تسلا است.

بار دیگر، الن ماسک تلاش کرده است تا کارمندان خود را به انجام کارهایی خاص ترغیب کند که حتی از نظر افرادی که در این شرکت کار نمی‌کنند، غیر عقلانی است. ما در این مقاله از استارتاپت، مطالب ایمیل ارسالی به کارمندان شرکت تسلا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۳ نکته برای کار کردن در شرکت های بزرگ مانند شرکت تسلا

۱. به موارد جزئی و بی‌اهمیت هم توجه کنید

من طرفدار تسلا هستم و فکر می‌کنم ماشین‌های ما بسیار زیبا هستند. اما شرکت با ساخت و ارسال کالا در ۳ مقیاس به ارزش ۳۵٫۰۰۰ دلار، شهرت خود را به خطر انداخته و به درستی از پس کار برنیامده است. ما در این پروژه پیشرفت کمی داشتیم، درخواست‌ها کاهش یافته و شرکت درآمد زایی خود را از دست داده است.

با وجود تمام تلاش‌هایی که شرکت قبل از این داشته، پیشرفت چشم‌گیری حاصل نشده و متحمل ۲.۲ میلیارد دلار ضرر شده است. این مبلغ بسیار سنگین است اما اگر ۱۰ ماه به طور مداوم تلاش کنیم، ضرر جبران خواهد شد و به نقطه سر به سر می‌رسیم.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهیم، بررسی تمام هزینه‌ها در تسلا است؛ بدون توجه به کم بودن این مبالغ. باید تمام پول‌هایی که از حساب بانکی شرکت برداشت می‌شود را بررسی کنید. مثل حقوق کارمندان، هزینه‌‌ سفرهای کاری، کرایه‌ها و تمام هزینه‌های کوچک و بزرگی که شرکت متحمل آن‌ها می‌شود.

۲. بررسی کنید

کار کردن در شرکت های بزرگ را بررسی کنید

بررسی در شرکت تسلا به معنای مرور کارها توسط من به عنوان مدیرعامل و مدیر مالی جدید شرک، زک (Zack Kirkhorn) می‌باشد. زک موظف است تا تمام برگه‌های مربوط به امور مالی شرکت را بررسی کند؛ اما من تنها ۱۰٪ برگه‌ها را بررسی می‌کنم.

من متوجه شدت سختی کار هستم، اما این تنها راه برای موفقیت تسلا و رسیدن به هدف‌های شرکت و همچنین کمک به محیط زیست است.

۳. سختی کار

محل کار هیچ اهمیتی ندارد حتی اگر تعداد کارمندان شما از یک تیم فوتبال هم بیشتر باشد، همواره شدت سختی کار برای مدیران مطرح است. مدیریت صحیح مجموعه و رسیدن به اهداف کمپانی، برای مدیران دیوانه کننده است. این موضوع تنها یک حرف نیست و تمام تحقیقات، صحت آن را اثبات کرد‌‌ه‌اند.

شاید این حرف زیاده روی باشد، درست مثل زمانی باشد که من به دختر ۶ ساله‌ام می‌گویم:

اگر دست از اذیت کردن گربه برنداری، تا وقتی ۱۲ ساله شوی، اجازه تلویزیون دیدن نداری!

من متوجه غیر ممکن بودن حرفم هستم و می‌دانم دخترم این حرف من را جدی نمی‌گیرد؛ اما حداقل به او نشان می‌دهم که این مسئله برای من اهمیت زیادی دارد.

به نظر می‌رسد ما در تسلا برای کم کردن هزینه‌ها به مشکل بزرگی برخورده‌ایم و در سال‌های اخیر با وجود افزایش فشار روی کارمندان، نتوانستیم این مشکلات را حل کنیم. پیشرفت زیادی در کار صورت نگرفته و تنها چیزی که در این میان افزایش یافته، سختی کار است. تحمل سختی کار در شرکت های بزرگ به معنای اختصاص کامل زمان و ذهن خود به شرکت است که با فشار روحی زیادی همراه است. شما برای کار کردن در شرکت های بزرگ مثل تسلا، باید با این سختی کنار بیایید.

در هر صورت شرکت تسلا این چنین است و مدیران آن تصمیمات بزرگ و دیوانه کننده‌ای می‌گیرند که تنها خودشان از آن مطلع هستند. اگر شما قصد کار کردن در شرکت های بزرگ را دارید، بهتر است با دیوانگی میانه خوبی داشته باشید.

شرکت الن ماسک

کار کردن در شرکت های بزرگ و شرکت الن ماسک

در واقع این ایمیل حاوی پیام پنهان شده‌ای حاکی از این است که الن ماسک همیشه جزو پایه‌های اصلی شرکت بوده و هست در صورتی که موسس شرکت تسلا نیست. زیرا او در سال ۲۰۰۴ در این شرکت سرمایه گذاری کرد و در سال ۲۰۰۸ مدیرعامل این شرکت شد. با وجود حضور سرمایه‌گذاران و هیئت مدیره این شرکت، باز هم ماسک و تسلا چنان رابطه‌ای با هم دارند که بین هیچ مدیر و شرکتی نیست.

در شرکت‌های بزرگ و معروف دیگر هم نمونه‌هایی مثل جف بزوس (Jeff Bezos) و آمازون (Amazon)، مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) و فیسبوک (Facebook)، استیو جابز (Steve Jobs) و اپل (Apple) را داریم. اما ماسک و تسلا با تمام آن‌ها متفاوت هستند و همه وجود خود را برای یکدیگر می‌گذارند.

پس اگر می‌خواهید به ۴۵٫۰۰۰ کارمند تسلا بپیوندید، فراموش نکنید که کار کردن شما بیشتر از هر چیزی به ماسک بستگی دارد. کار کردن شما به مدیری بستگی دارد که هفته‌ای ۱۲۰ ساعت کار می‌کند، گاهی در شرکت می‌خوابد و رویاهای بسیار بزرگی در سر دارد. او دوست دارد که چند شرکت را هم‌زمان مدیریت کند و عادت به استفاده از توییتر برای سرگرمی دارد.

مرد منطقی خودش را فدای دنیا می‌کند، یک مرد غیر منطقی دنیا را فدا خود می‌کند؛ و دنیا را مردان غیر منطقی اداره می‌کنند.

جرج برنارد (George Bernard)

شاید برای شما این سوال پیش آید که آیا ماسک دیوانه است؟ جواب این سوال ساده است، بله. آیا روش‌های خوبی پیشنهاد می‌دهد؟ قطعا بله و ما امیدواریم راهکارهای او به شما کمک کند.