شغلی به نام کارشناس دیجیتال مارکتینگ شاید تا چندین سال پیش یک کار عجیب به نظر می‌آمد، اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ می‌تواند تفاوت‌های بزرگی در موفقیت‌های شرکت‌ها ایفا کند. اما چطور می‌توان به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ موفق تبدیل شد؟

آیا می‌خواهید یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ شوید؟ نمی‌دانید از کجا و چگونه برای رسیدن به چنین مهارتی کار خود را آغاز کنید؟ شما تنها نیستید، کارآموزها و افراد حرفه‌ای زیادی با چالش کارشناس دیجیتال مارکتینگ شدن دست و پنجه نرم می‌کنند. چرا که این شغل، کاری آسان نیست و رابطه زیادی با پیشرفت تکنولوژی و دنیای دیجیتال دارد. در این مقاله ما به بسیاری از سوال‌های شما پاسخ می‌دهیم و با قدم‌های اولیه برای تبدیل شدن به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌شویم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

قبل از پرداختن به هر مسئله‌ای‌، ابتدا باید بدانیم دیجیتال مارکتینگ چیست. دیجیتال مارکتینگ تماما به بازاریابی با پلتفرم‌‌های دیجیتال مانند اینترنت، وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، موبایل و بسیاری موارد دیگر مربوط می‌شود. شما به عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، وظیفه دارید تا از طریق شبکه‌های دیجیتالی که لیست بلند بالایی را شامل می‌شوند، با مشتری‌ها ارتباط برقرار کنید، به نحوی که آن‌ها به سمت محصولات یا سرویس‌های شما جذب شوند.

چرا به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ نیاز است؟

جواب ساده برای این سوال این است که دنیای دیجیتال، آینده‌ی تمامی تجارت‌ها و بازارها است. همه چیز دیجیتالی خواهد شد، از تلویزیون‌ها و برنامه‌های آن‌‌ها گرفته تا حتی روش‌های دریافت و پرداخت پول. چه بسا همین حالا نیز بسیاری از مردم سراسر دنیا زندگی خود را با ابزار دیجیتالی پیش می‌برند و با روش‌های سنتی خداحافظی کرده‌اند.

دیجیتال مارکتینگ حتی در کشور ما نیز به سرعت در حال رشد است و در چند سال اخیر شرکت‌های بزرگ و کوچک بسیاری را دیده‌ایم که به دنبال کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستند. تا جایی که برخی از این شرکت‌ها بودجه مرتبط با بازاریابی خود را به جای بازاریابی سنتی، به دیجیتال مارکتینگ تزریق می‌کنند.

نه فقط این مورد، بلکه حتی خود مشتری‌ها نیز بیشتر از هر زمان دیگری از پلتفرم‌های دیحیتال مانند موتورهای جست و جو و شبکه‌های اجتماعی به دنبال محصول یا سرویس مورد نظر خود هستند. فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ نیز کار خرید را برای این مشتری‌ها راحت کرده‌اند. با چند کلیک ساده می‌توان محصول مورد نیاز را خریداری کرد. حال این وظیفه کارشناس دیجیتال مارکتینگ است که محصول یا سرویس شرکت خود را تا حد ممکن برای مردم دنیا تبلیغ کند.

تقاضای عظیم شرکت‌ها برای جذب کارشناس دیجیتال مارکتینگ

جمعیت افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند بسیار زیاد است. عصر جدید مشتریان دیجیتالی، دائما به دنبال این هستند که قبل از خرید یک محصول یا سرویس، همه چیز را در مورد آن بدانند و حتی باید اشخاصی وجود داشته باشند که محصولات شرکت خود را در میان انبوهی از محصولات دیگر شرکت‌ها به دید عموم بگذارند.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ

کمپانی‌هایی که هنوز از طریق بازاریابی سنتی کار خود را پیش می‌برند، رفته رفته در حال کوچ به سمت دیجیتال مارکتینگ هستند، اما بسیاری از آن‌ها به دلیل محدودیت آگاهی از دیجیتال مارکتینگ و چگونگی استفاده از پلتفرم‌های دیجیتال، نتیجه مثبتی نمی‌گیرند.

این یکی از دلایل مهمی است که کمپانی‌ها به دنبال جذب کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستند تا پروژه‌های تبلیغاتی دیجیتالی را به خوبی پیش ببرند. دیر یا زود، دیجیتال مارکتینگ به یکی از مهم‌ترین شغل‌های دنیا تبدیل خواهد شد. آن روزهایی که تبلیغات فقط از طریق تلویزیون یا تبلیغات چاپی صورت می‌گرفت رفته رفته کم‌رنگ‌تر خواهد شد و دیجیتال مارکتینگ این بازی را تغییر خواهد داد.

یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ چه کار انجام می‌دهد؟

کارشناس دیجیتال مارکتینگ کارهای زیادی باید در دنیای دیجیتال انجام دهد و در آن‌ها خبره باشد. از ایجاد استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و آنالیز ترافیک‌ تا پیاده سازی برنامه‌ها و استفاده از ابزار دیجیتال برای رسیدن به اهداف.

به طور کامل‌تر، کارشناس دیجیتال مارکتینگ وظیفه پیاده‌سازی استراتژی‌های دیجیتالی برای رسیدن به اهداف یک شرکت را بر عهده دارد. همچنین کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید روی انواع و اقسام موضوعات دیجیتالی کار کند تا ترافیک مورد نظر سایت یک شرکت یا فروش محصولات آن‌ها را افزایش دهد. بخش مهم دیگر کار آن‌ها افزایش و ایجاد تجارت از شبکه‌های اجتماعی آن شرکت است و در عین حال باید کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال را نیز افزایش و مدیریت کند.

چگونه به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ تبدیل شویم؟

دیجیتال مارکتینگ شغلی تئوری نیست، دیجیتال مارکتینگ، شغلی تجربی است. شما نمی‌توانید تنها با خواندن چند کتاب، مطالب روی یک سایت یا تماشای ویدیو تبدیل به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ شوید. قطعا انجام این کارها نیاز است، اما برای تبدیل شدن به یک شخص کار بلد در این زمینه، باید تمرین کنید، تجربه کسب کنید و دائما از کارهای خود و دیگران درس یاد بگیرید.

پیش از شروع این کار باید مفاهیم دیجیتال مارکتینگ، مفاهیم بازاریابی، تجارت و کار با پلتفرم‌های دیجیتالی را به خوبی درک کنید. همچنین بسیار مهم است که از ترند‌ها و موضوعات در حال گسترش به خوبی آگاه باشید و حتی برخی از آن‌ها را پیش‌بینی کنید.  

چگونه کار خود را به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ آغاز کنیم؟

بلاگ‌ها و راهنماهای دیجیتال مارکتینگ را مطالعه کنید

 برای تبدیل شدن به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، باید مفاهیم دیجیتال مارکتینگ را درک کنید و در مورد چگونگی کارکرد آن و پلتفرم‌های مورد نیاز آگاهی کسب کنید. دیجیتال مارکتینگ موضوعی پیچیده است است و بهتر است قبل از شروع به کار، ابتدا کمی در مورد آن اطلاعات کسب کنید. از ابتدایی‌ترین مفاهیم شروع کنید تا به موضوعات پیشرفته‌تر برسید.

دوره‌های آموزشی دیجیتال مارکتینگ را از پایه آغاز کنید.

ویدیوهای آموزشی بسیار زیادی در مورد دیجیتال مارکتینگ وجود دارد و همچنین دوره‌های آموزشی در این زمینه در حال شکل‌گیری هستند و برخی از آن‌ها به خوبی کار خود را آغاز کرده‌اند. بهتر است برای آشنایی بیشتر با پایه و اساس دیجیتال مارکتینگ، در دوره‌های آموزشی شرکت کنید یا ویدیوهای مربوط به آن را مشاهده کنید. ابتدا مفاهیم را یاد بگیرید و اصطلاحات را به خاطر داشته باشید.

با SEO و نوشتن محتوا شروع کنید

باید بدانید که SEO ستون دیجیتال مارکتینگ است. دیجیتال مارکتینگ با سئو آغاز می‌شود و با سئو پایان می‌رسد. برای تبدیل شدن به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، باید به یک کارشناس سئو تبدیل شوید. با سئو آشنا شوید، اصول مرتبط با آن را یاد بگیرید، تمرین کنید و محتوا تولید کنید تا توانایی‌های سئو خود را افزایش دهید.

سئو کارشناس دیجیتال مارکتینگ

سایت و بلاگ خود را راه‌اندازی کنید

دیجیتال مارکتینگ تماما به معنای نتایج و دست‌آورد‌های تجربی است و ربطی به مسائل تئوری ندارد. اما برای به دست آ‌وردن این تجربه چه کار می‌توان انجام داد؟ یکی از این کارها، راه‌اندزای سایت و بلاگ است تا تجربیات خود را در آن عملی کنید.

ورکشاپ‌ها و سمینارهای دیجیتال مارکتینگ را از دست ندهید

سمینارها و ورکشاپ‌هایی که در خصوص دیجیتال مارکتینگ برگزار می‌شوند، مکان‌هایی عالی برای یادگیری هستند و در عین حال با افرادی جدید آشنا می‌شوید، از آن‌ها نیز درس یاد می‌گیرید و تجربه کسب می‌کنید. همچنین این سمینارها موقعیتی مناسب هستند تا اطلاعات خود را به‌روز کنید و از جدیدترین متودهای این زمینه آگاه شوید. با این کار به راحتی می‌توانید توانایی‌ها و قابلیت‌های خود به عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ را گسترش دهید.

عضو دوره‌های آموزشی دیجیتال مارکتینگ شوید

همانطور که پیش از این گفتیم، دیجیتال مارکتینگ چیزی نیست که با خواندن و نوشتن یاد بگیرید، بلکه این یک کار تجربی است. کلاس‌های آموزشی می‌توانند به تجربه شما اضافه کنند. مطمئن شوید که این کلاس‌‌ها شما را فقط با خواندن کتاب‌ها جلو نمی‌برند، بلکه شما را وارد عمل کنند.

کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی زیادی در خصوص دیجیتال مارکتینگ برگزار می‌شود که با یاد دادن مفاهیم ابتدایی در نهایت به شما گواهینامه و مدرک می‌دهند. شاید گواهینامه به ارزش رزومه کاری شما اضافه کند، اما دانش تئوری و دانش تجربی برای به دست آوردن یک شغل بسیار مهم‌تر است.

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

برخی از افراد ماهر که به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند، در شبکه‌های اجتماعی خود مطالب، مقاله‌ها و توییت‌های ارزشمندی را قرار می‌دهند که قطعا در تجربه کاری شما تاثیر گذار خواهند بود. آن‌ها را دنبال کنید و سعی کنید نکاتی را که برای همه به اشتراک می‌گذارند عملی کنید.

نتیجه

دیجیتال مارکتینگ یک شاخه بسیار پیچیده‌ است که دائما با پیشرفت تکنولوژی و دنیای دیجیتال تغییر می‌کند. فرقی نمی‌کند یک حرفه‌ای باشید یا یک تازه‌کار، برای تبدیل شدن به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، باید دائما در حال یادگیری باشید، تمرین کنید و خود را با آخرین تغییرات و پیشرفت‌های صنعت به‌روز کنید.