معمولا زمانی که یک کسب و کار تازه راه اندازی می‌کنیم نمی‌توانیم آن‌چه در پیش آن قرار دارد را مشاهده کنیم. ‌البته این نکته که به جلو نگاه کنیم همیشه بد نیست. زیرا آینده است که سرنوشت و موفقیت یک کسب و کار را در بر دارد. اما یک کارآفرین موفق ژرفای هر عمل را می‌بیند و بر اساس آن تصمیمات مهم خود را می‌گیرد.  

جهان اطراف ما دائم در حال تغییر است. هر روز تکنولوژی‌ها، صنایع و روش‌های نوین برای انجام امور شکل می‌گیرند. افقی که در هنگام به ثمر رسیدن یک کسب و کار دارید به ندرت همان چیزی است که در ابتدای کار تصور می‌کردید. در نظر داشته باشید آن‌چه برای کارآفرینان دشوار است رسیدن به موفقیت نیست بلکه باقی ماندن در آن است. زمانی شرکت موتورولا ابر قدرتی در ساخت تلفن‌های همراه بود. اما بازار جهانی دستخوش تغییر شد و چیزی نگذشت که اپل این شرکت را در بازار شکست داد. کارآفرین موفق خود را به جریان آب می‌سپارد و نسبت به تغییرات منعطف و هوشیار است. به این طریق است که یک کارآفرین موفق می‌تواند همیشه در اوج باقی بماند و طعم شکست را نچشد.

برخورد کارآفرین موفق با موفقیت

کارآفرینان همواره در فکر کسب درآمد هستند. اما زمانی که کسب و کارشان به ثمر نشست و به ثروت اولیه که در نظر داشتند رسیدند، هدف تغییر می‌کند. بعد از دست یابی به اولین قله‌های موفقیت باید باهوش باشید و خود را در طرف دیگر معادله قرار دهید. در غیر صورت به درجا زدن ادامه خواهید داد و به موفقیت‌های بالاتر دست نخواهید یافت.

ویژگی کارآفرین موفق

یاهو بلکول (Yahu Blackwell) قهرمان دنیای بوکس است. او بعد از قهرمانی و رسیدن به موفقیت‌ در رشته ورزشی خود تصمیم گرفت ثروت خود را سرمایه گزاری کنید. درست است که سرمایه گزاری در زمینه فعالیت‌های او نیست. اما همین دید باز و آینده نگری است که موفقیت بالاتر فرد را رقم می‌زند. یاهو خود می‌داند که تا ابد نمی‌تواند به مشت زنی ادامه دهد و باید به فکر راه دیگری برای افزایش ثروت خود باشد. بنابراین می‌توان گفت این نگرش به آینده و تغییر رویه دادن است که فرد را به موفقیت‌های روز افزون می‌رساند.

در حقیقت تفاوت کارآفرین خوب با کارآفرین عالی دانستن نقطه مناسب برای تغییر رویه است. بزرگترین کارآفرینان آن‌هایی هستند که با بینش عمیق‌تری به مسائل می‌نگرند و در پس هر چیز آینده آن را پیش‌بینی می‌کنند.

اجتناب از خطر برای افزایش توان ریسک کردن

اجتناب از خطر و ریسک کردن بیشتر از آن‌چه تصور کنید به هم مربوط هستند. هیچ کارآفرینی را نمی‌توان یافت که تنها به یکی از این دو روش در کسب و کار خود پیش برود. در حقیقت  کسب و کار موفق در گرو بازی کردن هر یک از این کارت‌ها در زمان مناسب است.

اکثر افراد به نمایش گذاشتن موفقیت خویش را در زمینه‌ای که فعالیت ‌می‌کنند دوست دارند. این یک نیاز طبیعی است و فرقی نمی‌کند که فرد کارآفرین، ورزش‌کار یا هنرمند باشد. در هر صورت انسان‌ها مایلند موفقیت خود را به نظر دیگران برسانند و از آن لذت ببرند.

اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید آن است که خرج کردن بی‌رویه پول‌هایتان در راستای موفقیت‌های آینده نیست. پس بعد از رسیدن به ثروت اولیه همه پول خود را صرف خرید ماشین‌های گران قیمت یا قایق‌های تفریحی نکنید. چنین اعمالی باعث می‌شوند قدرت ریسک کردن شما پایین بیاید و شما را از هدف اصلی منحرف سازد. زیرا مقدار ثروت شماست که قدرت ریسک کردنتان را تعیین می‌کند. اما پولی که با آن ماشین مورد علاقه خود را خریدید بخشی از این ثروت محسوب نمی‌شود. بلکه ثروتی که آن را سرمایه گذاری می‌کنید یا در حساب خود پس انداز کردید از این دسته به شمار می‌رود.

با پیش بردن چنین روشی هنگام تصمیم گیری‌های مهم می‌توانید روی این ثروت حساب کرده و ریسک‌هایی بکنید که منجر به پیشرفت‌هایی وسیع می‌شوند. پس با تصمیم‌گیری‌های عاقلانه برای ثروت خود توان ریسک کردن را افزایش دهید و پله‌های ترقی را یکی یکی بالا بروید.