کارآفرینی مسیری پر از فراز و نشیب است، مسیری که هر لحظه در آن، امکان انحراف و شکست وجود دارد. برای حرکت درست در این مسیر، باید بی‌خوابی، به هم خوردن برنامه‌ها، برنامه‌های مالی فشرده و مشتریان دردسر ساز را تحمل کنید. گاهی در مسیر کارآفرینی چنان سختی‌هایی را باید تحمل کنید که تنها چیزی که به ذهن شما می‌آید، دلیل ورود افراد به این دنیای پر از دردسر است.

صرف نظر از تمام این سختی‌ها سالانه هزاران نفر تصمیم می‌گیرند تا وارد این دنیا شوند، نیازهای جامعه را بر طرف کنند و با روش‌های خود، به مردم کمک کنند. آن‌ها ممکن است به سراغ یک استارتاپ پشتیبانی بروند یا خدمات و محصولات خود را ارائه دهند.

به نظر شما چه عاملی، این حجم از مردم را به سمت کارآفرینی هدایت می‌کند؟ با وجود اینکه محرک هر فرد با دیگری متفاوت است اما مواردی روی همه‌ آن‌ها تاثیر گذاشته است. ما در این مطلب از استارتاپت، سعی داریم تا شما را با مفهوم کارآفرینی آشنا کنیم.

استقلال در کارآفرینی

۱. استقلال

کارآفرین‌ها می‌خواهند رئیس خود باشند. اهداف خود را داشته باشند فرایند کاری خود را کاملا کنترل کنند و کار خود را در جهتی پیش ببرند که از نظرشان بهترین مسیر است. آنها معتقدند که پیروزی و یا شکست کارشان تنها به خودشان بستگی دارد. آنها این مسئولیت را مانند یک وزنه سنگین نمی‌بینند از نظر آنها این روند تنها نشانه‌ی آزادی آنهاست.

۲. هدف

بیشتر کارآفرینها تصویر دقیق و مشخصی از آنچه قصد دستیابی به آن را دارند مشخص می‌کنند و بدون توجه به سختی‌های راه تمام تلاششان را می‌کنند تا به آن دست یابند. آنها معتقدند که محصول یا خدمات آنها یک مشکل را حل می‌کند یا یک خلا را پر می‌کند پس این را وظیفه خود می‌دانند که کار خود را به درستی انجام دهند. این افراد ترجیح می‌دهند هنگام تلاش شکست بخورند تا اینکه هیچ حرکتی جهت دستیابی به اهدافشان نکنند.

۳. انعطاف پذیری

انعطاف پذیری در کارآفرینی

همه نمی‌توانند در سیستم یک موسسه‌ی قدیمی کار کنند و خود را با آن وفق دهند. وقتی فرد وارد مسیر کارآفرینی می‌شود خود را از بند اینگونه موسسات رها می‌کند و سعی می‌کند زندگی متعادل‌تری داشته باشد و حتی در مکان و زمان منعطف‌تری کار کند.

این به معنای ساعت کاری کمتر نیست، مخصوصا که در اوایل رشد یک کارآفرینی ساعت کاری حتی بیشتر هم می‌شود. اما به دلیل اینکه روش کاری خود را دوست دارند به آنها فشار زیادی وارد نمی‌شود.

۴. موفقیت مالی

بیشتر کارآفرین‌ها متوجه‌اند که قرار نیست یک شبه میلیاردر شوند اما این به این معنا نیست که آنها امیدوار نیستند بتوانند درامد زیادی داشته باشند. بعضی از آنها می‌خواهند یک محیط امن مالی برای خود و خانواده‌شان بسازند و بعضی دیگر می‌خواهند سود بزرگی به کمک کارهای خود بدست آورند.

۵. میراث

بعضی کارآفرین‎ها امیدوارند چیزی بسازند که برای مدت زیادی باقی بماند. بخش بزرگی از این گروه توسط هوس و وسوسه شناخته شدن هدایت می‌شوند. برخی دیگر به دنبال امنیت و آرامش فرزندان خود هستند. همچنین کارآفرین‌هایی هستند که امیدوارند بر دنیا تاثیر بگذارند و تحولی محسوس در زندگی بقیه بوجود آورند.

پیش از شروع کسب و کار خود باید توجه داشته باشید که کدام یک از محرک‌های بالا روی شما تاثیر گذاشته است. سپس باید به سراغ بررسی ویژگی‌های شخصیتی خود و میزان انطباق آن با یک کارآفرین موفق به چه اندازه است؟ برای اینکه متوجه شوید موارد مورد نیاز را دارید در ادامه مواردی را به شما ارائه می‌دهیم تا متوجه شوید در راه کارآفرینی موفق خواهید بود یا خیر.

موفقیت در مسیر کارآفرینی

راه‌های آگاهی از موفقیت در مسیر کارآفرینی

۱. کارآفرینی بزرگترین آرزوی اکثر مردم جهان است. این مسئله به معنای اعتماد به نفس، توجه به اهداف، و متقاعد کردن بقیه برای پیوستن به شما در طول این مسیر است. چیزی که باعث تغییر می‌شود اراده، اشتیاق و گاهی شجاعت در انجام کارها است.

۲. کارآفرینی کاملا مربوط به راه حل‌ها است، و تمرکز زیادی بر روی حل مشکلات و ارائه راهی متفاوت برای انجام کارها است. هدف شما باید بر اساس بهتر شدن و پیشرفت مسیر باشد.

۳. کارآفرینی به معنای بهبود بخشیدن مسائل به طور مداوم است و اینکه انسان هیچوقت از طرز انجام کارها کاملا راضی نمی‌شود.

۴. در مرکز کارآفرینی طرز تفکر و انجام کارها مطرح است. و به معنای حل مشکلات و ارزشمند کردن آنهاست. و از لحاظ مالی به معنای پیدا کردن راه‌های مناسب و زنده کردن ارزش‌های فراموش شده است.

مسیر کارآفرینی و مسائل آن

۵. موفق‌ترین کارآفرین‌ها آنهایی هستند که بر روی کوچک‌ترین مسائل کار می‌کنند. کوچک‌ترین مسائل دارای ماندگاری بیشتر، اشتیاق و پیشرفت هستند. این اشتیاق رسیدن به یک هدف طولانی مدت، تلاش بیشتر هنگام مواجه شدن با شکست و اراده برای رسیدن به چیزی بهتر از آنچه که پیش از این بوده است که باعث می‌شود افراد به سراغ کارآفرینی بروند. موفق‌ترین کارآفرینان آنهایی هستند که بر روی مسائل کوچک کار می‌کنند و تا به آن نرسند دست از کار نمی‌کشند.  این دسته از کارآفرینان وقتی شکست می‌خوردند قوی تر برمی‌گردند.

۶. توانایی شنیدن، چه در مقابل مشتری باشد و چه در مقابل کارمندان تاثیر محسوسی بر روی موفقیت می‌گذارد. در حالی که باید اعتماد به نفس عمل به تصمیم خود را داشته باشید اما توجه کنید که توجه به افرادی که دوست دارند شما را ببینند و نظراتشان را با شما در میان بگذارد نیز اهمیت زیادی دارد.

۷. کارآفرین بودن مانند فرمانروایی یک سرزمین ناشناخته است. در این مسیر شما به ندرت از اتفاق بعدی با خبرید و هنگام مواجه شدن با مشکلات کارآفرینی باید بیشترین اعتماد را نسبت به خود داشته باشید. خیلی وقت‌ها در شرایطی نا امید کننده قرار می‌گیرید و فکر می‌کنید همه چیز از بین رفته است و ماه‌ها در این شرایط به کار کردن ادامه می‌دهید. اما شما باید توانایی مقابله با تمام هیجانات و مشکلات خود را داشته باشید.

۸. برای اینکه بتوانید موفق شوید باید اشتیاق یادگیری از مشتری، کارمندان و حتی رقیب‌های خود را داشته باشید.

۹. کارآفرینی از لحاظ مالی هنر و علم ساخت سیستم سوددهی در جهتی است که متفاوت با بقیه به مردم کمک کند. در این حرفه شما باید نیازها و احساسات مردم را به خوبی درک کنید و از آن‌ها استفاده کنید.

شروع یک کارآفرینی موفق

۱۰. شروع یک کارآفرینی موفق نیاز به یک مدیر موفق دارد. یک مدیر موفق این حس را در افراد بوجود می‌آورد که دوست دارند از او پیروی کنند نه اینکه مجبورند از او پیروی کنند. برای بوجود آوردن چنین شرایطی باید خود را وقف تیم کنید. آنها نه تنها باید حس کنند شما آنها را به سمت موفقیت و کار مفید سوق می‌دهید بلکه باید حس کنند شما تمام مدت مراقب آنها هستید و بر روی کارهایشان نظارت دارید. این کار به قرارداد هیچ ربطی ندارد بلکه برروی روابط بهتر شما و کارکنانتان تاثیرگذار است.

۱۱. کارآفرینی به معنای دید وسیع داشتن و پیدا کردن محل‌هایی است که امکان تغییر را دارند است تا با تغییر در انها بتوانید زندگی مردم را راحت‎تر کند. همیشه به خاطر داشته باشید که گاهی آزمایش‌های شما به پیروزی ختم می‌شود و گاهی به شکست اما هیچ وقت نباید دست از تلاش بکشید.

۱۲. کلید بزرگ موفقیت در کارآفرینی خود شناسی است. یک کارآفرین موفق باید بداند که گروه کیست و چه نیازهایی دارد. خودشناسی اولین قدم برای ساخت یک گروه موفق است.

۱۳. کارآفرینی باید توسط مردم پشتیبانی شود در غیر این صورت شما سریعا شکست خواهید خورد. مطالعه تکنیک‌های مدیریت، یادگیری از مدیرهای با تجربه و مشاهده‌ی نقاط قوت و ضعف خود میتواند به شما کمک شایانی بکند. یک کارآفرین باید گروهی بسازد که به کار خود اهمیت دهد و برای این کار باید به ساخت گروه اهمیت داده شود.

۱۴. برای موفقیت در این مسیر به پشتکار و استقامت نیاز دارید. اگر به سراغ موفق‌ترین افراد در این زمینه بروید مشاهده می‌کنید که آن‌ها هیچ وقت از رویاهای خود دست نکشیده‌اند. و وقتی با چالش‌ها روبرو شدند روش مناسبی برای حل آن پیدا کرده و بر آن غلبه کرده اند. شما باید بتوانید شرایط اقتصادی را تغییر دهید و از تکنولوژی برای درگیر کردن مشتری با برنامه‌های خود استفاده کنید. با این کار شما به هدف نهایی خود نزدیک می‌شوید.

۱۵. کارآفرینی به شما این امکان را می‌دهد که در هر چیزی فرصت پیشرفت را ببینید. این فرصت می‌تواند ایده‌ی یک کسب و کار باشد، و حتی می‌تواند فردی باشد که توانایی کمک به شما را در مسیرتان داشته باشد. توانایی دیدن و فهمیدن نکات مهم هر چیزی چالش بزرگ و همیشگی هر کارآفرینی است.

ایده برای کارآفرینی موفق

۱۶. کارآفرینان و مدیران ارشد باید در کارهایشان ریسک کنند. شما باید به عنوان یک کارفرما با سختی کشیدن راحت باشید. تلاش برای پیشرفت یک شرکت و یا راه اندازی یک ایده کار بسیار سختی است. نه تنها نباید انتظار آرامش داشته باشید بلکه گاهی با مشکلات جدی روبرو می‌شوید. برای مثال مشتریان خود را از دست می‌دهید و با مشکلات مالی بزرگی مواجه می‌شوید. در چنین شرایطی تنها راه نجات شما ریسک کردن است که می‌تواند شامل تولید محصول جدید و یا یک کمپین تبلیغاتی جدید باشد.

۱۷. مدیران بزرگ همیشه گذشته را در نظر می‌گیرند تا متوجه شوند موفق شده اند پیشرفت کنند و به هدف نهایی خود نزدیک شوند یا نه.

۱۸. کارآفرین بودن در شخصیت فرد نهفته است و ویژگی‌های مخصوص به آن را در خود دارند که شامل نوآوری، توانایی ریسک کردن، رهبری و جدیت است.

۱۹. افرادی که شانس انتخاب این مسیر را در زندگی خود دارند نمی‌توانند از آن پرهیز کنند. این افراد به راحتی به خود اعتماد می‌کنند، از مشکلات  اطراف خود آگاهی کامل دارند، به اندازه‌ای اراده دارند که به مسیر خود کمک کنند و پشتکار انجام مداوم یک کار مشابه را دارند. کارآفرینی از آن کارهایی نیست که تنها چون ایده‌ای نو دارید بتوانید به سراغ آن بروید. برای ورود به این عرصه باید نوآوری، اعتقاد و اشتیاق داشته باشید.

۲۰. در مسیر خود ممکن است با تناقض‌ها روبرو شوید. گاهی مجبور می‌شوید مخالف بقیه حرکت کنید و به جنگ با تفاوت‌ها بروید.

۲۱. کارآفرینی به دنبال کسب فرصت‌هاست و می‌خواهد ممکن‌ها را به واقعیت تبدیل کند. این روند آزادانه به سراغ ساخت چیزهایی جدید است. که شامل ریسک می‌شود اما باعث می‌شود از شما میراث مهمی به جا بماند.

شکست در کارآفرینی

۲۲. یک کارآفرین باید با شکست کنار بیاید. همه فکر می‌کنند که توانایی تحمل شکست را دارند تا زمانی که با یک شکست بزرگ بر سر چیزی که تمام زندگیشان را پای آن گذاشتند مواجه می‌شوند. و برای موفقیت در این مسیر باید بر روی بزرگترین مسائل زندگی خود ریسک کنید.

۲۳. کارآفرین باید محور اصلی کارها باشد. اگر مسیری که در آن کار می‌کنید به خوبی عمل نمی‌کند ادامه دادنن به آن برای شما موفقیت به همراه ندارد. اما تغییر مدل کاری و برنامه‌ها می‌تواند به موفقیت شما کمک بزرگی کند.

۲۴. کارآفرینی همیشه درباره‌ی حرکت رو به جلو است: هرگز توقف نکنید، هرگز به ترس اجازه ندهید بر شما غلبه کند، و اعتقاد داشته باشید که حتی اشتباه‌ترین تصمیم‌ها هم از تصمیم نگرفتن بهتر است.

۲۵. کارآفرینی آرزوی رویا پردازان است. و بدون این افراد روند رشد دنیا متوقف می‌شود. جامعه مانند انسان به هوا به کارآفرینان نیاز دارد.