دنیای امروز دستخوش تغییرات بسیاری شده و زنان ثابت کرده‌اند که در هیچ زمینه‌ای، کم از مردان ندارند. این امر در شرکت‌ها و سازمان‌ها با دیدن زنانی که شانه به شانه مردان کار می‌کنند، کاملا مشهود است؛ اما زنان خانه دار هم می‌توانند برای خود حرفه‌ای داشته باشند و به کسب درآمد بپردازند. بنابراین اگر شما هم به عنوان یک زن خانه دار، در پی استقلال مالی هستید؛ این مطلب از استارتاپت را که به مرور بهترین راه‌های کارآفرینی زنان خانه دار می‌پردازد، از دست ندهید.

همان‌طور که می‌دانید زنان نقش مهمی در رشد و پیشرفت اقتصادی دارند. دنیای بزرگ اقتصاد، بخش‌های مختلفی دارد که فرصت‌های زیادی را برای کشف موضوعات جدید، در اختیار ما قرار می‌دهند. مثلا در بازار برای یک سری محصولات و خدمات، تقاضاهای زیادی به چشم می خورد که به ازای آن‌ها، عرضه‌ای وجود ندارد. زنان و به خصوص زنان خانه دار، به خوبی می‌توانند این خلا را پر کنند. به ویژه در کشورهای در حال توسعه که معمولا زنان از نسبت جمعیتی بالایی برخوردار هستند؛ می‌توان نقش‌های مهمی را در اختیار آن‌ها قرار داد و به کارآفرینی قشر وسیعی از جامعه، کمک کرد. این فرصتی برای زنان است که با راه اندازی کسب و کارهای کوچک، راه خود را برای تبدیل شدن به یکی از زنان موفق و کارآفرین، پیدا کنند.

کارآفرینی زنان خانه دار و نیاز آن ها

زنان برای کارآفرینی به چه نیاز دارند؟

قطعا زنان می‌توانند کارآفرینان خوبی باشند اما برای رسیدن به این هدف، باید این ویژگی‌ها و خصوصیات را داشته باشند:

  • جاه‌طلبی: اولین چیزی که زنان را از مردان متمایز می‌کند، جاه طلبی آن‌ها است. زنان باید اهداف بزرگی در سر داشته باشند و در مسیر تحقق آن‌ها حرکت کنند.
  • اعتماد به نفس: شما به عنوان یک زن، باید به خود و اینکه می‌توانید به هدف خود برسید، ایمان داشته باشید.
  • شناخت علایق: زنان کارآفرین باید موضوعات و حوزه‌های مورد علاقه خود را بشناسند و آگاه باشند که در چه زمینه‌ای، می‌توانند به خوبی عمل کنند.
  • استراتژی: برنامه‌ریزی صحیح، لازمه تهیه یک نقشه راه مناسب برای کارآفرینی زنان خانه دار است.
  • تسلیم نشدن: مقاومت در برابر فشارها، بسیار موثر است.

شغل‌های مناسب برای زنان خانه دار چه هستند؟

در ادامه مطلب به معرفی ۱۰ شغل می‌پردازیم که در آن‌‌ها، فرصت رشد و بالندگی بیشتر و سریع‌تری برای زنان وجود دارد.

کارآفرینی زنان خانه دار و خیاطی

۱. خیاطی

این کار را می‌توانید در یک مغازه‌ کوچک و با حداقل سرمایه، شروع کنید. اما در ادامه کار، به خیاط ماهر، چرخ خیاطی، نخ و سایر ابزارهای خیاطی نیاز خواهید داشت. لازم نیست که از ابتدای کار، شخصی را استخدام کنید بلکه می‌توانید کار را به تنهایی شروع کرده و کم کم با افزایش تعداد مشتریان، آن را گسترش دهید.

۲. تهیه و بسته‌بندی مواد غذایی

شغل دیگری که زنان می‌توانند در آن موفق باشند، تهیه انواع غذا و نوشیدنی‌ است. اگر ۲ یا ۳ آشپز دارید، پس مشغول گرفتن سفارش شوید. شما می‌توانید برای افراد شاغلی که از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر کار می‌کنند؛ غذا تهیه کنید. اگر غذایی خوب با قیمت مناسب ارائه دهید؛ مطمئنا مشتریان زیادی پیدا خواهید کرد. برای این منظور به تبلیغاتی مثل پخش آگهی به صورت دستی یا آگهی روزنامه هم، نیاز خواهید داشت. ضمنا می‌توانید خدمات‌ خود را در وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های مخصوص تهیه غذا، معرفی کنید.

۳. مربیگری آموزشگاه

زنان، معلمان بسیار خوبی هستند؛ از این رو می‌توانید آموزشگاه خود را با هدف آموزش به کودکان راه بیندازید. تبلیغات و عملکرد مناسب، باعث ترغیب والدین به ثبت نام فرزندشان در این آموزشگاه، خواهد شد. پس از گذشت مدتی و با گسترش کار، می‌توانید مربیان بیشتری هم به کادر خود اضافه کنید.

کارآفرینی زنان خانه دار و پرستاری

۴. پرستاری

پرستاری و اشتغال در مراکز مراقبتی، یکی از بهترین راه‌ها برای خدمت‌رسانی زنان، به جامعه است. مثلا می‌توانید کار خود را با تأسیس مرکز نگهداری کودکان، شروع کنید. البته معمولا برای راه‌اندازی چنین شغلی، باید سابقه پزشکی یا پرستاری داشته باشید.

۵. اپراتوری

برخی شرکت‌ها به اپراتورهایی نیاز دارند تا داده‌ها را با دقت و سرعت، در کامپیوتر وارد کنند و گزارش‌های لازم را تهیه نمایند. معمولا زنان از چنین کارهایی استقبال می‌کنند. پس می‌توانید گروهی از زنان را جمع کنید و پس از آموزش‌های لازم، سراغ شرکت‌ها بروید و درخواست همکاری با آن‌ها را مطرح نمایید. این کار هم به صورت آفلاین و هم به صورت آنلاین، قابل انجام است.

۶. مهدکودک

تاسیس مهدکودک هم یکی از بهترین روش‌های کارآفرینی زنان خانه دار است. والدینی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، معمولا به دلیل مشغله کاری، وقت کافی برای نگهداری از فرزندان خود را ندارند. بنابراین می‌توانند کودکان خود را نزد شما بیاورند و با خیال راحت، به کارهایشان رسیدگی کنند. این مورد، یکی از بهترین مشاغلی است که می‌توانید به عنوان یک زن، به سراغ آن بروید.

کارآفرینی زنان خانه دار و سالن زیبایی

۷. سالن زیبایی

زنان همیشه عاشق این هستند که زمان و پول زیادی را برای زیبایی خود، خرج کنند. از این رو می‌توانید در یک سالن زیبایی، برای خود کاری دست و پا کنید. با گسترش کار می‌توانید امکانات دیگری مثل آب گرم یا دستگاه‌های تناسب اندام را هم، به محل خود اضافه کنید. تاسیس سالن زیبایی، یکی از مشاغل پرسودی است که در آن، امکان پیشرفت زیادی برای زنان وجود دارد.

۸. مشاوره

با مشاوره می‌توانید به ده‌ها زن دیگر برای حل مشکلاتی که دارند، کمک کنید. زنان معمولا به دلیل استرس بالا و روحیه ضعیف، با همسر یا دوستان خود دچار مشکل می‌شوند. شما می‌توانید با مشاوره‌های صحیح، به آ‌ن‌ها در حل این مشکلات، کمک کنید.

۹. مدیر منابع انسانی

زنان به دلیل خصوصیات اخلاقی و رفتاری خاص‌ خود، معمولا بهترین گزینه برای پست مهم مدیریت منابع انسانی هستند. در این شغل باید بهترین استعدادها به خدمت گرفته شود تا از آن‌ها در جهت رسیدن به اهداف شرکت، استفاده گردد.

۱۰. راه‌اندازی مرکز تماس

می‌توانید به آسانی یک مرکز تماس خانگی را که به کمک خانم‌ها اداره می‌شود، راه‌اندازی کنید. درست است که این امر نیازمند سرمایه‌گذاری اولیه است، اما می‌تواند یک ایده تجاری عالی باشد.