دنیای کسب‌وکار دنیای شگفتی‌هایی است که هر بار موجب حیرت و انگشت به دهان ماندن دنیا می‌گردد. همه ما تاکنون داستان‌هایی از افراد نام‌آور و با تجربه در این حوزه شنیده‌ایم. اما در این مقاله از استارتاپت قرار است به معرفی کارآفرینان جوان و سخت‌کوشی بپردازیم که خود شگفتی دیگری در حوزه کسب‌وکار به شمار می‌روند.

این کارآفرینان جوان چه نقاط مشترکی با هم دارند؟ سوال ساده‌ای است: همان صفاتی که سازندگان کسب‌وکارهای بزرگ همیشه داشته‌اند.

  • عزم و اراده
  • اعتماد به نفس
  • تمایل به ریسک کردن
  • توانایی دست زدن به ابتکار عمل
  • استقامت
  • رقابت‌پذیری
  • اتکا به خود – خود باوری
  • نیاز قوی برای رسیدن به موفقیت

این صفات را در خود به وجود آورده و در کنار آن یکی از ایده‌های کسب و کاری خوب را برگزینید، این دستورالعمل پیروزی برای شما است. این همان چیزی است که کارآفرینان جوان مولتی میلیونر و میلیاردر معرفی شده در این پست نشان دادند.

۱. مارک زاکربرگ – فیس بوک

مارک زاکربرگ متولد ۱۹۸۴ یکی از بنیانگذاران فیس بوک است که از موفق ترین شبکه‌های اجتماعی در سراسر دنیا محسوب می‌شود.

کارآفرینان جوان - خالق فیس بوک

صنعت: اطلاعات و محتوای اینترنتی

سال تاسیس: ۲۰۰۴

تعداد کارکنان تمام وقت: ۳۰.۰۰۰ نفر

سرمایه موجود در بازار: نزدیک به ۴۵۰ میلیارد دلار

او یکی از موسسان فیس بوک، مدیر عامل شرکت فیس بوک و پادشاه کارآفرینان جوان است. زاکربرگ بعد از توسعه دادن این شبکه اجتماعی در دانشگاه هاروارد، در حالی که دانشجوی سال دوم بود آنجا را ترک کرد تا به طور تمام وقت به گسترش فیس بوک برای مخاطبان جهانی و آیندگان بپردازد.

مارک زاکربرگ مالک حدود ۲۵ درصد از سهام فیس بوک است. ارزش خالص این سهام بیش از ۸۰ میلیارد دلار تخمین زده شده و به این ترتیب این کارآفرین در لیست ثروتمندترین افراد دنیا جزء ۱۰ نفر اول می‌باشد.

نصیحت مارک زاکربرگ به کارآفرینان جوان:

موردی را پیدا کنید که بیش از هر چیزی نسبت به آن شور و شوق دارید.

۲. جان کالیسون – استرایپ

جان کالیسون (John Collison) متولد سال ۱۹۹۰ و یکی از مالکان شرکت Stripe است.

صنعت: نرم‌افزار – پرداخت‌های آنلاین

سال تاسیس: ۲۰۱۰

تعداد کارکنان تمام وقت: ۱۳۰۰ نفر

درآمد تقریبی سالیانه: ۵۰۰ میلیون دلار (به صورت شخصی)

بعد از رها کردن کالج، جان کالیسون ایرلندی و برادرش پاتریک در سال ۲۰۱۰ استرایپ را با هدف انقلابی ساختن صنعت پرداخت دیجیتال پدید آوردند.

بعد از دست یافتن به سرمایه اولیه با کمک سرمایه‌گذاران ریسک پذیری مانند ایلان ماسک (Elon Musk) استرایپ به سرعت رشد کرد و به یکی از بزرگترین شرکت‌های فرایند پرداخت برای موبایل تبدیل شد. خدمات ارزشمند دیگری چون لیفت (Lyft) و شاپیفای (Shopify) به این نرم‌افزار اضافه شد و  با سازمان‌هایی چون Visa، اپل، فیس بوک و توییتر وارد شراکت شد.

برادران کالیسون تا سال ۲۰۱۶ عنوان جوان‌ترین میلیاردرهای خود ساخته در جهان را از آن خود کردند. در سال ۲۰۱۸ ارزش شرکت استرایپ به بیش از ۱۹ میلیارد دلار رسید.

جان کالیسون موفقیت استرایپ را مدیون کارکنان خود می‌داند:

ما بدون سخت‌کوشی صدها کارمندی که در ساخت استرایپ نقش داشتند، هیچ شانسی برای رسیدن به جایی که هستیم نداشتیم.

۳. ایوان اسپیگل و بابی مورفی – اسنپ چت

ایوان اسپیگل (Evan Spiegel) متولد ۱۹۹۰ و بابی مورفی (Bobby Murphy) متولد ۱۹۸۸ سازندگان اسنپ چت هستند.

صنعت: اطلاعات و محتوای اینترنتی

سال تاسیس: ۲۰۱۰

تعداد کارکنان تمام وقت: ۲۸۰۰ نفر

سرمایه موجود در بازار: ۱۶.۷ میلیارد دلار

ایوان اسپیگل و بابی مورفی موسسان شرکت اسنپ هستند. یک شرکت دوربین که خدمات ارسال پیام‌های تصویری ارائه داده و با عنوان اسنپ چت شناخته می‌شود.

ایده اسنپ چت وقتی به ذهن اسپیگل خطور کرد که دانشجوی دانشگاه استنفورد بود، جایی که با بابی مورفی آشنا شد. ایوان اسپیگل در ۲۸ سالگی صاحب دارایی‌ای با ارزش ۳ میلیارد دلار بود.

چند نصیحت اسپیگل برای موفق شدن را در این قسمت می‌بینیم:

حوزه‌ی تخصص خود را پیدا کنید، یعنی کاری که در انجام آن خیلی خوب عمل می‌کنید و سعی کنید در آن حوزه بهترین باشید.
مهم‌ترین موضوع در مسیر موفقیت این است که فرایند کاریتان برای شما مفرح و لذت‌بخش باشد. زیرا اگر این پروسه برایتان لذت نداشته باشد تا زمانی که در عرصه فردی و حرفه‌ای از رشد کافی برخوردار شوید چیزی از شما باقی نخواهد ماند.

۴. آرش فردوسی و درو هاستن – دراپ باکس

آرش فردوسی متولد ۱۹۸۵ و درو هاستن (Drew Houston) متولد سال ۱۹۸۳، سازندگان دراپ باکس (Drobox) هستند.

کارآفرینان جوان - دراپ باکس

صنعت: نرم‌افزار – زیر ساخت

سال تاسیس: ۲۰۰۷

تعداد کارکنان تمام وقت: ۱۸۰۰ نفر

سرمایه موجود در بازار: حدود ۱۶.۷ میلیارد دلار

وقتی ایده ایجاد یک سرویس به اشتراک گذاری فایل کلاد- محور به ذهن هاستن و فردوسی خطور کرد، هر دو در موسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) مشغول تحصیل بودند.

بعد از استارت خوردن دراپ باکس در اوایل سال ۲۰۰۷، فردوسی و هاستن تصمیم گرفتند شرکت خود را در اواخر آن سال به سان‌فرانسیسکو انتقال دهند و در سال ۲۰۱۸ یک پیشنهاد عمومی اولیه ارائه دادند که ارزش شرکت را به بیش از ۹ میلیارد دلار رساند. در حال حاضر دراپ باکس ۵۰۰ میلیون کاربر ثبت نام شده دارد و درآمد سالانه آن بیش از ۱ میلیارد دلار است.

در ادامه نقل قول‌هایی از درو هاستن را برای شروع کار کارآفرینان جوان خواهیم دید:

هیچ کس یک مدیرعامل به دنیا نمی‌آید. این یک مهارت اکتسابی است و علاوه بر این، چیزی است که فقط در کارتان آن را یاد می‌گیرید. بنابراین هر شخصی در نقطه‌ای از زندگی می‌تواند برای اولین بار مدیر عامل شدن را تجربه کند.

۵. کایلی جنر – لوازم آرایشی کایلی

کایلی جنر (Kylie Jenner) متولد سال ۱۹۹۷ و موسس شرکت محصولات آرایشی کایلی (Kylie) است.

صنعت: محصولات آرایشی

سال تاسیس: ۲۰۱۵

تعداد کارکنان تمام وقت: ۳۰۰ نفر

درآمد سالیانه تخمین زده شده: حدود ۳۳۰ میلیون دلار

با اینکه کایلی جنر پیش از این به عنوان یک شخصیت تلویزیونی طراز اول و مدل شناخته شده بود، او اکنون به یکی از موفق‌ترین افراد حوزه کسب و کار با عنوان مالک و موسس محصولات آرایشی کایلی تبدیل شده است.

او با بودجه‌ای که در نتیجه فعالیت‌هایش در صنعت مدلینگ به دست آورده بود در سال ۲۰۱۵ اقدام به راه‌اندازی یک خط تولید لوازم آرایشی کرد و به موفقیتی آنی دست یافت. این شرکت به سرعت در ۱۸ ماه اول کار، تولیدات خود را افزایش داد و به بیش از ۴۲۰ میلیون دلار درآمد دست یافت.

محصولات Kylie Cosmetic منحصرا از طریق وب‎سایت و نرم‌افزار موبایل کایلی کازمتیکس به فروش می‌رسد.

ارزش شبکه کاری کایلی جنر تا سال ۲۰۱۸ به بیش از حدود ۹۰۰ میلیون دلار رسید، موفقیت فزاینده و مداوم کایلی در مقام یکی از کارآفرینان جوان ممکن است او را به جوان‌ترین میلیاردر خود ساخته تبدیل کند.

۶. ویوک راماس‌وامی – علوم رویوانت/آکسووانت

ویوک راماس‌وامی (Vivek Ramasvamy) متولد سال ۱۹۸۵ موسس پژوهشکده دارویی Riovant Sciences / Axovant Science می‌باشد.

صنعت: بیوتکنولوژی

سال تاسیس: ۲۰۱۴

راماس‌وامی موسس و مدیرعامل شرکت علوم رویوانت است، یک شرکت بین‌المللی دارویی با بودجه خصوصی که روی تسهیل و توسعه سریع داروهایی تمرکز دارد که نوید دهنده جدیدترین نسل داروها است.

راماس‌وامی در سال ۲۰۱۴ پژوهشکده دارویی آکسووانت ساینس (Axovant Scienses) را هم به عنوان یک زیرمجموعه برای رویوانت ساینس ایجاد کرد. در آکسووانت روی تولید داروهای درمانی برای بیماری آلزایمر و جنون کار می‌شود. سهام آکسووانت در ارائه اولیه عمومی سال  ۲۰۱۵ ارزشی معادل ۳۶۰ میلیون دلار ارزش پیدا کرد.  

راماس‌وامی بعد از فراگیری دانش‌های اضافی در هاروارد و فارغ‌التحصیل شدن از این دانشگاه برای دریافت دکترای حقوق وارد دانشکده حقوق ییل (Yale) شد. ارزش خالص شبکه کاری او به حدود ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

دیدگاه او در انجمن کارآفرینان آمریکا به این شرح عنوان شده است:

کارآفرینی سازه‌ای است که آمریکا بسترش را فراهم آورده است. این مسئولیت در سال‌های گذشته به دوش این کشور بوده و در آینده نیز در این مسیر پیشرو خواهد بود. تغییری که در نسل کارآفرینان به سمت کارآفرینان جوان ایجاد شده نشان دهنده افزایش پتانسیل در کارآفرینان جوان و اشتیاق یافتن آنها به کسب تجربه شده است.