چه چیزی می‌تواند موجب پیشرفت شما در مسیر شغلی‌تان شود؟ ممکن است کاری که در حال حاضر مشغول آن هستید، شغلی نباشد که همیشه آرزوی آن را داشتید. شاید گاهی اوقات درگیر پروژه‌هایی باشید که هیچ علاقه‌ای به آن‌ها ندارید یا با افرادی در محل کار خود همکاری داشته باشید که از معاشرت با آن‌ها لذت نمی‌برید. حتی ممکن است تصور کنید که در حد شایستگی خود حقوق نمی‌گیرید. گاهی آنقدر با این مشکلات، تحت فشار قرار می‌گیرید که چاره‌ای جز ترک کردن شغل خود نمی‌بیند و مجبور می‌شوید به مشاغل دیگری روی آورید.

در هر حال، اهمیتی ندارد که شغل شما چیست، زیرا مسائل بسیار مهمتری از میزان حقوق دریافتی، در مورد شغل‌تان وجود دارد که نباید نسبت به آن‌ها بی‌توجه باشید. ما در این مقاله از استارتاپت، ۵ نکته را به شما معرفی می‌کنیم که برای پیشرفت در مسیر شغلی خود، لازم است به آن‌ها توجه کنید.

تهیه گزارش از پیشرفت در مسیر شغلی

۱. از کارهای‌ خود گزارش تهیه کنید

بسیاری از کارمندان تصور می‌کنند که حقوق دریافتی‌، تنها ارزشی است که از جانب شغل‌شان به آن‌ها اختصاص داده می‌شود. برای آنکه در مسیر شغلی خود پیشرفت کنید، لازم است که در ابتدا خیلی سنجیده روی توسعه‌ فردی خود تمرکز کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود تا در مسیر شغلی خود، پله‌های ترقی را یکی پس از دیگر طی کنید.

برگه‌ گزارش شما، نشان می‌دهد که شما برای کسب و کاری که در آن فعالیت می‌کنید، ارزش قائل هستید. گزارش شما باید فراتر از یک فهرست وظایف معمولی باشد. لیست وظایف نشان دهنده‌ کارهایی است که رهبر و مدیر شرکت، از شما انتظار دارد، بنابراین شما موظف هستید که بدون هیچ بهانه‌ای آن کارها را انجام دهید. اما زمانی که از کارهای خود گزارش تهیه می‌کنید، نشان می‌دهید که وظایف خود را درک کرده‌اید، نسبت به انجام آن‌ها متعهد هستید و تصمیم دارید که با پایبندی به وظایف، به کسب و کار مجموعه خود اعتبار ببخشید.

تصور کنید که در یک مغازه‌ پیتزا فروشی کار می‌کنید. اگر درباره‌ وظایفتان از شما بپرسیم، ممکن است بگویید:

من پیتزا درست می‌کنم، صندوق مشتری‌ها را اداره می‌کنم، زمین رستوران را تمیز می‌کنم و آخر شب، رستوران را تعطیل می‌کنم.

اما زمانی که از شما بخواهیم گزارشی از کار خود برای ما ارائه دهید، دیگر گفتن جملات بالا کافی نیست؛ بلکه باید بگویید:

پیشرفت در مسیر شغلی آموزش پخت پیتزا

من در ابتدا  کار خود را با شستن ظرف‌ها شروع کردم. بعد از ۲ هفته که به این کار مشغول بودم، کم کم یاد گرفتم که چگونه سس درست کنم و چطور پیتزای خام را درون اجاق قرار دهم. پس از آن به مرور زمان این توانایی را پیدا کردم که تمام کارهای آشپزخانه‌ رستوران را به تنهایی انجام دهم. بعد از یک ماه، مدیر رستوران برای آنکه توانایی‌های من را امتحان کند، به من پیشنهاد کرد که پس از تمام کردن کارها، خودم مغازه را تعطیل کنم. پس از این موضوع، مدیر نحوه اداره صندوق را به من یاد داد. مدت کوتاهی پس از این ماجرا کاملا این توانایی را پیدا کرده بودم که به تنهایی، پیتزا فروشی را اداره کنم.

چنین گزارشی پشتکار، پیشرفت و مسئولیت‌پذیری شما را به طور تمام و کمال بیان می‌کند. به علاوه این گزارش، درون خود یک عنصر باور پذیر و احساس برانگیز دارد که به ما گوشزد می‌کند: همه‌ مدیران به دنبال افراد مطمئن می‌گردند تا در زمان‌هایی که ممکن است دچار مسائل شخصی خود باشند، بتوانند به آن‌ها اعتماد کنند.

داستانی که برای شما در غالب یک گزارش تعریف کردم، در واقع مربوط به زمان دانشجویی من است. در آن زمان با تکیه بر این نگرش، نه تنها توانستم اوقات فراغت خود در بیرون دانشگاه را به خوبی پر کنم؛ بلکه موفق شدم در کار پیتزا فروشی مهارت بسیار خوبی به دست آورم. حتی توانستم نوعی ساندویچ با دستور پخت مخصوص به خود، ابداع کنم و آن را در منوی فروش رستوران اضافه کنم. اگر همه‌ دانشجویان در اوقات فراغت خود، سعی می‌کردند که یک کسب و کار کوچک برای خود راه بیاندازند، تصور کنید که امروز چند کارآفرین می‌توانست در سطح جامعه وجود داشته باشد.

این نوع از گزارش‌ که به آن اشاره شد، می‌تواند پشتوانه خوبی برای آینده شما باشد. هنگامی که در موقعیتی قرار می‌گیرید که باید از میان فرصت‌های پیش روی خود، تنها یکی را دنبال کنید، مهمترین چیزی که باید آن را مورد ملاحظه قرار دهید، همین گزارش‌ها است. در واقع همین گزارش‌هاست که رزومه و سابقه‌ شما را تشکیل می‌دهد و باعث پیشرفت شما در مسیر شغلی خود می‌شود.

۲. برای آنکه در مسیر شغلی خود پیشرفت کنید، نیاز به کسب مهارت دارید

کسب مهارت، دومین هدفی است که برای پیشرفت در مسیر شغلی خود باید روی آن سرمایه گذاری کنید. زمانی که به دنبال شغل دلخواه می‌‎گردید یا اینکه تصمیم دارید به عنوان یک کارآفرین کسب و کار خود را راه بیاندازید، اولین نیازی که با آن روبرو می‌شوید، نیاز به کسب مهارت‌های جدید است. به خصوص اگر در ابتدای مسیر شغلی خود باشید، باید بیشتر از دیگران به کسب مهارت‌ بپردازید. اغلب لازم است که حقوق خود را فدای به دست آوردن مهارت‌های جدید کنید، اما به هیچ وجه نگران نباشید، زیرا کسب مهارت ارزش آن را دارد که بخشی از درآمد خود را نادیده بگیرید.

پیشرفت در مسیر شغلی با کسب مهارت

برای مثال در مورد خود من این موضوع کاملا صادق بود. پس از اینکه فارغ التحصیل شدم، اولین شغلی که به من پیشنهاد شد، ساخت نوعی سامانه ارتباط با مشتری برای یک سری دستگاه فروش بود. البته با اینکه درآمد این کار برای من اصلا زیاد نبود، اما به عنوان یک طراح نرم افزار ، از آزادی عمل کامل برخوردار بودم. در پایان این پروژه، نرم افزار بسیار خوبی تولید شد که بعدا امتیاز آن را به شرکت دیگری واگذار کردیم. در طول یک سالی که درگیر این پروژه بودم، حقوق خوبی دریافت نمی‌کردم، اما به دلیل اینکه خودم به شخصه در راس پروژه قرار داشتم، توانستم تجربه‌های فوق‌العاده ارزشمندی را در زمینه کاری خود کسب کنم. بدیهی است که کسب چنین تجربه‌ای برای یک برنامه نویس جوان که عضو یک تیم بزرگ است، تقریبا غیرممکن است، گرچه ممکن است در آن تیم بزرگ از حقوق و مزایای خوبی هم برخوردار باشد.

بعد از یکسال که آن پروژه را به اتمام رساندم، با تجربه‌ خوبی که به دست آورده بودم، مورد تحسین قرار گرفتم و توانستم موقعیت خود را ارتقا دهم و در این موقعیت جدید، حقوق من بیش از دو برابر افزایش یافت. باید بگویم که من در آن زمان، نقاط ضعف خود را به خوبی شناخته بودم و می‌دانستم برای پیشرفت در مسیر شغلی خود، باید چه مهارت‌هایی را کسب کنم.

هیچ فرقی ندارد که رئیس یا ما فوق شما، چه انتظاری از شما داشته باشد، به هر حال باید تلاش کنید که مهارت‌های خود را کامل کنید و از این مهارت‌ها به عنوان ابزاری برای رهبری مسیر شغلی خود استفاده کنید. چشم اندازی را که برای خود در زمینه‌کاری‌تان در نظر دارید، پایه و اساس فعالیت‌های خود قرار دهید و سعی کنید به سمت پروژه هایی بروید که شما را به هدف‌تان نزدیک‌تر می‌کند. در میان همکاران خود در زمینه برنامه‌سازی، کسانی را می‌شناسم که برای آنکه حقوق بیشتری دریافت کنند، وارد شرکت‌هایی شدند که به طور عمده با زبان‌ها یا روش‌های نامرسوم برنامه نویسی کار می‌کردند. تقریبا همه‌ این افراد پس از چند سال کار با مشکل روبه رو شدند. این افراد با وجود آنکه سال‌ها تجربه‌ کار داشتند، اما آنقدر اطلاعات‌شان تخصصی و خارج از عرف بود که هیچکس علاقه‌مند به یادگیری و استفاده از آن‌ها نبود.

۳. اگر بتوانید درآمد خوبی از کار خود کسب کنید، در مسیر شغلی خود پیشرفت خواهید کرد

پیشرفت در مسیر شغلی و درآمد خوب

درست است که حقوق و درآمد، مهمترین بخش یک کار نیست، اما این دلیل نمی‌شود که نسبت به حقوق دریافتی خود بی‎توجه باشید. میزان حقوقی که به شما پرداخت می‌شود، متناسب با ارزشی است که برای وظایف کاری خود قائل هستید. پس اگر می‌خواهید درآمد خود را افزایش دهید، باید بیشتر از اینها به کار خود بها دهید. در درجه اول ابتدا باید انتظارات کارفرمای خود را برآورده کنید، سپس باید تحقیق کنید که چه‌کاری اعتبار بیشتری را برای کسب و کار شما فراهم می‌آورد. پس از اینکه فهمیدید باید چه کنید، تمام تمرکز خود را معطوف به آن کار نمایید.

توجه کنید که وظایف ضروری شما در بالاترین سطح اولویت قرار دارند. بنابر این نباید اجازه دهید که کارهایی که برای همان مسئله اعتبار بخشیدن انجام می‌دهید،  مانع اجرای وظایف اصلی‌تان شود.

۴. جایگاه اجتماعی خود را بهبود ببخشید

چهارمین نکته‌ای که برای موفقیت در مسیر شغلی خود باید به آن توجه کنید، به دست آوردن جایگاه اجتماعی مناسب است. بهترین فرصت‌های کاری اغلب از سوی همکارانتان به شما پیشنهاد می‌شود. زیرا آن‌ها هر روز نظاره‌گر توانایی‌های شما هستند و از نقاط قوت و ضعف شما در کار، اطلاع دارند. سعی کنید که در محل کار خود، وقت زیادی را  صرف برقراری ارتباط با همکاران خود کنید. از میان آن‌ها به کسانی که توانایی مشاوره و همفکری دارند و به نوعی می‌توانند در مسیر کاری شما تأثیرگذار باشند، اهمیت بیشتری بدهید.

توصیه ما به شما این است که حتی زمان استراحت خود را هم جدی بگیرید و برای اینکه وقت خود را با چه کسانی بگذرانید، برنامه داشته باشید. همیشه نهار خود را با افراد یکسان صرف نکنید و وقت استراحت خود را با افراد متفاوت بگذرانید. به این ترتیب می‌توانید از مشاوره افراد مختلف استفاده کنید. در زمان استراحت خود به سادگی می‌توانید فرصت‌های ارتباطی عالی برای خود ایجاد کنید ، مثلا برای آشنایی بیشتر با افراد موفق شرکت خود، آن‌ها را به صرف نهار دعوت کنید.

در این گونه ارتباطات، از زیاده‌گویی و شکوه و شکایت پرهیز کنید و سعی کنید که درباره‌ علاقه‌مندی‌های خود مبالغه نکنید. به دنبال بهره بردن از نصیحت‌های دیگران باشید و بیشتر با افراد مسن‌تر و باتجربه معاشرت کنید. این گونه افراد اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهند و اگر روزی نام شما در جایی مانند مناقصه‌ یک پروژه مطرح شد، می‌توانند توانایی شما را تصدیق کنند و به نوعی به شما ارزش و اعتبار ببخشند.

۵. اگر به شغلی علاقه‌‌مند باشید، مطمئنا در آن پیشرفت خواهید کرد

پیشرفت در مسیر شغلی و علاقه به آن

به عنوان آخرین نکته، لازم می‌بینم که بگویم، شغلی را دنبال کنید که به آن علاقه مند هستید. خصوصا در مورد جوان‌ترها، این موضوع موجب می‌شود که مسائل شغلی در زندگی شما اولویت نخست را داشته باشند. اولویت یافتن مسائل شغلی به معنای بی‌ارزش پنداشتن خانواده و دوستان نیست. اما برای آنکه اهداف خود را محقق کنید، لازم است که اولویت‌های خود را مشخص کنید. اگر شب‌ها تا دیر وقت مشغول بازی‌های کامپیوتری، میهمانی‌، کتاب خواندن یا سایر تفریحات باشید، بدیهی است که صبح با خستگی به محل کار خود می‌روید و در نتیجه نمی‌توانید کار با کیفیتی را ارائه کنید. پس خوب درباره‌ مسیر زندگی و مدیریت زمان خود فکر کنید. اولویت‌های خود را بشناسید و تفریح و زندگی اجتماعی خود را آن طور که مناسب می‌بینید، زمان‌ بندی کنید. در کنار این اولویت بندی، اعتماد به نفس داشته باشید و هر کاری را که لازم می‌بینید برای پیشرفت در مسیر شغلی خود انجام دهید.

کارهای غیر ضروری را از برنامه‌ خود کنار بگذارید، از فواید سحرخیزی بهره ببرید و هر روز صبح مانند یک فرد موفق، به موقع در محل کار خود حاضر شوید.

با وجود به کارگیری این نکات، اگر هنوز هم انگیزه کافی برای عملکرد خوب در مسیر شغلی خود ندارید، به سراغ تکنیک‌های بروید که به شما کمک می‌کند علاقه‌مندی‌ها یا حتی تفریحات خود را به محل کار بیاورید.

برای آنکه مسائل شغلی را به اولویت نخست خود در زندگی تبدیل کنید، لازم نیست که در تمام طول روز مشغول کار باشید. توجه داشته باشید که کار بیش از حد نه تنها بهره‌وری شما را افزایش نمی‌دهد، بلکه ممکن است مانع پیشرفت زندگی شما شود.

از تمام چیزهایی که در بالا گفته شد می‌توان به این جمع بندی رسید: برای پیشرفت در مسیر شغلی خود، از کارهای خود گزارش تهیه کنید، مهارت‌هایی را که در تجارت خود به آن نیاز دارید را به دست آورید، جایگاه اجتماعی خود را بهبود ببخشید و با افراد با تجربه در ارتباط باشید و در آخر به سراغ شغلی بروید که رضایت شما را جلب کند.