صاحبان کسب‌وکارهای کوچک همیشه دنبال راهی برای موفق شدن در رقابت‌های‌شان هستند، به ویژه زمانی که مدل کسب‌وکار آنها شامل ساخت و توزیع محصول باشد. بر خلاف برخي از شركت‌هاي خدمات‌گرا، شركت‌هاي كوچك كه محصولاتي را تولید مي‌كنند اغلب در فرآيندها، طراحي‌های خلاقانه و ارتقاء فناوري شرکت خود تحت بازرسی قرار می‌گیرند كه ممكن است محصولات آن‌ها را قبل از آن كه به بازار برسند، منسوخ اعلام شود. خوشبختانه، کارآفرینان، به ویژه کسانی که به دنبال سرمایه‌گذار هستند، می‌توانند با ایجاد یک پروتوتایپ یا نمونه اولیه از محصول خود، قبل از گام‌های بعدی و ارزیابی محصول‌شان، برای خود یک فرصت طلایی فراهم کنند.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه با استارتاپت همراه باشید.

پروتوتایپ یا نمونه اولیه چیست؟

قبل از این که بتوانید تعیین کنید که آیا کسب‌وکار شما نیاز به یک پروتوتایپ (Prototype) دارد یا خیر، باید بدانید که پروتوتایپ یا نمونه اولیه چیست؟ به طور کلی، ایجاد پروتوتایپ به سادگی ایجاد یک نسخه کاربردی از محصول شما است که می‌تواند در سناریوهای دنیای واقعی مورد استفاده قرار بگیرد و قبل از معرفی رسمی محصول شما به بازار بررسی و آزمایش می‌شود و می‌تواند بازخوردهای احتمالی را به شما نشان دهد.

پروتوتایپ‌ با هر شکل و اندازه‌ای تقریبا در هر نوع صنعتی وجود دارد. شرکت‌هایی که هر محصولی از ابزارهای تکنولوژیکی گرفته تا محصولات پوست و مو و ابزارهای موسیقی می‌توانند یک پروتوتایپ ایجاد کنند که مشتریان یا متخصصان بتوانند آن را بررسی کرده و بازخورد خود را نسبت به محصول اعلام دارند.

چرا باید یک پروتوتایپ ایجاد کنیم؟

به یاد داشته باشید که پروتوتایپ ها نباید به صورت مستقیم ساخته شوند. اگر حوزه کسب‌وکار شما شامل محصولی است که نیاز به دانش فنی و تخصص خاصی دارد، استخدام یک مهندس محصول یا شخصی با تجربه زیاد تا به شما کمک کند نسخه اولیه پروتوتایپ محصولات خود را طراحی کنید، کار غیرمعمولی نیست.

تا زمانی که سازنده محصول شما به طور صحیح تحت بررسی قرار گیرد و تایید شود، ایجاد پروتوتایپ یا نمونه اولیه می‌تواند شما را در مسیر درست قرار دهد و کسب‌وکار شما را در راه موفقیت پیش ببرد. دلایل این امر عبارتند از:

۱. شما مقیاس‌پذیری و نمایه بصری را ایجاد می‌کنید

پروتوتایپ ها نه تنها به شما یک نمایش بصری عالی از محصول نهایی خود را ارائه می‌دهند تا کارهایی که باید انجام دهید را تعیین کنید، بلکه به شما اجازه می‌دهد تا ایده‌های خود را دقیق‌تر اجرا و مقیاس‌بندی کنید.

پروتوتایپ یا نمونه اولیه

بسیاری از اختراعات و محصولات تجاری که به نظر ما خیلی خوب و بدون ایراد هستند، با ایجاد یک پروتوتایپ استفاده و بررسی آنها بسیار دشوارتر می‌شود. با این حال، این امر یک نقص برای ایجاد پروتوتایپ نیست، بلکه یک مزیت است. هنگامی که یک پروتوتایپ را ایجاد می‌کنید، می‌توانید ببینید که محصول شما چه ویژگی‌هایی دارد و چطور می‌توان آن را بهبود بخشید.

به همین دلیل، پروتوتایپ می‌تواند یک روند تکرار شونده باشد، چرا که شما تا جایی روی پروتوتایپ خود کار می‌کنید که بهتر و بهتر شود و احساس کنید که دیگر آماده ارائه به یک سرمایه‌ گذار بالقوه یا مشتریان شما است.

۲. سرمایه‌گذاران می‌خواهند تلاش شما را ببینند

با توجه به این مسئله، یک پروتوتایپ از محصول شرکت شما در رویارویی با سرمایه گذاران یا مؤسسه وام‌دهنده می‌تواند بسیار کارآمد و به نفع شما باشد. یک مدل کاری از محصول شما یا مدلی که هدف نهایی شما را نشان می‌دهد، سرمایه گذاران و وام‌دهندگان را ترغیب می‌کند تا کسب‌وکار شما را جدی‌تر از یک کارآفرینی که تنها با یک ایده هوشمندانه جلو آمده است، در نظر بگیرند.

یک پروتوتایپ به وام‌دهندگان بالقوه نشان می‌دهد که محصول شما به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته و علت احتمالی برای منسوخ اعلام شدن محصول به حداقل رسیده است، بنابراین آنها ترغیب به سرمایه گذاری روی شرکت شما خواهند شد.

۳. پروتوتایپ‌ها می‌توانند ایده‌های تازه‌ای را در ذهن شما ایجاد کنند

فرآیند ساخت یک پروتوتایپ دارای این مزیت نیز است که می‌تواند ایده‌های دیگری را در ذهن شما ایجاد ‌کند و به شروع کسب‌وکار شما یا تعیین سرمایه گذار بعدی شما کمک کند. این فرآیند خلاق اغلب ذهن را به روی راه‌هایی برای بهبود عملکرد، فهمیدن مشکلات محصول یا پیش بینی بازخورد مشتری باز می‌کند.

در پروتوتایپ، شما نه تنها می‌توانید با یک محصول کسب‌وکار خود را به سطح بعدی ببرید، بلکه راه‌حل‌هایی برای مشکلاتی پیدا می‌کنید که پیش از این باعث عدم اطمینان شما در مورد موفقیت کسب‌وکار خود حتی با ایجاد یک پروتوتایپ شده بودند.

آیا پروتوتایپ‌ها برای کسب‌وکار شما مناسب هستند؟

حتی کوچک‌ترین کسب‌وکارها که بیشترین مشتری را به خود جذب کرده‌اند، می‌توانند از پروتوتایپ استفاده کنند. فرقی نمی‌کند که این کسب‌وکارها برنامه‌های تلفن همراه یا برچسب‌های تزئینی می‌فروشند. هر کسب‌وکاری می‌تواند با استفاده از پروتوتایپ ها به موفقیت بیش از پیش دست یابد.

پروتوتایپ‌ها به نفع صاحبان کسب‌وکارهای کوچکی هستند که می‌دانند محصول آنها خوب و بدون ایراد می‌باشد، اما مطمئن نیستند که زبان بازاریابی و اشتیاق کارآفرینی به تنهایی برای به دست آوردن مشتریان آنها کافی است یا خیر. با ایجاد یک مدل از محصول خود، صاحبان کسب‌وکارهای نوآورانه می‌توانند یک گام به موفقیت نزدیک‌تر شوند.