امروزه تقریبا به هر دلیلی از تشکیل یک دورهمی گرفته تا وب سایت طرفداران همستر می‎توان اقدام به ساخت وب سایت کرد. اما به چند دلیل، کسب‌وکارهای کوچک در استفاده از وب سایت کاری تعلل می‌کنند، آن هم با این وجود که وب سایت‌ها بیش از ۲۵ سال است که روی کار آمده‌اند.

خوشبختانه تعدادکسب‌وکارهای کوچکی که وب سایت کاری حرفه‎ای دارند روز به روز در حال افزایش است، آمار نشان می‌دهد در اروپا دو سوم کسب‌وکارها در حال حاضر دارای وب سایت هستند (این آمار در کشورهای مختلف متفاوت است.) اما هنوز هم هزاران کسب‌وکار وجود دارد که اقدام به ایجاد وب سایت کاری برای شرکت خود نکرده‌اند. دلیل آن چیست؟

در نظرسنجی‌های انجام شده از مالکان کسب‌وکار، آنها اظهار کردند که مهارت کافی، وقت کافی یا پول کافی برای ساخت وب سایت کاری را ندارند. اما در کمال تعجب، عدد قابل توجهی از این افراد عنوان کردند که به وب سایت کاری نیاز ندارند زیرا آن را لازم نمی‌دانند یا چون به جای آن از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

به همین دلیل هم در این پست از استارتاپت قصد داریم نشان دهیم چرا کسب‌وکارهای کوچک باید وب سایت کاری خود را داشته باشند. اگر شما هم مالک یک کسب‌وکارکوچک هستید و هنوز اقدام به ایجاد وب سایت کاری برای شرکت نکرده اید توصیه می‌کنیم این مقاله را تا آخر دنبال کنید.


چرا به یک وب سایت کاری نیاز داریم؟

دلایل اصلی ما برای اینکه توصیه می‌کنیم باید یک وب سایت برای شرکتتان داشته باشید به این شرح است:

مشخصات وب سایت کاری


۱. یک وب سایت حرفه‌ای انتظارات مشتریان را برآورده می‌سازد

امروزه بیش از هر زمان دیگری، مشتریان انتظار دارند بتوانند اطلاعات مربوط به شرکت شما را به صورت آنلاین پیدا کنند. در حقیقت، اکثر مشتریان حتی قبل از خرید از فروشگاه‎های محلی دست به جستجوی اینترنتی می‌زنند. اگر وب سایت کاری نداشته باشید، این پیام را به آن‌ها منتقل می‌کنید که کسب‌وکار شما هنوز در دوره قدیم به سر می‌برد یا اینکه علاقه‌ای ندارید مشتریان جدید پیدا کنید. مطمئنا دلتان نمی‎خواهد مشتریان شما هیچ یک از این موارد را به ذهن خود راه دهند.

مشتریان به اطلاعات زیاد یا پیچیده‌ای نیاز ندارند، فقط انتظار دارند چند صفحه در خصوص بیوگرافی کسب‌وکار و روال کاری آن بدانند. چند صفحه ساده معمولا انتظارشان را برآورده ساخته یا حتی می‌تواند فراتر از انتظار آنها باشد، البته به شرطی که اطلاعات اساسی مورد نیاز آنها در آن چند صفحه به شکلی گنجانده شده باشد که به راحتی بتوانند آن را پیدا کنند. مهم‌تر از همه این‌که، اطلاعات باید کاملا دقیق و به روز باشند. چرا که وقتی مشتری در حال استفاده از وب سایت یک کسب‌وکار محلی است، وجود اطلاعات منسوخ باعث دلزدگی از آن می‌شود.


۲. به کمک وب سایت کاری می‌توانید برندسازی و اطلاعات کاری خود را تحت کنترل داشته باشید

وجود کامنت‌ها و نظرات کاربران درباره کسب‌وکار شما در دنیای آنلاین بسیار خوب است اما آیا نباید حرف آخر (اطلاعات نهایی) شرکتتان توسط شما به جامعه ارائه شود؟ داشتن یک وب سایت برای شرکت باعث حضور رسمی آن در اینترنت می‌شود و مجبور نیستید فقط به سخنانی وابسته باشید که دیگران درباره شما زده‌اند. می‎توانید همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشید، از لوگو و رنگ‌ها گرفته تا فونتی که اطلاعات شرکتتان با آن روی وب سایت کاری درج می‌شود.


۳. داشتن وب سایت نسبت به تبلیغات سنتی مقرون به صرفه است

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک برای گسترده ساختن آگاهی از برندشان به صفحات زرد تبلیغاتی و اضافه کردن نام کسب‌وکار خود در دایرکتوری‌ها وابسته هستند. هیچ‌کس هم به آن‌ها نمی‌گوید راه‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد. اما آیا خرید تبلیغ در دایرکتوری‌هایی که استفاده از آن هر روز گرانتر می‌شود، بهترین راه برای استفاده از بودجه‌ای است که در اختیار دارید؟ هزینه‎های وب‌سایت هر ساله در حال کاهش یافتن است و پس از راه اندازی هم سایت شما در دید دامنه وسیعی از کاربران قرار می‌گیرد.


۴. بروزرسانی یک وب سایت، کار ساده‌تری است

اگر سال‌ها قبل یک وب‌سایت داشتید، شاید از تجربه پیشین خاطره بدی برایتان باقی مانده باشد. آن زمان هفته‌ها و ماه‌ها طول می‌کشید تا یک وب‌سایت ساخته شود و پس از آن هم خودتان نمی‌توانستید در آن هیچ تغییری را اعمال کنید. چیزهای ساده‌ای مانند به روز کردن ساعات کاری می‌توانست زمان زیادی طول بکشد، بنابراین اطلاعات شما کاملا منسوخ باقی می‌ماند. تغییر رنگ و آپلود تصاویر هم دردسرهای عظیم خود را در پی داشت.

امروزه همه چیز کاملا متفاوت است. خیلی ساده می‌توانید وارد بخش مدیریت سایت شده و با چند کلیک و فشردن چند دکمه هر قسمتی که خواستید را تغییر داده یا به‌روزرسانی کنید. می‌توانید متون را ویرایش کنید، تصویر اضافه کنید یا بخش‌هایی از طراحی سایت را تغییر دهید. به‌روزرسانی سایت بسیار ساده شده، حتی می‌توانید این کار را روی تلفن همراهتان نیز انجام دهید.


۵. به کمک آن می‌توانید مشتریان کنونی و احتمالی را پیدا کنید

نه تنها تمام کاربران می‌توانند وب سایت کاری شما را ببینند بلکه حتی می‌توانند از طریق آن با شما تعامل داشته باشند. استفاده از ایمیل، فرم‌های تماس، رزرو مهمان و اپلیکیشن‌های چت این امکان را به شما داده تا از یک سوی جهان با مشتریان خود حتی در سوی دیگر آن به صحبت بنشینید، درباره محصول یا خدمات جدید خود بازخورد بگیرید یا حتی سفارشات آن‌ها را به کیلومترها آن‌طرف‎تر ارسال کنید. «موتورهای جستجو» و «گوگل مپس» هم می‌توانند باعث شوند افرادی از مکان‌های کاملا متفاوت به وب سایت کاری شما سر بزنند.

ویژگی های وب سایت کاری حرفه ای


۶. وب سایت کاری سطح کاری‌تان را ارتقا می‌دهد

اگر چه دامنه پروژه‌ها و بودجه‌های اختصاص یافته برای وب سایت متفاوت است، با این حال بین وب سایت کاری شرکت‌های عظیم «Fortune 500» و وب سایت یک فریلنسر که در اتاق نشیمن خانه‌اش مشغول به کار است تفاوت زیادی وجود ندارد. با داشتن یک وب سایت کاری تمیز و حرفه‌ای، می‌توانید کاملا طبق سلایق و خواسته‌های خود باعث برجسته شدن صنعت و شرکت خود شوید. اگر شرکتتان بتواند نیازهای مشتریان را برآورده سازد، چه لزومی دارد که آن‌ها بدانند شما یک تیم ۳ نفره هستید یا ۳۰۰ نفره؟


آیا در صورت فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی، باز هم کسب‌وکار من به وب سایت کاری نیاز خواهد داشت؟

بسیاری از مالکان کسب‌وکار فکر می‌کنند داشتن پروفایل کاری در شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارشان کافی است. شاید یک صفحه کاری در فیس‎بوک داشته باشید که نظرات خیلی خوبی هم در آن درج شده باشد (یا حداقل هیچ یک از کاربران از کسب‌وکار شما در آن انتقاد شدیدی نداشته است.) این خیلی خوب است.

اما این استراتژی چند مشکل دارد، اول این‌که همیشه به پلتفرم شبکه اجتماعی منتخب خود وابسته خواهید بود. الگوریتم‌ها تغییر می‌کنند و چیزی که امروز کارآمد بوده ممکن است برای فردا یا چند هفته بعد کاربرد نداشته باشد. اگر یک وب سایت کاری داشته باشید، این سایت کاملا متعلق به شما خواهد بود و می‎توانید محتوا و پیام‌های موجود در آن را کنترل کنید. بخشی از دلیل شما برای راه‌اندازی کسب‌وکار این بوده که دوست ندارید از قوانین و قواعد دیگران پیروی کنید، پس چرا در حال حاضر دقیقا همان کاری را می‌کنید که پلتفرم شبکه اجتماعی از شما می‎خواهد؟

گرایش‎ها هم با مرور زمان دستخوش تغییر می‌شوند. اگر مشتریان شما امروز در توییتر هستند، شاید فردا به اسنپ‌چت مهاجرت کنند یا یک پلتفرم جدید که حتی اسمش هم به گوشتان نخورده باشد. وقتی که کاربران از ابزاری به ابزار دیگر مراجعه می‌کنند، وب سایت شما حکم لنگر را خواهد داشت. مهم نیست مشتریان چه پلتفرمی را ترجیح می‌دهند، آن‌ها همیشه می‌توانند وب‌سایت شما را در همان جای قبلی ببینند و این وب سایت کاری همیشه در دسترس همه قرار خواهد داشت.


نتیجه گیری: همه کسب‌وکارها به وب سایت کاری نیاز دارند

داشتن وب سایت کاری امروزه اهمیت زیادی برای کسب‌وکارها دارد. تقریبا تمام کسب‌وکارهایی که در نظرسنجی شرکت کرده بودند، گفتند برنامه دارند تا پایان سال برای شرکت خود یک وب سایت ایجاد کنند. آیا شما هم جزء این گروه هستید؟