کار گروهی، یکی از عوامل مهم موفقیت کسب و کار محسوب می‌شود و از طرفی وجود یک هم گروهی خوب تا حدودی، این موفقیت را تضمین می‌کند. ما در این مطلب از استارتاپت، سعی داریم تا چند مورد از ویژگی‌های یک هم گروهی خوب را شرح دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

یکی از محبوب‌ترین فیلم‌هایی که تا به حال دیده‌ام، فیلم «تیتان‌ها را به یاد بیاور» است که یک تیم دبیرستانی را در سال ۱۹۷۱، به تصویر می‌کشد. این تیم فوتبال افسانه‌ای، در لیگ قهرمانی ویرجینیا (Virginia state football championship) پیروز شد و بین تمام دبیرستان‌های کشور، مقام دوم را کسب کرد. بعدها بازیکنان آن، گروه جدیدی را در یکی از دبیرستان‌های شهر الکساندریا در ایالت ویرجینیا (Alexandria, Virginia)، تشکیل دادند. در آن فصل، آن‌ها یک تقسیم‌بندی نژادی بین خود انجام دادند و این روش را به طرفداران خود هم آموختند. اما زمانی که شهر الکساندریا آماده‌ سوختن بود، بچه‌ها نگرش بین خود و جامعه را تغییر دادند و کار تیمی را پذیرفتند. هر یک از اعضا یاد گرفت که غرور، ترس و حس عدم اطمینان خود را کنار بگذارد تا عضوی مفید از یک بخش بزرگ‌تر باشد و به یک هم گروهی خوب تبدیل شود.

اهمیت وجود یک هم گروهی خوب

تبدیل شدن از من به ما، برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد

تبدیل شدن از من به ما، برای همه اتفاق نمی‌افتد. به طور قطع برای من هم اتفاق نیفتاد. به همین دلیل امروز می‌خواهیم برخی ویژگی‌های یک هم گروهی خوب و موضوع همکاری، بحث کنیم.

۱. در مورد آن صحبت کنید

مربی تیتان‌ها، قطعا استراتژی‌کنترل توپ را به تیمش یاد داد، اما مهارت ضروری دیگری که به بازیکنان خود آموخته بود، برقراری ارتباط با دیگران بود. او به بازیکنان تیمش یاد داده بود که با هم حرکت کنند، استراحت کنند و آموزش ببینند.

مهارت برقراری ارتباط، فراتر از صحبت کردن با افراد است. برای ارتقای ارتباط خود با دیگران، موارد زیر را رعایت کنید:

برقراری ارتباط با هم گروهی خوب

صادق باشید: پنهان نگه داشتن برنامه‌ها، انتقال پیام از طریق شخص ثالث، پوشش خبرهای بد، پخش ایرادات در شبکه‌های اجتماعی، راه‌های مطمئنی برای خراب کردن روابط گروهی هستند.

سریع باشید: اگر موضوعی شما را اذیت می‌کند، طی ۲۴ ساعت مشکل را مشخص کنید؛ تا یک ناامیدی کوتاه‌مدت به کینه طولانی‌مدت، تبدیل نشود.

فراگیر باشید: در صورت لزوم احتیاط کنید؛ اما در غیر این صورت، اطلاعات مربوط به کار را تا جایی که ممکن است با هم‌گروهی‌های خود به اشتراک بگذارید. ارتباطات باز، اعتماد را افزایش می‌دهد؛ اعتماد باعث ابیشتر شدن حس مالکیت می‌شود و مالکیت، مشارکت را زیاد می‌کند.

۲. با آن سازش کنید

 کوینسی جونز (Quincy Jones)، تهیه‌کننده‌ بزرگ دنیای موسیقی جاز، با هنرمندان بزرگی فعالیت داشت؛ اما در دهه ۱۹۸۰، با مایکل جکسون (Michael Jackson) سوپراستار بزرگ، وارد دنیای پاپ شد.

وقتی ۱۲ یا ۱۳ ساله بودم، هر نوع موسیقی را اجرا می‌کردم، استریپ، ریتم، بلوز، پاپ … و من همیشه چیزی برای ارائه داشتم.

کوینسی جونز

مطمئن هستم که برای شکیل یک گروه و پیدا کردن هم گروهی‌های خوب، راهی بهتر از پذیرش و تطبیق، وجود ندارد. کدام سازمان از شخصی که با نوسانات مالی سازش دارد، به همکارانش کمک کرده و عملیات‌های متغیر را تنظیم می‌کند، بهره نمی‌برد؟ این افراد ویژگی‌های خاصی دارند که روحیه عمل و استقامت را در کل گروه، ایجاد می‌کنند.

با انجام این کارها، در شیوه تفکر خود انعطاف‌پذیرتر باشید:

یادگیری از یک هم گروهی خوب

مدام در حال یادگرفتن باشید: سال‌های زیادی، من یک دفترچه با خود داشتم و هرچه را یاد می‌گرفتم، در آن یادداشت می‌کردم. عادت کرده بودم که دنبال موضوعات و مهارت‌های جدیدی برای یادگیری باشم.

فراتر از نقشتان فکر کنید: تا حالا چند بار این جمله را از همکاران خود شنیده‌اید: «این کار من نیست!» اما شما یکی از آن‌ها نباشید. به جای آن، کمی از مسئولیت سایر افراد گروه را یاد بگیرید، به ویژه افرادی که چند پله از شما بالاتر هستند. شما نمی‌دانید که چه موقع، فرصت آن پیش خواهد آمد تا از توانایی‌هایتان استفاده کنید.

خلاقانه فکر کنید: وقتی با چالشی مواجه می‌شوید، به دنبال راه‌حل‌های غیرمتعارف باشید. ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید:

سن یک شخص را می‌توان از راه‌حلی که برای یک مشکل، ارائه می‌دهد و دردی که متحمل می‌شود، تخمین زد. افرادی که با ترس، با این مسائل برخورد نکنند؛ خلاق هستن و می‌گویند: «بیایید آن را امتحان کنیم، حتی اگر همه چیز را نابود کنیم.»

۳. شور و نشاط داشته باشید

شادی و نشاط را مهم بدانید و توجه کنید که رهبران تا چه اندازه می‌توانند در تزریق نشاط به گروه، مؤثر باشند. من به شرکت‌هایی مثل هارلی داویسون فکر می‌کنم که در دهه‌ ۸۰ میلادی توانست ۸۰ درصد بازار را تصاحب کند. جنرال موتورز و استارباکس هم توانستند توسعه ثابت و سریعی داشته باشند.

در هر ۳ مورد، شادی مربوط به مدیران و کارکنان آن‌ها و تعدادی هم گروهی خوب توانست شرکت را از ویرانی نجات دهد و به سطح فعلی برساند. لازم نیست که حتما رهبری مؤثر، برای تزریق نشاط در تیم خود داشته باشید، کافی است تا فقط موارد زیر را رعایت کنید:

فوریت هم گروهی خوب

احساس فوریت ایجاد کنید: برای خود موعد مقرری برای انجام گام‌های مربوط به پروژه ایجاد کنید؛ به ویژه برای انجام کارهایی که مدام آن‌ها را عقب می‌اندازید.

مسئولیت‌های بیشتری بپذیرید: وقتی شخصی از شما می‌‌خواهد تا کاری برایش انجام دهید، آن را قبول کنید و سپس فراتر از قرارداد بروید.

برای بهترین‌ها تلاش کنید: هیچ چیز مثل احساس موفقیت ناشی از انجام کاری به بهترین شکل، باعث شادی نمی‌شود. اجازه دهید که چنین چیزی، شما را تا پروژه‌ بعدی همراهی کند.

هاوارد شالتز ( Howard Schultz ) مؤسس استارباکس، به بهترین شکل این موضوع را عنوان کرده است:

وقتی با افراد پرشور برای رسیدن به یک هدف مشخص، احاطه شده‌اید؛ هر کاری شدنی است.

این ویژگی‌ها تنها تعداد کمی از نگرش‌های مثبتی است که کارمندان خوب با خود به سازمان‌ها می‌آورند.

شما را با آخرین وظیفه تنها می‌گذارم: در مورد افرادی که در اطرافتان هستند، فکر کنید. تمام افراد از نگهبان تا رئیس را در نظر بگیرید. آن‌ها که بهترین ویژگی‌های کار تیمی و هم گروهی خوب را دارند، مشخص کنید. بررسی کنید که آن‌ها چطور نگرش‌ خود را عملی می‌کنند؟ چطور دیگران را به انجام کارها تشویق می‌کنند. انجام کار تیمی برای همه، به صورت طبیعی میسر نیست. تیتان‌ها را به یاد بیاورید؛ بدانید که نگرش‌ها و رفتارها می‌توانند تغییر کنند.