آنتونی رابینز (Anthony Robbins) معروف به تونی رابینز(Tony Robbins)، روانشناس،‌ سخنران، بازیگر و نویسنده مشهور کتاب‌های پر فروش جهانی در حوزه موفقیت، مانند «قدرت نامحدود» و «به سوی کامیابی»، اسرار مهمی را درباره هدف گذاری موثر برای دستیابی موفقیت مطرح می‌کند که قصد داریم در این مقاله به معرفی آن‌ها بپردازیم.

تونی رابینز در طول فعالیت کاری خود، پنج کتاب پرفروش نوشته و با میلیون‌ها نفر از مردم جهان از طریق سمینارهای سالانه خود، کار کرده و سیاست‌مداران، ورزشکاران و چهره‌های مشهور بی‌شماری را آموزش داده است. در حال حاضر، او مدیریت بیش از ۵۰ کسب و کار را بر عهده دارد که درآمد آن‌ها سالانه بیش از ۶ میلیارد دلار است.

اغلب شرکت‌کنندگان در سمینارها و کنفرانس‌های سالانه رابینز، از اسرار او درباره هدف گذاری موثر برای دستیابی به اهداف خود سوال می‌پرسند.
او پاسخ این سوال را به این شکل بیان می‌کند: «شما به یک چشم‌انداز بزرگ و یک برنامه دست‌یافتنی برای هدف گذاری موثر نیاز دارید.»

در هفته اول ماه فوریه، اکثر مردم پیش از سال نو درباره اهداف و آرزوهای خود در سال جدید صحبت می‌کنند. اما چرا همیشه این اقدام را قبل از سال نو انجام می‌دهند، ولی هیچ وقت آن‌ها را عملی نمی‌کنند؟ رابینز در این‌باره می‌گوید:

دلیل این موضوع این است که افراد برای رسیدن به اهداف و آرزو‌های خود عزم راسخ ندارند. شما برای اهداف خود هیچ برنامه‌ و راه‌حلی را در نظر نگرفته‌اید. همه سال جدید در مورد آرزوهای خود صحبت می‌کنند، شما نیز به اقداماتی که دوست دارید در سال جدید انجام دهید یا مواردی که می‌خواهید آن‌ها را تغییر دهید، فکر می‌کنید، اما برای عملی کردن افکار خود تصمیمی نمی‌گیرید.


استراتژی‌‌های رابیز برای هدف گذاری موثر

برای هدف گذاری موثر و موفقیت در دستیابی به اهداف خود در سال ۲۰۱۹، لازم است پنج استراتژی رابینز را در ادامه دنبال کنید.

۱.  به یاد داشته باشید که پیگیری اهداف به اندازه تعیین اهداف مهم است

برای مثال، هدف شما برای کسب و کار جدید خود در سال ۲۰۱۹،‌ کسب درآمد ۱۰۰ هزار دلار است که به جای تمرکز بر این مبلغ،‌ روی دلیل تعیین این هدف تمرکز کنید و از خود بپرسید، چرا این هدف را انتخاب کرده‌اید و دستیابی به این هدف چگونه به رشد شما به عنوان یک انسان کمک می‌کند. رابینز می‌گوید:

هدف از تعیین اهداف این نیست که آن‌ها را بدست آوریم. بلکه مقصود از هدف گذاری موثر این است که در راستای دستیابی به اهداف، به انسانی متعالی تبدیل شوید.

اگر در روند رسیدن به هدف خود رشد کنید، این موفقیت است.

۲. اهداف معقولی را برای سال جدید تنظیم کنید

اغلب مردم به مقاصد خود در سال نو دست نمی‌یابند، چون اهدافی را برای خود تعیین می‌کنند که بیش از حد، بلند پروازانه هستند. رابینز می‌گوید:

اکثر مردم اهداف یک‌ساله خود را بیش از حد، دست بالا می‌گیرند طوری که دستیابی به این اهداف، دست کم یک، دو، سه یا حتی چهار دهه کار می‌برد.

سعی کنید اهدافی را برای خود تعیین کنید که بتوانید ظرف یک سال، آن‌ها را به درستی انجام دهید. اگر برای یک دوره زمانی کوتاه، هدف دشواری را برای خود در نظر بگیرید، ممکن است پس مدتی ناامید شوید و آن را رها کنید. اگر هدف شما موردی است که دستیابی به آن بیش از یک سال زمان نیاز دارد، سعی کنید آن را به اهداف کوچک‌تری تقسیم کنید که در طول یک سال قابل دستیابی باشند و هر سال به مرور، درصدی از هدف اصلی خود را پیش ببرید.

۳. بر آنچه می‌خواهید، تمرکز کنید نه آنچه که نمی‌خواهید

یکی از اشتباهات عمده مردم هنگام تعیین اهداف این است که بر آنچه که نمی‌خواهند تمرکز می‌کنند، نه آنچه خواستار آن هستند. به جای گفتن این هدف که من نمی‌خواهم چاق باشم، بنابراین من ۱۸ کیلو خودم را لاغر می‌کنم،‌ هدف خود را اصلاح کنید و بگویید من می خواهم سالم و مناسب باشم، بنابراین وزن کافی را برای داشتن یک جسم سالم از دست خواهم داد.

اگر شما برای شناسایی خواسته واقعی و هسته اصلی هدف خود تلاش می‌کنید،‌ آنتونی رابینز این توصیه ساده را به شما ارائه می‌کند:

اهداف خود را با معیارهای طبیعی مقایسه کنید.

او همچنین می‌گوید:

اگر با ترس به آنچه که نمی‌خواهید، فکر کنید، از رسیدن به هدف خود ناامید می‌شوید. اما اگر به جای ترس از ناخواسته‌های خود، روی اجرا و دستیابی به خواسته‌های خود تمرکز کنید، امیدوارتر و با انگیزه بیشتری مقاصد خود را دنبال می‌نمایید.

اغلب مردم به جای آن که خواسته‌های واقعی خود را شناسایی کنند و یک هدف گذاری موثر داشته باشند، به خاطر ترس، آنچه را که نمی‌خواهند دنبال می‌کنند. سعی کنید ذهنیت خود را تغییر دهید و توسط ترس‌ها هدایت نشوید بلکه در مقابل آن‌ها بایستید.

۴. پس از رسیدن به هدف خود، متوقف نشوید

معنی این استراتژی ساده است، هرگز نباید هدف گذاری موثر را متوقف کنید.

صدها نفر اهداف عظیم را به دست آورده‌اند اما بعد از رسیدن به هدف از خود پرسیده‌اند،‌ آیا این تمام چیزی بود که می‌خواستم؟ من برای این کار خیلی سخت کار کرده‌ام و این چیزی نیست که فکر می‌کردم. این برای من یک موفقیت نیست و این شکست نهایی است.

مثالی را که در ابتدای متن گفتیم به یاد بیاورید. فرض کنید که شما هدف خود درباره درآمد ۱۰۰ هزار دلاری را محقق ساخته‌اید. شاید وقتی به هدف خود نزدیک می‌شوید، احساس غرور و کمال کنید. اما وقتی آن را تجربه کردید، قطعا احساس رکود و پوچی می‌کنید؛ زیرا دیگر هیچ هدف و معنایی ندارید و همه چیز در همان جا به پایان رسد.

هنگامی که در حال حرکت به سوی یک هدف هستید، باید اهداف دیگری را نیز به تناسب، برای آینده خود در نظر بگیرید. اگر نه، انرژی و شوق خود را با رسیدن به اهداف ابتدایی خود از دست می‌دهید. همه ما به آینده‌ای حقیقی و اهدافی که برای آن‌ها زندگی کنیم، نیاز داریم. اگر دائما برای خود هدف گذاری موثری را انجام ندهیم، به مرور احساس ناامیدی، بی‌حوصلگی و سرزنش همه وجود ما را فرا می‌گیرد.

۵. در مورد دستیابی به اهداف خود نگران نباشید

رابینز در مورد دستیابی به اهداف می‌گوید:

دستیابی به اهداف نهایی مهم نیست، آنچه اهمیت دارد این است که شما به عنوان یک انسان در مسیر دستیابی به اهداف، رشد کنید. آنچه ما را زنده می‌کند، پیشرفت و رشد است. ما یا رشد می‌کنیم یا می‌میریم. این ما هستیم که حیات یا مرگ زندگی خود را انتخاب می‌کنیم.

اما به خاطر داشته باشید که رشد و پیشرفت برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. پس سعی کنید دریابید که چه نوع رشد و تعالی برای شما ارزشمند است و برای کسب همان تلاش کنید. او همچنین می‌گوید:

مقصود غایی شما فقط تنها رشد کردن نیست، بلکه فراهم کردن یک زندگی فوق‌العاده در عین تعالی برای آسایش و آرامش خود است، ‌نه زندگی که شرایط به شما تحمیل می‌کند.