ممکن است گاهی اوقات از جذابیت دیگران و احساس سرخوشی آن‌ها ناراحت شوید و حس حسادت در شما برانگیخته شود. زمانی که می‌بینید دیگران به جاهایی می‌روند و خودنمایی می‌کنند، با افراد جذابی ملاقات می‌کنند و چیزهایی می‌خرند که شما نمی‌توانید، احساس بدی به شما منتقل می‌شود. این حس حسادت، همان صدای درون ذهن شما است که می‌تواند ضربه بدی به غرورتان وارد کند و جلوی حرکت شما به سوی موفقیت را بگیرد. شما این صدا را به خوبی می‌شناسید. صدایی که شما را اسیر منفی‌گرایی می‌کند و دائما یادآور می‌شود که فعالیتی وجود دارد و شما آن را انجام نداده‌اید. ذهنیت منفی باعث می‌شود که همواره نگرش «من نمی‌توانم» را در سر داشته باشید.

در کسب و کار هم نگرش منفی باعث به تعویق افتادن کارها می‌شود. با وجودی که صاحبین مشاغل کوچک، در مورد کارمندان بیشتر، سرمایه و تخصص، نگران هستند؛ اما توجه به کمبودها، آن‌ها را از پرداختن به موضوع اصلی باز می‌دارد. به این ترتیب صاحبین این مشاغل، به دلیل انحراف از مسیر، راه‌های دستیابی به کارهای بزرگ را دیرتر پیدا می‌کنند.

ما در این مقاله از استارتاپت، سعی داریم تا آثار نگرش منفی را در زندگی خود، بررسی کنیم.

نگرش منفی و غلبه بر آن

نگرش منفی موفقیت را دور می‌کند

نگرش منفی می‌تواند ضربه بدی به غرور شما وارد کند و مانع حرکت به سمت موفقیت شود. آپریل فرانکس‌ هانت (Aprille Franks-Hunt)، تهیه‌کننده کنفرانس‌های مربوط به مشاغل کوچک در اوکلاهاما، نظریه خود را در مورد نگرش منفی بیان می‌کند. او از عبارت منفی «من نمی‌توانم»، به عنوان یک حس فریبنده و ناامیدکننده یاد می‌کند. هانت حدودا ۶ ماه در تلاش بود تا حضور خود در فضای مربی‌گری را پر رنگ‌تر کند و در این مسیر دچار کمبود اعتماد به نفس شده بود. فرانکس‌ هانت می‌دانست که می‌تواند خدمات باارزشی را ارائه دهد اما ذهنیت منفی او انجام کارها را به تعویق می‌انداخت.

درگیری ذهنی من این بود که چون فرد مشهوری نیستم، نمی‌توانم از طریق توانمندسازی افرادی که سخنرانی‌هایم را شنیده‌اند و موفق شده‌اند، به سمت مربی‌گری تغییر مسیر دهم.

آپریل فرانکس‌ هانت

او فکر می‌کرد که بازار هدفی که در نظر دارد، باعث خنده دیگران می‌شود. چون مسلما آن‌ها فرانکس‌هانت کم‌‌ سابقه و کوچک را با برندهای تجاری بزرگ و پر طرفدار که سرمایه کلان داشتند، مقایسه می‌کردند.

تاثیر نگرش منفی

داشتن نگرش منفی «قدرتمند نبودن به اندازه کافی» و «من نمی‌توانم» برای چند ماه، باعث عقب‌نشینی من شد. من نام شناخته شده‌ای در زمینه مربی‌گری نبودم. هرچند طرفداران کمی که داشتم، برای شوخی به من می‌گفتند که اپرای آنها هستم؛ اما من چنین چیزی را باور نداشتم. فکر می‌کردم چون ویژگی‌های خاصی هست که من ندارم و با مدرک دبیرستان کارم را شروع کرده‌ام، باید به سختی تلاش کنم تا بتوانم خود را اثبات کنم. این افکار برای مدتی طولانی، باعث رکودم شوند.

آپریل فرانکس‌ هانت

با پذیرفتن حرف‌های افرادی که از من حمایت می‌کردند، توانستم به این فکر منفی که به اندازه کافی «بزرگ و قدرتمند نیستم»، پایان دهم. واقعیت این بود که من معلم خوبی بودم و مراجعین با راهنمایی‌های من، نتایج فوق‌العاده‌ای در کار خود به دست می‌آورند. کاری که خودشان به تنهایی، قادر به انجام آن نبودند. با تحلیل برنامه‌ها و خدمات خود، دریافتم که کاری که انجام می‌دهم، واقعا مفید است. بنابراین اجازه دادم تا این جملات مثبت، در ذهنم طنین‌انداز شود و نگرش مثبت را در ذهن خود بیدار کردم.

آپریل فرانکس‌ هانت

فرانکس‌هانت به جای پایداری بر جمله «ای وای بر من»، برای اثبات اینکه در این صنعت یک بازیکن حقیقی است، تلاش کرد.

برای سخنرانی جشنواره‌ها نام‌نویسی می‌کردم. فعالیتم را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دادم. اخبار و اطلاعات جدید را به جای اینکه هر از گاهی پخش کنم، به طور مستمر منتشر کردم.

آپریل فرانکس‌ هانت
نگرش منفی یا مثبت؟

او بعد از چند ماه، تصمیم گرفت تا ایراد گرفتن از نقاط ضعف خود را، کنار بگذارد و روی ارائه توانایی‌هایش متمرکز شود.

افرادی با صدها هزار نفر دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی، برای مربی‌گری به سراغم آمدند. این موضوع باعث اعتماد به نفسم شد و باور کردم که به اندازه کافی، بزرگ و قدرتمند هستم. خودم را لایق این کلمات دانستم.

آپریل فرانکس‌ هانت

فرانکس‌هانت برای اینکه دوباره درگیر نگرش منفی نشود، روز خود را با یادآوری چالش بزرگ یا کوچکی که در روز قبل موفق به انجام دادن آن شده است؛ شروع می‌کند.

این کار به من یادآوری می‌کند که مقدمات لازم را برای به دست آوردن آنچه که می‌خواهم، دارم. پاسخ چالش‌ها، اغلب در وجو خود من است.

آپریل فرانکس‌ هانت